Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: En cesur sorular  (Okunma sayısı 13230 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2008, 02:41:08 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Benim inancıma ne kadar ters düşerse düşsün müthiş bir zeka örneği ancak insan bilincinin bir sınırı vardır.Sonsuzun ne olduğunu biliyor muyuz?Önce Tanrı vardı diyoruz peki yaratılış zamanından önceye aklımız eriyor mu hayır....Ama zaten bunu düşünmenin bir sonuç getirmediğini biliyoruz.Çünkü yaratılışın öncesi insanın var olan fiziksel belleğiyle kavranabilen birşey değil yani herşeyi somutlaştırma gereksinimi duyan insanoğlu bu yüzden bunu kavrayamaz biz de kavrayamayız.Yani bu kelime oyunu sadece insani zekanın en üst örneği olabilir ama bu zekayı bize veren başka üst bir zeka olmalı değil mi ve bu zeka evreni yaratmış olduğuna göre bizim yapacaklarımız kelime oyunlarının ötesine geçemez ne yazık ki...Zaten benim düşünceme göre ateistlerin ateist olmasının altında herşeyi açıklayabilecekleri inancı ve herşeyin somut bir zekanın örneği olduğu inancı var soyut bir dünyayı kabul etmediklerinden olsa gerek diye düşünüyorum.Halbuki soyut dünyaya inanmaları için Tanrı hergün dünyada yüzlerce mucize yaratıyor sürekli gizemli olayların-nedenleri açıklanamayan olayların peşinde bilim adamları deliye dönüyor ve bunun sonucunda bir değişiklik yoksa sanırım bu gerçeğe duyulan korkuyla alakalı yani gerçek eğer buysa onlar için ürkütücü olmalı....

Temmuz 30, 2008, 02:46:16 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

lakin yine de vermis oldugunuz cevap soruya tam bir karsilik niteliginde degil gibi Sn.Marti

Temmuz 30, 2008, 02:50:39 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Benim kisisel olarak soruya cevabim sudur : 

Aslinda son bolumde sunulan 3 secenek yanlistir.Tanrinin herseyi yaratamamasi zatenonun gucunun sonsuz omadigini,gucunun sonsuz olmamasi ise zaten herseyi yaratamayacagi anlamini tasirdi o nedenle aslinda iki secenek var.
Tanri ya yoktur

Tanri vardir ama gucu sinirldir

Sorunun esasina gelince bizlerin inandigi tanri kavramina gore O'nun gucu sonsuzdur ve herseyi yaratabilir.Onun gucunu sonsuz oılarak kabul edersek bu kayanin agirligi ne kadardir ? sonuszdan daha buyuk agirlikta bir kaya dusunulemeyecegi veya  varolamayacagi icin bu kaya 'hersey' kumesine dahil degildir.Dolayisi ile Tanrinin gucu yine sonsuzdur ve 'Herseyi' yaratabilir.

Temmuz 30, 2008, 03:35:24 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

aslında ben cevabımın tam karşılık olabildiğini düşünüyorum demek istediğim bunu sorgulamak insan zekasının elveremeyeceği birşey bunu yapabilirsek zaten başka bir evrensel boyuta geçmiş oluruz kanısındayım.Herşeyi açıklamaya çalışmamalıyız demek istemiştim ve bence sizin vardığınız kişisel sonuçta da hala bir çelişki var.Tanrı'nın gücü sonsuz ise herşey kümesine dahil edilemeyecek hiçbirşey olmamalı ama Tanrı da sonsuz bir gücü var o halde bu gücün üstünde bir gücü yaratabilir deriz ama sonsuzluğun üsünde birşey yok da diyoruz ama yine de belirsiz çünkü sonsuzluğu sadece kelime olarak biliyoruz sonsuzluğun ne olduğunu bilmioruz

Temmuz 30, 2008, 01:02:08 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın bilmeliyimgalilei

Size biraz saçma gelebilir vereceğim cevap sen bir kaya istiyorsun bende sana bu iş için tanrıdan başka bir kaya gösteremiyorum.  O ki isterse olur. 

Temmuz 30, 2008, 01:54:19 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sn.Marti belirttiginiz celiski gercekten cok guzel lakin soylediginiz celiskiye gore de sorunun icindeki celiskiye tekrar donuyoruz ?

Kasım 13, 2016, 07:06:22 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Doğru ile gerçek arasında ne fark vardır?

Doğru kişi için topluluk için değişebilir. Ama gerçek herzaman gerçektir.
(kam)

Mart 15, 2017, 04:10:48 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanriyla ilgili tum sorular..

Cunku bir kisi nerde olursa olsun hangi ulke hangi dine mensup olursa olsun hatta dinsiz ve ateist olsa bile Tanri kelimesinin gectigi tum sorular insanlik tarihinin en cesur sorularidir.Ve hala oyledir.Dunya ve insan var oldugu sürece öyle de olacaktir.
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 15, 2017, 04:24:50 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Dinlere göre tanrı; bir kişi seçip  onun kulağına
"Şunları öldür, bunları yap, şunu şöyle yap, şunları vatanından çıkart vs"  demiş. " ben sana söylüyorum, sen diğerlerine söyle" devasa prodikdiyon bir kişiye
Kulağına fısıldama sayesinde olur mu?
Tanrı söyliceği sözü varsa bunu tüm insanlığa söyler
Kimsenin kulağına fısıldamaz. Bakın evrene
Tanrı size diyeceğini demiş zaten.
Saygılarımla

Mart 15, 2017, 11:11:21 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Günde kaç çocuk doğduğu anda veya açlıktan ölüyor biliyot musunuz ? Veya sakat doğan çocukların ne suçu var ? Bu dünyaları zaten zehir olmuş isyan ederlerse cehenneme gideceklermiş ! Malum ensar olayını bilirsiniz 45 civarı küçücük çocuklara yapılan o adice eyleme tanrı neden izin verdi ?  Siz hep belgrsellerde mucizeler izliyorsunuz herhalde, o medyanın planıdır. Ancak doğanın başka planları var. Birbirinin yuvasına yavru bırakıp ta yavrusunun bedavadan beslenmesini sağlayan kuşlar, farklı bir cinsin yuvasına yavrusunu bıraktıktan sonra yavrusunun oradaki yumurtaları yere atarak yuva sahibinin yavrusuymuş taklidini yaptığı kuşlar var. Birbirleri üzerine parazit, yumurta bırakan ve yumurtadan çıkan böceklerin o canlıyı içten yemesi ..... ne çok örnek var doğanın acımasızlığına. Üremeye bakınsana milyonlarca sperme ne gerek var ?  1 sperm olsa o da direk yumurtayı döllese ? Demekki burada mucize yok acizlik var, çok zor bir olay olduğu için milyonlarca sperm boşaltılıyor, sayı artınca ihtimal de artar.  Ne çok örnekler var ancak görmek, düşünmek lazım. Ben doğduğum günden beri ne bir duanın kabul olduğunu gördüm ne mucize gördüm. 1.5 milyar müslüman beddua eder mesela x ülke şu karseşlerimize eziyet ediyor helak olsunlar, zaten lanetliler vs. yıllar geçti beddua edenler daha aciz daha geride, beddua edilen daha güçlü.

Bence artık insanların biraz da olsa sorgulamaları gerek.