Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zihniyet  (Okunma sayısı 3688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2012, 12:33:04 ös
Yanıtla #10

Şu çıplaklık konusundaki serzenişimde kastetmek istediğim şuydu: madem mensup olduğumuz dini özgürce yaşayacağız... O halde ben de Z dinini özgürce yaşamak ve diğerlerine verilen haklardan faydalanmak istiyorum. Onlar kapalı gelsin işe, ben çıplak. Olmaz mı? Yahut ben kafama acayip şeyler takıp gelsem...

Özgürlüğün sınırları vardır. Dinin de bir sınırı. Yobazlığa varan bir uygulamaya göz yummak, başta özgürlüğe ve gerçeğe ihanet etmemiz demektir. Her zaman söylediğim gibi: Sekülerizm... O olmazsa, olmaz. Olmuyor! Birileri bunu anlamalı!

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Eylül 13, 2012, 01:53:20 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn peacewings

Özgürlüğün sınırları vardır. Dinin de bir sınırı. Yobazlığa varan bir uygulamaya göz yummak, başta özgürlüğe ve gerçeğe ihanet etmemiz demektir. Her zaman söylediğim gibi: Sekülerizm... O olmazsa, olmaz. Olmuyor! Birileri bunu anlamalı!

Saygılarımla.
yorumuna katılıyorum. Ben de hiç bir zaman örtünenleri yobaz bagnaz olarak nitelendirmem. Fakat kendi inancını başkalarınada atfetmeye çalışmak bunun için kafaları karıstırarak insanın ruh bütünlüğünü zedelemk işte ozaman bağnazlık olmakta. başlığın ilk mesajında ki resim çok mu saf.
Evet oradaki öğrenciler çok saf olabilir kendi seçimlerini yapmışlar, inançlarını üstün bir biçimde ileri düzeyde yaşamayı seçmişler, ama oradaki idari heyet, yada günümüz türkiyesinde yaşananlar. İnsanlar sizce inançlarını istediği standarta yaşayabiliyormu. yada herhangi bir düşüncenizi yada görüşünüzü dinle ilgili ne kadar özgür paylaşabiliyorsunuz. işte bende bu konuda aynen türkiyenin ortaçağa geri döndüğünü düşünüyorum.

Yoksa ne  kimsenin örtünmesine yada saç sakal karışmasına lafım var nede kımsenın istediği gibi açık giyinen kadınlara yada kulağına küpe takan insanlara lafım var. Benim düşüncem ıkı ayrı düşünceninde birbirine katlanabilen bir yapıda olamamsına. buda genellıkle ılk soylediğimde olmayan bir tutum

saygılarımla,

Eylül 16, 2012, 12:21:42 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın ruzber; yazımdaki "layık" ifadesini her halde yanlış yorumladınız. Dikkat ederseniz, ben "laik" (yani din ile devlet işlerinin ayrıldığı) manada kullanmadım, "layık" ifadem" her kesin hakettiği manasındadır". "Nasıl mücadele edeceğim" sorunuza gelince ; müsbet ilimle,  bilimle, fenle, sorgulayarak, hemen teslim olmamak suretiyle mücadele edebilirsiniz. Bu bu yolu uygun görüyorum. 
      Diğer beyanlarınıza gelince; dayatmaları, korkutmaları ben de kabul ediyorum. Benim bakış açımdan da korkutulmaya , dayatmaya, baskıya yönelik dini anlayışa yer yoktur. Gel gör ki; özellikle semavi dinlerde Tanrı hep korkunç, cezalandırıcı, intikamcı bir varlık olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Halbuki , yaratan yarattığına nden zulmetsin ki ?
      Bu arada ; sayın peacewings'in 13.09.2012 tarihi itibariyle yazdığı yazıyı beğendiğimi de ifade etmek istiyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"