Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: FED'in Tahvil Alım Programı :)  (Okunma sayısı 7279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2010, 10:26:58 ös
  • Ziyaretçi

"ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ekonominin alınan tedbirlere cevap vermemesi veya işsizliğin
çok yüksek seyretmesi durumunda, Fed’in 600 milyar dolarlık tahvil alım programını artırabileceğini söyledi".
Şimdi buraya kadar herşey normal gözküyor ama aslında değil.
Fed geçen yıl yaptığı gibi bu yıl da adına "Niceliksel Gevşeme" adını verdiği;Türkçe meali: karşılıksız para basma:)
olan ama akademik bir dille söylendiğin de, insana da "vay be" dedirten, bankaları,pardon piyasaları:) rahatlatma yöntemi;
FED neden mi piyalara para sürüyor.Aslında temeli mantıklı,yükselen ve bir türlü düşürülemeyen işsizliği düşürmek, likidite
arttırımı yaparak piyasaları canlandırmak.Geçen sene 2 trilyon doları bu amaçla piyasalara sürdüler ama yetmemiş. Bir 600 milyar daha sürelim
belki bu sefer yeter diyorlar.Böyle anlatıldığın da mantıklı gelse de ,aslında değil.
Para basmak, ekonomik olarak yetersizliğin ve çıkış yollarının kapandığının işaretidir aslında.3. dünya ülkelerinin kullandığı bir piyasalara
müdahale yöntemidir.Ama bunu söyleyemiyorlar,söyleyemezler de.Ama deflasyondan (Genellikle iktisadi durgunluk dönemlerinde, mal ve hizmet arzının
talebini geçmesiyle beraber alım gücünün azaldığı durumlarda piyasadaki para arzının da azalmasından kaynaklanır. Deflasyonun üretim ve istihdam
üzerinde olumsuz etkileri olur. Deflasyon, fiyatların artış hızının azalması anlamına gelen disinflation ile karıştırılmamalıdır. Disinflation,
enflasyonun artış hızının azalması, deflasyon ise fiyatların azalmasıdır)kurtulmak için başka çıkış yolları kalmadı.Desflesyonun aslında
güzel birşey olduğu düşünülebilir.Alınan malların fiyatlarının düşmesi.Güzel gibi geliyor ama ekonomi eğer düzgünse,ekonomik canlılık varsa güzel.
Şu an ki durum mu nasıl? Resesyon ( ekonomi de durgunluk) var.Deflasyon,resesyon dönemlerinde oldukça tehlikelidir.Uzun dönemli bir resesyon süreci
ülke ekonomisini bitirir, yani ülkenin bir çeşit iflası demektir.
FED resesyon dönemlerinde enflasyon (fiyatların sürekli ve hissedilir oranda artışı durumu) olmasını istiyor. Gerçi işin ironik kısmı, açıklanan
tüketici fiyat endeksleri ve toptan eşya fiyat endeksleri hariç fiyatların düştüğünü söyleyen başka kaynak yok ama tefe-tüfe rakamları FED için
yeterli :) .
İş bu sebeplerden FED para basacak.Piyasalara sürülecek paranın bir karşılığı olmalı ama yok.Peki bu basılan paraları nasıl piyasalara
sürecek.Yazının başında söylendiği gibi varlık alımı daha doğru tabiriyle "tahvil" alımı yapacak.
Beni en çok güldüren de bu zaten.Neden mi? Şöyle ki.Normal bir kişi veya tüzel kişi devlet tahvilini nereden alır? Tabi ki hazineden.
Neden aracı kurumlardan değil de hazineden alır.Çünkü alınan tahvil bir başka finans kurumu üzerinden alınırsa, aracı kurum cüzi bir komisyon alır.
Bu komisyonu vermemek için yani ucuza tahvil alabilmek için direkt kaynağından alınır.Ama FED böyle yapmıyor.Nasıl mı tahvil alıyor? Goldman-Sachs adlı
bir yatırım bankasından alıyor.Tuhaf değil mi? Aslından biz Türkler için pek değil.Konuyu biraz açmak gerekiyor.FED'in tahvil alımlarını New York şubesi
yönetir.Önceden yapılacak alımları piyasalara bildirir.Ne kadarlık alım yapacağını ve kimden alım yapacağını önceden açıklar.Ama işin karışık kısmı burada
başlıyor.New York şubesinin başkanı William C. Dudley adında ekonomi üzerine doktora yapmış bir ekonomist.Fed New York şubesinin başına geçmeden önce
Goldman Sachs ta baş-ekonomist olarak çalışmış :).Tuhaf değil mi? Aslında değil.Şöyle ki:
FED:1923 yılında,Amerikan Kongresi noel tatilindeyken kurulmuş :) Amerika Merkez Bankası.Şu an ki başkanı kim ? Ben Bernanke
Ben Bernanke kim midir? Tam adı Ben Shalom Bernanke olan ünlü bir ekonomisttir.NYU geçici Prof'luk yapmış Princeton da kadrolu Prof'luk yapmış bir
ekonomi dehası :).Kamu veya siyasi tecrübesi yoktur.Yani Akademisyen :).Ben Bernanke ne dedi? Para Basacağız dedi.Rakam ne kadar? 600 milyar dolar.
Parayı basıp ne yapacak? Tahvil Alacak.Tahvili nereden alacak? Goldman Sachs tan.Neden hazine değil de aracı bir bankadan alacak peki? Ben de çözemedim.
Ama tahvil alımını yönetecek olan FED N.Y. şubesinin şu an ki başkanının eski Goldman Sachs baş ekonomisti olmasıyla kesinlikle alakası yok :):):)
Tam Türk işi değil mi? Ama herşey kanuni ve demokratik :)

Saygılarımla