Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Semboller Hakkında  (Okunma sayısı 4843 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 03, 2018, 10:26:27 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Damalı kumaş (İyilik ve kötülüğün simgesi ) , Gönye , Pergel , Şamdan motifi   ??? , Pramit , Üçgen , 10 Nokta ( Uyarıldığım için düzeltiyorum ) ,2 Sütün .
Gördüklerim daha da vardır.  Hepside Masonlukta bir anlam ifade eder .Bilgim fazlasını kaldırmıyor ...

Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2018, 10:45:34 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 03, 2018, 10:33:27 ös
Yanıtla #11

Pisagor

Mevlevi’ler gibi sema duruşunda. Yukarıdan aldığını aşağıya kağıda döküyor, ilham alıyor. Yukarıdaki aşağıdakine denk. İlahi kalemlerden biri de yukarıdan ilham alan pisagordur.

1 üçgen içinde tüm sayıları barındıran noktalar (10 nokta). 10 mükemmellik, tamlık anlamında.. 1 in içinde her şey vardır. Yüce yaradan  her şeyi içinde barındırır, biz de onun parçasıyız. Kardeşlikte bu birliğin içindedir. Pisagor’da Diğer bir çok alim gibi inisiasyona  girmiş bir bireydir? Derdim ama eksikler olabilir.
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2018, 10:36:43 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 03, 2018, 10:37:18 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Uyarın için teşekkürler .Yaşlılık  ;)
Şamdan konusunda ısrarlıyım  tabiki kesin oda diyemem .
Üçgendeki sayı on haklısınız ...
Saygılar  ANARCHOSA
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 03, 2018, 11:23:15 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sütunları Jakin , Boaz olarak düşünüyorum.
     saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 04, 2018, 12:14:51 öö
Yanıtla #14
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Eğer iki sütun için Boaz ve Jakin diyecekseniz, bence önce Süleyman Mabedini, burada bulunan iki sütunu, hangi amaçlarla kullanıldıklarını ve yapılarının nasıl olduğunu araştırın. Her gördüğümüz iki sütun B-J olmayabilir.

Sn. Anarchosa bir konuda uyarıda bulunmuş. Üçgen içindeki 10 adet "şey" (şey diyeceğim, ne olduğunu söylersem olmaz ki!) dikkatli incelenmeli. Yabancısı olduğunuz birşey de değil. Bu forumda daha önce farklı yerlerde geçti bu konu. Ama en azından şunun altını çizeyim, onlar nokta değil, bir harf. (dayanamadım, söyledim sanırım!)

Bu arada elinde tuttuğu şekil ile ilgili de ayrı bir başlık yakın geçmişte açıldı. Tetragrammaton 'u da çalışmak gerekecek.

Masanın üzerinde gönye ve pergele dikkat çekildi ancak, gönye 'nin bir bacağının diğer bacağından uzun olmasına dikkat edildi mi?

Arkadaki alşemi seti de farkedilmiştir muhakkak, lakin yerdeki lir 'i gördük mü? Hemen önündeki parşomen, yine arkadaki gökküre? Hazır bukadar araştırma konusu elde ederken, 7 bağımsız sanat / bilim 'e de bakın derim (ingilizce 7 liberal arts).

Bir de çok meşhur bir söz vardır, ağaçlardan ormanı görememek... Masa gibi kullanılan şeyin bir küp taş olduğunu gördünüz mü?

Sn. Anarchosa 'nın dediği gibi, bu görsel araştırmak, üzerine (belki aylarca) düşünmek için çok güzel. Ancak çok fazla kırılım, simge ve araştırılması gereken konu içerdiğini unutmamak lazım.
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2018, 12:17:00 öö Gönderen: Fëanor »
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Kasım 04, 2018, 01:03:10 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Açıklamalar gerçekten çok güzel, teşekkür ederim. Ancak ; dikkat edilirse bu açıklamaları yapanlar zaten bizatihi Mason arkadaşlar. Onlar zaten bu simgeleri yaşayarak özümseye özümseye biliyorlar.  Ben ve benim gibi hariciler bu semboller hakkındaki bilgileri nereden ediniyorlar diye düşündü mü acaba sayın Feanor.
       Bizler gerek Masonluk/Masonlar ve gerekse oluşumun, sembolleri ve diğer ayrıntılı bilgileri,  temin edebildiğimiz kitaplardan veya yazılı/görsel medya organlarından öğrenebiliyoruz. Yine de fikirlerini açıklayan arkadaşlarımız harici olmalarına rağmen bence güzel yaklaşımlarda bulunmuşlar. Hatalar yok mu? tabii ki var. Ve biz hariciler, formdaki gerçek Masonların paylaşımları ve aydınlatıcı bilgileri sayesinde ufkumuzu daha da genişleteceğimizi düşünüyorum.
        Süleyman Mabedine gelince; Süleyman Mabedi hakkında epey bilgi birikimim ve kaynağım mevcuttur. Yalnız şu anda ikametgahımda olmadığım için detaylı bilgileri tam ve sağlıklı olarak veremeyeceğim için üzgünüm. Bu ayın 8'den sonra ikametgahıma döndüğümde o konu hakkında da yazacağım.
         Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Kasım 04, 2018, 12:49:43 ös
Yanıtla #16

Açıklamalar gerçekten çok güzel, teşekkür ederim. Ancak ; dikkat edilirse bu açıklamaları yapanlar zaten bizatihi Mason arkadaşlar. Onlar zaten bu simgeleri yaşayarak özümseye özümseye biliyorlar.  Ben ve benim gibi hariciler bu semboller hakkındaki bilgileri nereden ediniyorlar diye düşündü mü acaba sayın Feanor.
       Bizler gerek Masonluk/Masonlar ve gerekse oluşumun, sembolleri ve diğer ayrıntılı bilgileri,  temin edebildiğimiz kitaplardan veya yazılı/görsel medya organlarından öğrenebiliyoruz. Yine de fikirlerini açıklayan arkadaşlarımız harici olmalarına rağmen bence güzel yaklaşımlarda bulunmuşlar. Hatalar yok mu? tabii ki var. Ve biz hariciler, formdaki gerçek Masonların paylaşımları ve aydınlatıcı bilgileri sayesinde ufkumuzu daha da genişleteceğimizi düşünüyorum.
        Süleyman Mabedine gelince; Süleyman Mabedi hakkında epey bilgi birikimim ve kaynağım mevcuttur. Yalnız şu anda ikametgahımda olmadığım için detaylı bilgileri tam ve sağlıklı olarak veremeyeceğim için üzgünüm. Bu ayın 8'den sonra ikametgahıma döndüğümde o konu hakkında da yazacağım.
         Saygılar-sevgiler.

Merakla Süleyman Mâbedi hakkında yazacağınız yazıyı bekliyorum. Dediklerinize de katılıyorum.

Sevgiler sayın Alşah.

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 06, 2018, 11:21:35 öö
Yanıtla #17
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Alşah, simgeler hakkında bilgi edinmek, simgeleri okumak için mason olmaya, illa masonik yayınları okumaya gerek yok ki?! Özellikle Sayn Anarchosa 'nın paylaştığı bu görsel ile ve içeriği simgeler, ne düşündürebilecekleri ile ilgili çok şey bulabileceğinize eminim.

Saygılarımla,
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Kasım 06, 2018, 04:05:11 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Satranç tahtası hep ama hep 8x8 dir. Bunlar öyle mi?

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16537.msg108565#msg108565

Forumda bir başlığa tıklıyorum, okuyorum , okuyorum, biraz daha etrafa bakınıyorum ancak sonu gelmiyor. Sanıyorum ki konuları daha derinlemesine okudukça bir yerlerde hep bu bağlantıları göreceğim. Saygılarımla...
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca