Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Enfal suresi  (Okunma sayısı 4443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 28, 2007, 07:01:58 ös
  • Ziyaretçi

(Size ganimetlerden soran olursa.onlara deyinki ganimetler Allahın ve elçisinindir.)

bu ayet ne anlama geliyor.

Ekim 28, 2007, 10:49:32 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

(Size ganimetlerden soran olursa.onlara deyinki ganimetler Allahın ve elçisinindir.)

bu ayet ne anlama geliyor.
Enfal ganimetler anlamına geliyor.

Ayete gelincede  anlamı açıkça ortada

Ekim 30, 2007, 01:06:46 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Bütün ganimetler, Allah'a ve O'nun Elçisi'ne aittir” (Enfal:1) ifadesi, savaşta elde edilen ganimet üzerinde kişisel olarak hiçbir savaşçının hak iddia edemeyeceğini bildiriyor: Çünkü ganimet, Kur’an'da ve Hz. Peygamber'in öğretilerinde (Sünnetlerinde) yer alan ilkelere göre kamu malıdır,  kamunun yararına kullanılır ya da dağıtılır. Ganimetlerin dağıtımı konusunda daha ayrıntılı bilgi için  bu surenin 41. ayetine bakmamız gereklidir ki o ayet de şu şekilde;

"BİLESİNİZ Kİ, [savaşta] ganimet olarak her ne ki ele geçirdiyseniz onun beşte biri Allah'a ve Rasûl'e; ve yakın akrabaya, yetimlere, ihtiyaç içinde olanlara ve yolda kalmışlara aittir. [Gözetmeniz gereken ölçü budur] eğer Allah'a ve o hakkın bâtıldan ayrıldığı, iki topluluğun savaşta karşı karşıya geldiği gün kulumuza indirdiğimize inanıyorsanız. (Ki işte o gün tanık olduğunuz gibi) Allah'ın her zaman, her şeyi irade etmeye gücü yeter."

Surenin ilk ayetine göre, “Savaş ganimetlerinin hepsi Allah'a ve Rasûl'e aittir”; bu, savaş ganimetlerinin kamu yarar ve ihtiyaçları gözetilerek yöneticiler tarafından tasarruf ve tevzî edileceği; tasarruf ve tevziin onların gözetiminde gerçekleştirileceği anlamına geliyor. Büyük İslam fakihlerinin çoğu, ganimetlerin beşte dördünün savaşa aktif olarak katılmış olanlar arasında dağıtılabileceği yahut toplumun refah ve ihtiyaçları doğrultusunda şu ya da bu yönde değerlendirilebileceği, ancak, Allah'a ve Rasûl'e (yani, daha açık bir ifadeyle yönetime) ayrılacak pay da içinde olmak üzere ganimetin beşte birinin, 41. ayette sayılan özel amaçlar için ayrı bir fon olarak ayrılması gerektiği görüşündedirler; Allah ve Rasûl için olduğu belirtilen pay devlet yönetiminin ihtiyaç ve giderleri için kullanılacak kısımdır.

Enfal 1'deki ifade ile 41'deki ifadeyi birlikte değerlendirdiğimizde böyle bir açıklama yapabiliriz. Yine bu ayetlerle birlikte HAŞR 6-7. ayetleri de değerlendirmekte fayda vardır;

"6 Yine [hatırlayın:] düşmandan [ganimet olarak] ne alındıysa Allah hepsini Elçisi'ne devretti, onu (elde etmek) için at veya deve sevk etmek zorunda kalmadınız: ama Allah elçilerini kimi dilediyse onlara üstün kılar; Allah dilediğini yapmaya kâdirdir.

7 Bu beldelerin halkından [ganimet olarak] ne alındıysa Allah, hepsini Elçisi'ne devretti, [ganimetin tümü,] Allah'a ve Elçisi'ne, [ölen müminlerin] yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolculara aittir; (böyle yapıldı) ki o, içinizden [zaten] zengin olanlar arasında dolaşıp duran [bir servet] haline gelmesin. Bu nedenle, Elçi size [ondan] ne kadar verirse [gönülden] kabul edin ve size vermediği şey[i istemek]ten kaçının; ve Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun: çünkü Allah misillemesinde çetindir."

bu ayetlerde de görüldüğü üzere ganimetin kamu malı olduğu ve kimler için kullanılması gerektiği husus açıklığa kavuşur. 
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2007, 01:08:25 ös Gönderen: skullG »

Ekim 30, 2007, 09:05:38 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sn.Skullg günümüzdede savaşlar olmaktadır tabi bunula birlikte ganimetlerde ortaya çıkıcaktır. Peki günümüzde ganimetler hangi Resule verilecektir ? Sizin bilginize dayanarak son Resul Hz.Muhammed ti. (Önceki tartışmalarımıza dayanarak konuşuyorum.) Yani günüzmüzde Resul yok diyorsunuz.

Haşa Allah ileriyi düşünememiş mi bu ayeti yazdırırken ? Ben burdan bile Resuller in yani Allah ın elçilerinin her vakit geldiğini çıkarıyorum. Ya sizler ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Ekim 30, 2007, 09:06:41 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

sevgili skullG güzel bir açıklama olmuş teşekkürler.
Zaten inanın bu sorunun neden sorulduğunuda anlamış değilim

Ekim 30, 2007, 09:14:09 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Ekim 31, 2007, 11:40:54 öö
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Alaaddin,

sizin resulunuzle ilgili görüşlerimi bildiğiniz için tekrar girmiyorum.

sadece şunu söylemek isterim ki, yukarıdaki yazıda da aslında bunun bir şekilde söylemiştim. Ayette "Allah ve Resulune aittir" ibaresini yalnızca zikredilenler açısından düşünemeyiz. Yoksa bu belli bir dönem için söylenmiş bir ayet durumunu alır. Burada ganimetlerin aslında "Devlet"e ait olduğu ifade edilmektedir. Malumaliniz, İslam monist bir din, yani burası-ötesi ayrımı yapmaksızın "mülk allahındır" diyen ve dünyevi yaşantıya da müdahale eden bir din. Dolayısıyla Peygamber de yalnızca bir "elçi" değil aynı zamanda bir "lider", bir "yönetici"... Burada bir savaş sonrası elde edilen gelirlerden bahsedildiğine göre bunu "Resul" mantığıyla çözemeyiz. Burada bu gelirin bir Kamu Geliri olduğu belirtilmektedir. Kamu Gelirlerinin yönetimini ise İdare yerine getirir. Burada İdare'nin yetkisi açıkça ifade edildikten sonra, bu gelirin nasıl harcanacağı yani İdarenin sınırları da çizilmiştir. Günümüzdeki gibi Yasama bir yasa çıkartır bu yasa ile Yürütme erki içinde yer alan İdareye Kamu Gelirlerini yönetmek için yetki tanır ve yine yasa ile bu gelirlerin nasıl harcanacağını belirler. Kanuni İdare ilkesinin bir gereği olarak. Ben bu ayetlere bu yönden bakıyorum. ve sizin ifade ettiğiniz "Haşa Allah ileriyi düşünememiş mi bu ayeti yazdırırken ? Ben burdan bile Resuller in yani Allah ın elçilerinin her vakit geldiğini çıkarıyorum" görüşünüze katılmıyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2007, 11:42:34 öö Gönderen: skullG »

Ekim 31, 2007, 03:16:03 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

skullG'nin görüşüne katılıyorum. Burada söz konusu edilen "savaş ganimet"lerinin kamu yararına uygun olarak kullanılması olsa gerek. Yine de tefsir-meal gibi konularda yetkin değilim, kendi mantığımın sesini dinleyerek görüşümü bildirdim. Bu konu üzerinde yetkin bir arkadaşımız varsa daha iyi bir açıklama yapabilir sanıyorum.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 01, 2007, 12:03:39 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

SAYIN türkmen bu ayet eksiktir. ayet esasen 

1- Sana savaş ganimetlerinin bölüşümü hakkında soru sorarlar. De ki; ganimetler hakkında hüküm verme yetkisi Allah'a ve Peygamber'e aittir. Buna göre eğer mümin iseniz, Allah'dan korkunuz, ilişkilerinizi düzeltiniz, Allah'a ve Peygamber'e itaat ediniz.

bu şekildedir  eğer şimdi sorularınız varsa size yardımcı olmaya çalışırım

Kasım 03, 2007, 08:17:23 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Ayet gayet açık net. Tabi görüşlerinize saygı duyuyorum.

''Cümle yerde Hakk hazır, göz gerektir göresi"