Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Konuyu başlatan: ADAM - Temmuz 03, 2013, 04:54:16 ös

Başlık: Masonluktaki Kardeşlik Anlayışı Üzerine Görüşler … 4
Gönderen: ADAM - Temmuz 03, 2013, 04:54:16 ös


Bir süre için ilgilenememiş olduğumuz bu konu başlığına dönüyoruz.Burada bir soru var: Bu tutum, “eşitlik” ilkesiyle çelişkili değil mi?

Hangi tutum?

“Masonlar arasında iyi bir kardeşlik oluşturulursa, tüm insanların kardeşliğine yönelmek olanağı bulunabilir.”

Bunun üzerine yazar diyar ki «Nasıl aynı ana ve babadan gelme kişilerin kardeş olarak anılmalarının “eşitlik” ilkesiyle herhangi bir çelişkisi yoksa, Masonlukta benimsenen kardeşliğin de eşitliğe aykırı düşen bir yanı yoktur.»

Evet, bence de doğru. Kardeşliğin ille de eşitliği bozması söz konusu olmayabilir.

Yazar devam ediyor; «Masonluk âdeta bir “aile kurumu” gibidir. Bu ailenin bireyleri aynı ülküyü benimsedikleri için birbirlerine çok bağlı insanlardır.»

İşte bu deyiş çok önemli aslında. Kimilerinin bir türlü anlayamadığı şu kardeşlik olgusunun aynı ülküyü paylaşmaktan kaynaklandığı belirtiliyor.

Bu konunun anlaşılması çok önemli. Anlaşılamıyorsa tartışalım, açalım, anlayalım.

Yazar ekliyor: «Kaldı ki masonlar arasındaki bu ülkü kardeşliği, sadece aynı ana ve babanın çocukları olmaktan kaynaklanan, temeli yalnızca göbek bağına dayanan bir kardeşliğin de üstünde bir yüceliğe varabilir.»

Varabilir, doğru. Varır demiş olsaydı yanlış olurdu çünkü varmadığını biliyoruz.

Yazarın bu bağlamdaki son sözü şöyle: « Öylesine ki; Masonluğun evrensel amacını “tüm insanların kardeşliğini sağlamak” olarak belirtenler bile vardır.»

Masonluğun evrensel amacı… Neydi o?  Bu konu üzerinden geçmiştik, değil mi?

“Tüm insanların kardeşliği”… Bana sanki bazı dinleri savı gibi geldi bu. Buradaki bu tüm insanların kardeşliği din kardeşliği ile mi özdeşleşiyor? Olmaz sanırım çünkü Masonluk dinler üstü yani dinler arasında ayırım gütmüyor. O zaman o dinlerde sözü edilen kardeşlik bir alt düzeyde kalıyor; mason kardeşliği gibi.

Tüm insanların kardeşliği… 

Umarım, dilerim bir gün olur.