Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Görgüm Yettiğince: "Leo Nedir? Leo Hakkında"  (Okunma sayısı 10510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2021, 03:10:49 öö

Herkese sağlıklı günler dilerim. Hakkında pek fazla paylaşım olmadığını gördüğüm Leo'yu, görgüm yettiğince, tecrübe edebildiğimce anlatmak isterim.

2018 yılında, Lions ve Leo'yu ilk kez bu forumda okudum. NOT: Forumda her ne kadar paramasonik kuruluş olarak nitelendirilse de, Lions/Leo ile Masonluğun organik bir bağı yoktur. 1917 yılında kurulan SSCB rejimiyle gayriresmi kontak aracı olarak kullanabilmek amacıyla, bir sivil toplum kuruluşuna Wall Street'li bankerler çok ciddi bağışlar yapıp, 1917 yılında bu STK'ya yönetici olduğu halde bu pek gündeme gelmez ve söz konusu STK'nın şimdiki üyeleri bu durumla ilgili olarak suçlanmaz. Ancak sebepsiz ve mesnetsiz şekilde, Lions/Leo'nun Masonluğun arka bahçesi olduğu söylenir ve yapılan tüm hizmetlerin önü kesilmeye çalışılır.Forumda okuduğum Lions/Leo'ların yazışmalarında bir kişinin, hiç tanımadığı ve görmediği bir kişiye "başkanım" diye hitap etmesini oldukça garipsemiş ve sebebini anlamamıştım. Bu tip garip bulduğum noktalar olsa da, zaten sivil toplum gönüllüsü olan beni en çok cezbeden şey, Leo'nun tanımı olmuştu: "liderlik okulu". Daha da geniş tutarsak, "bizden daha az şanslı olan insanları, daha şanslı yapabilmek için liderlik etmek."

Bu okumayı yaptıktan sonra; Lions'un web sitesinden yakınımdaki bir Leo kulübünü aramış, arayüzü kullanmayı becerememiş ve şansımı Instagram'dan denemiştim. Uzun lafın kısası: bir kulübe oradan yazdım, dönüş oldu ancak bir şey çıkmadı. Ailemden sonra üzerimde en çok emeği olan kişi, tiyatro hocamdan, dernekte prova yaparken molada Lions toplantılarına katıldığını duydum. Türkiye'de bugüne kadar hiç kurulmamış olan kampüs Leo kulübü modelini, üniversitemin kampüsünde benim aracılığımla hayata geçirmek istiyordu; seve seve kabul ettim bu görevi. Sonrasında bir müddet üye toplamaya çalıştım. Bu esnada da 118-T Lions Yönetim Çevresi'nin her ay düzenli yapılan neredeyse her komite toplantısına katıldım. Bir Lion büyüğümüz de çıkıp demedi ki, "Yavrum sen Leo kulübü kuracaksan, Leo'larla tanışman gerekiyor. Ne arıyorsun burada?" diye. :) Bir Lion, bir 118-T Leo Yönetim Çevresi kulübünün tiyatroyla ilgili projesi olduğunu görünce, başkanlarına benim telefon numaramı vermiş. Bugün hala o kulüpteyim ve bu dönem, kulübümün toplantı yönetmeni ve kulüp amiri görevindeyim.

Hikayem bu şekilde. 2018'de Lions komite toplantılarına katıldığım dönemde, dergilerinde okuduğum ve bana bugüne dek ilham kaynağı olan ve olmaya devam edecek yazıyı sizinle paylaşmak isterim. Yazarı, o dönemki uluslararası Lions başkanı, Dr. Naresh AGGARWAL.

Alıntı
Gençken, dünyayı fethetmeyi hayal ederdim. Fakat zirveye güç kullanarak çıkmakla ilgilenmiyordum. Nezaketle liderlik etmeyi istiyordum. Ve Lions’a
katıldığımda, hayal ettiğim gibi bir lider olmama yardım edecek bir örgüt bulduğumu biliyordum. Bir Lion liderinin iki eli vardır: biri topluma hizmet ederken, diğeri Lion üyelere hizmet eder. Fakat her Lion’un hizmet etme şekli farklıdır. Bu sayımızda, kendi kişiliklerine ve Lions kimliklerine uygun olarak hizmet etme yolları bulmuş olan bazı Lion ve Leolar’a bakacağız. Genel Yönetmen Cheryl Wilbur’un uygunca söylediği üzere, “eğer bir
Lion’sanız, toplumunuz içinde zaten bir lidersinizdir.” Bu ay, Roma Vatikan’da Papa Francis ile buluştum. İngilizce Pope kelimesi Latince Papa’dan gelmektedir. Hepimiz Papa olamayacak olsak da, ihtiyaç sahibi pek çok çocuk ve kişiye babalık edebiliriz. 1,4 Milyon üyemizden herhangi birinin profilini aktarabilirdik çünkü toplumumuz için bir şeyler yapmayı seçmemiz sayesinde hepimiz lider olduk. Maria Kasırgası’ndan sonra Porto Riko’daki Lionlar da mağdur olmalarına rağmen, Lion olmaktan hiçbir zaman vazgeçmediler. Lider olmaktan asla vazgeçmediler. Titrinizin ne olduğunun bir önemi yok. Kendini herhangi bir zamanda bir lider olarak görüp görmediğinizin bir önemi yok. Liderlik, takipçilere ilham kaynağı olmak değil, daha
fazla lidere ilham kaynağı olmaktır. Bu yüzden Uluslararası Başkan olduğum için bu kadar gururlanıyorum. Çünkü liderlere liderlik ediyorum, takipçilere değil.
Hepinizin içindeki liderlere selam olsun.

Bu benim aradığım şeydi işte. Bir kasırga, bir doğal afet sonrası "Evim yurdum yıkıldı. Devlet, başka insanlar, dünyanın geri kalanı bana yardım etmeli." demek de bir seçimdir. Ve bu seçimi yapanlara da hak verilebilir. Afetin şokundan silkelendikten sonra önce kendine, sonra diğer afetzedelere yardım eli uzatmak; sorunun değil çözümün bir parçası olmak... işte benim liderlikten anladığım bu. Ve benim hayatta tercih ettiğim, hayatımı idare ederken kullanmak istediğim yaklaşım bu. Bu yaklaşımla, bu ilhamla yaklaşık 1 yıllık bir aday üyelik süreci geçirdim; 1 yıla yakın bir süredir de üyeyim.

Hikayemi ve motivasyonumu detaylı paylaşma ihtiyacını duyma sebebim, Leo'yu ilk olarak bu forumda duymuş olmamdı. Tarihsel bilgilere girmeden, pratik bir Leo bilgi aktarımı yapmak isterim.

Her Leo, kendinden daha az şanslı insanları daha şanslı yaparak, topluma hizmet etme amacındadır. Bir Leo en az 18 yaşında, en fazla 30 yaşında olabilir. Bu amaçla, Leo'lar sırasıyla şu şekilde örgütlenirler:
-Kulüpler,
-Yönetim çevreleri,
-Çoğul yönetim çevreleri (MD)

Elbetteki uluslararasına da taşan toplanma, örgütlenme biçimleri mevcut ancak konu başlığında da yazdığım üzere, "görgüm yettiğince" bir aktarım yapıyorum.

En temel Leo faaliyetleri ikiye ayrılır:
-Hizmet aktiviteleri
-Gelir getirici aktiviteler

Hizmet aktiviteleri, tahmininiz üzere topluma fayda sağlayacak hizmetlerdir. Bir hizmet aktivitesi, bir köy okulundaki öğrencilere giyim ve kırtasiye malzemelerini temin ederek götürmek de olabilir; kök hücre bağışında bulunmak ve insanları buna teşvik etmek de. İlk örnekteki gibi bir hizmet aktivitesi yapmak için paraya ihtiyaç varken, ikinci örnekteki gibi bir hizmet aktivitesi için paraya ihtiyaç yoktur. Paraya ihtiyaç olan hizmet aktiviteleri ise, gelir getirici aktivitelerle finanse edilir. Bu gelir getirici aktiviteler; workshop'lar, partiler, atölyeler vb. birçok şey olabilir. Bir hizmet aktivitesinin ne kadar maliyeti olduğu titizlikle hesaplanır ve gelir getirici aktivite de ona göre seçilir ve düzenlenir. Her kulübün, yönetim çevresinin ve MD'nin başkanı; kendi dönemindeki geliri ve gideri kalem kalem anlatır ve oy çokluğuyla aklanır veya aklanmaz. Bütçeyi suistimal ettiği yönünde karar çıkarsa, bu kısmına şahit olmadım ancak bütçe incelenir ve söz konusu başkanın suistimali açık ve netse Leo içi ve hukuki olarak gerekli işlemler yapılır. Maddi ve yönetsel tüm süreçler şeffaf ve katılımcı olarak ilerler.

Bir Leo kulübündeki üyelerin, şahsi olarak parası yeterli olsa dahi o parayı toplayıp finanse ederek hizmet aktiviteleri yapamazlar. Bunun önünde tüzük anlamında bir engel olup olmadığını bilemem ancak bu Leo'nun ana felsefesine ters düşer. Çünkü Leo'nun açılımı ve değerleri şunlardır; LEO: Leadership (Liderlik), Experience (Deneyim), Opportunity (Olanak yaratmak). Bir Leo, var olan bir olanağı kullanmaktansa, her zaman için olanak yaratmayı tercih eder ve etmelidir. Elbetteki bir kişi, yeniden olanak yaratmakla uğraşmaktansa kendi maddi olanaklarını/kişisel network'ünü vb. olanaklarını kullanarak topluma hizmet etmek isteyebilir. Bu durumda, normalde yaşı Leo olmak için uygun olan bu kişi, dilediği takdirde bir Lions kulübünün kapısını çalarak orada topluma hizmet etmeye devam edebilir. Her ne kadar 30'unu dolduran bir kişinin Leo olması mümkün olmasa da, bir Leo'nun 30'unu doldurmuş olması Lions olması için ilk şart değildir. Mesleğini eline almış, finansal anlamda bağımsız olmuş olmalıdır ki, topluma hizmet etmek için kendi imkanlarını ortaya koyabilsin. Bu şartlara uygun değilse veyahut uygun olmaya doğru ilerliyorsa, bir Leo olarak topluma hizmet etmeye devam edilebilir.

Her Leo kulübünün, bir sponsor/advisor Lions kulübü vardır ve olmalıdır; sponsoru olmayan Leo kulübü, faaliyetlerini sürdüremez ve kapanır. Bu Lions kulübü, en başta Leo kulübünün faaliyetlerini resmi olarak sürdürebilmesi için gerekli dernek çatısını sağlar. Bundan sonrasında ise, sponsor Lions kulübü sponsoru olduğu Leo kulübüne mentorluk yapar ve ihtiyaç duyuluyorsa hizmet aktivitelerine destek sağlar.

Bilgim, görgüm yettiğince Leo'yu anlatmaya çalıştım. Eksik veya yanlış anlatmış olabilirim; sürç-i lisan ettiysem affola. Liderlik ederek, eskilerin deneyimlerinden faydalanıp kendisi de deneyerek, olanak yaratarak topluma hizmet etmeye gönüllü olan arkadaşlar var ise; bir Leo kulübüne ulaşarak benim anlatamadıklarımı da öğrenebilir ve arkasında daha iyi bir dünya bırakmak için bir adım atabilir.

Saygılarımla,
eskihalicli
« Son Düzenleme: Mart 12, 2021, 03:29:17 öö Gönderen: eskihalicli »

Mart 12, 2021, 12:13:35 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bilgilendirmeniz için şahsım adına teşekkür ederim. Neredeyse tamamı Rotary Kulüp için de geçerli. Yakın zamanda Rotaryen olmuş birisi olarak, topluma fayda sağlamaya çalışan bir kişi iseniz, toplumunun ön yargılarından sıyrılıp bu tür oluşumlara yakından bakmanızı ve katılmanızı öneririm. Bunun yolları ise forumda farklı başlıklar halinde net şekilde anlatılmış.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mart 12, 2021, 02:52:55 ös
Yanıtla #2

Rica ederim sayın Özgürefe.

Rotaryen/Rotaract'larla da neredeyse iki yıl kadar evvel rast gelmişliğim oldu ama, kurum kültürlerini ve diğer birçok şeyi anlayacak kadar verimli bir rastlaşma değildi. Siz de Rotary hakkında bilgi paylaşımı yapmak isterseniz ilgiyle okurum.

Saygılarımla,
eskihalicli