Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk degerleri  (Okunma sayısı 17066 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 12, 2007, 11:23:51 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

sn.Mason güzel bir noktayı tekrar vurgulamış.
""""Sizi Mason olarak kabul edenler ise, sizleri (bizleri karalama amacli) kullanarak rituellerinizi kameraya cekebilecek, bu goruntuleri heryerde "Masonlarin ayin videolari" adi altinda yayinlayabilecek, soylediklerinizi bizleri temsil ediyor olarak gosterecek ve bunu buyuk bir avantaj olarak kullanabilecek olan antimasonlardir."""""
yanılmyorsam ortadaki video ve kamera kayıtları hakkında daha önce bende soru sormuştum...
ve sn.Siempre güzel bir soru sormuş...
benim merakımda şu:
sn.Mason derecelere göre vakıf olunan sırlar ismi geçn diğer dernektede aynı sırlarmıdır?

Aralık 12, 2007, 11:54:10 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin bilmeliyimgalilei,

Ogretiler, verilen bilgiler, vakif olunan sirlar, derece sistemi dahi farklidir. Dusunce yapisi olarak farkli bir temele oturtulmus bir dernegin bize benzemesini beklemek ayanlis olur. Benzer sembollerin kullanildigi dogru. Ancak ayni mantik cercevesinde bir matematikciyide (pergel kullanmasi nedeni ile) bir Mason a benzetebilirsiniz.

Onemli olan kullanilan araclar degil verilen egitim, ogretiler, sistem, bagli olunan kurallar ve uzerine Mabedinizi kurdugunuz dogmalardir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 13, 2007, 12:06:22 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

ayrılık her şekilde zor... bence keske olmamıs olsaydı, umut ederimki, ileride daha fazla ortak nokta bulunup, hareket edilebilinir, zira ozanın dedigi gibi
Hep bir ağızdan türkü söyleyip
hep beraber sulardan çekmek ağı,
demiri oya gibi işleyip hep beraber,
hep beraber sürebilmek toprağı,
ballı incirleri hep beraber yiyebilmek,
yârin yanağından gayrı her şeyde
                                         her yerde
                                                       hep beraber!
                                          diyebilmek
                                            için
Saygı ve Sevgilerimle, iyi geceler.

Aralık 13, 2007, 08:16:15 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

teşekkürler sn. Mason

Aralık 14, 2007, 01:58:41 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Her duvarcı Mason olsaydı....ooooo  :)
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 24, 2014, 06:20:55 ös
Yanıtla #15
  • Yeni Katilimci
  • *

Ogretiler, verilen bilgiler, vakif olunan sirlar, derece sistemi dahi farklidir.

Bir harici olarak şunu merak etmekteyim.

Özgür Masonlar Büyük Locası yani eski adı olan Türkiye Büyük Mason Mahfili kurulurken, bu kuruluşu yapmış olan masonların localarından ve bir locanın da tüm üyeleriyle birlikte HKEMBL ndan kopmuş olduğu bilgisini bu forumda okuduklarımdan anlıyorum.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından gayrımuntazam kabul edilen ÖMBL masonlarının öğretileri, verdikleri bilgileri ve derece sistemlerinin farklı olması olasıdır elbette fakat "vakıf olunan sırlar" ın farklı olması konusunda akla uygun olmayan bir durum seziyorum.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasından ayrılıp yeni bir loca kuran masonların da yine aynı sırlara vakıf olmalarını öngörüyor olmam doğru değil midir?
Kaçırdığım bir nokta veya yanlış anladığım bir durum var ise aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla.
Chons

Mayıs 25, 2014, 08:31:30 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu 2007 yılında Sayın MASON tarafından başlatılmış. Daha sonra bu konu başlığına katılanlar da olmuş.

Bu başlık altında yazanlardan çoğu, gerek durumun ayrıntılarını iyi bilmediklerinden gerekse konuya tek yanlı olarak baktıklarından, objektif değil sübjektif görüşleriyle hiç bilmeyenleri yanlış yönlenrdoirecek sözler etmiş. Öyle ki, bu istki başlığı yeniden ele alacak olursak, Forum tarzı çerçevesinde birçok anlatımın yanlış noktalarına işaret ederek doğrularını yazmak gerekecektir.

Çok uzun boylu bir iş. O kadar uzun boylu işe girişmeden şunu söylersek belki yeterli olur:

Hayır, öyle farklar yoktur. Hatta şöyle sadece bir göz gezdirerek bakarsanız, aradaki farkları göremezsiniz bile. Üstelik, geçmişte bir ayrılık olmuşsa bunun tarihi 1966-1968 yıllarındadir. 1976-1978 yıllarına kadar bu kuruluşların uygulamalarında ve öğretimlerinde (ritüellerinde) hiçbir fark yoktur. Farklılaşma o tarihten sonra başlamıştır.

Günümüzde bu konuda kuruluşların ileri gelenlerinin şöyle bir ortaklaşa tutumu var: "Amaçlarımız aynı; ilkelerimiz pek benzer; çalışmalarımızın ayrıntılarında birtakım ufak tefek farklar var." Hepsi bundan ibaret. (Bunu Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın Önceki En Muhterem Büyük Üstadı yazılı bildirgesinde de açıkça belirtmiş, o bildirge de bu Forumda yayınlanmıştı.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 25, 2014, 08:01:18 ös
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM, yaptığınız net açıklamalar için çok teşekkür ediyorum.

Bilgisiz fikir üretme gafletine düşmemek için tüm forumu tarıyorum ve bazen affınıza sığınarak yedi yıl önce sona ermiş konuşmalardan aklıma takılanları sormak durumunda kalıyorum.

Bu konularda benden çok daha fazla bilgili olduğu şüphesiz olan Sayın ADAM'ın verdiği cevap ile, masonlar.org sitesinin kurucusu ve HKEMBL'na bağlı olduğunu bildiğimiz Sayın MASON'un ifadeleri gördüğüm kadarıyla çelişmekte.

Ortalığı karıştırmak gibi bir amacım kesinlikle söz konusu değil, doğruyu aramaktan başka bir niyetim bulunmamaktadır.

Sayın ADAM'ın cevabına itibar etmediğim kesinlikle düşünülmesin. Fakat gönül ister ki sorduğum soruya bir de Sayın MASON ya da masonlardan cevap gelsin. (gerçek mason olabilme konusu elbette ki çok uzun ve ayrıntılı bir konu fakat burada "masonlardan" tabirini halihazırda bilinen mason-harici ayrımına göre kullanmaktayım.)

Saygı ve sevgilerimle.
Chons