Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta ödenti niçin gerekli?  (Okunma sayısı 14766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 13, 2012, 10:32:25 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun bu bölümünde, Masonluktaki ödenti (aidat) konusu üzerinde çok durulmuştur. Ne zaman ve ne kadar ödenti verilir, bu az mıdır çok mudur, bunu hangi nitelikteki kişiler verebilir, bundan ötürü Masonluk bir zenginler kulübü sayılabilir mi gibi sorular ortaya atılmış, yanıtları verilmiş ve üzerinde tartışmalar/paylaşımlar yapılmıştır.

Benim o konulara yine dönmek gibi bir niyetim yok. Ortaya attığım soru, Masonlukta ödentinin gereği, bunun gerekçesi… Soruyu tersine alırsak, Masonlukta ödenti olmazsa olmaz mı?

Benim buna kendimce verebileceğim bir yanıt var. Kim bilir, belki birbiriyle bağlantısız iki gerekçe bile gösterebilirim. Dolayısıyla kendimce Masonlukta ödentinin niçin gerekli olduğunu açıklayabilirim.

Fakat bu forumda niçin hep ben anlatayım ki?... Anlatmak yerine soru sorunca güzel paylaşımlar oluşuyor. Dolayısıyla söz önce bu konuya ilgi duyanların olsun.

Evet, ne diyorsunuz?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 13, 2012, 11:21:57 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM

locanın giderleri var vs.... ödenti önemli o yüzden

Saygılarımla,
418

Haziran 13, 2012, 12:45:28 ös
Yanıtla #2

Benim düşüncelerim şöyledir;

Ödenti masonluğa yeterince ilgisi olmayan ve onun için bir şeyler feda edemeyecek insanları eler. İlk ve temel amacı bu olmalıdır. Bunun dışında zaten yüksek mevlalar değildir. Haliyle zenginler klubü olarak değerlendirilmesi anlamsız olur. Üstelik masonluğa yeterince ilgisi olan ama ekonomisi iyi gitmeyenlere de bizzat yine masonlar tarafından yardım edilir.

Bunun dışında locanın da belli giderleri vardır. Bugün bir partiye ya da derneğe üye olsanız, yine belirli miktarlarda ödenti gerekir.

Eksik yahut yanlış bir şey söylemiş isem, sayın ADAM tarafından düzeltilecektir diye düşünüyorum :)

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 14, 2012, 07:32:18 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olmanın zaman ve maddi güç gerektirdiğini biliyorum.

Dolayısıyla ödenti durumunun masonlar açısından bir önemi olduğunu sanmıyorum ( anormal zamanlar dışında ).

Gereklimidir ? Mutlaka harcandığı kalemler vardır.Bu dernek bütçe yönetimi ile alakalı bir konu olarak görüyorum.

Bu ödenti konusunun bir eleme yöntemi olduğunu sanmıyorum.Çünkü araştırmalar neticesinde bu sonucu zaten üretebilirler.

Benim düşüncelerim bu yönde

Saygılarımla

Haziran 14, 2012, 08:30:49 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soruya yanıtlar, katılım ve paylaşımlar var, teşekkür ederim. Paylaşımda bulunanlar belki daha ayrıntılı da yazabilirdi; yazmamışlar. Bence iyi de oldu.

Çünkü bu soruda dikkat edilmemiş bir ayrıntıı, belki bir kelime oyunu var.

Şimdi ben bunu açıklayınca kızacaksınaz belki ama amacım öyleydi.

Ben burada bir mason derneğinde ödentinin niçin gerekli olduğunu sormadım. Masonlukta niçin gerekli olduğunu sordum. Bunu bir mason locasında niçin gerekli anlamına da çekerek biraz daha özelleştirebilirsiniz.  Fakat soru Masonluk ile ilgili, dernekle değil. Dernek biçiminde bir örgütlenme söz konusu olmayabilir. Konu örgütlenmeyle de ilgili değil, Masonluk ile ilgili.

Haziran 14, 2012, 10:18:35 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM

masonluk tarihine bakılması gerekiyor birazda ödeme yapılıyormuydu 17. yy dan bu yana, benim kişisel görüşüm ödeme ile ilgisi olmadığıdır insanın bireysel olarak mason olması maddi durumu ile alakası pek olmayabilir çok zengin biri mason olmak isterse masonluğa kabul edilmemesi bu konuya örnek teşkil edebilir...
tabiki varsayım bunların hepsi 17. yy dan bu yana ödeme oluyormuydu cevabı kayıtlarda gizlidir ....

Saygılarımla,
418

Haziran 15, 2012, 07:55:13 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu başlıktaki soruma aradığım yanıtı bulamadım.

Diyelim ki bir yerde, bir mason locasının çalışabilmesi için orada o locanın ayrıca yasalar uyarınca bir dernek biçiminde örgütlenmesine gerek yoktur. Loca, yönetiminde Masonluğun genel yasalarına ve kendi özel tüzük ya da yönetmeliklerine göre çalışır.

Elbette bu tüzük ve/veya yönetmeliklerde, gerek üyeliğe girişte, gerek üyelik boyunca periyodik olarak, gerekse derece artırımlarında masonların bir belli ödenti vermesinin söz konusu olduğu belirtilebilir. Bunun rakamı yazılı olmaz ama değinilebilir. Değinilmeye bilir de.. Fakat değinilmemiş olması, bu ödentilerin alınmadığı anlamına gelmez. Zaten Masonlukta bmireysel düzensizlik, öncelikle periyodik ödendilerin ödenmeyişi üzerine kuruludur.

Locanın, yönetim giderlerini karşılabilmesi için başka bir gelir kaynağı bulunsa bile (olabilir) bu ödentiler vardır.

Bunların niçin var olduğu (gerekçesi) herhangi bir yerde yazılı değildir. Daha doğrusu locanın resmi belgeleri içinde bir yerde yazılı değildir çünkü Masonlukta yazılı olan yöntemler ve kurallar kadar yazılı olmayan gelenekler vardır.

Fakat kimi masonlar, bu yazılı olmayan gelenekleri de kitaplarında anlatmıştır. Ben bir yerde yazılı olduğunu biliyorum; bir zamanlar okumuştum, yoksa nereden bileceğim!

Ancak bu foruma katılan, paylaşımda bulunan  herkes benim okumuş olduklarımı ya da benzerlerini okumamış olabilir. Elbette... Hepimiz farklı yerlerden edinmiş olduğumuz bilgileri burada paylaşıyoruz. Forumun anlamı budur.

Demek ki, birçok konu başlığı altında olduğu gibi bu iş de öyle pek tahmin etmekle, "bana göre" ya da "herhalde"  demekle olmuyor. Bilmek gerekiyor. Bilenin bilmeyenlere anlatması gerekiyor ama her bilen her bildiğini anlatmak zorunda değil. Nitekim birçoğu anlatmıyor.

Hele masonlar hiç anlatmıyor. Dolayısıyla bu forumda Masonluk masonlardan öğrenilemiyor.

Ben de sustum. Bir başka konu başlığı açacağım. İsteyen bu konuya devam edebilir. Kim bilir, belki de aradığımız yanıtı veren çıkar.

Sevgiler.

« Son Düzenleme: Haziran 15, 2012, 08:02:07 öö Gönderen: ADAM »

Haziran 15, 2012, 08:35:15 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM

sizin görüşlerinize katılıyorum, masonlardan öğrenmeklazım fakat sizin açtığınız bir çok bilgi içeren konu var aslında bir masonun açması gereken konular ve bilgiler içeriyor fakat mason arkadaşlar belki meşkul oldukları için forum'a fazla katılım yapmıyor anladığım kadarı ile,
nasreddin hoca'nın fıkrası geldi aklıma birden yazdıklarınız üzerine,
mason olmasamda "parayı veren düdüğü çalar" hikayesindeki gibi bir mason olma anlayışına inanasım yok, bunu yazmak için mason olmaya gerek yok,
zaten masonların resmi sitesinde belirli özellikler yazmaktadır burdan çıkarak mantık yürütülmesi mümkündür,
sizin yazdığınız yazılardan kaynak belirtmediğiniz halde iyi bir kaynaktan yazıldıkları belli, sanki bir mason size kütüphanesini açmış.... yani sizin açtığınız konuları eleştirmiyorum...

Saygılarımla,
418

Haziran 15, 2012, 11:36:59 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konudan biraz sapacağız belki ama Sayın 418 yazınca yazmak gerek...

Bu forumdaki iki yıldan daha eski tarihli bazı yazılarım üzerine forum ülyelerinden biri bana hayli sert bir dille yüklenmişti "kopyala-yapıştır" yapıyorum diye. Şimdi de Sayın 418 bir masonun bana kütüphanesini açmış olduğunu söylüyor.

İkisi de kendi açılarından demişlerdi bunu şunu düşünmeden: Efendim, kitap ve kütüphane pek de gerekmiyor. Oralardan bir şeyler kopyalayıp yapıştırmak da gerekmiyor. Tüm bilgiler e-ortam kapsamında zaten var el altında. Onu alıyorsun, şöyle biraz okşuyor, kendine göre şekillendiriyorsun, foruma aktarıyorsun. Yapılan iş bu.

Kötü bir şey mi yapıyoruz?... Bu bilgiler işinize yaramıyor mu?

Eğer yaptoığımız kötü bir şey ise ya da bilgiler işinize yaramıyorsa okumazsınız, geçip gidersiniz, olur biter. Ben buuformda yazılan ve aktarılan çok şeyi okumuyor, geçip gidiyorum.

Ancak yapılan kötü değil, üstelik işinize yanrıyor, bilginize bir bilgi kırpıntısı katıyorsa ne sakıncası var?

Öyle dediysem de tüm yazılarımıın bir yerlerden kopyalanıp aktarıldığını da sanmayın.

Masonlukta ördrentinin niçin gerekli olduğu bir kitapta yazılı. Ben onu niçin buraya aktarmıyorum? Çünkü her kitapta her yazılı olan doğrudur diye bir şey yok. Belki o da bir bilgi değil, bilgi biçimi verilmiş bir görüştür.

Masonların bunu bilmesi gerekir diye düşünmüştüm. Elbette her bildikleri şeyi aktaracak değiller.

Haziran 15, 2012, 12:00:55 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sn. ADAM

zaten benim demek istediğimde bu yönde bu bilinen bilgileri biryerden öğrenmek için mason olmaya gerek yok, yazıma dikkat ederseniz bunun kötü birşey olduğunu söylemedim , faydalı bilgiler var, bunu inkar etmedim,
biraz isterseniz konuya dönelim, eğer eski kayıtlar olsa eminim üyelerden alınan bedeller yazılı olur şu kadar gümüş altın vs.. diye
17. yy dan 21. yy'a kadar geniş bir aralıktan bahsediyoruz , bu tarz kayıtların olmaması pek inandrıcı gelmiyor... kayıt tutan bir groupta...
bir çok loca var eminim hepsi tutmasa bile bazıları yazmıştır...
Mason olmanın zenginlikle ne kadar alakası var oda bir boşluk , tarihe bakarsanız komünisim var komünist ülkelerde nasıl bir yapılanma olduğuda soru işareti barındıran bir konu...
tabiki kapitalist bir yapılanma olmadığı kesindir herhalde.... internette bir çok bilgi var bazı bilgiler komünist rusyada bu tarz yapılanmaların olduğudur...
masonluğun kalitesi para değildir, masonluğun kalitesi masonların kendi zeka ve bilgeliğindedir... yani iyi bir insan olma gereksiminden kaynaklanıyor
en azından bu yazdıklarıma paralel olarak üye alımı yapıyorlar, her para vereni aralarına almıyorlar...
zaten masonluk vasıflarına sahip biri para konusunu imkanları ölçüsünde dert etmez...

Saygılarımla,
418