Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Işığın Öyküsü  (Okunma sayısı 4572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 06, 2011, 07:16:40 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Işığın Öyküsü

Hüseyin Gazi Topdemir

Sayfa Sayısı: 398
 Boyutları: 18,4 x 24,3 cm
 ISBN 978-975-403-424-0
 1. Basım - 2500 adet

Doğal bir olgu olarak ışık insanlığın en eski dönemlerinden bu yana hep bir merak ve ilgi konusu olmuştur. Tarihsel serüveni, onun insan yaşamında son derece önemli ve belirgin bir etkiye sahip olduğunun göstergesidir. Gizemli doğası ise başlangıçta söylenceye, dine, felsefeye ve nihayet bilime adeta sonsuz bir malzeme oluşturmuştur. Her toplum kendi deneyimleri ve gelişmişlik düzeyiyle ilintili olarak bir “ışık efsanesi” yaratmış ve kendisini bu yolla ifade etmeyi denemiştir. Sonunda yaşamın her alanında yer almayı başarmış olan bilim, ışığı da en iyi şekilde betimlemiş, anlaşılmasını sağlamış ve doğru bir şekilde anlamlandırmıştır.
TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları tarafından yayımlanan ve Hüseyin Gazi Topdemir’in yazdığı Işığın Öyküsü, bu bağlamda ışığın doğasını, hem bilimsel bilginin gelişim süreci içerisinde hem de en eski uygarlıklardan günümüze kadar bilim üretmiş, bilime sahip çıkmış uygarlıkla açısından aydınlatmaktadır. Bu özelliğiyle alanında her zaman bir başvuru yapıtı olacak niteliktedir. Ayrıca kitapta incelenen problemlerin anlaşılmasını kolaylaştırmaya yönelik 150’den fazla resim ve şekil bulunmaktadır.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 263

Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mayıs 06, 2011, 08:47:36 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Hepimiz ışığın peşinde, hepimiz ışığı arıyoruz. Mesele ışık değil elbet mesele bu uğurda öne çıkanların halleri. Bir uğur da seçilip mücadeleye taraf olduysan, o mücadelenin hakkını vereceksin. Yüreğinde ki ışık heryeri kuşatacak. Dolayısıyla ''biz ışığın tarafındamıyız'' diyenler varsa o zaman doğrulacak Kuzey Kore'de yaşanılan insanlık dramına el atıcaklar. Başka yerde İnsanlar yaşadıkları coğrafyayı kötü,olumsuz koşullar yüzünden bırakıp irtica ediyor. Yollar da kamyon arkalarında havasızlıktan can veriyor,itilip kakılıyor. İnsanlığın bu kötü koşullarına eğilecekler. Benim bir tane kardeşim var,ben bunu yapamam. İdda edenlerin bir ordu kardeşi var, neden yapmıyorlar ? www.masonlar.org okudum hiç bir şey yapılmamış. ''Bizim misyonumuz bu değil'' diyorlarsa o zaman başka. Zaten sorun da bu ya. Nedense herkez ışık diyor, ama kimsenin misyonu insanlıkdan yana değil. Herkez bir ''taraf'' olma gayretinde ve mevki makam peşinde, yada cep doldurma gayretin de. Bu gidişle ben müslüman mahallesin de çok salyangoz da satarım, bikini de satarım. Yada hiç bir şey yapmam,  zaten bu dünya da biletimi aldım hiddetle izliyorum tarafsız ''hele ne olacak'' diye. Ne zaman güzel bir iş yapılacak ?
 Niyetim sorulur; niyetim ''herkezi suçlamak''.
Saygılarımla

Mayıs 06, 2011, 10:28:30 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Mitolojiden Matematiğe Işık Kuramlarının Tarihsel Gelişimi adını taşıyor kitap.

Yazar kitabında; klasik,modern dönem optik kuramları bölümlerinde ışığın dalga modeli, parçacık modelini, zamandizinsel optik kuramı bölümünde ise tarihten günümüze optik bilimini ve optik biliminin temel kavramlarını incelemiş.

Paylaşımınız için teşekkür ediyorum ama şahsen benim ilgi alanıma giren bir konu değil.
İlgi alanına giren için ilginç olabilir.

Konunun Kuzey Kore ile alakası tabi ki yok. Hele hele kitap tanıtımı bölümünde...