Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İNSAN MAYMUNDAN DEĞİLDİR  (Okunma sayısı 89233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 11, 2012, 04:11:31 ös
Yanıtla #50
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hakikaten örnekte diğer yaklaşımlarıda doğru.Benimde kendi dinimde hep aradığım bu forumdada sıkça tartıştığım kimi arkadaşlarla olay budur aslında.Din şöyledir din böyledir diye bazen bilmeden bazen alaycı bir uslupla bazen kibirle yazınca öfkeleniyorum.Bakınız namaz dogma değildir ama sn.adamında dediği gibi sen bu ritüelin içeriği ile oynarsan bu dogmadır bende ufak bir örnek ile katkı yapayım bu konuya.

Namazı peygamberimiz nasıl kılarmış soru bu ?

Peygamberimiz namazın sadece farz kısımlarını camide kılarmış zaten kuranda farzdan bahsedilir.Lakin bu farz için camiye gelmeden evde mesela sabah namazı için gelecekse 2 rekat kılar öyle gelirmiş eee ozaman bizim camilerde kıldığımız namaz ne oluyor üstelik peygamber bunu yaparken şu öğüdüde ısrarla vermiş evlerinizi mescide çeviriniz diye.

Dinin içindeki uydurulmuş hurafeleri ayıklamadan anlamadan genelin yaptığı gibi direk kabul eder uygularsan bu dogma olur çünkü insan katkısı çok fazla.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 11, 2012, 05:34:43 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Çatal peygamber zamanında yok idi diye çatal kullanmayı haram gören insanlar var. Ya da erkek olsun kadın olsun başı güneşten korunmak için beyaz bir örtüyle örtmenin çöl sıcağında mecburi olduğu bir ortamda yaşayan peygamberin bu davranışını dini bir dogma olarak ele alan ve baş örtmek gerek olmayan coğrafyalarda mecburi bırakan zihniyet var.  Teknoloji peygamber zamanında yok idi. Örneğin radyo, tv, hoparlör gibi kavramlar yok idi. Sayın Karahan'ın da belirttiği gibi evler mescide çevrilebilir. Radyo yayını vasıtasıyla tek bir imam ile birlikte insanlar evlerinde cuma neden kılamasın. Ki insanlar cuma vakti camiye sığmıyorlar büyük şehirlerde vb. İnternet gibi kaynaklar varken dini yaymayla görevli insanlara da ihtiyaç yoktur. Arzu eden istediği dini kitap, internet vb. vasıtasıyla öğrenip istediği dini seçebilirler. Hatta bu tarz forumlarda insanlar dini çok rahat bir şekilde farklı bakış açılarından da istifade edebilerek tartışıp paylaşabiliyorlar.  Din adamı, din öğretmeni, cami gibi gerek mekanlar gerekse din adamı gibi insan kaynakları, okul, öğretmen, hastane, devlet memuru  gibi daha faydalı kanallara aktarılarak enerji sarfiyatı yapılabilir. Hatta bizdeki klasik eğitim şekli internetten video ve slayt şeklinde özel hazırlanmış verileri  ders izleyerek yapılabilir kaynak kitaplara pdf formatında ulaşabilir öğrenci sadece sınavlara sokularak okul, öğretmen, ağaç katliamı olarak gördüğüm kağıt kitap defter  vb. kaynaklara gerek de kalmayabilir. Ama bazıları okullarda çocukların beynini yıkaması gerektiğinden bu tarz mantıklı önerilere sıcak bakmayabilirler.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2012, 05:51:49 ös Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 11, 2012, 09:56:01 ös
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin NOSAM33, catal demis ya... gecenlerde okudum Aziz Nesin'w atfediliyor ama dogru mudur bilemem. Demiski Aziz Usta "Bu ulkede tuvalete gitmek gunahtir dense altina ... yine de tuvalete gitmeyecek o kadar cok insan var ki"...

o yuzden dunya 6 gunde yaratilmistir yedinci gun kimisine gore el ense yapmistir kimisine gore gram yorgunluk hissetmemistir. ama sonra bilim derki milyarlarca yil olur mu hic 6 gun ula eni topu iste :) yersen...

uyusturucu pahali ama din ucuz... hem omur boyu garantili arti oldukten sonra bile tesiri devam eder :) yersen demiyecegim yiyiyoruz zaten

isyankarliklarimla.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ağustos 12, 2012, 12:13:14 öö
Yanıtla #53
  • Ziyaretçi

İnsanın maymundan gelmesini niye çok ısrarla reddediyorsunuz islam inancına göre maymunuda Allah yarattı onun yarattığı bişeyi küçültüm kendi türümüzü yükseltmekte bir kibir göstergesi olarak görüyorum.Kaldıki insan maymundan gelmedi kolaylaştırırsak maymunun atasından geldi.Trex adıyla bildiğimiz dinazorların evrimle tavuk olduğu yanlış hatırlamıyosam yüzde 96 protein benzerlikleri bulunduğunu okumuştum kaldıki insanında evrim geçirmesi bilimsel olarak daha mantıklıdır.

Eylül 06, 2012, 12:42:38 öö
Yanıtla #54
  • Uzman Uye

Sayın Zagzagel;

Sayin NOSAM33, catal demis ya...

Allah aşkına ben ne zaman dedim bu kelimeyi ?   ???
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2012, 01:31:33 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 06, 2012, 12:54:06 öö
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976;

Teknoloji peygamber zamanında yok idi. Örneğin radyo, tv, hoparlör gibi kavramlar yok idi. Sayın Karahan'ın da belirttiği gibi evler mescide çevrilebilir. Radyo yayını vasıtasıyla tek bir imam ile birlikte insanlar evlerinde cuma neden kılamasın. Ki insanlar cuma vakti camiye sığmıyorlar büyük şehirlerde vb.

Sana bir soru; uyduk hazır olan İMAM' a ,CUMA namazı için . 1. Rekat bitti 2. Rekat'ta oldu ya,  ŞAK Elektrik gitti  ;D ;D ;D evde , haydi ne oldu CUMA namazım; aynen 1 DAKİKA ÖNCEDEN OKUNAN EZANDA ORUÇ'un boşa gitmesi gibi... ;D ;D ;D

Bunu niye anlattım; aynı durumu bir BAYRAM Namazını  kılarken benim başıma geldi. ::) Ben tabi yer yokluğundan namazı sokakta kılıyoruz ; bil bakalım ne oldu  ??? ??? ??? :-[ yok yok korkma İmama birşey olmadı  ;D olan bize oldu ELEKTRİK kesildi daha 2. rekattayız ...  :) Allah kabul eder inşallah.

Eskiden, Elektrik olmadığı zamanlarda bir uygulama varmış ;Kişi ya İmamı görecekmiş , yada İmamı göreni görecekmiş . ;D Namaza durmadan evvel YER TESPİTİ ŞART. >:( >:( >:(

Ben ne İmamı gördüm nede onu göreni gördüm ; Velhasılı herşeyde olduğu gibi ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ ÇÖZÜM diye Ülkemizde uyguluyorlar .

Saygılar...
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2012, 01:30:38 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 06, 2012, 01:21:32 öö
Yanıtla #56
  • Uzman Uye

Sayın Karahan;

Namazı peygamberimiz nasıl kılarmış soru bu ?

Peygamberimiz namazın sadece farz kısımlarını camide kılarmış zaten kuranda farzdan bahsedilir.Lakin bu farz için camiye gelmeden evde mesela sabah namazı için gelecekse 2 rekat kılar öyle gelirmiş eee ozaman bizim camilerde kıldığımız namaz ne oluyor üstelik peygamber bunu yaparken şu öğüdüde ısrarla vermiş evlerinizi mescide çeviriniz diye.

Dinin içindeki uydurulmuş hurafeleri ayıklamadan anlamadan genelin yaptığı gibi direk kabul eder uygularsan bu dogma olur çünkü insan katkısı çok fazla.

Olmadı Sayın Karahan , olmadı bu tip yaklaşımlar Peygamberimizin Sünnetine hakarettir ; çok şükür ki sizin gibi düşünenler azınlıktadır. ELHAMDÜLİLLAH camilerimiz 5 vakit HINCA HINÇ  tıka basa dolu çok şükür ... >:( >:( >:(

Şaka bir yana ;D ;D ;D  bence amaç zaten NAMAZ kılmayı zorlaştırmak ve kimse gelmesin yan gelip yatalım mantığı;(Askerlikteki gibi nasılsa yan gelip yatıyorlar ya) >:(  Sorarım AKLI evvel Yobazlara ;Cuma namazı kaç REKAT ? Kimi 16 rekat (benim gibi) , kimisi 10 rekat kılıyoruz der .Yaşar Nuri Hocamda 2 REKAT diyor. ::)

Neden bunları yazdım burdan sizlere  şöyle bir serzenişte bulunsam; yakın bir arkadaşımızda olsun bu insan ya NOSAM33 benim 5 dakikalık bir işim var, bilemedin en fazla 10 dakika...  bana yardım edermisin desem mi; Gönülden gelir yoksa ya kardeşim yaklaşık 1 saat'e yakın bir zamanı nı alacak bir işim var desem mi SİZCE daha istekli bana yani NOSAM33 yardıma gelir ? ???

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.Ne yazıkki ÖZ dururken biz Saçmalıklarla Ömür tüketiyoruz.CAMİ'lerimiz çoğu bomboş , hele sabahları ne alemde varın siz düşünün . Merkezden okunan ezanla da camiyi açmaya da gerek yok... :-[ :-[ :-[
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2012, 01:24:24 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 06, 2012, 12:42:53 ös
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Değerli arkadaşlar
İmam-hatip mezunu değilim, bizim zamanımızda okullarda din dersi de yoktu. Bu bkımdan dini bilgilerim yeterli olmayabilir. Ama Allah razı olsun şu masonlar.org sitesinden. Sitede yazan arkadaşlar sayesinde bilumum Kur'an ve diğer kutsal kitapların ayetlerini öğrenme yoluna girdim. Meğer masonlar içinde ne kadar çok dinbilgini varmış da bizim haberimiz yokmuş.
Dini bilgilerle bizi donatmaya devam edin...Bir o eksik kalmıştı...

Eylül 06, 2012, 03:33:27 ös
Yanıtla #58
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn DEDE,

Bulunduğunuz bölüm Masonlar.org sitesinin Harici Forum kismidir. Bu Forum bölümünde Mason olmayanlar da yorum yapabilmektedir. Kahir ekseriyette bu bölümde Harici yani Mason olmayan kisilerden oluşmaktadır. Forumda Mason olan üyelerin uyelik statülerinde Mason olduklarını belirten ifadeler mevcuttur. Bu başlık altında şimdiye dek yorum yapan Kardesim bulunmamaktadır. Bu ve benzeri başlıklarda da Masonların katılımı çoğunlukla yoktur. Bu ve benzeri konularda Yalnızca su an benim yaptıgım gibi yonetsel ya da yanlış anlaşılmaya cevap niteliği taşıyan mesajlar gönderilmiştir Masonlar tarafından.

Saygılarımla.

Eylül 07, 2012, 03:44:24 öö
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

darwinde insanin maymundan geldigi fikrinin olusma sebebinin o tarihin dini otoritesinin, yaptigi arastirmalardan daha cok payi oldugunu dusunuyorum,kendine anlatilan degismez gercegin icinde bulunan tezatlarin bile arastirmaya koyulmasi icin yeterli bir sebep oldugu suphe goturmez bir gercek. en azindan kendi gercegini yaratti.bir ates yakti darwin sondurulmesi cok guc bir ates,newton gibi einstein gibi vs.bir zamanlar dunyanin duz oldugu gercegini bana dayatanlarin ayni seyi bugun bana insanin maymundan gelmedigini iddia ederek yapmalari aslinda benim icin o kadar da onemli degil.
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2012, 04:04:42 öö Gönderen: semih_tatar »