Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Beyaz Yakalı Robotlar  (Okunma sayısı 5492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2019, 01:42:51 ös
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 24
 • Cinsiyet: Bay

Merhabalar,
Gelişen teknolojide insanın kurumsal hayattaki rolünün nasıl değişeceğine değinmek istedim.


Beyaz Yakalı Robotlar

Yakın zamanda insan kaynakları uzmanı ve aynı firmanın IT direktörüyle yaptığım görüşmede kurumsal firmalarda var olan departmanların iş tanımlarının robotik sürece entegre olmasıyla ilgili çalışmaların başladığını ve kurumsal hayatın bir sonraki öngörülebilir gelişmesinin bu olduğunu dile getirdiler. Gerçekleşmesinin tam olarak ne zaman kesinleşeceği belli olmadığı gibi teknolojinin gelişmesi ve insanların ihtiyaçlarıyla doğru orantılı olduğunu biliyoruz.
İş alanlarında makineleşmenin Sanayi Devrimi ile başlayıp insanların fabrika ve üretim sürecindeki gelişmeler ile endüstri alanında yeniliklere imza atmaya başladığını ve bu sürecin ardını kovalayan tarımda makineleşme ile iş hayatında insan gücüne duyulan ihtiyacın azaldığını biliyoruz. Tarımda makineleşme kulağa köhne bir tabir gibi gelse de şuan sık kullandığımız evlerimizdeki ve iş yerlerimizdeki ürünler bu makineleşme sürecinin boyut atlamış hali. Ne de olsa bu ürünler insanların hayatını kolaylaştırmakta ve rutin hayatındaki iş yükünü azaltmaktadır. Pekala vasıfsız diye adlandırılan işlerin olduğunu biliyoruz ama halk arasında bunlar çoğunlukla fabrika veya tarım işçileri için kullanılan bir tabir. Şu bir gerçek ki bazı kurumsal departmanların yaptığı işlere bakacak olursak vasıf gerektirmeyen işlerin olduğunu görürüz. Rutine bağlamış işler, mail kontrolleri, sisteme veri girme, atılan maile cevap verme gibi. İnsanın burada robottan tek farkı karar verme sürecinde mantığa ek olarak duygularını da kullanması.
Departmanlarda robotlaşma devrine çok yakınız. İş hayatında yapılan yukarıda örneklerini saydığım rutin, ezber ve vasıf gerektirmeyen işleri artık bilgisayarların yapacağını bilerek kendini geliştirmen ve farklı iş kollarında deneyim sahibi olman gerekir. Senin yaptığın işleri bir bilgisayarın daha hızlı yaptığını düşündüğünde seni nereye istihdam edecekler hiç düşündün mü?

Teşekkürler.


Eylül 22, 2020, 12:03:08 öö
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

 
Alıntı
Senin yaptığın işleri bir bilgisayarın daha hızlı yaptığını düşündüğünde seni nereye istihdam edecekler hiç düşündün mü?


Düşünmek bile istemiyorum .Tam bir Kaos ortamı meydana gelir . Şu an ki ülkenin durumu  tam İşsizliğin tavan yaptığı bir  yer  olması .
Sosyal patlamalara müsait ortamların oluşmasına zemin hazırlar .
Burada SOSYAL DEVLET olgusu tam anlamıyla devreye girecek, çalışma saatleri kısalacak .Yeni , yeni iş ortamları geliştirilecek . Başka bir çözüm şansı yok Devlet başkanlarının .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Eylül 22, 2020, 09:03:54 öö
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 191
 • Cinsiyet: Bay

Gunaydin sayin Nosam33, bu trend cok uzun zamandan beri isliyor. Bir ara endustri fuarini dolassaniz, uretim sektorunun veya hizmet (finans) sektorunun automatize oldugunu gorursunuz. Bu durumlar farkinda olmadan gelisiyor. Forumda kurbaga- kaynar su- yavas yavas kaynama konusu islenmisti, bu birazcik o duruma benziyor.  Cukurova ve Harran cok verimli yerler ama butun Turkiye'nin tarimdan aldigi verim ile tarimi teknolojik olarak isleyen kucuk bir Kuzev Avrupa ulkesi olan Hollanda'nin ki ile kiyaslanamaz.

Ama teknolojik anlamda ileri bir seviyede olmak herseyi sorunsuz cozebiliriz demek degildir, ornegin su minnacik COVID19 virusu yaptigi tahribat veya aynaya bakmamiza sebebiyet vermesi...

Saygilar


Eylül 22, 2020, 09:54:21 öö
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
  Cukurova ve Harran cok verimli yerler ama butun Turkiye'nin tarimdan aldigi verim ile tarimi teknolojik olarak isleyen kucuk bir Kuzev Avrupa ulkesi olan Hollanda'nin ki ile kiyaslanamaz.

Günaydın Sayın midyat ; bunun tek sebebi doğru bir yönetim ve Tarım politikamızın olmayışından kaynaklanıyor . Üreticinin ürettiği ürünler gerçek değerini bulamıyor ne yazık ki aracılar karı götürüyor vb. 

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus