Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Amin Maalouf ve kitapları  (Okunma sayısı 9775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 02, 2007, 11:31:31 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

UZAKTAN AŞK
XII. yüzyılda, Akitanya'dayız... Soylu bir ozan, Jeufré Rudel, zevk ve eğlenceye doymuş, böylesi bir yaşam sürmekten bıkmış; uzak, arı ve sonsuz bir aşkı düşlüyor... Kusursuz, düşsel bir kadını anlatıyor dizelerinde. Ve günün birinde, denizler ötesinden gelen Gezgin, bu imgenin gerçekten yaşadığını haber veriyor ona. Çılgına dönen ozanın "uzaktan aşk"ını arayışı böyle başlıyor.

Kaija Saariaho'nun bestelediği Uzaktan Aşk operasının ilk gösterimi, 2000 yılı Ağustos ayında Salzbourg'da, Peter Sellars'ın sahnelemesi, Kent Nagano'nun müziksel yönetimi ve Georges Tsypin'in dekorlarıyla gerçekleştirildi. Clémence rolünü Dawn Upshaw, Jaufré Rudel'i Dwayne Croft, Gezgin rolünüyse Dagmar Peckova üstlendi.

Gérard Mortier yönetimindeki Salzbourg Festivali'nin, Jean-Pierre Brossmann yönetimindeki Théâtre du Châtelet'nin ve Santa Fe Operası'nın ortak yapımı olan opera, 2001 Ekim ayında Fransa'da sahnelendi; 2002 Temmuz'unda da ABD'de izlenebilecek.

Uzaktan Aşk operasının librettosunda, Maalouf, amacına ulaşamadan yitip giden bir sanatçı yaşamının eğretilemesini sunarken, yolculuk, sürgün, Tanrı, kimlik ve aidiyet izlekleri çevresinde biçimlenen ve yine Batı'dan Doğu'ya uzanan o dokunaklı aşk ve ölüm masallarından birini anlatıyor.
Çeviren : Samih Rifat
Yapı Kredi Yayınları

Temmuz 02, 2007, 11:32:00 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

YOLLARIN BAŞLANGICI
 Göçenler, kalanlar, tartışmalar, aşklar, söylenceler, din değiştirmeler, küskünlükler, bağışlamalar, gerçek insanlar...

Yazar annesinden aldığı, titizlikle saklanmış aile belgeleriyle dolu bir bavuldan hareketle kendi ailesinin olduğu kadar insanlığın da yakın geçmişine ışık tutuyor. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu ve Atatürk'e ilişkin çok ilgi çekici yorumlar da içeren kitapta iki kahraman öne çıkıyor: Maalof'un dedesi Butros ve dedesinin kardeşi Cebrail.

İki kardeşin yazışmalarından ortaya çıkarılan olay örgüsü göçebe ruhu, ülküleri, koşulları, koşullar karşısındaki farklı insan tutumlarını küçücük notlardan ya da uzun araştırmalardan aydınlığa kavuşturup Beyrut'tan Küba'ya uzak anakaraları birleştiriyor. Yolların Başlangıcı sürgündeki yazarın tek yurduna, ailesine adadığı bir aşk şarkısı.

Çeviri: Samih Rifat - Aykut Derman
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

Temmuz 02, 2007, 11:33:28 ös
Yanıtla #12

afrikalı leo, semerkant, yüzüncü ad muhteşem kitaplardır. doğuyu en iyi anlatan yazarlardan biri.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 02, 2007, 11:36:59 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

afrikalı leo, semerkant, yüzüncü ad muhteşem kitaplardır. doğuyu en iyi anlatan yazarlardan biri.
Zamanınız ve imkanız varsa hepsini okuyun.biri diğerinden güzel
Bence muhteşem yazıyor.
Bu kitapların hepsinide tavsiye ederim.

Temmuz 02, 2007, 11:40:25 ös
Yanıtla #14

Zamanınız ve imkanız varsa hepsini okuyun.biri diğerinden güzel
Bence muhteşem yazıyor.
Bu kitapların hepsinide tavsiye ederim.

"uzaktan aşk" kitabıyla seriye devam edicem.tavsiyeleriniz için teşekkürler.
ars longa, vita brevis...

Eylül 23, 2008, 01:09:49 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Original isminin "Origine" oldugunu sandigim kitap olmali zira tanitim yazinizdan tanidim, cok guzel bir kitap size katiliyorum.. kitapta ozellikle yazarin "origine" yani kaynak, soy ile "racine" yani kok gibi birbiri yerine SIKca kullanilan kavramlarin altini cizmesi, onlara baska anlamlar yuklerken kendi kendimize bu iki kavram uzerinde dusunme firsati vermesi beni etkilemisti.. "Kokler uzaga gitmemizi engeller" "kokler bizi kesersen olurum diyerek tehdit eder" sozleri ulke hasreti cektigim gunlerde pusula vazifesi gormustu..tesekkurler paylasiminiz icin

Temmuz 05, 2013, 11:00:00 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

SEMERKANT   *****
"Titanic'te Rubaiyat! Doğu'nun çiçeği Batı'nın Çiçekliğinde! Ey Hayyam! Yaşadığımız şu güzel anı görebilseydim!"
Amin Maalouf, "Afrikalı Leo"dan sonra bu kez Doğu'ya, İran'a bakıyor. Ömer Hayyam'ın Rubaiyat'ının çevresinde dönen içiçe iki öykü... 1072 yılında, Hayyam'ın Semerkant'ında başlayan ve 1912'de Atlantik'te bit(mey)en bir serüven... Bir elyazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran'ın tarihinin de okunuşunun öyküsü/tarihi...
Çeviren : Esin Talü Çelikkan
Yapı Kredi Yayınları
Bu çok muhteşem bir kitaptır. Hoca zoruyla okudum ama elimden bırakamadım. Herkese tavsiye ediyorum.

Temmuz 05, 2013, 11:30:57 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler

Semerkant, Afrikalı Leo ve Yüzüncü ad bence Amin Maalouf'un en güzel kitaplarıdır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Temmuz 05, 2013, 11:54:50 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler

Semerkant, Afrikalı Leo ve Yüzüncü ad bence Amin Maalouf'un en güzel kitaplarıdır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla,
afrikalı leo semerkanttan sonra okuyunca hayal kırıklığı yaratmıştı ama önden onu okursak nasıl hissederiz bilmiyorum. yüzüncü adın bazı yerleri türkiyede geçiyor bir de bir de yeğenlerin dayılarını yolculuğa çıkmaya ikna ettikleri bir bölüm var okumanız lazım...
en son doğudan uzaktayı okudum ama romandaki bütün karakterlerin belagatının amin malouf kadar iyi olması enteresan. Herkes hikayeyi anlatacağı zaman düzgün etkileyici cümleler seçiyor biraz gerçekcilkle bağdaşmıyor ama yine de beğendim güzel. final sıradan yanlız küt diye bitiyor...

Aralık 27, 2014, 11:25:18 ös
Yanıtla #19

Sayın shemuel çok güzel bir başlık açmış. Kesinlikle Amin Maalouf adına başlık açılası bir yazardır. Son kitabı Doğu'dan Uzakta'yı okurken aklıma hep, biz de bir gün ülkemizi terketmek zorunda kalacak mıyız? Yoksa gitmek zor gelecek ve düzene ayak mı uyduracağız, soruları geldi.

Son kitabının arka kapak yazısını da ben paylaşayım, Sayın shemuel umarım anlayış gösterir;

Doğu'dan Uzakta

Geçmiş… bıraktığın yerde mi hâlâ?

Amin Maalouftan unutulmayacak bir “eve dönüş” romanı Amin Maaloufun merakla beklenen yeni romanı Doğudan Uzakta, kaderin ve tarihin acımasızlığında terk ettikleri yurtlarına dönen bir grup arkadaşın hikâyesini anlatıyor.

Doğudan Uzakta, bir yüzleşmenin romanı: Gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılan ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi için tekrar ülkelerine dönen bir grup arkadaş… Açıkça belirtilmese de Lübnan İç Savaşının getirdiği yıkımlara ve Ortadoğu coğrafyasının kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlarına dair çok çarpıcı gözlemlere de yer veren Doğudan Uzaktada Maalouf, yine en iyi bildiği şeyi yapıyor: Doğuyu anlatıyor.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK