Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mevlâna'dan oğluna "mutlu yaşam" öğüdü  (Okunma sayısı 11643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 17, 2008, 07:53:00 ös
  • Ziyaretçi

ey oğul!
eğer daima cennette olmak istersen
herkesle dost ol
hiçkimsenin kinini yüreğinde tutma
fazla bir şey isteme ve
hiç kimseden de fazla olma
merhem ve mum gibi ol
iğne gibi olma
eğer hiç kimseden sana
kötülük gelmesini istemiyorsan
kötü söyleyici
kötü öğretici
kötü düşünceli olma!
çünkü bir adamı dostlukla anarsan
daima sevinç içinde olursun
işte o sevinç cennetin ta kendisidir
eğer bir kimseyi düşmanlıkla anarsan
daima üzüntü içinde olursun
işte bu dert de
cehennemin ta kendisidir
dostlarını andığın vakit
gönül bahçen çiçek açar
gül ve fesleğenlerle doğar
düşmanları andığın vakit
gönül bahçen dikenlerle ve yılanlarla dolar
canın sıkılır, içine pejmürdelik gelir.

-Hazreti Mevlânâ Celaleddin-i Rûmi-

Ekim 17, 2008, 08:37:58 ös
Yanıtla #1

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 17, 2008, 09:40:20 ös
Yanıtla #2

Biliyor musun Kaan; aklima ne geldi, onceleri Islam ve benzeri seylerden bir hayli uzaktim ve Mevlana, Yunus Emre, Muhammet Mustafa vd. bunlar tamamiyle benimsemedigim inancta olduklarini saniyordum. Ama yanilmisim. Gercekten de ozu itibariyle guzel ve derin dusunceleri bulunmakta.

Gerci halen kendimi zorluyor gibiyim. Anlasilmasi guc bana gore, tasavvuf ve benzeri inanislar..

Sanirim biraz zamana birakmam lazim. Galiba ilerki zamanlarda tasavvufun ve islamin ozunu iyice kavramis olurum. Ne dersin :)

Hz. Ali, Muhammet Mustafa'nin amcasinin oglu olmasina karsin nasil oluyor da ayri mezheplere bolunmusler ve tahmin ediyorum ki, @Ali ve taraftarlari ileri ve cagdas gorusluler. Tabiki bu cumlemden kastim @Muhammed ve taraftarlarinin gerici olduklari degil ama aradaki bagi cozumlemeye calisiyorum. Son olarak @Ali'nin Cebrail oldugu yonunde bazi duyumlar yer almakta (!) Bunun ne derece dogru oldugu bilinmemekte ancak Tanri'yi cozen veya cozumlemeye calisanlar bunu en az benim kadar anlamaya calisiyorlardir, sanirim. Tanri'nin derin dusunceleri ve yontemleri farkli oldugu icin cogunlukla bilinmezlik sinirlari dahilinde oldugundan bir akil erdirme yoluyla 'belki' diyebiliriz.

Saygilar, 
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2008, 09:47:23 ös Gönderen: Sevil »

Ekim 17, 2008, 09:46:57 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Her şey zamanla olacaktır sevgili Sevil evet ama çok ertelememek lazım çünkü ertelemek hayatı ertelemektir.

Sevigler...

Ekim 17, 2008, 09:49:59 ös
Yanıtla #4

Her şey zamanla olacaktır sevgili Sevil evet ama çok ertelememek lazım çünkü ertelemek hayatı ertelemektir.

Sevgiler...

Evet, haklisin Kardesim :( sanirim ya ogrenecem, ya ogrenecem. Baska carem ve kurtulusum yok galiba.

Offf bu hayata ogrenmek icin gelmisiz ya.. Surekli ogreniyoruz, ogrenmeye cabaliyoruz, dur durak bilmiyo.. Hayat ilerledikce biz de ilerlemek zorundayiz. Aman ya ne zormus bu hayat, ogren ogren bitmiyo.. 

Ekim 17, 2008, 10:03:14 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Aslında hayat öğrenmekten ibaret değildir. Kendini böyle şartlandırdığın dolayı hayatın sadece öğrenmekten ibaret olduğunu söylüyorsun ama veliler hep der ki, yüzlerce öğrendiğimiz bilgiden bir tanesini uygulasak ve yaşasak zaten yeterlidir ama o kadar bilgi öğrenmek hiç bir işe yaramaz. Önemli olan yaşamaktır sevgili sevil ;)

Sevgiler...

Ekim 17, 2008, 10:24:13 ös
Yanıtla #6

Aslında hayat öğrenmekten ibaret değildir. Kendini böyle şartlandırdığın dolayı hayatın sadece öğrenmekten ibaret olduğunu söylüyorsun ama veliler hep der ki, yüzlerce öğrendiğimiz bilgiden bir tanesini uygulasak ve yaşasak zaten yeterlidir ama o kadar bilgi öğrenmek hiç bir işe yaramaz. Önemli olan yaşamaktır sevgili sevil ;)

Sevgiler...

Anliyorum :( ama bildiklerimi hizla yasamima uygulamaya calisiyorum Kaan; inan bana gene de ogrenmeye devam etme zorunlulugumun oldugunu hissediyorum. Bilmedigim cok sey var ve bunu hayatima sigdirmaya calisiyorum hem de hizla.. Tabi bu arada ben de cok fazlasiyla yorgun ve bitkin oluyorum cogunlukla . Hizla ilerleyecegim derken kendimi de bitiriyorum. Iste bunda bir ayarlama yapamiyorum. Hayat, tabiki ogrenmekten ibarettir; en azindan benim icin oyle cunku eksikliklerimi tamamlamaya calisiyorum. Bir ust sinifa gecmek icin ;)

Ekim 17, 2008, 10:28:45 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgiler...

Evet, haklisin Kardesim :( sanirim ya ogrenecem, ya ogrenecem. Baska carem ve kurtulusum yok galiba.

Offf bu hayata ogrenmek icin gelmisiz ya.. Surekli ogreniyoruz, ogrenmeye cabaliyoruz, dur durak bilmiyo.. Hayat ilerledikce biz de ilerlemek zorundayiz. Aman ya ne zormus bu hayat, ogren ogren bitmiyo.. 
Öğrenmek güzel birşeydir. Ama sanırım siz öğrenince mutlu olamıyorsunuz. Yada büyük bi zaman boşlukta kaldınız şimdi bilinçaltınıza farklı gelen şeyler sizi ikilemlere sürüklüyor. Yada ben saçmalıyorum :D Neticesinde hepimiz bu dünyaya sahip olmaya değil şahit olmaya geldik :) Kimler geldi kimler geçti. Hergün nelere tanıklık ediyoruz.
Mevlana'da ne güzel söylemiş bizlerle paylaştığın için teşekkürler Kaan.

Ekim 17, 2008, 10:30:09 ös
Yanıtla #8

Öğrenmek güzel birşeydir. Ama sanırım siz öğrenince mutlu olamıyorsunuz. Yada büyük bi zaman boşlukta kaldınız şimdi bilinçaltınıza farklı gelen şeyler sizi ikilemlere sürüklüyor. Yada ben saçmalıyorum :D Neticesinde hepimiz bu dünyaya sahip olmaya değil şahit olmaya geldik :) Kimler geldi kimler geçti. Hergün nelere tanıklık ediyoruz.

:)

Yoo hayir aslinda ogrenmekten gayet mutluluk duyan bir Insanim Sevgili Barbaros; ancak demin de belirttigim gibi sanirim biraz yorgunluktan olacak, zamanla yarisiyor gibi hissediyorum kendimi ve neredeyse bir dusup de tekrar ayaga kalkamayacak gibi bir durum sezinliyorum. Bu hakikaten uzucu bir sey ve bu ruhsal olarak ilerlemem esnasinda soz konusu olunca haliyle kendim icin tabiki endiseleniyorum. Hayir sorun tam olarak kendimi dusunmekten degil tabiki ama dusunsenize bircok seyi biraraya getirmeye calisiyorsunuz sonra da bir anda hersey mahvoldu onun gibi bisey, anlatabiliyor muyum. Yani bu bir evrim meselesi ve haliyle de bir daha dunyay gelip yeni bastan yasamak var herseyi ( tabi reenkarnasyona inananlar icin soluyorum :D) onca emek sarfedilirken bi hic ugruna gidebilecegi dusuncesi acikcasi pesimi birakmiyo bir turlu Sevgili Barbaros :( bu yuzden soledim.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2008, 10:47:00 ös Gönderen: Sevil »

Ekim 17, 2008, 10:56:47 ös
Yanıtla #9

Tek kelimeyle, hayatta tek bir seyden korkarim o da; Tanri'yi Kaybetmekten...

Bunun icin endiseliyim yani :) baska nedeni yok.

Hayat bizi yoguruyor, sekillendiriyor ve egitiyor ki zaman zaman oyle durumlarla karsilasiyoruz ki hemen o anda ne yapsam da bu dunyayi terketsem diyorsunuz. Bakiniz Insanlara, yasamlarina ..

Sadece kendimi ele almiyorum. Bir girdap var ve yasamin dongusu, neyi nereden nasil baslatacagini  ya da devam ettirecegini bilmiyorsun ve bir kere ipin ucunu kacirdiniz mi salt o yasamda bir daha elinize gecmicektir. Yalniz iyi ki bu sekilde doga kanunlari seyrediyo, aksi halde gezegen tamamiyle mahvolmaktan oteye coktan gecmisti..

Bilgi almak guzeldir, kullanmak da.. Ama kullanis bicimi bi o kadar onemlidir. Yasamin bir tur tahtirevalli gibidir. Her an kayabilirsin de..