Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilgeliğin Bir Başka Yönü  (Okunma sayısı 18064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2012, 06:41:26 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun Mason Sözlüğü bölümünün Terimler ve Kavramlar alt bölümünde bir kavram olarak bilgelik üzerinde yeterince durduk.

Ben bir zamanlar bu konu üzerinde bir başka çalışma yapmışım. Bir rastlantı olarak arşivimin içinde onu buldum. Şöyle bir gözden geçirdim. Foruma iletmek üzere şurasından burasından biraz kırptım, kısalttım. Bakın ortaya ne çıktı; tartışılası...

Bilgi bakımından çok noksanlığı olan kimseler, evrenin olay ve olguları karsısında şaşkın birer izleyici olarak kalmaya, bunları anlamadan altında ezilmeye tutsaktır.

Böyle kimseler, gerek doğal gerekse toplumsal oluşumların nedenlerini, bunların birbirleriyle olan ilişkilerini, yasalarının temellerinde yatan gerçekleri ne yazık ki bir türlü anlayamaz, kavrayamaz.

Bu nedenle bilgi bakımından çok noksanlığı olan kimseler, bireysel gelişimlerini de ancak kısır bir düzeye kadar çıkarabilir. Bu düzeyde ise, ne kendilerine doğru dürüst bir yararları olur ne de toplumları için evrim doğrultusunda olumlu katkılarda bulunabilirler. Zaten birincisi olmayınca ikincisi nasıl olabilir ki?...

İnsanın bilgi sahibi olabilmek için çalışması gerekir; okuması, dinlemesi, gözlemesi, incelemesi… Sonra topladığı ve edindiği verileri, bilimsel yöntemle, özgürce, akıl yoluyla değerlendirmesi gerekir.

İnsanın gerçekten de bilgi sahibi olabilmesi için o kadarı yetmez. Kibiri, gururu, böbür1enmeyi, üstünlük tutkularını silip atabilmesi de gerekir. Kendini sınamaya sokabilmesi gerekir.

İnsanın bilmediğini bilir gibi görünmeye kalkışrnarnası, hele bu bağlamda kendini kandırmaktan kesinlikle sakınması gerekir.

İnsanın bildiği bir şeyi bildiğini bilmesi, bilmediği bir şeyi ise bilmediğini de bilmesi gerekir.

Bu benim sözüm değil. Konfüçyüs söylemiş.

Fakat güzel söz değil mi?... Üstelik doğru söz.

Can kurban bu söze. Çünkü işte bu bilgeliktir.

Bildiğini bütünlemeye çalışan, bilmediğini ise öğrenmeye uğraşan insan, farkına vardığı yanlışlıklarının, yanılgılarının, noksanlarının bilincindeyse; bildiklerinin doğrulukları üzerinde diretmez. Çünkü o bilgedir.

Bilge kişi, bilgileriyle erdemlerini birleştirebilen, böylelikle bütünlenmiş bir karakter oluşturabilen insandır.

Bilginin en zorlu engeli bağnazlıktır. Bağnazlığın en tehlikeli olanı ise “bilgi bağnazlığı”dır. Bundan sakınmasını bilen kimse bilgelik yolundadır.

Gelişme ve olgunlaşmayı isteyen, gerçekleri arayan kimse, bilgisine güvenme1i ama bildiklerinin göreli ve noksan olduğunu hatta yanlış bile olabileceğini de bilmelidir.

Bunu becerebilen bilgili ve erdemli kişinin yani bir bilgenin niteliklerinden biri de, “susmasını bilmek” tir.

Fakat o susmasını bilmek var ya… İşte o başlı başına bir konudur. Acaba ona da girsek mi? Haddimizi aşmak olmaz mı bu?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 26, 2012, 07:47:06 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mevlana kendisine Hamuş! dedi ... Yani Suskun!..dedi  ve sustu Mevlana… Sustu ve kapandı karanlıklara…girdi içsel yolculuguna  Karanlıklarda Şems doğdu sonra… Baktı… Gördü…  Aşk dedi adına .

Mart 27, 2012, 06:54:04 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Susmak konusunda yazılabilecekleri okumak oldukça keyfli olur sanırım;hele ki sayın ADAM'dan...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 27, 2012, 11:11:31 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Bilgelik, bilgi hiç anlamadığım mevzular.

Ganj nehrinde yıkananlar bilge değil mi? yada bilgili değil mi? O nehir suyunun günahlarını temizlediğini bilmesimi, onu bilgisiz yapan.
   Bilgi tek mi? yada insan herşeyi bilmeli mi? Bilmezse ne olur? Bilse ne olur? Bilmesi mi daha iyi ? Bilmemesi mi? Bildin de ne oldu?
   Ölüceğimizi biliyoruzda,bir katkı mı oluyor? Belki sen bilesin diye ben daha az bilmiyorum. Belkide kimse birşey bilmiyor.
   Bilgi varda, peki bilinmezlik ne? Yetmedimi akıl , onun adıda bilinmezlik olsun. Bu mu? Bildiğimiz kadarız zaten . Hepimize yetiyor bildiğimiz kadarlılık.

Konfüçyüs değilim ama bir sözde ilave edeyim
İnsan unutur.
Saygılarımla

Mart 27, 2012, 11:58:49 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:)))
hepimize yetmiyor ki burada paylaşım ve ögrenme devam ediyor.

Mart 28, 2012, 06:07:05 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

susmasını bilmek sayın Adam lütfen yazarmısınız? Çevremde ve kendimde sanırım bu meziyet yok.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mart 29, 2012, 02:55:36 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat kardeşim

Bilgi varda, peki bilinmezlik ne? Yetmedimi akıl , onun adıda bilinmezlik olsun. Bu mu? Bildiğimiz kadarız zaten . Hepimize yetiyor bildiğimiz kadarlılık.

Bence bu doğru olsaydı, tekerleğin icat' ı olduktan sonra araştırma bitmeliydi insanlık adına .Saygılar   ??? 8) ::)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 30, 2012, 12:44:55 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

siz tabiki bunu kast etmediniz ama hadi ben kast edeyim...

Di mi ?
Tekerleği milyon yıl önce yapmışız hala uğraşıyoruz, yol tutuşu iyi bir tekerlek yapmak için. Belki NOSAM33 yol tutuşu sağlam tekerlek yapabilecek bilgi sizdedir.
Sanırım bi hata daha var. ilk araba yapmış olmalıyız, aksi taktirde tekerlek tek başına ne işe yarardıki... dediğiniz gibi BİLGİ kitaplarında ilk tekerlek yaptığımız söyleniyor, koca el arabası gümbürtüye gidiyor... Diyorum ya ''bildiğimiz kadarız ''

değiştiriyorum...
öğretildiğimiz kadarız
« Son Düzenleme: Mart 30, 2012, 12:46:56 öö Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Mart 30, 2012, 12:52:31 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Üstat'ım Hacamat

Di mi ?
Tekerleği milyon yıl önce yapmışız hala uğraşıyoruz, yol tutuşu iyi bir tekerlek yapmak için. Belki NOSAM33 yol tutuşu sağlam tekerlek yapabilecek bilgi sizdedir.

NERDE  :-[ :-[ :-[ :)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 13, 2015, 03:10:01 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM'ın açtığı ve üzerinden hemen hemen 3 yıl geçmiş önemli olduğunu düşündüğüm bu konu başlığı ile ilgili olarak bir soru sormak ve bu paylaşımı yeniden gündeme almak isterim.

Benim kişisel yorumumuma göre göre bilgeliğin parametrelerini sıralamak gerekirse:

Bilgi, Anlama, Özümseme, Erdem, Sağduyu,  Sezgiler ve son olarak Uygulayabilme

şeklinde yazılabilir.

Bu noktada paylaşımımın başında da yazdığım gibi bir soru sormak isterim.

Acaba bilgelik sonradan kazanılan bir özellik midir? Yoksa insana doğuştan mı gelir?
Nosce te Ipsum