Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İZMİRDEKİ MASON LOCASININ YERİNİ BİLEN VARMI?  (Okunma sayısı 28807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 09, 2012, 07:17:44 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Bilgi cesaret verir, cehalet küstahlık. ("Terry")
Tamam harici olarak giremezsiniz diyorsunuz da, haricilerin de girebileceği yerler var, dernek içerisinde.

Neden insanlara bu şekilde davranıyorsunuz.
Bir şeyi gerçekten bilmek, onu anlatmakla olur. ("SOKRATES")
MASON'lar; başta özgürce düşünen, kendini sürekli geliştiren, hoşgörülü çağdaş nezih insanlardan oluşmaktadır.

Merak ediyorlar belki ama arayarak ta bulabilirler gerçekçi olmak gerekirse, insanların hayâllerini kırmayın.
İnsanlar ancak hayalleriyle yaşar ve biraz yaşamaya başlayınca tüm hayallerini kaybederler. ("VOLTAİRE")
Şöyle bir durum da var; MASON'luk netice de haricilerin kendini yetiştirerek göstermesi durumun da MASON olan iki kişinin kefil olması, Tekris olması ve kabul edilmesi ile süre gelen, sıralamalardan oluşan ve Tekris'ten sonrada devam eden gelişim sürecinden oluşmaktadır.

İnsanlara olabildiğince hoşgörülü davranın.
Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir. ("BRIGITTE")
Saygılarımla...

Ağustos 09, 2012, 08:33:17 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İlginç bir şey çıktı ortaya...

Bu başlığın sahibi VOLKAN CÖMERT, İzmir'deki mason localarının toplandığı yeri (aslında yerleri demek gerekir çünkü iki tane var) orasını görmek için değil, masonlarla tanışmak için istiyormuş.

Yanlış anlamışsam özür dilerim. Bu varsayım üzerinden devam edeyim.

Mason localarının toplandığı bir lokale gitmekle masonlarla öyle pat diye tanışılmaz. Örneğin sabah ya da öğleden sonra giderseniz, size kapıyı bir görevli açar ama masonlar yoktur. Akşam giderseniz, masonlar gelmiştir ama sizinle ilgilenemezler çünkü toplantılarına girme telaşındadırlar. Belki randevu alabilirsiniz bir ikisiyle tanışıp görüşmek için. Bunu sda ancak bir bucçuk ay sonra falan yapabilirsiniz. Çünkü büyük olasılıkla şimdi tatildedirler.

Ne zahmetli bir iş....

Fakat masonları çok sayıda görebileceğiniz ve kendinizi tanıtarak tanışabileceğiniz yerler var İzmir'de... Hele İzmir'de... İstanbul'daki bu şansı pek elde edemez.

Klasik müzik ya da caz konserlerine gidin. (Popüler müzik pek değil. Türk Sanat Müziği olabilir.) Tiyatro, opera, bale gösterilerine gidin. Diğer kültürel aktivitelerie gidin. Bilin ki oradaki topluluk içinde çok sayıda mason vardır; hem kadın, hem erkek.  Onları nasıl ayırt edebileceğinizi bana anlattırmayın. Ancak bir ipucu vereyim: Kadın masonları hemen fark edersiniz.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 09, 2012, 07:14:30 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

yaşamak istediğim şehir Izmir, klasik müzik severim ama yaşadığım yere ve ortama ters. Neden benim bulunduğum yerde kadınlar kuran kursları, dini toplantılarda? Bulunduğum yerde  şubat tatilinde amirimden bir günlük operaya İzmire gıdeceğim diye mazeret izni istedim diye hala bana o amir takılıyor. 
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 09, 2012, 07:40:24 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Ağustos 09, 2012, 09:50:21 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn ADAMin iletisinde bir yeri düzelteyim. İzmir'de iki yer var demiş. HKEMBL'in doğrudur iki lokali var. Alsancak ve Karşıyaka'da, bir de ayrıca Çeşme'de de çalışmakta olan bir Loca mevcuttur.

Saygilarimla.

Ekim 08, 2012, 01:59:15 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Ben de merak ediyorum acaba Sivasta bir lonca yada lokal varmı varsa tanışmak için haricileri kabul ederler mi ?
sorunun yeri yanlış olduysa kusura bakmayın.

Kasım 12, 2012, 10:25:57 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn ADAMin iletisinde bir yeri düzelteyim. İzmir'de iki yer var demiş. HKEMBL'in doğrudur iki lokali var. Alsancak ve Karşıyaka'da, bir de ayrıca Çeşme'de de çalışmakta olan bir Loca mevcuttur.

Saygilarimla.

İzmir vadisi altında bodrum,kuşadasında da var diye biliyorum.Vadi sistemi devam etmektemidir ?

Kasım 13, 2012, 08:20:51 öö
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben Sayın SkullG'nin dediğinin üzerinde durmamıştım. Niçin durmamış olduğumu kuşkusuz o da bilir, diğer masonlar da.

İzmir'de Sayın SkullG'nin sözünü etmiş olduğu aynı vadideki  geometrik noktalardan ikisidir.

Bodrum, Marmaris, Çeşme gibi yerlerde İzmir (Ege) bölgesine bağlı olarak çalışmakta olan locaların bulunduğu yerler ise ayrı birer vadidir.

Bu benim dediklerim sadece masonluğun genel terminolojisi bakımından geçerlidir. Bir büyük locıanın iç yönetim düzeninde, yönetimsel gerekler uyarınca farklı terimler kullanılmakta olabilir.     

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.