Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler için Masonluk - 2  (Okunma sayısı 29243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 22, 2019, 02:29:14 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu başlıkta ise merak ettiğim başka bir konuyu tartışmaya açacağım.

"Masonluk hedefi olan haricilerin,  Masonluktan beklediği faydalar nelerdir?"

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 22, 2019, 02:42:39 ös
Yanıtla #1

Bilgi, eğitim ve öğretim.

Beni dünyevi zevkler içinde en mutlu eden şeyler; insanlarla iletişim, sevgi, “yeni ve güzel bir bilgi edinme”. Ne karşı cins, ne başka birşey.

İletişim ve sevgiyi bolca yaşıyorum zaten, ama önemli ve doğru bilgi edinmeye birazda yönlendirmeyle ulaşılabiliyor.

Ekonomik ve mevkisel beklentim yok. Şükür ki kendime yetebiliyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ağustos 22, 2019, 07:22:34 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bilgi ve soru sorup sordukça yeni sorulara ulaşabilme..

Soru sormak aslında en büyük hediye insanlığa. Ancak her soru da yeni bir konu açılıp o konuya da yine mantığa ve kalbe uygun cevaplar vermek paha biçilemez.. Bu yüzden bıkmadan usanmadan burada verdiğiniz cevapları okuyor ve görüyorum. Cevaplar formda olmasına rağmen yine de vermeniz ne kadar alçak gönüllü olduğunuzu ve yeter ki soru sorulsun her türlü cevap vermeye açık olduğunuzu gösteriyor..

Sevgi ve saygıyla..

Ağustos 22, 2019, 08:42:27 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Cevaplar formda olmasına rağmen yine de vermeniz ne kadar alçak gönüllü olduğunuzu ve yeter ki soru sorulsun her türlü cevap vermeye açık olduğunuzu gösteriyor..

Katılmıyorum ne kadar da cevap verilse de sınırlı ... :)

Soru Masonluk nedir ?
Cevap;  Bilmiyorum klasik cevaplardan da hoşlanmıyorum . İçine girmeden bilinmez, girenlerin bazıları da tam anlamıyla Işığa kavuştuğuna da inanmıyorum . Hele ki 17 . Madde olduğu müddetçe de biz tam olarak öğrenemeyiz lakin biz bunu baştan kabul ettik .
Bu kadar yeter fazlası aşırıya kaçar . Belki bir gün bizde Işığa kavuşuruz .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 22, 2019, 08:45:41 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Cevaplar formda olmasına rağmen yine de vermeniz ne kadar alçak gönüllü olduğunuzu ve yeter ki soru sorulsun her türlü cevap vermeye açık olduğunuzu gösteriyor..

Katılmıyorum ne kadar da cevap verilse de sınırlı ... :)

Soru Masonluk nedir ?
Cevap;  Bilmiyorum klasik cevaplardan da hoşlanmıyorum . İçine girmeden bilinmez, girenlerin bazıları da tam anlamıyla Işığa kavuştuğuna da inanmıyorum . Hele ki 17 . Madde olduğu müddetçe de biz tam olarak öğrenemeyiz lakin biz bunu baştan kabul ettik .
Bu kadar yeter fazlası aşırıya kaçar . Belki bir gün bizde Işığa kavuşuruz .

Saygılar

Merhaba,
Düşüncelerinize saygı duyururum  :) 

Sevgi ve saygılarımla..

Ağustos 22, 2019, 09:39:40 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bu soruyu görünce aklima su an okudugum Toltoy´un Savas ve Baris romaninin ikinci kitabindaki Masonluk la ilgili bölümü geldi.

Okumadiysaniz tafsiye ederim.

Ağustos 23, 2019, 12:51:23 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Konu ekseninden çıkmaya başladığı için bir yönlendirme yapayım.

"Masonluk hedefi olan haricilerin,  Masonluktan beklediği faydalar nelerdir?"

- Seçilmişlik

- Maddi beklenti/ makam beklentisi

- Ünlü kişilerle tanışma ve onlarla aynı sosyal ortamda bulunma

- Masonluğun misterlerine ulaşma

- Kendini geliştirme

Veya farklı seçenekleri sizler eklersiniz.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 23, 2019, 10:55:03 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben konuya zaten kendimi geliştirme açısından giriş yapmıştım.. Ve bu yöntemin en iyi kullanımı soru sorma becerisi olarak örnek vermiştim.. çünkü kendini olumlu yönden geliştiren her birey topluma ve dünyaya olumlu katkılar sağlar düşüncesindeyim. Ve tüm bunların ışığında masonluğu en uygun biçimde yerine getirebilmek adına gerekli tüm bilgi ve becerilere sahip olmak için faydalar beklerim

Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2019, 10:59:06 öö Gönderen: vendor »

Ağustos 23, 2019, 12:34:08 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Tanju Koray' ın Çırak kitapından bir alıntı paylaşacam .
İzninizle ;  Masonluk , ders gibi öğretelemeyeceği gibi  ders gibi de öğrenilemez.
 Masonluk, aklımızla , gönlümüzle, inanarak , severek benimseyeceğimiz bir felsefedir. Bu felsefe ile bütünleştiğimiz zaman da , bizim için bir yaşam biçimi olur ki , gerçek Masonluğun esası, kanımca , bu bütünleşmenin sağlanmasıdır .

Son olarak Nosam33 olarak demem oki doğru söze ne denir .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 23, 2019, 01:44:17 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Haklısınız Sayın ANARCHOSA. Fayda yerine beklenti deseydim daha isabetli olurdu.

Saygılarımla ve sevgilerimle