Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

İran nükleer güce sahip olmalı mı?

Evet , Sahip olmalı
Sahip olmamalı
Kararsızım

Gönderen Konu: İran'ın nükleer programını nasıl değerlendiriyorsunuz?  (Okunma sayısı 18300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 03, 2010, 10:26:32 ös
Yanıtla #10

Bir ülke bir diğerini sadece dini inançları gereği hedef alıyorsa.Kitlesel olarak yokolmalarını istiyorsa.Ve bunu söylerken gizli toplantılar da değil de, aleni şekilde yapıyorsa.Sadece diğer ülkenin askerleriyle değilde; O ülke de yaşayan bütün bir halkı hedef alıyorsa.Böyle bir durumda eşitlikten ve hakkaniyetten bahsedilmesi mümkün değildir.
Önemli olan "amaçtır".Korunma amacıyla nükleer güce sahip olmak istemiyorlar.Tamamiyle saldırı ve yokediş için.

Saygılarımla

Zamanında Arap ülkeleri de böyle düşünüyordu, ama akıllandılar. İran gibi bir ülkenin ancak İsrail kendisine saldırdığında o silahları kullanacağını düşünüyorum. İran'da bu anti semitik düşünceye ciddi muhalif bir kesim var. Bir ülkeyi, sadece söylemleriyle bir şeylere mecbur etmek tehlikelidir. Bu batının dilidir. Siz George Bush'un Irak'ı sadece politik nedenlerle mi işgal ettiğini sanıyorsunuz? George Bush da en az Ahmedinecad kadar takıntılı bir dincidir. İsadan vahiy aldığını iddia etmiş ve projesinin haçlı seferi olduğunu ağzından kaçırmıştır. Amerika'nın Evangelist tarafını da İran denklemine eklerseniz, daha objektif olursunuz. İsrail zaten teokratik bir devlet. Ve İran'la en çok uğraşan, bu iki devlet olduğu için İran'da antisemitik akımlar güç kazanıyor. Kaldı ki İsrail karşıtlığı için de aslında çokça neden var, fakat bunu dediğiniz gibi salt dini bir dava olarak görmek tehlikelidir. İran'ın batıdan tecrit edilmiş olması da, onun söylemlerini keskinleştiriyor.

Sorun eğer konu İransa nükleer silahlar değildir. Sorun ABD ve ABD'nin dış politikasının söylemlerine katılıyor musunuz, yoksa katılmıyor musunuz? İşte budur. İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına ben de karşıyım. Ama sadece İran'ın nükleer silahlardan yoksun tutulup diğer ülkelerin sahip olmasına ben yokum.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 03, 2010, 11:24:21 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Zamanında Arap ülkeleri de böyle düşünüyordu, ama akıllandılar. İran gibi bir ülkenin ancak İsrail kendisine saldırdığında o silahları kullanacağını düşünüyorum. İran'da bu anti semitik düşünceye ciddi muhalif bir kesim var. Bir ülkeyi, sadece söylemleriyle bir şeylere mecbur etmek tehlikelidir. Bu batının dilidir. Siz George Bush'un Irak'ı sadece politik nedenlerle mi işgal ettiğini sanıyorsunuz? George Bush da en az Ahmedinecad kadar takıntılı bir dincidir. İsadan vahiy aldığını iddia etmiş ve projesinin haçlı seferi olduğunu ağzından kaçırmıştır. Amerika'nın Evangelist tarafını da İran denklemine eklerseniz, daha objektif olursunuz. İsrail zaten teokratik bir devlet. Ve İran'la en çok uğraşan, bu iki devlet olduğu için İran'da antisemitik akımlar güç kazanıyor. Kaldı ki İsrail karşıtlığı için de aslında çokça neden var, fakat bunu dediğiniz gibi salt dini bir dava olarak görmek tehlikelidir. İran'ın batıdan tecrit edilmiş olması da, onun söylemlerini keskinleştiriyor.

Sorun eğer konu İransa nükleer silahlar değildir. Sorun ABD ve ABD'nin dış politikasının söylemlerine katılıyor musunuz, yoksa katılmıyor musunuz? İşte budur. İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına ben de karşıyım. Ama sadece İran'ın nükleer silahlardan yoksun tutulup diğer ülkelerin sahip olmasına ben yokum.

ABD'nin dış politikalarına çok fazla katılmıyorum.Sonuçta her ülke kendi çıkarları doğrultusunda bir dış politika üretir.Ben İsrail'i de savunmuyorum, tam tersi çok sert şekilde eleştiriyorum.
Nükleer silahlanma konusunda İran'a pozitif ayırımcılık yapıldığını düşünüyorum. Sadece inançları gereği İran'a negatif bakıldığını düşünmüyorum.Türkiye'de atom bombasına sahip ülkeler arasında( bize ait olmasa ve soğuk savaş döneminden kalmış olsalar bile).Sonuçta Türkiye çoğunluğu müslümanlardan oluşan bir ülke. Sadece dinsel nedenler etkili olsaydı Türkiye de bu silahlar bulunmazdı veya geri alınırdı.
İran açık ve net bir şekilde Yahudileri ve İsrail'i hedef alıyor.İsrail'e saldıran örgütlere açık destek veriyor.Diğer dini inançlara saygı göstermiyor.Sadece kendi inandıklarını tek doğru olarak görüyor.
Doğru ABD dahil pek çok ülkenin yönetimin de şimdi veya geçmişte ayırımcı kişiler görev almıştır.Gelecekte de görev alacaklardır.Pek çok savaş belki politika harici nedenlerden de çıkmış olabilir.Ama adolf hitler hariç şu an ki İran yönetimine kadar,bir ulusu,bir ırkı açıkça hedef alan başka bir ülke olmuşmudur.Ve böyle bir ülkenin elinde kitle imha silahının olmasına izin verilecek!!!
Ben İran'ın nükleer bir silaha sahip olmasının insanlık tarihi açısından çok tehlikeli sonuçlar doğuracağını  savunuyorum.Hiç kimse hiçkimseyi zorla sevmek veya hiçbir ülke bir başka ülkeyi sevmek zorunda değil.Ama inançlarına "SAYGI" göstermek zorundadır.Saygı göstermeyen bir ülkeye de saygı gösterilmesinin beklenmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2010, 11:50:46 ös Gönderen: skullG »

Aralık 04, 2010, 03:54:39 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Aynı şekilde Japonya'da da olsa, misilleme amacıyla da olsa nükleer kullanılmamalıdır. Akıllı veya akılsız, Cahil veya bilge, bu silahın kullanımı belli bir hedefi veya kişiyi değil, topyekun bir yaşam alanını, kullanana da zarar verecek derecede koskoca bir habitatı yok ettiği için,  kullanılmamalıdır.

Burada İran'ın cahil olması vb. batılı oryantalist düşüncelerle bu ülkenin bu silaha sahip olmaması gerektiğini özellikle vurgulamanız beni rahatsız etti. Nükleere karşı olmakla, bir ülkenin cahil olduğunu, dolayısıyla tehlikeli olduğunu ima ederek o ülkenin nükleere sahip olmamasını belirtmek arasında çok büyük fark vardır. Bence ABD, bugün en az İran kadar, hatta sizi biraz daha şaşırtayım, İran'dan fazla bir şekilde tehlikeli bir devlettir. Tehlikeli ve güçlüdür. Ve onun, İranı vurmak için masa başında ürettiği tezleri dillendirmeniz, benim bir tepki doğurmamı gerekli kıldı. Ve onlar sizin düşünceniz olduğu gibi, bunlar da benim kendi düşüncelerim. Ünlemlere gerek yok.

Düşüncelerim sizi rahatsız etmiş olabilr ancak konu başlığı doğrultusunda, konudan kopmadan yazılmış ifadelerdir onlar. Konuyu bir şekilde ne yapıp, ne edip Amerika düşmanlığına getirmeye gerek yok. Çok istiyorsanız düşünceleriniz ile ilgili başka bir konu açın ve ilgi çekici bulursak bizlerde yorum yapalım. Ayrıca imla kurallarını nasıl kullanacağıma da kendim karar veririm ! Uygun gördüğüm yerde ünlem işareti kullanır, görmediğim yerde kullanmam !

Aralık 05, 2010, 11:21:21 öö
Yanıtla #13

Aynı şekilde Japonya'da da olsa, misilleme amacıyla da olsa nükleer kullanılmamalıdır. Akıllı veya akılsız, Cahil veya bilge, bu silahın kullanımı belli bir hedefi veya kişiyi değil, topyekun bir yaşam alanını, kullanana da zarar verecek derecede koskoca bir habitatı yok ettiği için,  kullanılmamalıdır.

Burada İran'ın cahil olması vb. batılı oryantalist düşüncelerle bu ülkenin bu silaha sahip olmaması gerektiğini özellikle vurgulamanız beni rahatsız etti. Nükleere karşı olmakla, bir ülkenin cahil olduğunu, dolayısıyla tehlikeli olduğunu ima ederek o ülkenin nükleere sahip olmamasını belirtmek arasında çok büyük fark vardır. Bence ABD, bugün en az İran kadar, hatta sizi biraz daha şaşırtayım, İran'dan fazla bir şekilde tehlikeli bir devlettir. Tehlikeli ve güçlüdür. Ve onun, İranı vurmak için masa başında ürettiği tezleri dillendirmeniz, benim bir tepki doğurmamı gerekli kıldı. Ve onlar sizin düşünceniz olduğu gibi, bunlar da benim kendi düşüncelerim. Ünlemlere gerek yok.

Düşüncelerim sizi rahatsız etmiş olabilr ancak konu başlığı doğrultusunda, konudan kopmadan yazılmış ifadelerdir onlar. Konuyu bir şekilde ne yapıp, ne edip Amerika düşmanlığına getirmeye gerek yok. Çok istiyorsanız düşünceleriniz ile ilgili başka bir konu açın ve ilgi çekici bulursak bizlerde yorum yapalım. Ayrıca imla kurallarını nasıl kullanacağıma da kendim karar veririm ! Uygun gördüğüm yerde ünlem işareti kullanır, görmediğim yerde kullanmam !

Şu konudan sapma işi... Bence benim size verdiğim cevap konudan sapmıyor sayın Lethe. İran ve Nükleer konuşuyorsak, bu iddianın dünya üzerindeki en büyük misyoneri ABD'yi de konuşmak konudan sapmışlık olmaz. Kaldı ki hadi diyelim sizin "abd'yi de eklesem konudan sapılırdı" teziniz doğru olsun, bu, abd hakkında size yine bu konu bağlamında soru soran kişiye ünlemlerle cevap vermenizi gerekli kılmaz. Yanıldığımı düşünüyorsanız usulünce, yanıldığınızı düşünüyorsanız yine usulünce cevap verebilirsiniz. Ünlemleri tercih edip etmemek tabii ki sizin seçiminiz.  Görüşüşe bakılırsa ben değil, siz benim düşüncelerimden rahatsız olmuşsunuz. Ama kızgınlık, kalbi yorar. Bilginize.

Ayrıca ABD düşmanlığı falan da yapmıyorum. Haksız bir ABD politikasını eleştiriyorum. Yine de tavsiyenize uyacağım ve bu konuyla ilgili daha geniş bir başlık açacağım.

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ağustos 24, 2011, 01:00:44 öö
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Ben araya girip iki şey diyim, ankete ve başlığa...

Bu yazıyı okuyan herkez, dünyaya ''çıplak''geldi.
''çıplak'' insanlara sorsak. Nükleere ne gerek var? ''çıplak'' insan bize ne der?

Mevzunun İranla bir alakası yok. Başlı başına Nükleere ,slaha ve içindeki metrmiye,topa,tüfeğe neden sahip oluyoruz?
yani illa birbirimizi mi yemeliyiz? Tanka binince mi adam olacaz? Tanktan çıkan bomba birini öldürünce ''oynama şıkıdım şıkıdım'' mı dicez?

Ne zaman, ne vakit İnsanı içimize sindirecez?

parmağımın ucunda dünyayı yok edecek güce sahip olmak,bana ne kazandıracak?
Yaradanla pazarlığa mı oturtacak?
''Sen yaptın, ben istersem yok ederim'' mi denecek?
Yada biz olmasak,diğerleri rahat mı edecek?
Saygılarımla

Ağustos 24, 2011, 01:36:49 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bence Iran atom bombasina sahip olmali, ama nasil ? tabi ki kendi imkanlari ile.Nukleer programini gizli yuruterek Rusyadan aldigi destekle ABD ye karsi tavir edinmesi yanlis bir politika.Eger Iran atom bombasi elde ederse gelecekte yeni bir hacli seferini dolayli olarak onlemis olur.Ne de olsa caydirici guc olarak nukleer bomba var.

Saygilarimla 

Ağustos 24, 2011, 04:03:47 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Nükleer silahlar hakkında nasıl üretilir, nasıl kullanılır hiç bir bilgim yok. Fakat neticede nükleer silahlara sahip olmanız için ülkenizde nükleer santrale veya fabrika gibi üretimhaneye sahip olmak gerekli midir? Yani bir araba lazımsa otomobil fabrikanız olmasa da sahip olabiliyorsunuz paranız varsa. Yani bu silahı üreten bir ülkeden veya mafyalaşmış silah tacirlerinden yüksek fiyatlara satın alınamaz mı yani el altından?

Sanki nükleer santrallere İran'da izin verilmemesi,  ellerinde kalmış stokladıkları nükleer silahları fahiş fiyatlara satmaya çalışan lobilerin baskısı gibi duruyor.

Eğer gerek İran'ın gerekse bizim ordumuzun elinde caydırıcı bir askeri gücü olmamış olsaydı şu ana kadar İran'ın ve Türkiye'nin  altı üstüne gelmişti.

Saygılarımla.

Ağustos 24, 2011, 08:53:36 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

iran gibi ortaçağ zihniyetinde kalmış bir milletin nüklear teknolojiye sahip olması korkuçtur, zaten kendileri bu teknolojiyi üretecek kapasitesi yoktur, farklı devletlerden bigilere erişip tesis kurmuşlardır, bana göre hala tarih öncesi ortaçağ felsefesindeki yönetim tarzı olan bir devletin nükleer teknolojiye sahip olduğunda çıkacak sonuçların etkilerini en yakından biz görürüz, şahsi düşüncem iran'a baskı yapılmasıdır...
ortadoğuda çıkacak herhangi bir nükleer savaştan en büyük zararı türkiye çeker iranla komşudur, iranın herhangi bir devlete saldırısına misilleme olduğunda bölge radyasyonun etkisi altında olacaktır....
iran kendisini yok edeceği gibi bizide etkisi altına alacaktır, ukraynada reaktor kazası olduğunda türkiye etkilenirse iranda kim bilir nasıl etkilenir çernobil bir nüklear bomba değildi , nüklear bombalarda zenginleştirilmiş radyo aktif madde miktarı daha fazladır.. etkiside ona göre olur...

Saygılarımla,
418

Ağustos 24, 2011, 09:17:22 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu tamam mı =)
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Mart 17, 2012, 11:38:18 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Hiç bir şekilde TAVSİP ettimiyorum.

Petrol ihraç eden bir ülkenin , nükler'e  Enerji savsatası ile sahiplenmesi 3 yaşındaki bir çocuk mantığı'dır BENCE.
Saygılar. :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus