Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ahuramazda Böyle Dedi …. 6  (Okunma sayısı 3483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2012, 04:21:29 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önceki aktarımdan devam…

Ahuramazda şöyle dedi:

1 -
Kendini benim katıma çıkacak ve bana seslenecek kadar büyük gördüğün halde, yalvarmasını bilecek kadar da küçülebiliyorsun; bu, insan oğlunun başarı için kullandığı en ustalıklı bir yoldur. Oysa ki, ben dualara veyalvarmalara karşı sağırım. Acıları ve sızlanmaları işitmekten iğrenirim. Canlıların keyif ve sevinç içinde beni unutmalarından hoşlanıyorum. Aslan avını parçalarken sahip olduğu güce ve tesadüflerle dolu talihine sevinir ve parçalanan ceylan, gafletinin ve zayıflığının pişmanlığı içinde, duyduğu elemi kendine uygun görür. Şikayet eden ve şükreden yalnız insan oğludur. O, daima başkalarının olana, saldırdığı için, haksızlığın ne olduğunu pek iyi bilir ve mutluluğunu başkalarının nimetlerini çalmakta bulduğu için, bu başarı devam etsin diye şükreder; bu hırsızlığı yapacak güç ve fırsatı bulamadığı, yahut yakasını ele verdiği zamanlarda da sızlanır ve yalvarır.

2 -
Dünyaya kötülük tohumları ekecek kadar cömert olanlar, acımasını bilmezler. Her ışığın kaynağı görülüp yakalanabilir; fakat karanlığın kaynağı yoktur. O, ışığın cimrileştiği yerde boşa sarf edilen bir öfkedir. Ruhun yıldızları, ışık veren ateşlerini azalttıkça, kalbin ve vicdanın karardığı görülür; tutkular, kuyruklarını bu karanlıkta oynatır ve açlık, pençesine bu karanlıkta güç verir.

3 -
Ne için tapınakları yüksek kubbeli ve küçük pencereli yapıyorsunuz? Ağlamalarınızı, bana daha, iyi duyurmak ve kötülüklerinizi daha bulanık göstermek için değil mi?.. Birbirinize duyuramadığınız sesleri, benim işitmiş olmamdan ne çıkar ve karanlıkta işlenen kötülüklerin izlerini; göremezler ümidine düşmekten ne kazanılır?.. İtiraflarınız yalan, yeminleriniz sahtedir, geçicidir; suçlarınız için özür dilerken de beni aldatmaya çalışmıyor musunuz?..

4 -
Ben sizin içinizdeki duygu, başınızdaki düşünce, gönüllerinizdeki tutkuyum... Aşkım, kinim, arzuyum, bilgi, hata, kudret, ve yoksunluğum... Zenginliğin, fakirliğin, acı ve saadetin hepsi benim; ben hepim ve ben hiçim; çünkü ben sizdeyim ve sizdenim. Böyle olmasaydı, beni nereden tanıyacak, bana, nasıl yaklaşabilecektiniz? Bilinmedik ve görülmedik bir şeyle, işitilmedik bir hakikatin gerçekten varlığına inanmak için, hâyâlin kanatları rüyadan, düşüncenin çarkları rüzgârdan olmalıdır. Benim, arkamdan gelmeye yeltenenler, beni geçtikten sonra, arkalarına düşeceğimden korkan günahkârlardır. Onlar, kendi gölgeleri tarafından ısırılmış olduklarını bilselerdi, aksiyonlarının eşek arılarını ruhlarının kovanında tütsüleyip boğmaktan çekinmezlerdi.

5 -
Bunun için sana derim ki, insan oğlu benden daha zengindir; çünkü bende var olduğunu zannettiği servetleri azımsamaktadır. İnsan oğlu ben den daha bilgilidir; çünkü benim sırlarımı yakalamak için, onların saklı olduğu yerleri bulacak kadar ustadır. İnsan oğlu benden daha, zekidir; çünkü, dua ve yalvarmalarıyla beni kandıracağını ümit etmektedir ve sen de onlardan birisin, benden ne istiyorsun? Söyle…

Ahuramazda, böyle dedi ve sustu...

Zerdüşt, büyük sorular karşısında şaşıracak ve iradesini kaybedecek kadar insan değildi. Onda insandan ve insanınkinden başka bir şeyler vardı; akıllı olduğunu bilecek kadar deli ve deli olduğunu bilecek kadar akıllıydı. Ey her yerde ve her şeyde var olan Ahuramazda, seni öğrenmek istiyorum; senin mahiyetini tanımak ve arkamdan gelmemiş olanlara, bunu öğretmek istiyorum!..

Bu bir aktarımdır. Hiçbir katkıda bulunulmamaktadır. Bu doğru. Ancak buna karşın az da olsa emek gerektirmektedir. Şimdi burada kitabın birinci bölümünü bitirmiş bulunmaktayız. Okuyanlardan ricam var. Ne düşünüyorsunuz?... Yararlı buluyor musunuz?... Nietsche’nin yapıtıyla ile hemen hemen aynı, sadece bir tekrar mı yoksa çok farklı mı?... Devam edelim mi? Başka ne dersiniz?

« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2012, 04:23:38 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 26, 2012, 08:53:16 ös
Yanıtla #1

Sayın ADAM,

Öncelikle bu değerli paylaşımlarınız için teşekkürlerimi sunarım. Yazılarınız tarafımca takip edilmekle beraber, finallerim dolayısıyla yorum yapamıyorum. Eserin ciddi anlamda Böyle Buyurdu Zerdüşt'e benzediğini söyleyebilirim. Fakat sunulan bilgiler sanki daha kapsamlı, daha anlaşılır. Her bir paragraf üzerine söylenecek o kadar çok şey var ki, nereden başlamam gerektiği konusunda kararsızım açıkçası.

Alıntı
Kendini benim katıma çıkacak ve bana seslenecek kadar büyük gördüğün halde, yalvarmasını bilecek kadar da küçülebiliyorsun

Üstüne daha ne ekleyebilirim ki? Kimsenin görmediklerini görmek, bilmediklerini bilmek ve kavramak diye ben buna derim işte.

Alıntı
Oysa ki, ben dualara veyalvarmalara karşı sağırım. Acıları ve sızlanmaları işitmekten iğrenirim. Canlıların keyif ve sevinç içinde beni unutmalarından hoşlanıyorum

Sarsıcı, iddialı ve ürpertici. İnsan zihnine aşırı bir yoğunluk getiriyor. Cümle cümle kaleme alınmalı. Üzerine düşünmeli, tartışmalı ve kavramalı. En az Nietzsche'nin dili kadar sivri. Ve en az onunki kadar zekice.

Bu değerli eseri, sadece ben ve siz okuyacak olsak bile; devam ediniz lütfen. Devam ediniz lütfen.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ocak 29, 2016, 12:12:38 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anlatımda hafif bir üstü kapalılık var. Sizi gideceğiniz yere kadar götürüyor fakat kapıdan içeri sokmuyor. O kapıdan kendi aklınızla girmeniz gerek. En azından bana böyle düşündürdü.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer