Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgüven eksikliğinin işaretleri  (Okunma sayısı 2539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 17, 2013, 01:49:04 ös
  • Uzman Uye

Özgüvenin karşıtı olan özgüven eksikliği ise genellikle aşağılık kompleksi olarak tanımlanır. Özgüven hakkında çok önemli bir kitap yazan psikolog Don Hamachek aşağılık kompleksi ile ilgili 7 noktaya dikkat çekiyor.

1. Eleştiriye karşı alıngan olmak
Aşağılık duygusuna kapılan insanlar hata yaptıklarını bilseler de diğer insanların bunu vurgulamaları hoşlarına gitmez. Ne kadar yapıcı ya da naif olursa olsun her eleştiriyi kişisel bir saldırı olarak algılarlar.

2. Özgüvene uygunsuz cevap verme
Bu iki şekilde olur. Bazı insanlar kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar ve sürekli iltifat edilmesinden hoşlanırlar. Diğer davranış biçimi ise tam tersidir. Özgüven eksikliği çeken bir grup insan ise kendileri hakkında pozitif bir şey duymak istemezler çünkü kendi hissettikleriyle çelişirler.

3. Aşırı eleştirel yaklaşım
Kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. İnsanların kusur ve hatalarını ararlar. Böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. Bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

4. Suçlama eğilimi
Bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

5. İşkence isteği
Özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. Başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.

6. Rekabetle ilgili negatif hisler
Aşağılık kompleksi olan insanlar da herkes gibi bir oyunu ya da yarışmayı kazanmak ister ama böyle durumlardan kaçınırlar çünkü kazanamayacaklarını düşünürler. Birinci gelememe korkusu tamamen başarısız oldukları korkusuna kapılmalarına neden olur.

7. Yalnızlık ve çekingenlik eğilimi
Aşağılık duygusu olan insanlar diğer insanlar kadar zeki ve ilginç olmadıklarını düşündüklerinden diğer insanların da onları böyle göreceğini düşünürler. Bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınırlar. İnsanlarla birlikteyken susmayı tercih ederler çünkü bunun yalnızca aptallıklarını ya da sıkıcılıklarını kanıtlayacağını düşünürler.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 17, 2013, 02:03:00 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Özgüven eksikliği,çağımızın en ciddi sorunlarından birisi olsa gerek.

Zaman,zaman bu duyguyu herbirimizin yaşadığını düşünüyorum.

Bazı insanlarda kişiliğin bir parçası haline gelmiş özgüven eksikliği,gözardı edilemeyecek insanın kendisine ve yakın çevresine ciddi zararlar verebilecek bir kişilik sorunu...

Özgüven eksikliği;kanımca,üretim ve girişim cesaretinin yoksunluğundan kaynaklanıyor.Olasılıkla,çocukluğumuz da,sözde terbiye adı altında ebeveynlerimizce belirlenen sınırlamaların katkısıyla oluşan bir bozukluk.Bu durumdan sıyrılmayı başarmanın öncül şartı,insanın kendisiyle yüzleşme cesaretini gösterebilmesiyle olanaklı...

Kendisiyle yüzleşme cesaretini gösteremeyenler,yaşamları boyunca inkar ettikleri bu bozukluğun yarattığı acılarla yaşamak zorunda kalacaklardır.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 17, 2013, 08:48:19 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İnsanı ben hayatının en başında boş bir sepete benzetirim nefes alıp vermeye başladığı andan itibaren o sepete hergün birşeyler atarız,gelişimimizde işte o sepete attıklarımız algılayıp yaşantımıza adapte etmeye başladığımızda ortaya çıkar.Sepetin doluluğu ve kişinin onu kullanması yani akli unsuru ortaya çıkartması insanın doluluğu ile orantılıdır.

Sepeti dolduran şey ise bilgidir,bilgi ise lşebiderya engin okyanuslar gibi sonsuzdur,insan bilmediğinin çaresizliğinde ve eksikliğindedir her zaman.Eksik olduğu şeylerde ise komplexleri ortaya çıkar ve aşağılık duygusuna kapılır insan işte oda özgüveni baltalayan en önemli olaydır.

Bildiklerimiz bizi özgür kılar ,özgür olduklarımızda ise özgüvenimiz tamamlar.
Eleştiri hernekadar kişiyi geliştirsede birde eleştiriyi yapanın niyetine bakmakta doğru olacaktır.

Bu forumda sıklıkla karşılaşılan bir olay hesapta eleştiri yapıyor gibi görünüyor çaktırmadanda geydiriyor burada en önemli öğe eleştirinin zırhı lakin eleştiriyi yapanın amacı hakikaten eleştiri yapmakmı geydirmekmi o net değil.Eşleştiri hakikaten samimi duygularla ve iyi ifade edilmiş şekilde yapılınca işe yarar ve doğrudur.Sırf eleştiri yapmak için eleştiri yapıpta altınada eleştiri ile alakalı ahkam kesip eleştiriye dahi tahammül gösteremiyorsun deyip birde zırh örünce işş sahtekarlığa kaçıyor maalesef bu forumda bu çok sık yapılan benimde çoklukla maruz kaldığım acımasız ve densiz bir yargı diye düşünüyorum.

Bunların haricinde sn.ceycet dostumun söylediklerine ise tamamen katılıyorum.

Son söz insanlar hayatları boyu çeşitli komplexlere sahip olurlar aşağılık komplex sözünü çok duyarız ama yukarılık komplexi belki dahada zehirleyicidir.Kendini herşeyin üztünde görme durumu ki buda herşeyi en iyi kendisinin bildiğini sanan egosu bilgisi yüzünden oldukça şişen insanlarda görünür onlarki işte aşağılık komplexi olanlardan daha sakat durumdalardır çünkü belirleyici konumları vardır ve bunlarıda koruma durumlarından dolayı söz anlatamazsın.

sevgi ile kalın
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 17, 2013, 10:58:48 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Kendini beğenen ve etrafında beğenilen her insanın özgüveni vardır. Özgüven eksikliği, kendinde yetersiz bulduğu bir açığı olmasındandır ki bu eksikliğin en bariz işareti şu üç madde :

3. Aşırı eleştirel yaklaşım
Kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. İnsanların kusur ve hatalarını ararlar. Böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. Bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

4. Suçlama eğilimi
Bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

5. İşkence isteği
Özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. Başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.
Adequatio intellectus et rei