Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Defne Dalı  (Okunma sayısı 15674 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 09, 2013, 12:21:15 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sadece elitistlerin bildiği ve yararlandığı bir bilgi kaynağının toplumun geri kalan kısmına yayılması ve aynı başarıyı göstermesi düşünülemez.Herkesin aynı şeyi anlamadığı bir doktrini topluma ne dayatabilir nede yayabilirsin,öyle olduğu içinde sadece bu işe gönül verip anlayan insanların birlikteliğinden öte geçemiyor mason ülküsü.Aslında tasarımsal olarak bakıldığında benim anladığım kadarı ile söyliyeceğim,mason ülküsü aslında bir nevi dinsel öğretilerdede sıklıkla geçen erdemlerden yola çıkarak aslında allahın insanlar için istediği yüksek ulvi değerlerin insansı uygulamalarından başka birşey değillerdir.

Öğretinin genel hatları ile allahın insanlardan istediklerini burada cesurca karşılaştırabilecek bir mason yada harici varmıdır bilemem ama ben şahsen çokta farklarının aslında olmadığını düşünüyoırum ve ben bu noktada masonların allahı aslında dincilerden bir adım önde anladıklarını düşünüyorum ne dersiniz yanılıyormuyum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 09, 2013, 02:52:22 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun amaçlarının üç aşamalı olduğu bunların bireysel, pratik ve evrensel amaçlar olduğu ayrıntılarına da girilerek bu Forumda anlatılmıştır.

Bir kez daha antlatılması isteniyorsa zahmetine seve seve girilerek anlatılır ama bu başlık onun yeri değil.

Yine yeri olmamasına karşın Sayın symbol değindiği için ona karşı çıkacağım: Masonların loca çalışmalarındaki amacı, bildiim kadarıyla, o Ülkü Mabedinin yapımı değil, o mabedin yapımı için kendilerini hazırlamaktır. Öyle değil mi? Sanırım Sayın symbol dea zaten öyle demek istemiştir de yazısı aceleye gelmiştir.

Konumuz ise Defne Dalı idi, değil mi?

Şu halde bunun sözü edilen amaç gerçekleştiğinde insanların zafere ulaşmalarının alçak gönüllü bir süsü olacağını söyleyebilir miyiz acaba? (Umarım o tarihte dünya yüzünde hâlâ defne bulunur.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 09, 2013, 03:44:21 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğun amaçlarının üç aşamalı olduğu bunların bireysel, pratik ve evrensel amaçlar olduğu ayrıntılarına da girilerek bu Forumda anlatılmıştır.

Evrensel Masonluk bölümünü hızlıca taradım ama ne yazık ki bulamadım Sn. ADAM ilgili konu başlığını. Eğer mümkünse lütfen link verin. Yoksa yeni bir başlık açarak tekrar anlatabilirsiniz de. Ve anlatımınız sırasında özellikle bir önceki mesajınızda kullanmış olduğunuz "insanların zafere ulaşmaları", geleceğe atfen söylemiş olduğunuz "o tarihte dünya yüzünde......" gibi ibarelerle gerekli ilişkilendirmeleri de yapabilirseniz çok sevinirim.
Live long and prosper.

Nisan 09, 2013, 05:21:29 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Galiba Masonluğun Amaçları konusunu başlı başına incelememişiz. Ancak bu bölümün içindeki çeşitli başlıklarda Masonluğun amaçları ile bağlantılı konular var. İyice taranacak olursa bulunur. Olmazsa başlı başına yeni bir yazı dizisi hazırlarız elimiz değdiğinde.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 23, 2015, 01:55:20 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle Selamlar
Sn. Symbol'un özellikle mabet'in kendi içimizde yükselmesi ifadesini  en önemli  kısım olarak gördüm. Önce kendimizi aydınlatmadan başkalarını  nasıl aydınlatabiliriz fikri aklıma geldi ve beni Sn. Karahan'ın (hangi insan türü ve insanlığın kendisi için bir şeylerin  yapıldığından haberdar olmadıkları ) ifadesine götürdü. Her iki dostun fikri bana lüzumlu geldi; ama bir o kadar da yarım kalmışlık'la...;tabii kendi şahsımca!

Sn.Symbol'ün iç mabet'ten bahsini anlayabiliyorum. Çünkü bunun ne olduğunu uzun yıllar önce anlamış olduğumdan önemini biliyor hatta yaratılmış olmamızın asıl amacının bu olduğunu hissediyorum; ayrıca hayatımıza ne kadarını geçirebileceğimizin zorluğunu da!..
Kendimizde olmak, özellikle bahsedilen mabet'i tek başına yükseltmek hiç kolay değil. Çünkü Tek'de değil asıl Birlikte varız. Ne demek istediğimi Mason kardeşler anlayacaktır.
İşte burada Sn. Karahan'a hak verir oluyorum; Ama kimse  kimseyi zorla farkında' lığa getiremez bunu da anlıyorum; fakat uyanan çok az kişiye de Mason kapıları sıkı sıkıya kapatılmaması diye düşünüyorum.
Buradan Mason kardeşlerin bir sitem çıkarmalarını istemiyorum; çünkü kendi açılarından haklı sebepleri vardır, ama içlerinde ışık çalışmalarına -ki ifadeleri böyle sanıyorum - dışarı yansıtmaları için azda olsa özellikle bayanlara azıcık kapılarını aralamaları gerekir; tabi kendi açılarına en uygun olan şekilde.

Sn Karahan " hangi insan türü" diye geçmiş yazısında. Bu terimi üç yıl önce kullanmış, belki şimdi aynı terimi kullanmıyor olurdu :)
İnsanın türü yoktur sadece hayvan türleri vardır ve biz yani kişiler olarak sadece konuşanlar diye geçiyoruz; kendi bilgim içinde. Aydınlanarak ve açılıp yükselen bilinçlerimiz dahilinde İnsan olma sıfatını kazanırız. Ayrıca kişileri hayvan sıfatına dahil bile edemiyorum çünkü onlar doğayı dengelerken biz yok ediyoruz.
Bizler düşünen ve doğanın tüm davranışlarını almış, en yüksek ego ya sahip şekilde programlanarak gelmişiz; ayrıca tutkularımızdan arınmak gibi bir lüksümüz de olamaz çünkü oda bu program içinde. Ancak tutkularımızın yönlerini değiştirme gibi bir özgürlüğe sahibiz;Evrenin Mimarı bize bu kadar özgürlük vermiştir ve nasıl kullanacağımız bize bırakılmıştır  ;)

Tabi ki işimiz zor ve sayımız çok az olacaktır; ama bunu yanı sıra önce kendimizi değiştirip O'lucaz, aydınlanıp aydınlatacağız. İşte bu halde çoğalırsak kişilere ve tüm dünyaya faydalı olabiliriz. Sonuçta şimdiki ikametimiz bu gezegendir. Aldığımız gibi bırakmalıyız.Evrene olan borçtur bu.

Sn. Adam'ın forum sayfası güzel paylaşımlarla zenginleşmiş ve değerli konulara deymiş. Umarım bu naçizane satırlarım bazı fikirlere cevap olabilir;

Hepimiz değerliyiz,sevgiler.

Sevgi ile kalın

Ağustos 23, 2015, 05:33:49 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Gereksiz bir konu bence.
Bu yorumları altın oran hakkında yapsak daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Ağustos 25, 2015, 10:02:57 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.BlueRay

Kimine lüzumlu olan kimine lüzumsuz gelir; bunlar kişilerin kimliğini oluşturur bir hüviyet gibi. Altın oran hakkında bir konu açarsanız onun içinde yorumlarımız olacaktır; sonuçta Makrokozmos ve mikrokozmos ile bir bütünlüğümüz varsa bizde o oranın içindeyiz nasılsa..
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2015, 10:09:03 öö Gönderen: hypatia »
Sevgi ile kalın