Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fransizca  (Okunma sayısı 5589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 29, 2008, 02:58:34 ös
  • Aktif Uye

Fransızca, Hint-Avrupa dillerinden, Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ve Fransız sömürgesi ülkelerde kullanılan dildir.
Roman Dilleri içinde, 67 milyon anadil olarak Fransızca konuşan kişi ve toplamda 128 milyon frankofon ile, İspanyolca ve Portekizceden sonra en çok konuşulan latin dillerindendir.
29 ülkede resmi dil olmasının yanısıra, Avrupa Birliği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Birleşmiş Milletler gibi organizasyonların da resmi dilidir.
II.Dünya Savaşı öncesinde, özellikle diplomasi, ticaret, gemicilik ve taşımacılık gibi alanlarda Fransızca uluslararası iletişim dili olarak kabul edilirdi. Daha sonra Ingilizce, uluslararasi dil olarak kullanilmaya baslandi.

Konusuldugu Ulkeler: Fransa ve Fransaya bağlı bölgeler, Kanada; Belçika; İsviçre; Lüksemburg; Monako birçok Afrika ülkesi; Fas; Tunus; Cezayir; Kongo Demokratik Cumhuriyeti; Nijer; Senegal; Mauritius; Haiti bazı Asya ülkeleri; Laos; Kamboçya; Vietnam; Fransız Guyanası ve ABD'nin Louisiana ve Maine eyaletleri.

Ortalama Konusan Kisi Sayisi: 67 milyon anadil, toplam 128 milyon

Resmi Dil Oldugu Ulkeler: AB (29 Ulke)

-Fransizca, ayni Zamanda BM de kullanilan resmi dillerde yer almaktadir

Eylül 26, 2008, 11:51:10 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Zamanında dünya dili olan Fransıca eski popülerliğini yitirmeye başladığını sanıyorum.
Mustafa Kemal Atatürk'te Fransıca bilirmiş ve Türkçe konuşurken arada sırada cümle aralarına Fransızca sözcükler eklermiş; o dönemlerde yaygındı.
Peki Fransızca üçüncü dil öğrenimi için ideal mi sizce, ingilizceden sonra? Yoksa Fransızca'nın önüne koyabileceğiniz başka bir dil var mı?

Saygılarımla.

Eylül 26, 2008, 01:26:34 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Kaan Merhaba ,

Elbette daha teknik bir izahı size saygıdeğer masonlarımız yapacaktır ; ben de 11 yaşımdan bu yana fransız okullarında okumuş bir kişi olarak sorunuza haddimi aşmadan naçizane bir cevap yazayım isterim.

Yeni bir dil öğrenmek için farklı motivasyonlar sözkonusudur, yani bu 3. dili öğrenmekle amaçladığınız nedir önce bunu belirlemelisiniz. İş yaşamında kullanmak için istiyorsanız alanınız ingilizceye göre biraz daha sınırlı ; formasyonunuzu bilmiyorum ama eğer mühendislik v.b. gibi bir mesleği icra ediyorsanız  fransız grupların Türkiye Şubeleri sizin için tercih noktası olabilir . Tıp mezunuysanız Montpellier'deki özel tıp kongrelerinde fransızca bilen hekimler daha öncelikli olarak akredite olurlar.

Ayrıca fransızca  diplomasi dilidir , siyaset bilimi , mülkiye , hukuk ya da benzer segmentten bir branşınız varsa fransızca AB resmi parlamento dillerinin başında geldiği için yine çok iyi bir seçenek olacaktır.    Ancak para piyasaları uzmanlığı , satış, satış yönetimi , pazarlama gibi fonksiyonlarda fransızca size başlangıçta özel bir artıyı çoğu kez sağlamaz ama direktörlük  ve üstü görevlere yükselmenizde dillerinizden birinin fransızca olması diğer adaylara göre tercih edilmenizi sağlar.

İş amaçları için yabancı dil öğrenimini konuşuyorsak , fransızcadan önce size önerebileceğim dil ise ispanyolcadır .Çünkü fransızcaya göre çok daha yaygındır , daha fazla kıtada konuşulur ve de ispanyolca ABD'de resmi dildir .  ABD odaklı bir sektördeyseniz fransızca bilmeniz ABD 'de size pek bir avantaj sağlamaz.

Eğer iş dışı bir amaç için de fransızca öğrenmek isterim derseniz kesinlikle öneririm ; çünkü fransızcanın kendi içinde özel bir aritmetiği vardır . Fransızlar dilleri vasıtasıyla dünyayı ve olguları diğer dünya toplumlarından daha farklı gördüklerini hissettirirler.

Aritmetik , estetik, fonetik , derinlik ve sofistikasyon unsurlarının tümünü içinde barındıran belki de tek dildir ancak sabırlı olmalısınız  , fransızcayı ingilizce gibi 6 ayda kusursuz konuşamazsınız çünkü bu dilde detay çoktur ;size tüm gizini hemen açmaz ve özellikle ingilizcenin yalın formülasyonlarına alışkın kişiler için sözcüklerdeki eril-dişil ayrımı dahi sizi başlangıçta bir parça bunaltabilir. Tüm güçlüğüne rağmen fransızcaya nüfuz etmede direnirseniz , birgün "Toplumsal Sözleşme"yi  "aslından"  okuduğunuzda ya da Piaf dinlediğinizde ise hayat size çok anlamlı ve daha bir "başka" gözükecektir .

Daha detaylı izahlar için forumumuzun değerli masonlarından bilgi ve destek istemeniz ise daha uygun olacaktır.

Saygılarımla

Quality has no fear of time ..

Eylül 26, 2008, 02:08:09 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Nueva,

İlginiz ve cevaplarınızdan dolayı teşekkür ederim. Şu anda Görsel İletişim Tasarımı okuyorum, tabi bu bir çok kola açılan bir bölüm, ileride siyaset ile ilgilenmeyi de düşünüyorum açıkçası ama tam belli değil durumum, biraz daha zaman ihtiyacım var.
Evet İspanyolca'yı da çok met ediyorlar, sanırım İspanyolca'yı bilen İspanyolca'nın bulunduğu aile dillerinden dolayı İtalyanca'yı, Portekizce'yi ve benzerlerini de daha rahat öğreniyormuş. Mesela Almanca bu aile diline girmiyor.
Fransızca'nın zannetmiyorum bu bahsettiğim aile diline girdiğini...

Aslında Fransızca dili, bence, erken yaşta öğrenilmeye başlanmalı; mesela bir Galatasaray Lisesi'nde, Üniversitesi'nde öğrenim görülmeli çünkü dediğiniz gibi kendine has ve zor bir dil.

Evet dillerde insanı maaf eden kısım genelde eril-dişil ayrımının olduğu kısımlar oluyor.

Edith Piaf'ı, bir kez olsun, bir kaç kelimesinden değilde, harfi harfine anlayarak dinlemek isterim bir gün.

Masonlardan da cevaplarını bekliyorum ama sizin verdiğiniz bilgiler de bana faydalı oldu, tekrar teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Aralık 26, 2020, 11:55:54 öö
Yanıtla #4

Sayın nueva

Fransızca öğrenmekte olan biri olarak dediklerinize harfiyyen katılıyorum.Fransızca öğrenirken İngilizce bilmenin tek faydası kelime öğrenme kısmında kolaylık sağlaması.Onun dışında Fransızca'nın yapısı çok farklı ve özel bir emek istemekte.
Melium est nomen bonum quam divitae multae.