Mason ve Masonluk Nedir? > Turkiye`de Masonluk

Atatürk mason muydu?

<< < (6/19) > >>

ADAM:

Bu başlık altındaki görüşmeler uzadı, uzadı, ikili biçime dönüştü, üstelik yeni hiçbir şey söylenemez hale geldi.

Oysa belki konuya bambaşka bir açıdan, öyle bodoslamasına girmeyerek dolaylı yönden bakarak gierecek olursak, belki farklı yorumlar yapma olanağımız doğar.

Bunun için iki ayrı başlık öneriyorum.

Bunlarda biri Türkiye'de spekülasyonu yapılmış olan bir diğer konu. Gerçie Atatürk'ten çok daha sonrdra ve onunla hiçbir ilgisi yok ama Masonlik ile bağlantılı benzeştirme bakımından işe yarayabilir. (Bana göre yarar.) Konu başlığı şöyle: Süleyman Demirel mason muydu?

Garipsediniz sanırım. Hatta belki kimileriniz "Bu da nereden çıktı şimdi? Ne ilgisi var?" demiştir. Doğru ilgisi yok. Garipsenir de. Anhcak bu hani bir TV kanılarındaki şu Kelime Oyunu programında "zıpırca" denilen soruların yöneltilişi gibi pek dolaylı bir yönden bir bakış ve değerlendirme.

İkinci konunun başlığı ise Atatürk'ün mason olmadığı benimsyişi üzerine kurulu ve şöyle: Atatürk mason olsaydı ne değişirdi?

Her iki başlığa da benim sahip çıkmam gerekmiyor. İsteyen bu başlıklardan birini ya da her ikisini birden alır, yeni konuyu açar ve konuyla bağlantı kendi bilgi ve/veya görüşlerini ortaya sererek başlatır. Birkaç gün içinde hiç kimse başlatmayacak olursa, bn başlatmayı deneyebilirim.

Mustafa Kemal:
Demirel ile ilgili önerilen başlık için Sn. Adam'a itirazım var. Kişi hayatta olduğu için Mason olup olmadığı konusunda Masonların yorum yapması/bilgi vermesi mümkün değildir.

Bu durumda sadece spekülasyon doğuracak bir başlık olur bence.

Saygılarımla.

ADAM:

Benim düşündüğüm anlatım bakımından bir değişiklik söz konusu olmaz.

Hem kişi artık hayatta olmasa ne fark eder. Şimdi söyleyemediğimizi o zaman söylemekle arkasından mı konuşmuş olacağız? Öylesi mi yakışır masonlara? Hiç sanmam.

Benim düşündüğüm anlatımın masonların bir kuralı olan "Bir başkasının mason olup olmadığını söyleyemezsin." kuralının çiğneneceğini sanmıyorum.

Buna karşın masonlar bu tartışmaya katılmayabilir. Kendi bilecekleri bir şey. Zaten pek az katılıyorlar. Zaten forumun tartışma alanının biz mason olmayanlar işgal etmiş durumdayız. Değişen bir şey olmaz.   

Noah:
Sn. ADAM'in Suleyman Demirel ile ilgili olan basligina benim de itirazim var ve her na kadar kendisinin hosuna gitmese de hayattaki bir kisinin Masonik kimligi hakkinda konusmak yakisik almaz.

Kendisi zarif bir sekilde sitemini bizlere yoneltmis, konulara yeterli katilimi saglamadigimiz ile ilgili olarak. Bence Suleyman Demirel konusundan daha once acilmasi gereken konu "Bir Masonun kimligini ifsa edemezsin" ilkesi dir. Bu konu hakkinda fikir alisverislerimizi tamamladiktan sonra Suleyman Demirel konusuna geri donebiliriz, belki de hic donmeyiz..

Sevgi ve saygilarimla

ADAM:
Bu konu başlığından esinlenme ile açılmasını ya da açmayı önerdiğim bir diğer başlık üzerine Sayın Mustafa Kemal ve Sayın Noah tepki gösterdi.

Sayın Mustafa Kemal ve Sayın Noah, bu sitenin pek saygın mason üyelerinden ikisi.

Olasıdır ki onların göstermiş olduğu bu tepkiye sitenin pek saygın mason üyesi olan diğerlerinden katılanlar da vardır ama bunu belirtmemişlerdir.

Kaldı ki Sayın Noah ile Mustafa Kemal'in tepki göstermiş olmaları bile yeter.

Ben şimdi onları mı kıracağım? Hiç öyle şey olur mu? Hiç yakışık alır mı?

O dediğim konu başlığını açmayıveririz.

Sevgiler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git