Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Suclu Laikler Ve PKK  (Okunma sayısı 2197 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 14, 2012, 08:40:18 ös
  • Uzman Uye

4+4+4'e karşı direniş, AKP için tükeniş vakti - Aktüel Gündem   
  06 Eylül 2012 - 

Vasat vatandaş Tayyip panik içinde. Akıl hocaları akılsız, akılsız olmanın ötesinde beceriksizler. Hep birlikte, sonlarının ne olacağını bilmeden sürükleniyorlar. Eğer durdurulmazlarsa bu ülkeyi ve bu ülkede yaşayan halkları da karanlık bir geleceğe kendileriyle birlikte sürükleyecekler.

4+4+4 eğitim modeli diye yutturmaya çalıştıkları ucubenin, daha uygulamaya geçmeden her tarafı dökülmeye başladı. Sınıfların kümes gibi kalabalık olacağı, ilköğretime hazırlanmamış çocukların bu sınıflara doldurulacağı, okulların bu çocuklara göre inşa edilmediği, aynı sınıfta aralarında 2 yaş fark olan öğrencilerin öğrenim görmek zorunda bırakılacağı, müfredatın bile henüz hazır olmadığı, öğretmenlerin böylesi bir eğitim modeline uygun bir formasyona sahip olmamaları vs.

Toplanan yüz binlerce imza, Milli Eğitim Müdürlükleri önündeki eylemler, veli-öğretmen-öğrenci dayanışmaları, her gün basında yer alan eleştiriler, Başbakanlığın kapısına dayanan isyan, kendi tabanından yükselen ciddi tepkiler, kitleselleşen protestolar iktidarı paniğe düşürdü. 4+4+4 enkazının altında kalacağını anlayan iktidar kendi içinde bile birbirine düşerken (eski yeni AKP’li Milli Eğitim Bakanları birbirine girdi) gerici bir saflaşma yaratarak durumu kurtarma derdinde.
Artık bu ucubeyi savunanların tek gerekçeleri ideolojik; yani “AKP neylerse güzel eyler” diyen bir zümre dışında bu ucubenin içine girebilecek kimse yok. Örneği İstanbul’dan verelim; MEB, imam hatiplerin yeni açılacak ortaokul bölümleri için ilk planlamalara göre (daha sonra arttırmak üzere) kontenjanı 22 bin 709 olarak belirlemişti. Ve son kayıt tarihini de 17 Ağustos olarak ilan etmişti. O tarih itibariyle başvuru sayısı 15 binde kaldı. Bunun üzerine MEB tarihi uzattı ancak sayı hala 18 bini geçmiş değil.

Bunların 28 Şubat takıntısı boşuna değil, sürekli 28 Şubat öncesiyle kıyaslıyorlar süreci. Türkiye genelinde imam hatiplerin yeni açılan ortaokullarına başvuru sayısı 60 bin civarındaymış, bunun 100 bine çıkması umuluyormuş. Oysa 28 Şubat öncesi bu ortaokullarda okuyan öğrenci sayısı 400 bin idi. (Ancak bilinmeli ki bu yıl sadece 5. sınıfa [ortaokul birinci sınıfa] kayıt alınıyor, buna rağmen sayılar bunların beklediklerinin çok altında.)

Tayyip’in ve şürekasının paniğinin gerçek nedeni bu sayılar. Tekelci sermayeyi bile ikna etti (Dikkat edilirse uzunca bir süredir sesleri çıkmıyor ama yakında bu koroya katılırlar), ama kendi kitlesini ikna edemiyor!

Kendi kitlesini bile ikna edemeyince de saldırganlaşıyor, ilkel gerici tutumları tek siyasal tercih olarak herkese dayatıyor. Bu konuda ilk kurşunu da kendisi attı; seçmece gazetecilere ısmarladığı bir televizyon programında, “gidip rapor alanlar var, bunları evlatlarına ihanetle vasıflandırıyorum, benim evladım ‘geri zekalı’ diyorlar” veciz sözlerini sıraladı. Böylece aklınca bütün toplumu ikna etti, bu vasat şahsiyet. Yani Tayyip’e göre çocuğunun iyi bir eğitim almasını isteyen anne-babalar hain, 4+4+4 ucubesine girmeyen çocuklar da geri zekalı. Bilim insanlarının, hekimlerin ve eğitimcilerin “66 aylık çocukların yeri ilkokul değil, okul öncesi eğitimdir” şeklindeki bilimsel değerlendirmelerini anlama sorunu yaşıyor. Çünkü bunlar için bilim, bağımsız bir disiplin oluşturamaz. Bilim sadece bunların dinini ve siyasetini doğrulamak için kullanılan bir araçtır; bunları doğrulamayan her türlü bilimsel veri “şeytani” ve karşılarında olan bütün bilim insanları “şeytan”dır.

İmamın bu açıklamalarından sonra cemaati sessiz kalır mı? Kalmaz elbette, en yüksek perdeden ses verirler. Akit Gazetesi de öyle yaptı zaten; 4+4+4’e karşı çıkışları “şeytani plan” olarak ilan ediverdi. Yeni Akit zümresine göre Halkevleri ve Eğitim-Sen başta olmak üzere 4+4+4’e karşı muhalefet örgütleyen veliler, öğretmenler, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri, Alevi örgütleri ve yöre dernekleri bu şeytani planı uygulamak için harekete geçmişti. Yeni Akit’i çıkaranlar kendi okurlarını çok iyi tanıyorlar elbette, onlar cinden, periden, şeytandan korkarlar ve onları korkutmak lazım ki Akitçiler tezgahlarını işletmeye devam edebilsin. Ancak tüm bu çirkefliklerine rağmen Akitçiler bile 4+4+4’ü savunamıyorlar. Onlara göre bile “Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı işçilik hataları ve birtakım aksaklıklar mevcutmuş”.

AKP cenahındaki paniğin büyüklüğünü anlamak için bir de Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in veciz sözlerine bakmak gerek;
Alıntı
“4+4+4’e karşı çıkışlar laik kesimden ya da PKK’dan geliyor”.
Bu şahsın akademisyen olmak için neden başkalarının araştırmalarını çaldığı, bilimsel verileri çarpıtmaya neden ihtiyaç duyduğu artık çok daha iyi anlaşılabiliyor. Çünkü bu şahsın gericilik kapasitesi ve tercihleri bilimsel gelişmeleri değerlendirmesini engellemektedir. Bu şahsa göre “normal vatandaşlar onu destekliyormuş.” Yani bu koca bakana göre “anormal vatandaş” kimmiş? Laiklikten yana olanlar ve 5,5 yaşındaki çocuğuna anadilini öğretmek isteyen Kürt anne-babalar. Normal de kendisi ve kendisi gibi olanlar. Denklemi böyle kuran bir akıl hocasına sahip olan Tayyip de toplumu gerici bir biçimde saflaştırmak için fetvayı almış oluyor.

Karganın biri kılavuzlarını kargalardan seçerse…

Tayyip’in “hocam” dediği iki şahsiyet (görünürler içindeki) bu dönem “başarıdan başarıya” koşuyor. Bunlardan biri malum Ömer Dinçer diğeri de malum, Ahmet Davutoğlu. Bu üçlü (ve elbette ki saz arkadaşları) içerdeki ve dışarıdaki halkların kaderleri üzerinde birtakım oyunlar oynamayı kendilerince “hak” görüyorlar. Ömer Dinçer denilen şahsiyet yüz binlerce çocuğun geleceğini ucube bir projenin içinde karartacak. Ahmet Davutoğlu denilen şahsiyetin tutarsız politikaları daha şimdiden Suriye’de binlerce insanın katledilmesine yol açtı. Bunların siyasi sorumluluğu ise Tayyip Erdoğan’ın üzerinde.

Bu şahıslar giriştikleri icraatları test edebilme izanına ve bu icraatların sonuçlarını kaldırabilme sorumluluğuna haiz değiller. Bunun en somut kanıtı işler başarısız olmaya başladığında -ki bunların başarılı iş yapma ihtimalleri yoktur- kullandıkları tek bir yöntem, dayandıkları tek bir ideoloji vardır. Yöntemleri baskı, manipülasyon ve tehdittir. İdeolojileri ise dini gericiliktir. Bunun sonucu ise anti-demokratik bir sistem ve kamplara bölünmüş bir toplumsal yapı olacaktır.

Tüm toplumsal muhalefet dinamikleri/kesimleri böylesi bir geleceği her geçen gün daha net bir biçimde görmekte. Ancak hala bu kesimler aynı hedefe doğru ve birlikte harekete geçme konusunda öznel eksiklikler/zaaflarla boğuşmakta. Neredeyse toplumun hiçbir kesiminin içine sinmeyen 4+4+4 ucubesi karşısında bile tüm olanakları değerlendiren, ortaklaştıran ve aynı anda harekete geçiren bir “ortak plan” oluşturulamadı. Unutulmamalıdır ki 4+4+4’ün hayata geçirilmesi AKP’nin başarısı değil, ilerici toplumsal muhalefetin (özellikle örgütlerinin) başarısızlığı anlamına gelecektir.

Sözün özü; 4+4+4 adı verilen bu ucube AKP’nin iktidarını pekiştirmek, tekelci sermayenin çıkarını garanti altına almak için icat ettiği bir toplum mühendisliği projesidir. Bu ucube akıldışıdır, mantık dışıdır. Hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır. Toplumu ilerletmeyecek, gericileştirecektir. Toplumsal barışı değil, toplumsal kaosu, toplumsal bütünleşmeyi değil, toplumsal ayrışmayı yerleştirecektir. Sadece AKP’ye karşı olunduğu için değil, bu ülke halklarının yararı, bu halkların çocuklarının geleceği için bu ucube Durdurulmalıdır!

Alinti: Sendika.org

Eylül 14, 2012, 08:59:47 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Alıntı
Vasat vatandaş Tayyip panik içinde. Akıl hocaları akılsız, akılsız olmanın ötesinde beceriksizler. Hep birlikte, sonlarının ne olacağını bilmeden sürükleniyorlar. Eğer durdurulmazlarsa bu ülkeyi ve bu ülkede yaşayan halkları da karanlık bir geleceğe kendileriyle birlikte sürükleyecekler.

GÜZEL TESPİT Teprik ederim yazanları.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus