Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonluk
5 (23.8%)
Aşık Olduğum Kadın
5 (23.8%)
Her İkisi İçin De Fırsat Yaratırım
8 (38.1%)
Her İkisi De Değil
0 (0%)
Diğer
3 (14.3%)

Toplam Oy Verenler: 20

Gönderen Konu: Masonluk mu? Aşık Olduğunuz Kadın mı?  (Okunma sayısı 7636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 02, 2015, 10:22:50 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sitenin Haricilere ayrılmış bölümü,aşk böceği kaynıyor.Diğer bölümlerden bakıp bakıp gülüyorlarmıdır ki acaba.

Soru komedi amacıyla ya da basit düzeyde sorulmadı sayın GOASISG. Ben soruyu sorarken altında yatan mason eşlerinin fikir ve entelektüel yapısı nasıl olmalıdır sorusunun forumumuzca anlaşılacağını düşündüm.  Keza bazı üyelerimiz buna yakın cevaplar verdiler.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 02, 2015, 10:35:11 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğa kabul sürecinde,müstakbel Mason adayının,bir bayan aracılığıyla sınanmasıda gerekli bence.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 03, 2015, 12:12:37 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Anketler her zaman doğru cevaba ulaştırmayabilir.Anketin cevabını yorumlayarak vermek ne kadar doğru ise bu anketten anlaşılacak  sonuçta  o kadar doğrudur.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 04, 2015, 02:05:04 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Bir konuya ilişkin kisilerden bilgi toplamanın yollarından biri de ankettir. Bu bilgiler ise bir soru formu ile sunulur ve sonra da verilen cevaplar degerlendirmeye tabi tutulur.

Bu tanımdan da anlaşılacağı uzere , anketlerde iki unsur ön plana çıkıyor. Bunlardan birincisi "bilgi" , ikincisi ise "soru formu"dur.

Yani sadece bir soru değil bircok soru ve yorum değil bilgi olması gerektiği üzerinde duruluyor. Ancak bizim bu forumda uygulanan anketlere bakıldığında ise tam tersi bir durum ortaya çıkıyor. Bilgi yok yorum var ; soru formu yok sadece ortada acemice hazırlanmış bir soru var.

Acemice diyorum, çünkü anket sorusu hazırlamak göründüğü gibi kolay değildir. Birçok teknik özellikler barındırır ve hassas dengeler üzerine kurulur. Bir örnek ile ifade etmek gerekirse ;  anket sorularında 've'  'ya da' gibi bağlaçlar anketlerin soru iskeletinde yer almaz.

Ayrıca forumumuzda uygulanan bu tür anketlerin ne amaçla yapıldığı da belli değildir.

Anketler bir veri toplama tekniğidir ve özünde bir amaç taşır.  Veriler analiz edildikten sonra da ekipçe bir sonuca ulaşılır. 

Ancak bizim uyguladığımız bu anketlerde bir rapor sunumu veya çıkarım söz konusu değildir. Matematiksel bir hesap veya buna benzer bir istatistiksel döküman yoktur.

Halbuki anketi yapan anketör kişi, çıkıp bizlere ulaştığı sonucu paylaşabilmelidir. Tabi anketör burada magazinsel bir amaç değil de bilimsel bir amaç taşıyorsa bunu yapabilir..

Diğer önemli nokta ise yine anketlerin hazırlanma biçimi ile ilgilidir.  Öyle yanlış anketler yapıyoruz ki , sorduğumuz her soruyu seceneklendirip adına anket diyoruz. Ama esasında, yapmış olduklarımızın bir çoğu anket özelliği taşımıyor.

Çünkü bir anketin seçeneği , uzun cümlelerle kurulu bir hayal ürünü olamaz. Yani "hem Masonluğu hem de aşık olduğum kadını seçerim" gibi orta yollu ve ucu açık bir seçenek mümkün değildir.

Bu yüzden ben bu Forumun bir üyesi olarak,  bu durumdan üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. Ve üyelerimizden anket hazırlarken ; bu ankete cevap verilirken özenli olmasını rica ediyorum...

Bu soruya gelince ;  cevap vermek isterdim ancak, geçersiz olduğu ve bir veri sağlayamayacağı için cevap vermekten kaçınmayı tercih ediyorum.

Umarım , hakiki anketler ile katılım artar ve forum kalitesi yükselerek alanında en iyi olma yolunda sağlam adımlarla yürümeye devam eder.

Saygılar. ..

« Son Düzenleme: Kasım 04, 2015, 02:35:54 öö Gönderen: İNSAN »

Kasım 04, 2015, 02:20:59 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Neticede digerleri gibi masum bir anket biraz magazinsel olabilir lakin bu kadarda agir ve teknik elestiri yapilirmi?
Bu tenkitten sonra sn.insan dan sunu beklemek hakkimiz oldu sanirim.Bu forumda haklidirki ornek vve teknik bir anket yok sanirim siz bunu yapabilirsiniz.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 04, 2015, 02:33:46 öö
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Sayın karahan haklı ve mantıklı bir talepte bulundu.

Masonlukla ilgili istatistiksel bir veri toplamam gerekirse, o konuya ilişkin bir anket hazırlamak güzel olur.

Denemeye değer.

Kasım 04, 2015, 06:58:02 öö
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Evli bir kadın kendini Mason olmak için hazır hissediyor. Onu tanıyan masonlarda uygunsun diyorlar. Bu durumu kocasına anlatıyor. Kocası da aydin ancak kendince bazı siyasi bagnazlığı ve çekinceleri var. Bu durumda kadın ne yapsın?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 15, 2018, 03:25:56 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence kadın nasıl kendisine saygı duyulmasını istiyorsa evleneceği adama da saygı duymalı. Ki ben gurur duyardım öyle kutsal bir mertebeye, evliliğe kardeşliğin ne olduğunu bilen, bilimsel gerçeğin ışığıyla aydınlanmış veya aydınlanma yolunda olan çok değerli bir kimse ile adım atmayı.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿