Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam ın Karanlık Yüzü  (Okunma sayısı 111991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 20, 2008, 02:58:42 ös
Yanıtla #30

Biraz dinlenme iyi geldi...

Yukarıda islamı kötüleyen bir satır var mı ?
Şu an ki islam dünyasının toplum hayatı cahliye devrinden daha mı ileri?

Anlatmak istediğim istismar ve gerçeğin ayrımıydı.
Dini din olarak algılamazsanız diğer islami devletler gibi dünyanın bu çağda şaşırarak seyrettiği bir duruma düşersiniz..

Avrupada  cehalet dönemi dediğiniz Ortaçağ için Celil Layıktez'in "Ortaçağın Aydınlığı" kitabını öneririm...
Zoraki enjekte edilmiş "ortaçağda yüksek islam,vebalı cahil avrupalı" olgusu hakkında görüşlerinizi etkiler sanıyorum.

-İslamın din olmaktan çıktığından, karmaşıklığından bahsetmeniz kötülemenin de ötesinde değildir de nedir?

-Şu an ki islam dünyasının cahiliye dönemine göre iyi ya da kötü durumda olacağının ayrımına tam olarak varabilecek kapasitede olduğuma,olduğunuza ya da birilerinin olacağına inanmam. Çünkü islam tektir aynıdır değişmez.Devletin çıkarları oldukca din her zaman araç olarak kullanılır ve kötüye kullanılır. Sanırım bu konuda aynı şeyleri düşünüyoruz fakat ben kabahati islama değil onu uyguladığını sananlara vuruyorum.

-Zoraki enjekte edilmiş bir "ortaçağda avrupa geriydi, cahildi" düşüncem yok. Okuduklarımdan yola çıkarak yorumlar yazıyorum. Ama sanırım sizde zoraki enjekte edilmiş bir islam geridir, gericiliktir anlayışı var. Bu anlayışınızı da sadece arap ülkelerinin durumuna uygulamalarına bağlamayın artık çünkü bu işin teorik kısmı değil.

ars longa, vita brevis...

Temmuz 22, 2008, 11:42:06 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

iyi aksamlar Sn DarkSide
Müslümanlik görünende degil görünmeyendedir. Ve Sizin göstermeye calistiginiz, bir kac ülkede kisilerin kisilere yaptigi eziyet veya kimine göre kisilerin kendi yasam tarzlarinin veya örf ve adetlerinin uygulanisinin resimleridir. O yüzden Sizden bu tür resim  ve yasam tarzlari ile bir inanci karalamaktan vazgecmenizi tavsiye ederim. Evet ortada sizin deyiminizle karanlik bir tutum var, bu ve buna benzer bircok resim karelerini gecmisten günümüze bir cok ülkenin tarihinde bulabiliriz. Sadece kisiler ve inanclar farkli yasanan zülüm sahneleri ise hep ayni... Gelin eger Sizde inannanlardansaniz hep birlikte bu tür karalama propagandalarina kanmadan insan olma yolunda bilginin isigi altinda aydinlanmak üzere yürüyelim.  Unutmayin önce kisi kendinden sorumludur.

Temmuz 22, 2008, 11:49:03 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Yorumunuzu çok beğendim Sn.Zebex. Mesajlarınızın devamını da bekleriz.
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 23, 2008, 01:13:35 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Zebex ;

Kişi kendinden sorumludur dediğiniz gibi  fakat kişi kişi oluncaya kadar belli merhalelerden geçer...belli eğitimler,öğretimler sonucunda genel bir kişi profili oluşur.
Cumhuriyet sonrası oluşan aydın ve modern insan profili ülkemizde yavaş yavaş yerini din ağırlıklı bir hayat eksinine doğru kayan , düşüncelerinde dini referans alan bir yapıya kaymaya başladı bence..Ben insanlar dinsiz olsun , dinsiz yaşasınlar demiyorum..Hiç alakası yok fakat din hayat tarzı  olmamalı , normal süregelen ,çağdaş bir hayatın bir köşesinde dine(istenirse) yer verilmeli diyorum..
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Temmuz 23, 2008, 11:43:39 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Bay tcorbaci

din ağırlıklı bir hayat eksenine doğru kaymıyoruz.Arap kültürü eksenine kayıyoruz.Şuan ülkemizde din eğiliminden çok araplaşma eğilimi var.Çünkü bunların yaşantıları ve görünüşleri hiçbir dinle bağdaştırılamaz.
Bay Darkside gibi günümüzün insanı olan kişiler arap kültürü ile İslamiyeti aynı zannediyorlar.arap kültürü ile İslamiyet birbirinden ayırmamız gerekir

saygı ve sevgilerimle

Cumhuriyet sonrası oluşan aydın ve modern insan profili ülkemizde yavaş yavaş yerini din ağırlıklı bir hayat eksinine doğru kayan , düşüncelerinde dini referans alan bir yapıya kaymaya başladı bence.

Temmuz 24, 2008, 12:17:32 öö
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Ben tasavvufu anlatıyorum Sn.M.Akyol. Tasavvuf arap kültürü mü ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 24, 2008, 12:06:41 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İslamı yaşamak ya da vahhabi yaşantısına özenmek ...bu bence önemli bir sorun...
  Moliere

Temmuz 24, 2008, 07:23:45 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

sınırları aşmamalı....DARKSİDE yazılarında kısmen doğruluk payı olmasına rağmen anti islami propaganda yaptığın şu anda çok açık ve bir yerde durmak lazım.Gerçek islam diniyle şu anda yaşananlar arasında epey zıtlıklar var tabi ama bunun islamla falan alakası yok bu her din için geçerlidir ben dinler arasında bir kıyaslamayı hiç doğru bulmuorum ama hristiyanlıkta da bunun örneklerini fazlasıyla çıkartırım yahudilikte de bu sadece din de değil aynı felsefeleri paylaşan insanlar aynı ideolojileri paylaşan insanlar bile çok farklı yollardan gidebiliyorlar gösterdiklerin islama aykırı değil insanlığa aykırı şeyler zaten bu işin dini olmaz biraz daha dinlerden idelojilerde sıyrılıp geniş bakalım böyle konulara

Temmuz 25, 2008, 02:13:56 öö
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Bay alaaddin sizin isminiz yazımda geçmiyor .Ama Bay tcorbaci ya da Bay Darkside  siz iseniz yani iki tane üyeliğiniz varsa öncelikle o isim altında mesaj atın.

Ayrıca tasavvuf derken  nefsi terbiyeden bahsediyorsanız bunun için bizim dinimizde oruç tutmak ve namaz kılmak vardır.Biz inananlar nefsimizi bu şekilde terbiye ediyoruz.Gerisi hurafedir.
sevgiler
Ben tasavvufu anlatıyorum Sn.M.Akyol. Tasavvuf arap kültürü mü ?
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2008, 02:20:48 öö Gönderen: M.Akyol »

Temmuz 25, 2008, 11:45:18 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kısmen doğruluk payı olmasına rağmen anti islami propaganda yaptığın şu anda çok açık ve bir yerde durmak lazım.Gerçek islam diniyle şu anda yaşananlar arasında epey zıtlıklar var tabi ama bunun islamla falan alakası......

Burada dikkatimi çeken bir husus var...Öncelikle hep gerçek islamdan bahsediyoruz.Eğer Türk toplumuna mal olmuş islam "Gerçek İslam" ise diğer ülkelerde yaşananlar hangi islam...Afganistanda yaşanan gerçek islam değil mi? Bir Suudiyi veya Afganı alıp (insandan  bahsediyorum :)) ona "sen gerçek islamı yaşamıyorsun , asıl islam bu değildir" dersek nasıl bir tepki il karşılaşabiliriz... Eğer onların yaşadığı islam değilse onlar bizim (Türkiye'nin) hangi islamı yaşadığını ve kendilerinin hangi islamı yaşadığını kabul ediyorlar. Tasavvuf , ezoterizm,sufilik bu insanlar için ne anlam içeriyor...

Bence İslamı tartışırken biz aslında fikirsel,düşünsel , teolojisi içselleştirilmiş kendine ait ritüelleri de bulunan Anadolu İslamını daha çok Arap ağırlıklı teorik hatta klasik  islamla karşılaştırıyoruz...

Her zaman ki gibi kendi aramızda tartışırken konu dağılıyor..Arap Dünyası bizim inandığımız islama değer vermiyor hatta biz belki de İslam Dünyasının Protestanları gibi kalıyoruz..

Ne dersiniz...
  Moliere