Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: pramidin üstündeki gözün acıklaması  (Okunma sayısı 13694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2013, 01:31:36 öö
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

mason simgesi pramidin üzerindeki göz büyük pramidin üzerine son koyulması gereken parcanın ilk altın oranla yapılmış ustalık görüşünün acıldığı bir simgedir şu an pramidin önünde bir kopyası hala durur
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Ağustos 23, 2014, 12:37:03 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tamamlanamamış eylemi ifade ediyor , büyük bir olay bekleniyor tanrı ve insanları buluşturacak eylemi ifade ettiğini düşünüyorum. bu simgeyi daha çok illminati yapılanmasında sembol olarak görüyoruz. piraamit ve her şeyi gören göz pek çok anlam ifade ediyor. bakınız sümerlerden günümüze piramit ve her şeyi gören göz seembolü çok anlamlı.
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Eylül 30, 2014, 09:34:08 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Piramit üzerindeki göz yada genel olarak masonlukta ki tek göz kavramının, farklı alanlarda üçüncü göz, gönül gözü, kalp gözü gibi adlarıda da olan spiritüel konularda karşımıza çıkan kavramla ilintili olduğunu düşünüyorum. Bu konuya bilimsel bir yaklaşım getirmeye çalışanlardan bazıları konuyu epifiz bezi ile bağlantılandırmış.
İlgi çekici bir konu olduğunu düşünüyorum. Bir resim eklemek isterim. Resimdeki gözler ve alını birleştiren mavi renki üçgende benden.
Pramit ve üzerindeki göze benzettim. Üstatlardan bu konu hakkında bizi bilgilendiren olursa memnun olurum.
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Ekim 01, 2014, 11:11:34 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İsteyenler bu konuyu istediklerince ve istedikleri alanda irdeleyebilir.

Ancak şunu bilelim:

Bu konunun Masonluk ile bağlantısı yoktur.

Masonlukta bir bileşik simge vardır. Bu simge, içinde "kimilerinin göz olduğunu söylediği, kimilerince göz olmayan ama sadece benzeyen bir başka geometrik düzenleme" yer alan bir eş kenar üçgen biçimindedir.

O simgenin Masonluğun kapsamında birkaç ayrı değerlendirmesi vardır.

Fakat o konunun bu başlıkta anlatılanlarla bağlantısı yoktur. Benzeştirme hatta yapay özdeşleştirmeyle spekülasyon yapılmaktadır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 09, 2014, 06:55:13 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Rasyonel ve entellektüel birikime sahipseniz engin araştırma ve eğitiminiz sonucunda bu sembolün ne anlama geldiğini kolayca keşfedebilirsiniz.İnsanoğlu(homo sapiens)çeşitli tür canlılardan günümüze evrimleşerek ve hayat savaşında ayakta kalmak koşuluyla yüzyıllar boyunca gösterdiği direniş devam ettirerek günümüze kadar soyunu ve sayısını katlayarak doğru orantılı olarak nufüs ve tüketimi ile bu gezegeni istila etmiş bastırmış ve hükümranlığını sansasyonel şekilde ortaya koymuş bir organizmadır.bu 46 kromozomlu ,sıcak kanlı ,akciğer solunumu yapan düşünebilme yetisine sahip,omurgalı canlı türü(biyolojik olarak memeli omurgalı hayvan)Diğer türlerden düşünebilme yetisi ile ayrılıp strateji oluşturarak göçebe olarak yaşıyan bu tür yüzyıllar sonucu bir virüs gibi tüketimde zirveyi oynamakta olup, yaşadığı gezegenin kaynaklarını tüketerek ve kendine fütursuzca, şuursuzca zarar vermekten alıkoyamayan hezeyanlara sahiptir.Bu handikaplar sadece belirli entellektüel bilgiye,ekonomik güce ve sosyal ilişkilere sahip olan insanlarda farklılık gösterir.İnsanlığın kaderini,ekonomisini ve yönetim düzenine elbette bu ayrıcalıktaki insanlar topluluğu yön vermesi kaçınılmazdır.Dünya'nın nasıl hakimi primat türünün evrimleşmiş oğulları ise insanlar arasındada ayrı bir eko sistem vardır.Bu insanoğlu kendi arasındaki insan ekosistemidir elbetteki dünyayı bu gezegeni denetleyen bir canlı olmadığı için insanoğlunuda bu ayrıcalıklı kurum,birlik ve hiyerarşik gizli rasyonel topluluk denetliycek izliycek ve yön vericektir.Bu bahsettiğimiz gözünde masonluğun en üst kademe ver dereceleri olduğunu belirtmeye insan ekosistemini otoriter bir düzen ile denetlemeyi sembolüze ettiği gözünde izlemek olduğunu açık bir şekilde belirtmemde bir sakınca görmüyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2014, 06:57:43 ös Gönderen: Nontheist »

Ekim 15, 2014, 11:00:59 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

evet epifiz beziyle bağdaştırınca ortaya çok ilgi çekici bir konu çıkıyor   gerçekçi ve anlamlı

bakarmısınız

Ekim 17, 2014, 01:39:06 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nicholas cage in national treasure adlı filmi izlediğimizde bir takım şeyler şekillenebiliyor sayfamızda okuduklarımızda ya da yapılan yorumları okuduğumuzda..gene ne okursak okuyalım her insan kendi mantığına uyanı kabul edecektir...ben kendi öz irademle inanırım ya da inanmam bunu kabul ederim ya da kabul etmem ,fakat kesinlikle tam emin olmadığım şey için asla ısrarcı olmam...forumda sadece masonluk ile kesin bilgiler kesin şudur diye belirtiliyor zaten yani kısacası masonlukla bunun alakası yok deniliyor...önemli olan bu forumda bunun anlatılıp doğru kabul edilmesi kesinlikle doğru olsa bile yanlışı hollywood filmlerinden öğrenip aslında bu böyle olabilir demekte bir bakıma özgür düşünceye aykırıda olsa forum anlatımına karşıda aynı zamanda  acaba böyle olmayabilir mi mesajı vermektir...ben sayın ADAM ın yaptığı yorumu bu forumun gerçeği kabul ediyorum ve öylede olmak zorunda ...saygılar sevgiler hepinize....
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Ocak 23, 2015, 09:20:04 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şöyle aklıma geldi tabi yanılmış olabilirim. Sefirot şemasında Üç üçken vardır. Oluşum planlarında üst üçken konumunda olana piramid şekli oluşumun ilk safhasını yani yaratılış alemin başladığı yer olarak anlatılır. En üst ucu yaradılışın ilk hareketinin ad bulmuş yanı olarak gösterilir.Göz ise sıfatı olmayanın her şeyi gören hali;yani tezahürden sonra oluşan Tanrıların ana kaynağı...Ay,,,ancak bu kadar tarif edebildim biraz karışık oldu ama en kolay  yoluyla bu kadar açıklayabildim. En uç her şeyin kaynağının olduğu yer, insan zihninin ulaşamayacağı yer.

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2015, 09:23:30 ös Gönderen: hypatia »
Sevgi ile kalın

Kasım 18, 2015, 04:56:12 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu göz sembolü Osirisi simgeler. Osiris ise,yunanlıların taktığı bir isim , asıl adı..As-àr...yani ..gözün yeri ..manasına gelir
Göz ve tahtla sembolize edilmiştir.kendi görüşüm yanlış cevirilerin oldugundan yana.
Setin, Osirisin bir gözünü cıkarıp, onu sakladığı anlatımların kaybolduğuna inanıyorum.
  Umarım yasaklı bir konuya girmedim.
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2015, 04:58:45 öö Gönderen: GOASISG »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Nisan 12, 2016, 10:56:28 öö
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.ilteris güzel ve açıklayıcı bir dilde anlatmissiniz ... tabi bu konu sadece bir terimle anlatılamayacak kadar geniş kapsamlı birbirine bağlı bir çok  terimin oluşturduğu bir bütün olduğunu düşünüyorum bu nedenle bahsi geçen filmden ne alabiliriz tam olarak .... teşekkürler.   
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )