Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HURAFE TEZGAHINDA ZIRVA DOKUMAK - l  (Okunma sayısı 2952 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2010, 10:21:48 öö
  • Uzman Uye

Kimilerinin tepkisini,kimilerinin ilgisini,bazı üye arkadaşların da katılımının olacağını beklediğim bu konuda uzun zamandır birşeyler yazmayı düşünüyordum ki;dün katıldığım bir yakınımın cenaze töreninden sonra başlamaya karar verdim.

Bu vesile ile,Arap milliyetçiliği ve Emevi emperyalizminin ürettiği kültür ve dayatmaların evrensel İslam olarak yutturulmaya çalışıldığı 1500 yılda,bu zorbalıklarla mücadele eden, insanları,inananları,aydınlatmak isterken katledilen ve katledilmekten şans eseri kurtulan,kitlelere yanlış tanıtılmış,sapkınlıkla suçlanmış yüzlerce aydınlanmış insanıda minnetle anmak isterim.

Dünkü cenaze töreninden sonra,merhumun evinin önündeki topluluğa hitaben semtin camisinin imamı mevlüd okumak için mikrofonu eline aldı.

Arapça okuduğu,Allah'ın adının arasıra zikredidiği mevlüdden çıkarabildiğim anlam kadarıyla;resul Muhammed ile Ebubekir arasında geçen bir diyalogdan bahsediliyordu.Bu sırada,toplulukta huşu içinde ağlayanlar,tekbir getirenler,papağan edasıyla Amin temennisini tekrar edenler,biran önce bitse de kurtulsak beklentisi taşıyanlar,hiçbirşey anlamadığını açıkça gösterircesine tepkisiz kalanlar,tablonun geri kalan kısmını oluşturuyordu.

Biran içimden, kalkıp imama"Ebubekir ile merhumun ne ilgisi var,binlerce yıldır sürdüregeldiğiniz bu teselli yönteminin kime ne faydası var"demek geçti;ama tabi ki diyemedim.Aslında bunu haykırmayı çok isterdim.Birgün,ben olmasam da bu sesin topluluklarca seslendirileceğine dair olan inancımı hiç kaybetmedim,kaybetmeyeceğim de...

Şimdilik bu başlık altında söyleyeceklerimi bu anıyı paylaşarak giriş bölümü olarak tamamlamak isterim.Daha söylenecek,yazılacak çokşey var.Umarım kimseyi sıkmadan,bukonuda söylemeyi arzuladıklarımın tamamını diğer bölümlerde anlatmayı başarabilirim.

Saygılarımla

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 26, 2010, 10:59:01 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mevlid olayına kafam takıldı.

Allah adın sikrüdelim evvela
Vacip odur çümle işte her kula
Bir kez Allah dise aşk ile lisan
Dökülür cümle güneh misli hazan

(Failâtun failâtun failün)

Bunu izbere yazdım aklımda kaldığınca. Doğru mu? B0elki dahasını da yazabilirdim. Tamamı elbette bulunur internette kolayca. Bu türkçedir; Araplar kendi dillerine çevirlmişlerse orasını bilemem. Fakat bizim ülkemizde Trkçe okunmalıdır. Başka dilde okunursa, mutlaka bir yerlerde varsa, dolanıyorsa Süleyman Çelebi'nin ruhu incinir.

Rahmetli Ulvi Uras'ın  oynamış olduğu filmi unutamamışımdır. Bir adam geçer Süleyman Çelebi'nin yanından ve geçerken «Selâmınaleyküm.» der. Süleymen Çelebi adamı durdurur ve ona «Hayır, Merhaba diyecektin.» der. (Elbette kırsal kesime gidildiğinde günümüzde bile Selâmınaleyküm ile başlamak gerekir ama bu artık öyle eskilerde olduğu gibi değil, bir kalıp biçimine girmiştir. Sizi Aleykümselâm ile karşıladıktan sonra, orada kaç kişi varsa hepsi sırayla teker teker Merhaba diyecektir size ve siz de yanıtlayacaksınızdır her birini Merhaba diye. Böyle yerleşmiştir Türk halkının geleneği. Bu bir iyi niyet yansımasıdır;  ardında başka bir şey aramak gerekmez.)

Merhaba ey âli sultan merhaba
Merhaba, ey kâni irfan merhaba

Bir de benden ek olsun aynı vezinde:

Gitmek ne lâzım bir o bir bu yana
Hepten yeter ancak o anlam ona

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 26, 2010, 11:15:57 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Tabi ki,sayın ADAM'ın anlatmak, vurgulamak istediği Süleyman ÇELEBİ'nin mevlidi,benim söylemeye çalıştığım mevlidden çok farklı.

Zaten,Arap geleneğinde de mevlid alışkanlığı yok.Bizimkiler,kafalarına göre uyarlayıp,uyguladıkları bu alışkanlığı İslam'ın gereği olarak yutturuyorlar yıllardır.Bu konuda Arapları suçlamam haksızlık olur.

Bu anıyı,sadece girişe vesile olduğu için için aktardım;ilerleyen bölümlerde benzerleri ile devam edeceğim.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 15, 2013, 04:30:01 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Arapça okuduğu,Allah'ın adının arasıra zikredidiği mevlüdden çıkarabildiğim anlam kadarıyla;resul Muhammed ile Ebubekir arasında geçen bir diyalogdan bahsediliyordu.Bu sırada,toplulukta huşu içinde ağlayanlar,tekbir getirenler,papağan edasıyla Amin temennisini tekrar edenler,biran önce bitse de kurtulsak beklentisi taşıyanlar,hiçbirşey anlamadığını açıkça gösterircesine tepkisiz kalanlar,tablonun geri kalan kısmını oluşturuyordu.

Sayın ceycet ; bizi bize ne güzel anlatmış . İşte bizdeki DİN anlayışı bu ... SORMA SORGULAMA hele de sunni isen birde kalkıp İmamı sorgularsan , alsana KAFİR damgası yemen için sebep.

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus