Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İsa Üzerine Denilenler  (Okunma sayısı 9994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 15, 2014, 12:45:57 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İsa kimdi? Ne yaptı? Ne oldu?

Çok çeşitli yanıtlar verilebilecek sorular...

Kilise şöyle diyor:

“İsa, bakire Meryem’den doğdu. Babası, tüm evreni yaratan yüce ve tek Tanrı’dır. İsa’nın bedenini bu dünyaya getirmek üzere Meryem’i özellikle seçti. Sonra İsa’nın bedeni hepimizin günahlarını çekmek üzere çarmıha gerildi. Bedeni orada öldü. Ruhu cennete yükselip Tanrı’yla birleşti. O dünyanın kralıydı ama hiç evlenmedi. Çünkü tektir. Onun bu dünyada kendine özgü bir çocuğu yoktur. Fakat ona inanıp güvenen tüm insanlar onun çocuğu sayılır.”

İyi bir Hıristiyan (!) bu açıklama üzerine rahatlar: «Oh!... Sorularımın yanıtlarını aldım. Kuşkularım kalktı. En doğrusunu Kilise söyler. Gerçek budur ve bundan başka hiçbir şey olamaz.»

Böyle düşünenlere denilecek bir şey yok. Bu bir inanç sorunudur. Herkes kendi yoluna! Atalarımızın dediği gibi, “Sen sağ ben selâmet.”

Ancak şunu da bilmeli ki, Hıristiyan dünyasındaki geniş kitlelerin inanarak benimsediği bu dogma, yaklaşık on yedi yüzyıl boyunca insanlığın tarihine yön vermiş olan temel etkenlerden biridir.

Siz ne dersiniz?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 15, 2014, 11:06:09 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Nerden başlasak, o kadar çok dogma ve sonrasında iddialar var ki...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Temmuz 16, 2014, 04:05:09 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.adam isi bastan almış ne yapsın. Bu konuda okudugum en guzel kitaplardan birini burada paylasmistim daha önce yine tavsiyem oncelikle bu kitap bulunsun ve okunsun.insanligin en büyük sorunu dogmadir, hemde uydurulan hertürlü sü, islamda buna bidat denir yani sokusturma ,tanrı neden bir bedene girip yeryüzüne insin,neden ustun olduğu yarattigi ile eşit hale gelsin, neden isaya tum insanlarin gunahlarinin bedelini odetsin,bu ve turevi şeylere bu kadar kolay inanildigi,hic sorgulanmadigi elek edilmedigi için dogma hep sevilmis insanlara dogruyu degil duymak istediklerini soylemisler hep.son soz giardino bruno derki"Tanri yeryuzune iradesini hakim kilmak icin iyi insanlari kullanır, kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak icin tanriyi kullanır"
iste aslinda bu kadar basittir, mevlana ise soyle der;andilar, anlattilar ama hic anlamadilar.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 16, 2014, 09:10:06 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Giordiano Bruno'nun öyle bir sözü olup olmadığını doğrusu bilmiyorum.

Vardır... İki nedenle... Birincisi Sayın karahan belirtiyor; ona güvenilir. İkincisi böyle bir deyiş Bruno’ya uyar.

Demiş, demiş de sonra ne olmuş? Önemli olan o...

Biz İsa’ya devam edelim. Hani ne diyordu bir katılımcımız “Hz. İsa hangi -dine mensuptur?” başlığı altında?...

Temmuz 17, 2014, 02:19:20 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Pek işime gelmemekle beraber bende bir iki cümle edeyim dedim.
         Ne demiş sayın ADAM, özetle;" Tanrı İsa'nın bedenine girdi ve orada çarmığa gerilerek bedeni öldü ama ruhu cennete gitti",  aziz dostum sayın karahan da bunun üzerine bir çok neden ? niçin? soruları sormuş.
         Ne cevap verilirse verilsin. Her şeyden önce dinde sorgulama yapılamıyacapı gerçeğidir. Ben bu gerçeği çeşitli vesilelerle epey ayrıntılı olarak anlatmıştım. Tekrar söylüyorum. Yanlız Hırıstiyanlık için değil hiç bir din üzerinde sorgulama yapılamaz. Neden, niçin? soruları sorulamaz. Din tamamen bir inanç manzumesidir. İnanan olduğu gibi inanmak, kabul etmek mucburiyetindedir. Ayetlerin tek harfinin bile değiştirilmesi mümkün değildir. İnanırsan inandığın dinin  mensubu, inanmıyorsan kafir veya dinsiz olursun.
            Bu nedenle, Tanrı neden böyle yapsın!, Tanrı niçin bunu istesin!  türünden soruların  din kavramında yeri  olmadığı gibi  bilime uygun olup olmadığı da tartışılamaz.  Yani söz konusu din olunca Ayetlere/akidelere  kasyıtsız şartsız itaat esastır.
           Saygılar-sevgiler. 

"Vur ama dinle beni"

Temmuz 17, 2014, 02:58:52 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Alşah, bir dinin dogmalarını dayattıranlar açısından haklı.

Ancak o sorgulama hep olmuş, hep oluyor.

Zaten İsa da başlangıçta Yahudilere karşı o sorgulamaları yapan Nazarenlerden biri... (Yahudilere karşı sorgulamalar yapanlar sadece Nazarenler değil.)

Hıristiyanlığı oluşturan da İsa değil; onu peygamber ilen eden Tarsuslu Pavlus; İsa'nın havarisi bile değil.

O sıralarda ortaya konmuş olan ve adına sonradan Hristiyanlık denilen dini yozlaştıran yozlaştırana.

Herkesin benimsediği dogma başka.

Buna benzer durumu başka dinlerde görürüz ama hiçbiri Hıristiylanlığa taş çıkartamaz doğrusu (Budizm fraksiyonlarını o kadar iyi bilmiyorum.)

Hiçbir dinde Hıristiyanlıkta olduğu kadar çok mezhep yok. Tarikatlar da ayrı.

Bu başlık altında özetlediğimiz şu temel Katolik kuralı, birçok Hıristiyan mezhebinde geçerli değil.

Dolayısıyla Sayın Alşah, işte o açıdan haklı.

Fakat bunun üzerine elbette bizim de diyeceklerimiz var.

Temmuz 17, 2014, 03:42:51 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.alsah guzel söyler, sorgulanamayacagini saptiranlar ilave ederler yoksa allah insanlardan aklini kullanmasini ister hep.Sn.adam ın hristiyanlik hakkında anlattıkları daha baslangic bile değil, okadar cok fazla dogmaya sahipki  inananlara sasmamak elde değil.

karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 18, 2014, 11:12:28 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İsa ile bağlantılı olmak üzere şöyle bir anlatım var:

İsa, saatlerden beri çarmıhta gerili duruyormuş. Kanlar içindeymiş. (Bu kanlar içinde oluşu da çok önemli; bir başka açıdan. ) Hayli acı çekiyormuş. Sonunda bayılmış.

Öldüğünü sanmışlar.

Arimatealı Yusuf (Josephus), Romalı Kudüs Valisi Pilatus’tan, izin verirse onu oradan indirip götürmek istediğini söylemiş.

Bu anlatımlar İncil’de de geçiyor. Ancak Yusuf, İsa’nın ölmüş olup olmadığını söylememiş. Bu konuda hiç kimse hiçbir şey dememiş.

Pilatus, ne yaparsanız yapın diye onu kovmuş.

Karanlık basınca, Yusuf yanına Magdalena’nın kardeşi Lazarus’u da alarak İsa’yı çarmıhtan indirmiş. Onu apar topar sarıp sarmalayarak götürmüşler.

Buraya kadar sorun yok, değil mi?...

Asıl patırtı, asıl uyuşmazlık, bundan sonra anlatılacaklarda başlayacak.

Bu arada bir de İsa’nın ruhunun cennete yükselişi olayı var hani Hıristiyan dogmasında benimsenen. Yoksa, teslis kurulamaz. Onun da bir farklı anlatımı var ki…

Ancak bu aşamaya kadar kimsenin bir diyeceği var mı, görelim. (Belki bir katılımcımız “Yok, bu olan öyle değil, şöyle” der ve doğrusunu anlatır.)

« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2014, 11:26:10 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 18, 2014, 03:27:44 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

SN.Cihangir Gener'in onun oğlu isimli romansı bir kitabı var bu konuda yani isa'nın hayatını anlatır çok hoştur okunmasını tavsiye ederim.

karahan

EDMUND BURKE

Temmuz 18, 2014, 04:12:35 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Elbette bizim bu başlığımıza, konumuzun akışına paralel olmak üzere Sayın Karahan'ın sözünü ettiği kitaptan da alıntı ya da oradan esinlenmeyle yorumlar getirilebilir. Böylece buradaki irdeleyişimiz zenginleştirilebilir.