Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Benzer Çeşitli Kuruluşlar  (Okunma sayısı 17721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2012, 07:28:22 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun tüm dinlerin dışında ve üzerinde onlara aynı mesafede olması gerekir.

Masonluğun amaç ve ilkelerine bakılınca bunun böyle olması gerekir ama yeryüzündeki mason kuruluşlarının çoğu ne yazık ki bu amaç ve ilkeden sapmış durumda. Bir inanç ilkesini Masonluğun bir ön koşulu sayıyorlar. Diğer mason kuruluşlarının kabullenmediği bu ön koşul, Hıristiyanlığa daha yatkın.

Ötesi, böyle bir tutum benimseyen mason ritlerinin yüksek derecelerinde Hıristiyanlık ile daha bağdaşık öğreti öğeleri görülebiliyor. İşte o yüksek derecelerin bazısında İslâm ile, Budizm ile, Mazdaizm ile bağdaşık birtakım öğreti öğeleri de görülebilir ama Hıristiyanlık baskın çıkar. Fakat sonrasında o da yadsınır ve bu bakımdan Masonluk Hıristiyanların da tepkisini çekebilir. Nitekim ABD'nde düzenlenmiş bir antimasonik kampanyada Masonluğun Hıristiyanlığa aykırı bambaşka bir din olduğu bile ileri sürülmüştür.

Yahova Şahitleri'nin inacı da Hıristiyanlıktan doğma olduğuna hatta Yahova Şahitliği başlı başına bir din bile sayıldığına göre (Bunu Sayın Karahan da okumalı bir diğer başlık nedeniyle) onun da Masonluk ile bağlantısı bakımından olması gerektiği yere konulması olanaklı.

Fakat bu din ya da inanç sistemi henüz çok yeni; 20, yüzyılın ürünü. Bu nedenle Masonlukta bu din ya da inanç sistemiyle bağdaşık öğelerin bulunması olanaklı değil. Bu ancak, 20. yüzyılda yepyeni bir rit kurulmuş olsaydı söz konusu olabilirdi. Gerçi Mizraim-Memfis Riti ile Uluslararası İnsan Hakları Karma Riti bir bakıma 20. yüzyılın ürünleri sayılabilir ama ikinciyi geçin bir kalem, Mizraim-Memfis Riti'ne bunun temeli olan iki ritin kapsamı dışında başka ve yerni öğeler, bu arada Yahova Şahitleri'nin ilkeleri ne denli katılmış olabilir? Bilmiyorum ama olası da görmüyorum.

Öte yandan bu işin olmazlığı, sadece Yahova Şahitleri bakımından değil hiçbir din için olmazlığı, Masonluğun ezoterik, dinlerin ise egzoterik oluşundan kaynaklanıyor. Ezoterik nitelikli birtakm tarikatların Masonluk ile benzerliğini kurmak olanaklı; nitekim Masonluğa benzer örgütlerden bazıları belki bir tür Hıristiyan tarikatı olarak bile nitelenebilir ama her isteyenin istediği zaman (kurallarını yerine getirerek) inançlısı olabildiği bir dinin Masonlukla benzerliği kurulamaz.

Buraya Yahove Şahitleri'nden gelmiş olduğumuza göre; belki şöyle bir soru sormak gerekir: Hıristiyanlık bir kenarda dursun, bu din ya da inancın Masonluk ile olası benzerliği nerede, hangi noktadadır?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 05, 2012, 10:55:43 öö
Yanıtla #11

Sayın ADAM,

Yapmış olduğunuz açıklama ve zaman için teşekkürlerimi sunarım. Hoş, tam da merak ettiğim bir soruyu yine bana soru ile yöneltmişsiniz. Madem sordunuz ben de bir şansımı denemek isterim. Yehova Şahitleri ile Masonların benzeyen özellikleri bence şunlar olabilir:

1) Yaratana inanmak
2) Cennet inancı ama içerisinde cehennemi barındırmayan
3) Belirli zamanlarda düzenlenen yemekler (anma yemeği)
4) Tanrının tekliği
5) Kaderin reddi
6) İsa'nın tanrının oğlu olduğunun reddi

Zanımca bunlar masonluk ile benziyor olabilir. Tabi bizi bu konuda yine bir miktar aydınlatacak olan sizsiniz.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 05, 2012, 12:08:45 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Sayın ADAM,

Yapmış olduğunuz açıklama ve zaman için teşekkürlerimi sunarım. Hoş, tam da merak ettiğim bir soruyu yine bana soru ile yöneltmişsiniz. Madem sordunuz ben de bir şansımı denemek isterim. Yehova Şahitleri ile Masonların benzeyen özellikleri bence şunlar olabilir:

1) Yaratana inanmak
2) Cennet inancı ama içerisinde cehennemi barındırmayan
3) Belirli zamanlarda düzenlenen yemekler (anma yemeği)
4) Tanrının tekliği
5) Kaderin reddi
6) İsa'nın tanrının oğlu olduğunun reddi

Zanımca bunlar masonluk ile benziyor olabilir. Tabi bizi bu konuda yine bir miktar aydınlatacak olan sizsiniz.

Saygılarımla.

Sayın peacewing'in tespitleri doğru. Onun yanı sıra Yehova şahitleri askerlik yapmazlar,silah kullanmaya karşıdırlar barış ve huzurdan savaşsız dünyadan yanadırlar. Ayrıca siyasetten soyutlanmış bir dindir oy kullanmaz ve siyasi parti desteklemezler. Tanrının tek olduğunu savunur ve inanırlar. Hz. İsa'nın tanrının oğlu olduğuna inanmazlar bu yüzden de hristiyanlar tarafından sapkın ve kötü bir tarikat olarak tanımlanırlar yani sizler her ne kadar hristiyanlıkla alakalı hristiyanlıktan doğmadır desenizde hristiyanlar kesinlikle hristiyan değildir sapkınlıkdır derler. Ben yahudiliğe daha yakın görürüm yehova şahitliğini. Kutsal kitap incelendiğinde ve kutsal kitap içerisindeki süleymanın meselleri ve tevrat ta geçen ibraniceden çevrilmiş metinleri incelediğimde ben yahudiliğe daha yatkın bir oluşum olduğunu düşünüyorum tabi bunlarda benim düşüncelerim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 05, 2012, 12:36:19 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Bulgaria, hiç kuşkusuz, Yahova Şahitleri'nin temel ilkelerini benim anlatabileceğimden çok dahi iyi anlatır. Nitekim anlatmış.

Konu diğer dinler ve inançlar değil de sadece Yahova Şahitleri inancı olunca, -Hıristiyanlık ile olan çelişkilerini bir yana bırakalım- Masonluk ile öyle pek uyuşmuyor.

Masonlar askerlik yapar (üstealik askerleğin zorunlu olduğu ülkelerde bir düzenek ile askerliği yapmaktan sıyrılmak masonik bakımdan suçtur); silah kullanmaya elbette karşıdırlar ama fanatik bir tarzda ya da inanç gereği olarak değil, gerektiğinde yurtlarının savunmasında savaşa katılırlar; barıştan ve huzurdan yanadırlar elbette ama bu benimseyiş onları Yahova Şahitleri ile özdeşleştirmeye yetmez; politik partileri destekler hatta politika yaparlar hatta politikaya girmeleri bakımından teşvik görürler.

Daha başka farkları da var... Örneğin Sayın Bulgaria Yahova Şahitleri'nin sağlıklarını gözetme zorunluluğundan hiç söz etmemiş. Böyle bir ilke de var ama Masonlukta her koyun kendi bacağından asılır deyişi geçerli.

Gelelim özellikle Sayın Peacewings tarafından belirtilenlere... Yaradana inanmak her mason kuruluşunda zorunlu değildir; cennet inancı da öyledir, bu bireysel bir konudur; öyle belirli zamanlarda düzenlenen anma yemeği diye bir şey yoktur; Tanrı'nın tekliği de kişinin kendi inancıdır, çok tanrıcı inanışları olanlar da mason olabilir (Buna İngiltere Birleşik Büyük Locası bile göz yumuyor); kaderin reddi diye bir ilke yoktur, bilim ve akıl reddetmeyi gerektiriyorsa reddedilir; İsa'nın Tanrı'nın oğlu olduğunu reddetme diye de bir koşul yoktur, bu bağlamda da da bilim ve akıl neyi gerektiriyorsa o yapılır.

Şimde bakınız... Hep inanç ilkelerinden söz ediliyor. Benzerlik böyle olmaz.

Benzerlik için önce örgütlenme yönteminde benzerlik olması gerekir. Çalışma tarzının benzemesi gerekir. Öğretinin aktarılışının benzemesi gerekir.

Örneğin Yahova Şahitleri'nde loca benzeri birimler, bir örgütsel organizasyon var mı? Kişiler bu örgüte katılırken bir soruşturmadan ve sonra inisyasyondan geçiyor mu? Sistemin dereceleri var mı? (Bu eksikliği nedeniyle Shnriner Örgütü gibi birçok kurumun Masonluğa benzerliği kuşkulu.) Her bir derecenin öğretisi simgeler ve alegoriler aracılığı ile aktarılıyor mu? Benzerlik için öncelikle gerekli olanlar bunlardır.

Şimdi sorumu tekrarlayabilirim: Yahova Şahitleri'nde bu dediklerim var mı? 

Haziran 05, 2012, 12:44:56 ös
Yanıtla #14

Bildiğim kadarıyla Yehova Şahitleri, doğrudan doğruya üye kazanma amacını güderler. Dolayısıyla Türkiye'de olmasa da dünyanın pek çok yerinde, dinlerini anlatmakta ısrarcı olurlar. Bu haliyle masonlardan ayrıldıklarını söyleyebiliriz. Bunun dışında bir derece sistemleri var mıdır; örgüte katılırken ne gibi soruşturmalar yaparlar bilmiyorum. Ama zanımca vardır :) Haliyle bu yönleriyle benzediğini söyleyebiliriz; galiba.

• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 05, 2012, 01:12:33 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Peacewings'in şu son sözleri üzerine...

Şunu tekrar tekrar yazmaktan hiç de hoşlanmıyorum, inanın.

Bu işler öyle zannetmekle olmaz. Bilgi ile olur.

"Yahova Şahitleri'nin derece sistemleri zannımca vardır." diye bir şey olamaz. Bu ya vardır ya yoktur. Varsa olduğu ve nasıl olduğu belirtilir. Gizli bir şey değildir bu. Oysa ben diyorum ki yoktur. Nitekim olmadığı içindir ki bu konuda bir bilgiye rast gelemiyorsunuz.

Yahova Şahitleri ile Masonluk arasında benzerlik bulmak için uğraşmak boşuna bir çaba. Alevilik ile Masonluk arasında bile daha çok benzerlik bulabilirsiniz; onlara benzerlik denilirse eğer... Onu da bırakıp Bektaşiliği deneyin; bakın ne güzel benzerlikler bulursunuz.

Niçin bulursunuz o benzerlikleri?... Daha önce dediğim gerekçeden ötürü... İkisi de ezoterik. (Pardon; Masonluk ezoteriktir yani içrek Bektaşilik ise batıni.)

« Son Düzenleme: Haziran 05, 2012, 01:17:06 ös Gönderen: ADAM »

Haziran 05, 2012, 02:18:30 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Bende vardır diyorum.!!

Yehova şahidi oldum olmaya geldim merhaba deyip girip olamazsınız.. Yehova şahitlerininde güvenlikle korunan kamera sistemi ile izlenen mabedleri istanbulda mevcuttur. Kapıda sorgusuz sualsiz içeriye giriş izniniz yoktur. Yehova şahidi olabilmek için 'tetkik' denen uzunca bir zaman gerektiren çalışmalar mevcuttur..Bu aşamayı geçtiğinizde ise diğer kademeler mevcuttur..Merak edenler internetten araştırmaya kalkabilir ama yoktur..Bu yüzden ki sayın ADAM da gönül rahatlığıyla yoktur diyebiliyor sanırım..Sağlık konusundaki görüşlerini medya abarta abarta internetlerde duyuruyor zaten bulabilirsiniz..Ki bir yada iki olay olmuştur asırlık zaman diliminde onu abarta abarta yayınlarlar yıllardır.. Ben ortak nokta konusuna gelince yehova şahitlerinde önder kabul edilen kişinin mason olduğunu iddia eden büyük bir kısım olduğunu biliyorum yehova şahitlerinde ve bu durum yüzünden ister istemez bir araştırma durumu ortaya çıkıyor..

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 05, 2012, 03:07:50 ös
Yanıtla #17

Sayın ADAM,

Bilgi apaçık sunulduğu takdirde ona ulaşabilir ve elde edebiliriz. Masonluk hakkında tüm bilgilere ulaşabilmemiz mümkün müdür? Değildir. Tabi isteyen ve emek veren yine pek çok şey öğrenebilir. Ama bu seferde, "öğrendiklerimin ne kadarı gerçek" sorusunu sorması gerekmez mi? Gerekir. Yehova Şahitleri için de : pekte bilmediğim bir dinden konuşurken, net konuşmaktan kaçınıyorum. Burada gerek sizin bilginize duyduğum güven gerekte bilmediğim bir konuda atıp/tutmak istemeyişim etkendir.

Bilgi, uçsuz bucaksız bir okyanusdur. Ve benden hepsini içip-bitirmiş olmamı bekleyemezsiniz; değil mi? Ben buraya bilgiyi elde etmeye geldim. Siz ise onu gizlemeye gelmiş gibisiniz. Üstelik neyi okusam, kafam daha karmakarışık oluyor. Eşcinseller mason olamaz diyorsunuz. Yaratıcıya inanmayan mason olamaz diyorsunuz. Sonra bunlar Türkiye için idi diyorsunuz (yaratıcıya inanma kısmı). Ama eşcinsel ünlü mason yok mu? Var. Oscar Wilde gibi. Zaten bir yaratıcıya inanma şartının Türkiye'ye özgü olduğunu da bizzat siz söylediniz. Görüyorum ki en temel saydığınız kurallarınız bile, çoğu kez gerçeği yansıtmıyor.

Ben bir soru sormuştum. Bilerek cevap vermediniz yahut gözden kaçırdınız. Ama tekrar hatırlatmak isterim: "Dinler mi masonluğa benziyor, masonluk mu bu dinlere benziyor? "

Saygılarımla.

Haziran 05, 2012, 03:18:56 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım bernim için artık Yahova Şahitleri'nin Masonluğa benzerliği konusuna bir yana bırakma zamanı geldi. Çünkü bilindiği/anlaşıldığı üzere o ya bir din, ya bir mezhep ya bir gizli örgüttür. Sonuncusu benim için kuşkulu; hiç de gizli örgüt olduğunu sanmam.  Mabetlerinde önlem alınıyorsa, onun benzeri sinagoglarda da söz konusu. Günümüzün koşulları zorluyordur. Masonluk ise din ya da mezhep değildir, bir paylaşım içinde ve ezoterik bir ortamda kendini geliştirme ve böylece tüm insanlığa hizmet etme kurumudur.

Burada Masonluk hakkında birçok katılımcı (en azından ben) gizli saklı bir şey tutmuyor, tüm bilgilerimi ve biriktirdiklerimi forum kurallarına ayrkırı düşmeme çabası içinde sunuyorum. Gizlemeye çalıştığım bir şey yoktur. Masonluğun birçok derecesinin kapsamını bile anlatmışımdır bu forumda...

Eşcinseller niçin mason olmasınmış?! Bunu kim diyor? Bireysel değer yargıları ya da özel töreler Masonluğun tümü için geçerli değildir.

Bir yaratıcıya inanmayanın mason olamayacağını kim söylüyor? Bazı masonlar. Onlardan kimileri kadınların ve zencilerin de mason olamayacağını söylüyor. Oysa bireysel inanç başka şeydir ve Masonluk bunun dışındadır. Kadınlar ve zenciler de mason olur; nitekim olmaktadırlar. Ayırımcılık yapanlar kendilerine bakmalı ve öz eleştirilerini yapmalı.

Sayın peacewings'in yakınmasına yanıt: Ne dinler Masonluğa benzer ne de Masonluk dinlere benzer. Din başka şey, Masonluk başka.

Sevgiler.

« Son Düzenleme: Haziran 05, 2012, 03:23:42 ös Gönderen: ADAM »

Haziran 05, 2012, 03:26:35 ös
Yanıtla #19

Sayın ADAM,

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,462.0.html

O zaman sizin sayın MASON ile pek çok konuda uzlaşmadığınızı söyleyebiliriz. Ama ne ilginç ki sayın MASON şöyle demiş:

Alıntı
"Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Sayın MASON, yıllardır bizlere bunları masonluğun DEĞİŞMEZ KURALLARI olarak anlatıyor. Lakin siz değişmez kuralllardan daha ilkinin değişebilir olduğunu söylüyorsunuz. Sayın MASON mu yanlış biliyor? Yoksa siz masonluğun değişmez kurallarını mı reddediyorsunuz?

Garip ve karmaşık gibi duruyor. Ne dersiniz? Açıkçası ben tatmin olmadım.

Saygılarımla.