Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anekdotlar Ve Biz 3  (Okunma sayısı 2825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2013, 09:55:18 ös
  • Uzman Uye

Alıntı
Akılda zekada bir kabiliyettir.İkisi arasındaki en önemli fark,bir başkasından akıl alınabilir ,ama zeka alınamaz.O insanın kendisine mahsustur.'zeki' dediğimiz insanlar bu zeka mevhumuna fazlası ile sahip olduklarını gösterenlerdir.'Akıllı'dediğimizx insanlar ise sahip oldukları zekayı en iyi kullanabilenlerdir.

Tamer AYAN

Bu alintimizi veya anekdotumuzu sayin karahan"dan aliyoruz. Kendisi bu anekdotu benim daha önce alintiladigim iki anekdotun akabinde , belkida bana birseyler söyleme amacli yazdi.
Kendisinden ricam yayinladigi anekdotu bize biraz örneklemelerle acabilirmi, belki bizimde verecegimiz cevaplarla güzel ve "akilli" bir sohbet olusur.

Saygilar

Temmuz 11, 2013, 10:17:09 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Tij,

Bence sayın karahan'a değilde forumdaki bir çok üye bu konuyu tartışmalıdır.Güzel bir anekdot.

Sayın karahan da  özellikle bu anekdotu size yazdığını düşünmüyorum.

Saygılarımla.
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Temmuz 11, 2013, 09:34:15 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Tij,

Bence sayın karahan'a değilde forumdaki bir çok üye bu konuyu tartışmalıdır.Güzel bir anekdot.

Sayın karahan da  özellikle bu anekdotu size yazdığını düşünmüyorum.

Saygılarımla.

sn.symbol doğru söylüyor benim aklıam gelmemişti sn.tij dostumu düşünerek yazmak.Berk yüksel!in kendini bilme yolculuğu isimli kitabından bir tamer ayan alıntısı idi çok düşünülesi bir manası var herkesin çıkarım yapabilşeceği güzel bir saptama idi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 29, 2013, 09:43:01 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Verileri yorumlamak; bilgi. Bilginin; moral, ahlak, vicdan gibi sunulması ise bilgeliktir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 14, 2016, 11:22:11 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

" İnsanlar içgüdüsel olarak bencil ve acımasızdırlar, bu yüzden onları ahlâkî varlıklar haline getirmek için yapılacak her girişim zaman kaybıdır..."

Thomas Hobbes , Leviathan
Adequatio intellectus et rei

Haziran 16, 2016, 06:59:22 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

"Her şey insanoğlunun elindedir ama yine de sırf korkaklığı yüzünden her fırsatı elinden kaçırıyor... Bu artık bilinen bir gerçek... Acaba insanlar en çok neden korkarlar? Doğrusu ilginç bir soru. İnsanlar en çok atacakları yeni adımdan, söyleyecekleri yeni sözden kısacası alışkanlıklarını terk etmekten korkarlar..."

Dostoyevski/Suç ve Ceza
Adequatio intellectus et rei