Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HAYAT BİR ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?  (Okunma sayısı 10280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 10, 2008, 06:04:14 ös
Yanıtla #10

hastaneye bile yanında annesi babası olmadan gidemeyen büyüme evresini tamamlamış insanlar gördüm anne baba bugün var yarın yok...

Onlardan biri de benim :D Şimdi şöyle; gayet kendi ayaklarımın üzerinde durabilecek yaştayım  ve olgunum ama gelgelelim bunun mahiyeti gereği başka türlü anlaşılmaması gerek, öyle sanıyorum. Çünkü  her ne kadar maddi ve manevi olarak ayakta kalmayı sağlayabiliyorsam da Hastane dahil her yere ( zorunlu haller dışında ) Annem ya da Babamla - gerektiği yerde Kardeşimle gitmeyi yeğlerim. Eş - Dost da dahil. Buna başka yönden bakılmaması daha iyi olur bence (:

Saygılar.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 10, 2008, 06:07:16 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

o verdiğim bi ornekti:)yani daha başka şekilde örneklerde verebilirdim ama o an aklıma ilk o geldi onu söyledim saygılar.

Aralık 10, 2008, 06:09:33 ös
Yanıtla #12

o verdiğim bi ornekti:)yani daha başka şekilde örneklerde verebilirdim ama o an aklıma ilk o geldi onu söyledim saygılar.

Anlıyorum :)

Aralık 10, 2008, 06:12:01 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Aralık 10, 2008, 06:13:17 ös
Yanıtla #14

Aralık 17, 2008, 11:17:37 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

guzel ve olgun gibi yazilmis bir makale ama yazidaki bir cok aciklamaya katilmiyorum.

Alıntı
Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı çekmeden olgunlaşamayacağını...

Gozyasi dokmedende aci cekilebilir. bence ona gozlerinden yaslar dokulmeden aci cekebilmeyi ogret. Gerektiginde acisini saklamayi ama asla unutmamasi gerektigini ogret.

Alıntı
Gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğret.  Kitaplardan keyif almasını.

bilgi konusuna katiliyorum. bilginin degerini ogret ona. ama bilgiyi kitaplardan degil bilgisayar ve internetten (en kisa ve kolay yoldan/kritik bilgiyi) eline gecirmesini ogret. hayatin boyunca kitap okusan kac tane kitap okuyabilirsin? kac tanesi aklinda kalir? okudugun kitaplarin kaci, dolu kaci bostur? kitap okumak bence artik gereksiz ve beklenen yarari gosteremeyen bir istir. oysa internet ve bilgisayar sana aradigin bilgiyi saniyede bulmani saglar. aradigin ornegin KOALA HAYVANI konusu ise, avustralya hakkindaki butun kitaplari okuyarak gunlerini aylarini yemektense, internette 5 dakika icerisinde Koala hayvani hakkinda, farkili fikirlerden olusan dunyaca kabul edilmis en saf ve dogru bilgiye erisebilirsin.

Alıntı
Ders çalışmak istemiyorsa zorlanmamasını , ama okumayı sevmesini öğret ona. Elbet er ya da geç alacaksın biliyorum, ama mümkün olduğunca geç al ona bilgisayarı.   

Asla asla katilmiyorum.  suana kadar kac kere KESKE DAHA ONCEDEN OGRENSEYDIM BILGISAYARI dediniz bir dusunun?

Bilgisayar bilmek, iyiyede kullanilsa kotuyede kullanilsa ileri hayatta muthis bir kolaylik ve destektir. oturup kitaptan yazilari okuyarak anatomi ogrenecegine, bilgisayarda 3 boyutlu gosterimler uzerinde calisarak, interaktif olarak cok daha kisa surede, daha dogru bir sekilde uygulamali olarak daha dogru bilgiye erisebilir. eski mantiktaki insanlarin KITAP OKUYUN. BILGISAYARI BIRAKIN diye haykirmalari bayagi rahatsiz ediyor. yenilige uyamiyorsan bile, yeniligi eskitmeye calisma.

Alıntı
Doğaya götür onu, hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlat. Doğanın kendi içindeki gizemini bulmasına yardımcı ol, yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını sağla. 

Soğuk kış gecesinde ateş yakmayı öğret, belki büyüdüğünde bir gece sevgilisine ateş yakar ve bel ki binlerce yıldızın altında birbirlerine sarılırlar,   bunu öğrenmemiş diğer sevgililerin aksine...

bunlar onemli duygusal ve manevi konular. tabiki degerlidir. ama bunlarin haricinde ona bir holdingin isletim yapisinida ogret. Ekolojik dengeden cok Emir Zincirini ogret. Dunyanin dogasal sisteminden cok, ekonomik ve isletimsel sistemini ogret. manevi konular onemlidir. ama onlari cok sk yasayamaz ve onlarla karnini doyuramaz. sadece manevi degerleri yuksek olan insanlarin bir heykeli bile yoktur. ama bulundugu alanda yuksek basarilara erismis kisiler her zaman tarihe isimlerini yazdirmislardir. politikacilar, bilim adamlari, savas kahramanlari vs... Oysa yunus emrenin, mevlananin vb. kisilerin manevi degeri ne kadar yuksek olmasina ragmen ne kadar az taniniyor ve oenmseniyorlar. esas degeri hakkeden onlar ama deger verilenler farkli. gercekleri gorerek onlara gore yasamak gerekir.

Eger olurda maneviyat ile maddi basariyi birlestirebilirsen iste o zaman mukemmel bir insan olursun. ornegin mahatma gandhi yi dusunun. oncelikle maddi basariyi gelistirdi. Avukatti, basarili bir is adamiydi. Daha sorna ise maneviyat katti. Dini katti. Ahlaki ve bu ozellikleri icerisinde barindiran onderligi katti. Sonuc ne oldu? dunyanin en kalabalik ulkelerinden birinde en saygi duyulan ve sozu dinlenen kisi oldu. Tek bir despotluk, saldirganlik yapmadan basa gectigi gibi, butun adamlarida onun ugruna, baslari dimdik, yuriyerek olume gittiler. Kimisi oldu, kimisi iyi sopa yedi kimisine hicbirsey olmadi. ama onemli olan bu kisinin icindeki maneviyatla hayattaki basarisini birlestirerek insanlari yonetebilmesi ve yonetimindeki kisilere hicbir zor kullanmadan onlari severek olume gonderebilmesidir.

Alıntı
Doğaya götür onu, hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlat.

cok iyimser olma. cocuguda cok iyimser yetistirme. kotumserde olsun ki, kotu durumlara karsi hazir olsun. guclu olsun ve kotu durumlarda (oncenden dusunmus sekilde) hazirlikli olsun. arinin sadece bal yaptigini anlatma. soktugunuda anlat. dunyaya pembe cercevelerden bakma. o cerceveler 1960 larda dustu. Savasma sevis.

Alıntı
Şartlar çok zor olsa da yalan söylememesi gerektiğini öğret ona. 

Kessinlikle karsiyim. Hem imkansiz hem yanlis. Mevlanami yetistiriyorsun.

Alıntı
Bilginin en büyük güç olduğunu öğret.   Yapabilirse bunu en büyük fiyata satmasını, ama kalbini ve ruhunu kendisine saklaması gerektiğini öğret. Haklı olduğu konuda sonuna kadar diretmesini öğret ve haklıyken dik durmasını.

mukemmel. sonuna kadar katiliyorum.

Alıntı
Bir kot pantolon ve tişörtle üniversiteyi bitirmeyi öğret ona. Temiz kokmasını...

Kulaga zor geliyor.

Iyi Gunler Efem.
Pasha

Aralık 17, 2008, 11:29:59 ös
Yanıtla #16

Hayat ,tanımını kim yaparsa yapsın onu yanıltan bir kavramdır .Anlatmayalım hayatı kimseye,bırakalım yaşasın kendi öğrensin !
Bilgi , en kutsal güçtür !

Mayıs 10, 2009, 01:49:44 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Ama sanırım bu taşı işlemekten çok daha zor olacaktır.  Saygılarımla