Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Panopticon ve Özgürlük - III  (Okunma sayısı 6975 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 07, 2010, 06:51:52 ös
  • Ziyaretçi

Şimdi, Panopticon mimari tasarım ve yönetim stratejilerinin, başka adıyla görünmeyenin gücü uygulamasının tutukevleri dışındaki uygulama alanlarından bazılarına göz atalım.

TUTUKEVLERİ

Richmond, Virginia Hapishanesi: Thomas Jefferson Fransa’da büyük elçiyken Panopticon tasarımlarını elde edip inceleyerek mimar Benjamin Henry Latrobe’a verir. Adı geçen mimar tasarımın neredeyse tamamına yakınını uygulayarak 1800 yılında Virginia hapishanesini inşaa eder ve hapishanenin büyük bir kısmı 1928 yılına kadar kullanılır.

Stateville Hapishanesi: Panopticon tasarım ve yaşam biçiminin ağırlıklı olarak uygulandığı hapishanelerden biridir. Her ne kadar Panopticon stratejileri uygulansa da bu hapishaneye 1925 yılında başka bir hapishaneden transfer edilen Leopold ve Loeb isimli tutuklular çıkış yollarını yaratabilmiş ve gördükleri dış destekle hapishanede diplomasının eş değerliği kabul edilmiş bir kolej açabilmişlerdir. Loeb 1936 yılında 31 yaşındayken traş bıçağı ile hapishanede öldürürlür. Leopold ise çalışmalarını sürdürür ve 1957 yılında salınır. 2000 li yıllarda Stateville Hapishanesi’nin daha doğru söylemle Panopticon uygulamalarının karşıtında olanlar bu iki eski tutuklunun öyküsünü “Toz bile değil”-“Less than the Dust” sloganı ile kullanacaklar ve insanları direnişe çağıracaklardır.


Stateville Hapishanesi
Diğer tutukevi uygulamaları: İtalya- Santo Stefano’da 1795 yılında yapıldı, 1965’de kapatıldı; İspanya- Mataro’da 1863 yılında yapıldı; Hollanda’da mimar Metzelaar tarafından 19.yüzyıl sonlarına doğru, bu mimarın oğlu tarafından ise 20.yüzyıl başlarında olmak üzere 2 tane; Kuzey Amerika- Illinois’de Stateville Hapishanesi; Küba -Pine adasında 1932 yılında; Kolombiya- Bogota’da ve Güney Amerika’da. Hollanda Anrhem Hapishanesi ile Küba Presidio Modello hapishanesi görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz.

Arnhem Hapishanesi

Presidio Hapishanesi

YERLEŞİM ALANLARI

AMERİKA, LEVITTOWN, 1950’li yılların sonu.

 Savaş sonrası savaştan dönen genç Amerikan erkeklerinin kendilerine yeni bir hayat kurmasına yönelik bir projedir ve Amerika’da seçilmişlikte ve sıradışılıkta devrim yaratmıştır. Girişler ve çıkışlar kişiye özeldir, komşular tarafından görülme endişesi yoktur, üstelik Merkez Büro eğitim kurumlarının da desteği ile daha olumlu toplum ilişkilerin nasıl olacağına yönelik eğitimleri de verdiği cumartesi piknikleri düzenlenmektedir.

Bu eğitim amaçlı sosyal aktiviteler sakinlerce çok beğenilmekte ve nasıl oluyor da tam gereksinim duydukları alanlar konu ediliyor diye de hayrete düşülmektedir. Merkez Büronun hangi konuda eğitim vereceğini, mahalle halkını görünmeden gözleyerek belirlediğini akıllarına bile getirememişlerdir. Görüldüğü üzere savaş sonrasında toplumsal patlamalara yol açacak bireysel açmazlar önlenmiştir, hem de alkışları arasında. Bu yerleşim anlayışı daha sonraları başka yerlerde de uygulanır. Mimari yaklaşımı da olduğu gibi alıntılayan uygulama Danimarka Broendby’de görülmektedir.

Levittown-Amerika
Broendby - Danimarka
PLYMOUNTH UNİVERSİTESİ/ ÖĞRENME MEKANİZMASI DİAGRAMI-ÇOK KATILIMCILI ÖĞRENİM KOMPLEKSİ,2000’li yıllar.

Bu model Plymouth Üniversitesinin Bilim, Teknoloji ve Araştırma Bölümü ve Sony Virtual Society desteği ile oluşturulmuştur. Temel sloganı da “ Disipline edilen düşünce daha etkilidir.” cümlesiyle belirtilmiştir.  Digital televizyondan- elektronik yayınlara, aktif katılımlı öğrenim programlarına, video konferanslar, online eğitim ve yeni medya endüstrisine kadar yayılmış bir ortamda kullanılan bir eğitim-öğretim modelidir.

Modelin pedagojik yapısı, Panopticon’un mimari tasarımının bire bir uygulanması ile oluşturulmuştur. Katılımcının bu model ile etkin öğrenimi ise, katılımcının görmediği ama yaptığı her girişimi denetleyen bir mekanizmayla sağlanmaktadır. Katılımcı hangi amaçla çalışmaya başlarsa başlasın, bu mekanizma çalışmayı kendi içinde disipline etmekte, böylelikle katılımcının edindiği bilgi ile yeni sorular sorup başka alanlara yönelmesinin önü kesilmekte ve bu şeklide zaman kaybı da önlenmektedir.

Sonuç katılımcının en kısa sürede mekanizmanın öngürdüğü bilgiyi, yine mekanizmanın öngördüğü biçimde edinmesidir. Mekanizmaya ilişkin grafikleri aşağıda bulabilirsiniz.

 
Avatarlı Öğrenme Modülü 
Bağlantı Prensibi

  
 
 

MEDYA TEKNOLOJİLERİ - GÖRÜNMEYEN PANOPTICON, 2000’li yıllar. The Virtual Panopticon; herkesin, her an ve her eyleminde, kesinlikle gözetim altında olarak, tek taraflı bilgilendirmenin nesnesi olma halini garantileyen internet yazılım dilidir. Kullanımı Plymounth üniversitesi gibi okullarla sınırlı değildir. Fabrikalar, hastaneler, tımarhaneler ve oteller işleyiş diagramlarını bu sistem aracılığıyla Panopticon’a bire bir uyarlamışlardır.

Sistem bireyi yüzü olmayan insan olarak algılayıp, hücre içinde sınırlandırarak izole etmektedir. Bireyin başkalarına ulaşmasını veya araştırması sırasında kendi kendine sorduğu bir soruya cevap bulmak üzere araştırmasını yeniden biçimlendirmesini engeller ve bu engelleme bireyin asla fark etmeyeceği tarzda yapılır. Birey başkalarıyla temas kuramamaktadır ama ana denetleyici bireyin her eylemini gözleyerek gerektiğinde müdahale edebilmektedir.

Bu nedenle yazılım araştırmacının araştırmasını onun kendisinin değil, sistem yöneticisinin yönlendirip sonuçlandırmasını, dolayısıyla bireyin erişmek istediğine değil, sistemin erişilmeyi uygun bulduğuna erişmesi garantilenir. 1996 yılından bu yana geliştirilerek kullanılmaktadır. Yazılımın adı VRML-Virtual Reality Mark-Up  Language’dir. Bu yazılım dilinin ana sistem dili olarak kullanılmasıyla modern toplumun yaşamın her alanında disipline edilmesi sağlanmaktadır. Her birey bilgisayarının tuşuna basıp, internet dünyasına girdiğinde, görmediği hapishanesine de girmekte ve görmediği tarafından gözetlenerek, alması istenilen bilgileri, alması istendiği şekilde almaktadır.
                 

Virtual Panopticon’un hücre yerleşimi ve hücrelerdeki bireyi sunuyorum.

 
GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİ- MOBESE, CCTV, GSM vb., 2000’li yıllar. Zaten her gün ve her an yaşadığımız, güvenliğimizi sağlamanın en önemli unsuru olarak bize sunulan, böylece elde edilen bilgilerin diğer kullanım alanı itibariyle neredeyse paranoyaya dönüşen veya bazılarınca korku imparatorluğu nitelendirilmesiyle dikkatimize sunulan uygulamaları hatırlayalım demekle yetineceğim. Aşağıda bazı görseller var.

 [

 Bir sonraki bölümde genel değerlendirmeyle konuyu bitireceğim.


Saygılarım, sevgilerimle


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
5 Yanıt
3866 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 06, 2007, 02:12:31 öö
Gönderen: Itzhak
0 Yanıt
3821 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 07, 2010, 05:20:16 ös
Gönderen: ZAMAN
0 Yanıt
7444 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 07, 2010, 05:33:58 ös
Gönderen: ZAMAN
0 Yanıt
3751 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 09, 2010, 03:14:05 ös
Gönderen: ZAMAN
1 Yanıt
3372 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2011, 02:29:14 ös
Gönderen: Pagan
4 Yanıt
4324 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 01, 2011, 12:21:57 ös
Gönderen: baron
Kant ve Özgürlük

Başlatan ZAMAN Felsefe

0 Yanıt
9999 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 25, 2011, 12:14:08 öö
Gönderen: ZAMAN
36 Yanıt
19709 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 14, 2011, 02:16:57 ös
Gönderen: ceycet
0 Yanıt
2772 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 11, 2012, 09:30:25 ös
Gönderen: Tij
2 Yanıt
3178 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 10, 2018, 11:57:34 ös
Gönderen: Manyetizma