Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "G" nin Anlami  (Okunma sayısı 93773 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 07, 2012, 06:37:26 ös
Yanıtla #70

Sayın gnothi'nin açıklamasında bir yanlışlık var. Union, force ve progres sözcükleri nasıl Osmanlıca olabilir ki? Bu sözcükler olsa olsa ya Fransızcadır ya da İngilizce.

G'nin anlamına gelince. Ben daha önce Gnostisizm demiştim. Yanılmış olmalıyım. Konuyla ilgili bir açıklama yapmak istemiş, iletimin forum kurallarına uygun olup olmadığının denetlenmesi için sayın SkullG'ye bir mesaj atmıştım. 4 gün oldu, bekliyorum. Acaba konuyla ilgili yanlış bir yere mi ileti attım? Böyle olsa bile, bir cevap vermek gerekir; değil mi? Belki gözden kaçmıştır.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 07, 2012, 10:00:36 ös
Yanıtla #71
  • Uzman Uye

Bir yerde "G" harfinin geometrinin baş harfi olduğu ve her şeyin geometri ile bağlantısı olduğunu, "G" harfinin bu nedenle simge olarak kullanıldığını okumuştum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 08, 2012, 01:48:42 öö
Yanıtla #72
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın peacewings şaka yapıyor olmalı, ben Fransızca bu kelimelerin Osmanlıca meallerini yazmışken hem de.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Aralık 08, 2012, 09:27:49 öö
Yanıtla #73

Hayır Sayın gnothi. İletinizi tekrar okuduğumda, ne demek istediğinizi anladım. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 08, 2012, 09:33:08 öö
Yanıtla #74
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Belki tartışmayı karıştıracak ama bahsi geçen logo , Odmanlı dönemine de ait olabilir. Çünkü Osmanlı ismi dış kimseler tarafından verilmiş bir isimdir. Türkiye kelimesi Osmanlı arşivlerde sıkça geçmektedir.

G harfinin bende "Geometri" olabileceği kanısındayım. Bir duvar ustası için geometrinin önemi büyüktür. Belkide G harfi çok eskilerden yani opertif masonluktan kalma olabilir
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Aralık 08, 2012, 12:45:45 ös
Yanıtla #75
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Madem bu konuyu bilgiyle değil de görüşler ve kanılarla irdeliyorsunuz; gelin size yardımcı olayım.

Sonradan "spekülatif" olarak nitelenmiş olan çağdaş anlamındaki Masonluk 1717 yılında kurulan ilk örgütlenmesiyle kurumsallaşmaya yöneldiğinde, ritüellerinde ve uygulamalarında G harfi diye bir şey yoktu. Bu sonradan, 1720'li yılların ilerleyen döneminde ortaya çıktı. Elbette ortaya çıkarılmasının ve diğer simgeleri bütünlemek ya da onlarla bir bileşik simge oluşturmak üzere kullanımına geçilmesinin bir amacı, bir gerekçesi vardı.

Her ne kadar kimi yerde tek başına da görülebilirse de, G harfinin Masonlukta pek öyle tek başına bir simgesel anlamı yoktur. O anlamı içinde yer aldığı bileşik simge ile birlikte düşünüp değerlendirmek gerekir. (Gönye+1Pergel, Güneş gibi...) Diğer yerlerde ise tek başına G harfi bir simge olarak değil, dekoratif amaçlı kullanılır.

Bir de şunu bilmeli: Başka alfabe kullanılan ülkelerden kimilerinde G harfi öylece kalırken, kimilerinde karşılıkları geçerlidir. (Gama, Gimel gibi...)

Bunlar göz önünde tutulunca belki yorum ve değerlendirmeler daha başka yönlerde olur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 08, 2012, 01:40:37 ös
Yanıtla #76
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bir Masonik kaynaktan oluduğuma göre bilimi 5. harf olarak tanımlıyorlar.

Peki nedir bu ilk 4 harf ?
YHWH
Anlamı Great Architect of the Universe yani Evrenin Ulu Mimarı

YHWH bazı yerlerde Yahway bazende Jehovah olarak eski İbranicede kullanılmış
Peki nedir bu 5. Bilim?

Tabiki Geometri.

Bu yüzden G harfi Geometriyi temsil ediyor nitekim masonluk ve mimarlığın temelinde var

G harfi pergel ve gönye sembolü arasına tam tarihi bilinmemekle beraber 1730-1768 arasında ABD de girmiştir.

İncil orjinalde eski ibranicede yazılmıştır.Bu dile gheemel ya da gimel denmektedir ve numarasal değeri 3'tür

G harfi hem Geometriyi hemde Evrenin Ulu Mimarı nı simgelemek için kullanıldığı gözümüze çarpıyor

Kaynak : http://www.masonic-lodge-of-education.com/letter-g.html

Daha geniş anlatımı buradan bulabilirsiniz

Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Aralık 08, 2012, 03:33:32 ös
Yanıtla #77

Konuyla ilgili olduğunu düşündüm..
"Masonluğun en önemli sembollerinden birisi, beş köşeli yıldızdır. Naacallerden bu yana Hermes ve Pisagor'un da kullandığını gördüğümüz bu sembolün Masonluktaki remzi de, insandır. Ancak Masonluk bu yıldızın ortasına "G" harfi ilave etmiştir. Yıldız, insanın kendisini, "G" harfi ise, ilahi prensibi yani Tanrıyı simgeler. Diğer bir deyişle Tanrı insanın içindedir. Yıldız içerisine ilk kez Birleşik Amerika'da yerleştirilen "G" harfinin, İngilizce'de Tanrı anlamına gelen "God"dan ya da "Yüce Geometri Üstadı"ndan türetildiği sanılmaktadır. Ortasında "G" harfi bulunan bir diğer sembol de, belki de dünyada en çok tanınmış Masonik sembol olan Gönye ve Pergel'dir. Gönye Tanrısal adaleti, Pergel ise sonsuzu kavrayabilecek açı olanağı ile evreni simgelemektedir. İkisinin birlikteliği aynı zamanda Kamil İnsan'ı da remzeder."
historicalsense sitesinden alıntıdır. Saygılar efendim.

Aralık 08, 2012, 05:04:15 ös
Yanıtla #78
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın hailstorm, bir yerden bir dünya spekülasyon alıp getirmiş, üstelik bir dünya yanlışlık da içiren ve her şeyi birbirine karıştıran.

Bunların üzerinde durmayı, yanlışlıklarını düzeltmeyi gereksiz buluyorum. Böyle saçmalıklarla uğraşmaya değmez.

Sayın hailstorm'u bundan ötürü kusurlayamayız; o sadece aktarmış. Amerikalı kaynak, Masonluğu öyle Amerikanlaştırmış ki, G harfinin Masonlukta yer aldığı tarihte daha Amerika'da Masonluk yokken o bu harfi Amerikan icadı saymış. İngilizler her şeyi İngiliz icadı sayar ama Amerikalılara diş geçiremez.

Ardından Sayın yazbenide'nin alıntıyla katkı yaptığı özgün olarak Amerikan kökenli kaynak da bundan aşağı kalmıyor.  Üstelik çeviride şöyle dil çelişkileri de sergiliyor: "bir diğer sembol de", sonra  "...... simgelemektedir", sonra "..... remzeder."

Bütün bunların masonların çalışmalarında tarihsel yeri var ve böyle yorumlar, değerlendirmeler yapmışlar. Ancak hiçbir yerde sembol, simge ve remiz sözcüklerinin bir arada kullanıldığını göremezsiniz. Her mason kuruluşunun tutumu bir diğerinden farkı olduğu için, bu yorumların yönelimi de farklı olabiliyor. Zaman içinde ritüeller değişiyor. Kimisi, bunları göz önüne almadan, iyi ve özenli bir irdelemeye girişmeden, şuradan buradan bir derleme yapmaya kalkışınca, ortaya işte böyle çorba benzeri anlatımlar çıkıyor. 

Hepsini de gecerli sayarsak ortaya çıkar şudur: G Harfi Masonlukta yerine ve tutuma göre çok farklı  anlamlara çekilebilmekte olan bir simgedir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 08, 2012, 05:09:19 ös
Yanıtla #79

Sayın Adam;

Bilgilendirme için teşekkürler. Tam bilinmediği için bir yerlerden alıntı yapılıp çorba olması doğal: ) Sizinde belirttiğiniz gibi  "Zaman içinde ritüeller değişiyor." Saygılar efendim...........