Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Aşkınız uğruna inançlarınızdan  vaz geçermiydiniz?

Evet
Hayır

Gönderen Konu: Sevdiğiniz için inancınızı değiştirirmisiniz?  (Okunma sayısı 54593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2011, 11:26:16 öö
Yanıtla #90
  • Ziyaretçi

Zor bir soru...
Beni seven benim sevdiğim insan beni BEN olduğum için sevmeli. Sevdiği gibi saygıda duymalı.
Herkes kendi gibi davranmadığı zaman ilişkide sahtelik, yapaylık oluyor.
Zorlama ile yapılan hiçbirşeyin faydası olmaz.

Şubat 09, 2011, 09:58:41 ös
Yanıtla #91
  • Ziyaretçi

Aslında düşündüm de gerçek ten sevrsem olur belki. Aşk vazgeçmektir. Belki o da benim için inancn değiştirir. Karşılıklı ve ölükmsüz aşk. aşk belki de bu

Şubat 09, 2011, 10:11:55 ös
Yanıtla #92

Aslında düşündüm de gerçek ten sevrsem olur belki. Aşk vazgeçmektir. Belki o da benim için inancn değiştirir. Karşılıklı ve ölükmsüz aşk. aşk belki de bu

Profilin oyle demiyor ama ?  

dedim de ama beni yanlis anlamani da istemem.. anlasilmadiysam ozur dilerim.. bana gore profilin diyor ki, inanc vazgecilemeyecek kadar onemli bir o kadar da insani ayakta tutan tek neden ve sen onu terketmedigin surece o seni asla terketmez.. ama bir sevgilinin senden baskasina asik olmama ihtimalini garantileyemezsin.

Amacim, yineliyorum dusunceni sorgulamak degildi. Tekrar ozur dilerim:)

Saygilar.   
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2011, 10:41:24 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Şubat 11, 2011, 11:55:18 ös
Yanıtla #93
  • Ziyaretçi

Sayın Prenses Isabella,
Ben yanlış anlamadım. evet inanç vazgeçilmeyecek kadar önemli bir kavram. Ömür boyu sevecek diye garantisi, yada sevdiği için benimle demenin de garantisi yok. Ben demeyim de insanoğlu aşk için her şeyi yapabilir kanaatindeyim. Bir tane gerçek aşk, milyonlarca, milyarlarca taklidi olduğu kanaatindeyim. Ayrca soru da çok aşk için inanç değiştir misin. Bence o anı yaşamadan kimse net bir cevap veremez. Lütfen yanlış anlamayın fakat profilim ne diyor?

Profilin oyle demiyor ama ? 

dedim de ama beni yanlis anlamani da istemem.. anlasilmadiysam ozur dilerim.. bana gore profilin diyor ki, inanc vazgecilemeyecek kadar onemli bir o kadar da insani ayakta tutan tek neden ve sen onu terketmedigin surece o seni asla terketmez.. ama bir sevgilinin senden baskasina asik olmama ihtimalini garantileyemezsin.

Amacim, yineliyorum dusunceni sorgulamak degildi. Tekrar ozur dilerim:)

Saygilar.   

Şubat 12, 2011, 12:01:02 öö
Yanıtla #94
  • Ziyaretçi

Ayrca soru da çok zor. Aşk için inanç değiştir misin. Bence o anı yaşamadan kimse net bir cevap veremez. Lütfen yanlış anlamayın fakat profilim ne diyor?

Şubat 12, 2011, 12:10:56 öö
Yanıtla #95
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Nacizane görüşüm olarak, öncelikle burada bahsi geçen ''İnanç'' kavramının şahsımca ''Din'' kavramı ile farklı olduğunu ele alarak bu soruyu yanıtlamak isterim. Aile yapımdan dolayı iki farklı kültür ve farklı dinlere mensup aile fertleri arasında yaşadım ve halen yaşamaktayım. Ailemin bir tarafı farklı şeylere inanırken bir diğer tarafı ise tek bir dine mensup. Ailemizde gerçekleşen evlilikler sonucunda din değişimleri söz konusu olmuş fakat bunun nedeni taraflardan birinin teklifi ya da zorlaması değil şahsın kendi isteği ile bir diğer dine geçişidir. Benim düşüncem ise dinsel tercihimi bir kişi için değil, kendi düşüncelerim ve duygularım doğrultusunda değiştirmenin daha mantıklı ve doğru olacağıdır. İnanç açısından bakacak olursak ise inancımı değiştireceğimi düşünmüyorum. İnanç bir yoldur, bu yolu takip ettiğim sürece istediğim noktaya ulaşabilirim. Bu inanç herkes için farklı olabilir, ama aslında ortak bir noktası da vardır. Bu da az önce dile getirdiğim gibi bir yol olması ve bu yolun takip edilme sürecidir. Her birimiz kendi yolumuzu çizer, o yolun sonundaki ışığa ulaşmaya çalışırız; ama o şekilde, ama bu şekilde....

Saygı ve Sevgilerimle...
In lumine tuo, videbimus lumen....

Şubat 12, 2011, 02:27:03 öö
Yanıtla #96
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında aşk olgusunuda sorgulamak gerek tarihten günümüze kadar kimse ne olduğuna dair net bir yanıt bulamadı bu ayrı bir konu , inandıkları doğrultusunda kendisi gibi yaşamayana , inanmayana aşık olmak pek gerçekleşen bir şey değil ve ayrıca  inançlarına sıkı sıkıya bağlı olan insan bu durum karşısında değişime uğramaz , uğrayanında inancının temeli sağlam değildir.

Şubat 12, 2011, 04:16:30 öö
Yanıtla #97
  • Aktif Uye

Aşk için dinini değiştiren çok kişi olmuştur ancak baktığımız zaman  bunların geneli bayan olmuştur. Erkekler pek değiştirmiyor.

Şubat 12, 2011, 06:58:08 öö
Yanıtla #98
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bu konunun bu kadar uzamasına açıkcası çok şaşırdım.
İnanç için kriterleriniz bilgi, araştırma, aşk ve mantık mı yoksa birlikte olduğunuz insanların nereye ait olmaları mı?
Elbette insan tek bir şeye aşık olmaz, Örneğin Yunus Emre gibi bazen yaratılanda görür yaratanı, yani herşeyde, heryerde. Buradaki yarıştırmayı ise anlamış değilim. İnançları yüzünden fikir ayrılığına, dünya görüşü farklılığına sahip kişilerin aşklarının biteceğini iddia edecekseniz, zaten ona aşk denmez.

Bence soru, aklı başında bir çok kişi için hiç sorun teşkil etmeyecektir. O mantığıyla ve bilgisiyle hareket edeceği için zaten önceliklerinde içsel bi huzur duyacaktır.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Şubat 12, 2011, 01:37:50 ös
Yanıtla #99

Lütfen yanlış anlamayın fakat profilim ne diyor?

bana gore profilin diyor ki, inanc vazgecilemeyecek kadar onemli bir o kadar da insani ayakta tutan tek neden ve sen onu terketmedigin surece o seni asla terketmez.. ama bir sevgilinin senden baskasina asik olmama ihtimalini garantileyemezsin.

Yanlis anlasilmadigina sevindim ama sanirim sen daha sormadan ben senin proflinde ne dendigini acikladim:)

Bir ara kullandigim guzel bir avatardi. Anlami itibariyle bende guzel bir duygu olusturmustu. Ondan biliyorum ;) Yalniz avatara uygun tabi her avatar icin kastetmiyorum da bazi ilahi gorunumu arzeden onemli avatarlar kullanildiginda eger goruslerinle zit bir tablo cizersen bu tabi herkesce belki anlasilamaz ama bu hususa dikkat edenler tarafindan pek de hos karsilanmayabilir. Yineliyorum, yanlis anlasilmasin lutfen, herkes her avatari kullanmakta ve dusuncelerini serbetsce soylemekte ozgurdurler ancak soylenilenle kulanilan avatar tezatlik olusturdugunda ki bunu yalnizca dinsel acidan kastediyorum, siritir. O yuzden de genelde bu tur avatarlari kullanmaktan itinayla kaciniyorum cunku tasiyamadigim elbiseyi tasirsam kendimde komik bir duruma dusmusluk gorurum:) hic sormayin ben buna cok onem veririm de :D ama bir turlu de basaramamaktayim.   

Saygilarla,
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2011, 01:48:16 ös Gönderen: Prenses Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.