Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İNSAN MAYMUNDAN DEĞİLDİR  (Okunma sayısı 90187 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2012, 11:23:21 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sayın zagzagel

Dinde afakiyet yoktur sadece konu islami açıdan aktarılmıştır.

Saygılar

Ağustos 08, 2012, 11:30:29 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sayın masor 1976

yanlış yerlerden duymuşsunuz sanırım onun duasıyla maymun olmak vs gibi durumlar kaldırılmadı ayrıca diyorsunuzki ispatlanırsa isbatlansın oda zor olmayan bişey üzerine isbat olmaz. şöyle bilgilendireyim sizi evrim teorisi darwinle olan bişey değildir herkes onun varsayımını ele alıyor ondan 9 asır önce ibni meskübey bunu ortaya attığında ki işi maymunlarla çifleşmeye kadar götürmüştür onunda iddaları çürütülmüştür böyle bie evrimin isbatını bekliyorsanız neden hala maymundan geldiysek bu evrim devam etmiyor ne oldu bu maymunlara evrimlerinimi tamamladılar saçma..

Saygılar

Ağustos 09, 2012, 04:47:13 öö
Yanıtla #32

Birisinin galiba Sayın Nemeçek'e forum kurallarından bahsetmesi gerek. Belki Sayın Nemeçek, ilk defa bir foruma katıldığı için bundan habersizdir. Sadece Mason forumunda değil, bütün forumlar için olan bir kuraldan bahsediyoruz çünkü. Bu kural gereğince, üyenin arka arkaya mesajlar atması doğru değildir. Şartlar gereğince bu kural zaman zaman aşılabilir. Lakin Sayın Nemeçek, gereksiz bir şekilde bu kuralı defalarca ihlal etmiş (beş kez).

Sonra Sayın Nemeçek bir iddiada bulunmuş. Maymunlar insan olduysa, diğer maymunlar neden maymun kaldılar diye. İşte yüzyılın sorusu! Sayın Nemeçek, evrim teorisi üzerine değil bir kitap, bir makale, bir cümle bile okumamış anlaşılan. Yahut da kaynağı olarak Harun Yahya'yı esas almış. Anlaşılan Sayın Nemeçek, daha bu bölümdeki yazıları bile okumamış. Yahut okumuş ama anlamamış. Veya okuduğunu sanmış ama okumamış. Belki de hiç okumamış. Okumuş olsaydı, neden maymunların maymun kaldığını anlardı. Sayın Nemeçek, insan maymundan gelme değildir. Sadece insan ile maymunun atası ortaktır. Bu ortak atalardan ağaçta yaşayanları bugünkü maymunları, yerde yaşayanları bugünkü insanları oluşturmuştur.

Konu evrim teorisi olunca... Hele ki birilerinin bu konuda dini duyguları kabarınca... Bir de sayın Nemeçek'in komik iddiasını görünce... Anladım ki, biz daha yolun başındayız. Böylesi bilgileri tartışmak için, Mason forumu bile gereken ortamı sağlayamıyorsa, diğer ortamları düşünemiyorum bile. Ne acı!

İnsanın sudan, topraktan yahut balçıktan yaratıldığını iddia edenler savlarının hiçbir kanıt ile desteklenmediğini unutmuş gibiler. Ve evrim teorisinin binlerce delilini...

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 09, 2012, 06:17:18 öö
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Sayın peacewings

öncelikle harun yahyacı değilim'' insan maymundan değildir 2''bilim ne diyor.yeniden konu yu açtım okudunuz takdirde kaynakçalarıyla bildirdim gerçi hoş siz onada söyleyecek bir şeyler mutlaka bulursunuz yazıyı okuduğunuzda kitap ,makale ,cümle, okumuşmuyuz. oda anlayışınıza..

Saygılar

Ağustos 09, 2012, 01:42:51 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Anlayamadığım,hala insanın maymundan türediğini savunanlar var mı ?

Varsa da bunlar hangi çağda yaşıyorlar.O tez çürütüleli yıllar oldu.Kainatta yaşayan her canlı,insanoğlunun kardeşidir;ki birçoklarının fiziksel özellikleri örtüşür.Ayrıca,Kur'an da yazılı ayetlerinin birçoğunun birer alegori veya simge olduğunu kavrayabilenler,Kur'an'ın evrimi inkar etmediğini bilirler.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 09, 2012, 02:17:11 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ceycet ne isabetli söyledi.

Ben unutmuştum.

Bundan sonra Kuran'dan ayetler, sureler falan aktarıp (bunlar her kimin yazdığı Kuran ve her kimin çeviriyse çevirisiyse - bendeki iki ayrı Kuran meali ile karşılaştırdığımda tutmuyorlar) bu deyişlerin bu anlama çekilemeyeceğini söyleyebilirim.

Çünkü Kuranıkerim'in bir zahiri ve bir batıni anlamı vardır.

Bizim için önemli olan batıni anlamıdır. Zahiri anlam ise batıni anlamı kavrayamayacak ya da sindiremeyecekler içindir.

Elbette bir de şu sorulmalı: Kuranıkerim'in hangi ayeti insanın maymundan gelmediğini açıkça belirtiyor?

Bu sorunun yanıtı alındıktan sonra söylenecek söz, yanıt alındıktan sonra söylenmeli.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 09, 2012, 03:01:00 ös
Yanıtla #36

Sayın ADAM, bir batıni anlamdan bahsediyor. İşte o konu, benim daha yeni yeni başladığım bir alan. Üstelik tek başınıza öğrenmesinin çok zor olan bir konu. Hz. Muhammed sırlarını Hz. Ali'ye anlatırmıştı. Ali, ben bu sırları açıkladığımda kellemi alırsınız demiş. Bu bilgilere sahip olan bazı tarikatlarda, aşamalı eğitimlerle bu bilgileri alabilecek nitelikte olanlara vermiş. Her neyse, Sayın ADAM bize batini olandan bahsetmeyecek. O, kuranda apaçık insanın maymundan gelmediğinin yazdığını belirtiyor. Ben hatırlamıyorum ama bulursam eğer burada paylaşacağım.

Benim asıl merak ettiğim, sayın ADAM'a göre insanın yaratılışı Adem ve Havva'dan mıdır? Yani şu yaratılıçı teori dediğimiz... Yoksa Sayın ADAM'ın bu konuda daha mı değişik görüşleri vardır?

Saygılarımla.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 09, 2012, 03:49:43 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Zaten sorun da o değil mi? Yaradılış Kuramı.

Bu kuram kendi başına bir bütün gibi sanki. Ancak belki teist dinleri bilenler, inansalar da inanmasalar da en çok bu konuyu sorgulamıştır.

Bu kuram özgün olarak Kuran konusu değil. Tevrat'tan aktarılma. Fakat Kuranıkerim'in bir yanda zahiri, diğer yanda batıni anlamı olduğu benimsenince, zaten batıni olarak değerlendirilmesi gereken ilk konu da bu.

Öyleyse eğer, o zaman Tevrat'ın da hem egzoterik hem ezoterik anlamlar taşıması gerekir. Nitekim bu bağlamda en çok üzerinde durulan konulardan biri de yanan çalı ardındaki "Yehova" deyişidir.

İşin ilginç yanı egzoterik (zahiri) değerlendirme burada sözlük anlamları çerçevesinde dile getirilebilir. Kuranıkerim meallerinde yapılmış olan da budur (Ara sıra birtakım açıklamalar verilenleri var.) Fakat zahirinin açıklaması batıniye eşit değildir. Nitekim ezoterik ya da batıni olanı burada değerlendiremeyiz; o zaman onun anlamı kalmaz ve o egzoterikleşir yani zahiri olur. Onun değerlendirilmesi ancak kendi ortamında yapılabilir.

Bütün bunları insanın maymundan geldiğini ileri sürmeyen bir kuramın öyle ileri sürdüğü varsayılarak yapılan yorumların ardından düzenlenen saldırılar üzerine görüyoruz. Asıl saldırı konusu zaten bu değildir. Asıl saldırı konusu bilimedir. Çünkü bilim dinlerin dogmalarını yıkmaktadır. Böyle olunca dinlerin dogmalarını savunanların çıkarları zedelenmektedir. Sorun burada.

Asıl sorun ekonomik...

Fakat biz burada o sorunu ciddiye alıp düşünsel yönünü değerlendiriyoruz.

Bu bağlamda da asıl sorun dinlerin bilm alanına burunları sokmaları; politikaya hatta ekonomiye burun soktukları gibi.

Oysa din sadece dinsel alanında kalsa paşa paşa, bıraksa politikayı politikacılara, bilimi bilim adamlarına ekonomiyi ekonomistlere...

Şu teist dinler biraz da Budizm, Hinduizm, Şintoizm gibi Doğu dinlerinden, hatta burunlarının dibindeki Mazdaizm'den örnek alsa da kendilerini çağımızın gereklerine uyarlarlasa...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 10, 2012, 10:32:45 öö
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Adem,ilk aydınlanmış insandır; yaradılışla falan bir ilgisi yoktur.Bunun aksini savunanlar,enses ilişkiyi meşru kabul ederler ki,budurumda tüm insanlığın özürlü türediğini kabul etmemizi gerektirir.Lütfen,kusallığı ileri sürülen metinleri roman okur gibi okuyup,sorgulamadan ezberleme yolunu benimsemiyelim.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 10, 2012, 04:02:18 ös
Yanıtla #39

Sayın ceycet, bir sitemde bulunmuş. Kutsal kitapların roman gibi okunduğu üzerine... Hz. Adem'in ilk insan olmadığını, onun sadece aydınlanan ilk kişi olduğunu... Ben iddiaları severim ama kanıtları daha çok severim. Sayın ceycet, bize Adem'in ilk insan olmadığını kanıtlayabilir mi? Bugün dini çevrelerce Adem ilk insan ve paygamber olarak kabul edilmektedir. Madem sayın ceycet aksini iddia ediyor, o halde hangi verilere dayanarak? Gerek zahiri gerek batini, kaynağı nedir? Sayın ceycet, bu konuda bizleri biraz daha aydınlatırsa; neden biz de "doğrudur Sayın ceycet'in söyledikleri" demeyelim?

Saygılarımla.