Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aidatlar  (Okunma sayısı 43004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 16, 2009, 05:45:12 ös
Yanıtla #40
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn byrain,

Ülkemizde de benzeri uygulamalar mevcuttur. Hemşirelerin oluşturduğu Gönül Birliği, Beyaz Eldiven dernekleri tarafından anne-çocuk sağlığı, çevre, ekoloji, yaşlılara yardım gibi konularda çalışmalar yapılamakta ve öğrenci bursları verilmektedir. Yine Localar ve Büyük Loca tarafından öğrencilere burs verilmektedir. Derince'de 17.09 depremi sonrası bir ilköğretim okulu Kardeş katkılarıyla yaptırılmıştır. Bildiğim kadarıyla Ankara Vadisi tarafından bir başka okul inşaatı sürdürülmektedir.

Sevgi ve Saygılarımla

Sayın skullG benim başarılı bir kuzenim var yetim okuttuk şu anda öss sınavında da baya bir başarılı geçti tıp fakültesine göndermeyi düşünüyoruz ama okutmak icin baya zorlanacaz ögrencilere verilen bu burslardan nasıl yararlanabiliriz ... nasıl başvuru yapabiliriz.... bilgi verirseniz sevinirim.

saygılarımla...

Temmuz 16, 2009, 06:01:38 ös
Yanıtla #41
  • Uzman Uye

Sn byrain,

Ülkemizde de benzeri uygulamalar mevcuttur. Hemşirelerin oluşturduğu Gönül Birliği, Beyaz Eldiven dernekleri tarafından anne-çocuk sağlığı, çevre, ekoloji, yaşlılara yardım gibi konularda çalışmalar yapılamakta ve öğrenci bursları verilmektedir. Yine Localar ve Büyük Loca tarafından öğrencilere burs verilmektedir. Derince'de 17.09 depremi sonrası bir ilköğretim okulu Kardeş katkılarıyla yaptırılmıştır. Bildiğim kadarıyla Ankara Vadisi tarafından bir başka okul inşaatı sürdürülmektedir.

Sevgi ve Saygılarımla

Sayın SkullG,

Dönüp dolaşıp dile getirdiğiniz"Derince de ki olul meselesi",masonları yüceltmek niyetinizin tamamen aksi bir işleve  dönüşmesine sebep olmaktadır.Bırakın bu konulara ehilleri cevap versin.Kocaman HKEMBL sı yapa,yapa sadece bir okul yapmamıştır herhalde.Sadece okadar ise zaten lafı bile edilmez.Günümüz Türkiyesinde sokakta gezen her 100 kişiden birisinin yaptırdığı bir okul mevcut.Her nekedar,çoğu hayır severin gerçek kasdının,hayır olmadığını bütün memleket biliyor olsa da,bu ve buna yönelik faliyetlerin ifşası,erdemli birlikteliklerin en önemli sırlarından daha önemli olmalıdır.Masonik sembolleri bile ifşa etmekten sakınan masonların,"hayır"işlerine yönelik faliyetlerini deklere etmek,o locaların mensubu bile olmayan ,sizler için ağır bir yükümlülük olarak kabul edilmelidir.Tabi ki bizim bilmediğimiz,tasavvur edemediğimiz,özel görevleriniz olmadığı sürece....

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 16, 2009, 06:05:47 ös
Yanıtla #42
  • Uzman Uye

Sayin Uyeler,

Aidatlar ve Loca uyeliginin maddi gereklilikleri hakkinda genellikle belirli bir rakam verilmemesinin nedeni, bu rakamin her Locada degisiklik gostermesidir.

Ulke Buyuk Localari minimum fiyatlari belirler. Her Loca ise uye sayisi, aktiviteleri, bulundugu konum vs.  durumlari soz onunde bulundurarak bu minimum rakamlari istedigi miktarda arttirabilir.

Saygilarimla
Sayın Mason,
Ülkemizdeki mas0n locaları dernek statüsünde değil mi?
Bildiğim kadarıyla derneklerin aidatları senelik olur ve ve sabittir(Genelde 100 ile 250 TL.). Hatta dernek kurarken "yıllık aidat miktarı" alanı vardır ki tüm üyeler bunu ödemek zorundadır.
Ödenilen her ücret kayıtlara geçirilir, ve dernekler daire başkanlığı yeri geldiğinde bunları inceler.
Şimdi bu aidat kişiye göre veya dernek şubelerine göre nasıl değiştirebilinir?

Sayın Barbaros,

Locaların gelirlerini salt,aidat olarak düşünmek sizi yanlış algılara götürür.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 16, 2009, 07:57:42 ös
Yanıtla #43
  • Aktif Uye

Sayin Uyeler,

Aidatlar ve Loca uyeliginin maddi gereklilikleri hakkinda genellikle belirli bir rakam verilmemesinin nedeni, bu rakamin her Locada degisiklik gostermesidir.

Ulke Buyuk Localari minimum fiyatlari belirler. Her Loca ise uye sayisi, aktiviteleri, bulundugu konum vs.  durumlari soz onunde bulundurarak bu minimum rakamlari istedigi miktarda arttirabilir.

Saygilarimla
Sayın Mason,
Bildiğim kadarıyla derneklerin aidatları senelik olur ve ve sabittir(Genelde 100 ile 250 TL.). Hatta dernek kurarken "yıllık aidat miktarı" alanı vardır ki tüm üyeler bunu ödemek zorundadır.
Ödenilen her ücret kayıtlara geçirilir, ve dernekler daire başkanlığı yeri geldiğinde bunları inceler.

Locanin diyelim ki yillik gideri 20000tl. Eger bu locaya 20 kisi uye ise kisi basi 1000tl, 40 kisiyse kisi basi 500tl :) Hersey hesap kitap uzerinde zaten ve isteyen de gelir kontrol eder. Locanin o anki giderine gore herkese esit dagitmak gerekli. Her locada da ayni miktarda para harcanmaz elbet. Atiyorum, Izmirdeki bir loca ile Ankaradaki bir locanin gideri ayni olabilir mi sizce :)
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2009, 08:02:10 ös Gönderen: poyraz06 »

Temmuz 16, 2009, 08:34:56 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

[
Sayın SkullG,

Dönüp dolaşıp dile getirdiğiniz"Derince de ki olul meselesi",masonları yüceltmek niyetinizin tamamen aksi bir işleve  dönüşmesine sebep olmaktadır.Bırakın bu konulara ehilleri cevap versin.Kocaman HKEMBL sı yapa,yapa sadece bir okul yapmamıştır herhalde.Sadece okadar ise zaten lafı bile edilmez.Günümüz Türkiyesinde sokakta gezen her 100 kişiden birisinin yaptırdığı bir okul mevcut.Her nekedar,çoğu hayır severin gerçek kasdının,hayır olmadığını bütün memleket biliyor olsa da,bu ve buna yönelik faliyetlerin ifşası,erdemli birlikteliklerin en önemli sırlarından daha önemli olmalıdır.Masonik sembolleri bile ifşa etmekten sakınan masonların,"hayır"işlerine yönelik faliyetlerini deklere etmek,o locaların mensubu bile olmayan ,sizler için ağır bir yükümlülük olarak kabul edilmelidir.Tabi ki bizim bilmediğimiz,tasavvur edemediğimiz,özel görevleriniz olmadığı sürece....

Saygılarımla...]

Sayın ceycet bey;

Sayın skullG'ya yöneltmişsiniz eleştirinizi ama ben şahsım adına eleştirinize katılmadığımı söylemek isterim.

Mason'lar her yaptıkları eseri ''biz yaptık ,biz yaptık'' diye dile getirmezler.
SkullG 'nın Masonluğu yüceltme gibi bir gayreti olduğunu çıkaramadım bu örnekten , Mason'luk zâten yücedir.
Moderatör olarak görevinin dışında entellektüel bilgisi ve yazılı anlatımı kuvvetli olan bir üyenin örneklemelerinin ehil bir elden çıktığını birçok mesajda görebilirsiniz.
Her 100 kişiden biri okul yapıyor demişsiniz bunu abartılı buldum ve her 100 kişiden biri yapıyor olsa bile Mason'lar o kişiler gibi bu yapılan okulların ve/veya diğer yardımların paralarını şahsî vergilerinden düşmemektedirler yâni katıs direk insanlık ve vatana hizmettir.

hayır"işlerine yönelik faliyetlerini deklere etmek---- demişsiniz doğrusu ''deklare'' olacaktı.

Hâricîlerin bildiği bir okul yapımını burda örneklemek ve/veya deklare etmek ağır bir yükümlülük değildir.

En derin sevgi ve saygılarımla...

Her şey bir adımla başlar...

Temmuz 16, 2009, 11:24:04 ös
Yanıtla #45
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Snm. ceycet, özel görevlerim yok, özel görevden kastınız ne olduğunu bilmemekle birlikte yine de yok öyle bir görevim. İkinci olarak Derince mevzusunu ben deklare etmiyorum. Haricilerinde faydalanabildikleri Tesviye Dergisinde bu söylenmişti zaten. Kaldı ki yukarıda yazıklarıma bakarsanız Derinceyi bir örnek olarak verdim. Ondan önce diğer faaliyetlerden de bahsettim. Ha onları da ben deklare etmiyorum. Sadece deklare edilenlerden biliyorum. Bu kamuya ilan edilmiş yardımların dışında elbetteki Locaların ayrı ayrı pek çok etkinlikleri de mevcuttur. Nedir onlar? Bakın bunlar deklare edemiyorum ama biliyorum.

Soru dikkat ederseniz Türkiye'de de böyle hayır işleri var mı idi ben de var olduğunu söyledim. Bunda bir yükümlülük yüklenmediğimi düşünüyorum. Ya da var demekle bir sırrı ifşa da etmiş değilim. Masonlar ya da Masonluğu yüceltmek gibi bir kastım da yok. 100 yılda sadece bir okul da yapabilirler, bu Masonluğu kötü yapmaz ya da yerin dibine batırmaz, nihayetinde Masonluk bir Hayır Kuruluşu, bir darülaceze, bir okul yaptırma ve yaşatma derneği falan değildir.

Semboller elbetteki ifşa edilemezler. Çünkü adı üstünde semboldurler ve ancak yaşanabilirler. Ama yapılan işler günü geldiğinde rahatlıkla söylenebilir. Bunda da bir beis yoktur.

Saygıyla.

Temmuz 17, 2009, 12:41:17 öö
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın üyeler yanlışlıkla ''katıs''  yazmışım ''kasıt'' olacaktı, özür dilerim.

Saygılar.
Her şey bir adımla başlar...

Temmuz 17, 2009, 12:48:20 öö
Yanıtla #47
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Uyeler,

Ulke Buyuk Localari minimum fiyatlari belirler. Her Loca ise uye sayisi, aktiviteleri, bulundugu konum vs.  durumlari soz onunde bulundurarak bu minimum rakamlari istedigi miktarda arttirabilir.

Saygilarimla
Sayın Mason,

Locanin diyelim ki yillik gideri 20000tl. Eger bu locaya 20 kisi uye ise kisi basi 1000tl, 40 kisiyse kisi basi 500tl :) Hersey hesap kitap uzerinde zaten ve isteyen de gelir kontrol eder. Locanin o anki giderine gore herkese esit dagitmak gerekli. Her locada da ayni miktarda para harcanmaz elbet. Atiyorum, Izmirdeki bir loca ile Ankaradaki bir locanin gideri ayni olabilir mi sizce :)
Kaç kere dernek kurdunuz acaba? Dernek kurmak pansiyon tutmaya benzemiyor ki öyle gideri herkese eşitliyeyim vs. diyebilesin.
Neyse...
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2009, 01:08:27 öö Gönderen: skullG »

Temmuz 17, 2009, 01:16:19 öö
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Değerleri daha ne kadar para üzerinden konuşucaksınız merak ediyorum. Bu kadar paragöz olmayın, size ne başkasının yardımından, bunlar söylenmez zaten. Maliye denetçisimisiniz?
"o ne kadar bu ne kadar" Pazar mı bura:) Gelin bizim locada kampanya var:) Bir kişi gelirseniz 30kuruş,  üç arkadaşınızıda getirirseniz 25 kuruş.

Kendinize iyi davranın, noktasız düşünceler dileğiyle, Ayşe Özgün hergün hoşcakalın:)

Temmuz 17, 2009, 01:42:54 öö
Yanıtla #49
  • Aktif Uye

Benimki benzetmeydi Sn.Barbaros

Neyse...