Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ahuramazda Böyle Dedi …. 14  (Okunma sayısı 2654 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 06, 2012, 01:39:13 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

29 -
Kendini çirkin sanan bir kadın, güzel bir kadınla beraber görünmek istemez; zira bütün sevimli dikkatler ötekine çevrilecek ve kendisine bakan gözlerde bir iğrenme bulutunun gezdiğini sezecektir; tersine olarak güzel bir kadın, çirkinle beraber bulunmaktan şikâyet etmez; çünkü bu sayede, kendisi daha parlak ve çekici görünecektir; oysa ki o, bu nimeti çirkin sayesinde kazanmıştır. Karanlık olmasaydı aydınlığı, sıcak olmasaydı soğuğu, acı olmasaydı tatlıyı fark edebilir miydiniz? İnsan, arada bulunan derecelerden ziyade iki son noktadaki aykırılıkları görmekten hoşlanır. Her şeyin başlangıcıyla sonunu bulmak için çektiğiniz verimsiz üzüntüler, hep bu
zavallılığın neticesidir.

30 -
Gerçekten ermiş olanlar, bilgi ve fikrin tavasında kavrulmuş olanlardır; gerçekten ermiş olanlar, düşünce ve bilginin kalburunda elenmiş olanlardır ve gerçekten mutlu olanlar, beni bilmekten ve benim olduğu iddia edilen emir ve hikâyelerden uzaklaşmayı bilenlerdir.

31 -
Aradığını bulmuş olduğunu zannedenler, görevlerinin sona erdiğini fark edemezler. Akıllı adam, aradığını bulmuş olsa bile, daha ötelerde araştırmaya devam edendir; zira gerçek, daima bulunmuş olanların ötesindedir; ancak bu suretle aramadıklarınızı da bulmak mutluluğuna erişebilirsiniz.

32 -
Zenginler kadar ucuz ve fakirler kadar pahalı bir ömür geçirmeğe razı olan, iradesi bunamış kimselere derim ki, doğa bile kaderinin yörüngesinden sapmaya uğraşan dinamik bir irade taşımaktadır; hayatı bir av köpeği sanarak ve arkanıza dönüp bakmadan, hasret çektiğiniz servetlerden bir tavşan gibi uzaklaşmaya özenmeyiniz.

33 -
Doğada birbirini kıskanmayan hiç bir nokta yoktur. Her şey ilerleme yarışına çıkmış birer atlettir. Geride kalanlara teselli veren, kendilerinden daha geride olanları geçmiş olmak ve önde gidenin yorulacağına inanmaktır. Bu duyguları benimseyecek kadar kibirlenmeyiniz ve sizleri geçmiş olanların, sizleri daha çok geride bırakmalarını isteyecek kadar da alçalmayınız. Avunmak ,güçsüz ve miskin ruhların afyonudur ve vazgeçmek, gizli gönüllerin gururudur. İlerleyiniz; yol hepinize açıktır, ilerleyiniz; insafsızca merhametli, merhametsizce adaletli olunuz.

34 -
Başkalarının nefretinden korunmak isteyenler, kendi nefislerine acıyacak kadar çirkinleşmekten çekinenlerdirler. İnsan, başkalarının tarlasına mutluluk tohumları eken bir çiftçidir, diye, kendi mutluluğunu başkasından bekleyenlerin tarlasında köstebekler yuva yapacak ve ayrık otlarıyla deve dikenleri üreyecektir.

35 -
Korkan adam, kediyi aslan, fareyi şeytan görür. Bilgisiz adam ise, bunların tersine inanabilir. Erdiğini zannedenler de, beni insan ve insanı ben yaparlar.Yenilen cesaret, utancından ölüme hasret çeker; fakat zincirlerini kırarak galip gelen akıllının başına bela olmak ümidinden vaz geçmez. Delikanlı da senin hasret çektiğin merdivenin basamaklarını aşacak; fakat aşağılarda göreceği manzara, senin gördüklerine benzemeyecektir. Zira her insan kendi mevsimlerini yaşar. Yükseldikçe derinlik korkunç olur; buna rağmen, insan oğlu, baş dönmesi ile korkunun ruha verdiği kibir ve merak içinde daha yükselmeye ve daha da çok korkmaya muhtaçtır. Öğünebilmek için çıkılan merdivenin sonu yoktur. Beni bulmak için tırmandığınız
yokuştan başka tepeler görürsünüz ve beni bulamayınca kendinizi Ahuramazda’nın torunu ve biraz sonra da Ahuramazda’nın kendisi zannedersiniz. Böylece, tanrı taslaklarıyla dolan yeryüzünde, hakiki Ahuramazda, devler arasında bocalayan cüceler gibi kaybolur; kendi küçüklüğünden utanır ve onların saygısız bakışları arasında bir böcek gibi ezilir, yok olur.

36 -
Hiçbir şeyin son basamağını sevmeyiniz. Her şeyin en iyisi, ilk basamaktadır. Zira, bu merdiveni tırmanmak isteyenlerin hepsi bu basamakta bekleşirler. Büyük adam, yükseldikçe, baş dönmesine tutulup yuvarlanmayacak olanları seçebilen ve geçitleri açık bırakandır. İnsan, yıllarını, gerçeklerin, servetlerin merdiveninden aşırdıkca, derinde kalanları küçük ve kendisini biricik hissetmeye başlar. Oysa ki, merdivenin ayakları, aşağıda küçük görünenlerin omuzlarına dayalıdır. Bu cambazlıkta denge sırığı ne işe yarar ki, hüner göstermek için çıkılan yer, direklere bağlanmış bir ip değil, insan omuzlarına dayanan bir merdivendir; sakın kendini alkışlatma hevesine kaptırma..

37 -
İndikten sonra alkışlananlar ve elleri öpülen ulular arasına karışabiliyor musun? İlk basamakta bekleyenlerin sıralarını, sana vermek için yarış ettikleri bir adam olabiliyor musun? Ve en üst basamakta kendini küçük, alt basamaktakileri büyük görebiliyor musun?

38 -
Koklamak için de olsa, koparmış olduğun çiçeği bir altın vazoya koymakla ona daha mı çok saygı gösterdiğini zannediyorsun? Kibirleri veya yoksunlukları yüzünden erdemli görünenleri, alçakgönüllü güçlerine karşın , gerçekten erdemli olanlarla nasıl karşılaştırabilirsin?.

39 -
Kendilerini güzel dünyalarından kovanların yeri neresidir? Ben size derim ki, kendinizi dünyadan değil, öteki dünyadan kovunuz!.. Kendilerini açlığa ve yokluğa alıştıranlar, daha fazlasını bulamadıkları için oburluğa ve çokluğa göz dikenlerdir. Ben, size derim ki, en aziz nimetler, hayata ve dünyaya hizmet eden ve bağlananlarındır; bu perdenin arkasında sizlere sunulacak sofra, içindekileri başkaları tüketmiş olan bir ziyafetin artıklarıyla dolu, kirli tabaklarından başka bir şey değildir ...

40 -
Ben, size derim ki, acılarınız arttıkça, mutluluk ve görevleriniz de artacaktır. Kartal, asla ümit etmez ; kış uykusuna yatan engerek, evvelce yediklerini sindirmeye ve daha fazla acıkarak saldırmaya hazırlanmaktadır. Geç vakitlere kadar bal toplayan arı, açlığından değil, yavrularına örnek olmak için çalışır, kışın uzun ve yazın yağmursuz günlerinde, çiçeksiz tarlaların buz ve ateşini tatmamak için biriktirir. Fakirliği öğenler, dünya servetinden size bir pay düşmesini istemeyenlerdir. Ahuramazda için, sahip olduklarından vazgeçenler, beklediklerinden de yoksun kalacaklardır. Ahuramazda, verdiğini geri olan ve veremeyeceğini söz eden bir cimri değildir. O, ne söz eder, ne de verir. insan, ancak lâyık olduğunu kazanan bir iradedir. İpek böceğinin kanatlanması, öleceğinin işaretidir. Ama ben size, eserlerinizi vermek ve güzelliğinizi tatmak için kanatlanmayı tavsiye ederim!..

41 -
Sonsuzluğa yemin ederim ki, bu alemin en zavallı insanı, iyiliği, nefret edilecek kadar çabuk harcayandır. Lâyık olmayanlarınızın kazançlarına yardım eden ben miyim? Zannettiğiniz gibi her şey, benim eserim ise, benim işlerime karışmak için kendinizde gördüğünüz hak ve cesaret yüzünden, beni reddetmiş etmiş olmuyor musunuz? Hiçbir şeyle benim ilgim yoksa, adımı kendi sefil işlerinize ne hakla karıştırıyorsunuz?. Evren hakkı için size derim ki, yaratıkların en haddini bilmeyeni insandır...

Bu sözü o kadar çok sevdim ki burada duraklamadan edemedim. Okuyucular da duraklasın ve biraz düşünsünler dedim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.