Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 64=65 ?  (Okunma sayısı 5789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 03, 2008, 07:08:59 ös
  • Ziyaretçi

http://www.tr-cafe.net/mart08/31/1.php

İlginç bir soru, aradım ama sanırım forumda daha önce sunulmamış. Umarım aynı konu başlığını açmamışımdır.

Saygılarımla,

Nisan 03, 2008, 07:10:31 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

İlk olarak ben yorum yapayım bu soruya. Alan hesabı yapıldığı için, alanı başka şekilde ifade ettiğinden dolayı böyle bir yanılma söz konusu olabilir. Matematik ile ilgilenen arkadaşların yorumlarını bekliyorum :)

Sevgilerimle,

Nisan 03, 2008, 08:41:44 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Tek kelime ile acilar ve kenarlarin uyumsuzlugu Sevgili Blossom sanirim paradokslarda buna benzer bir soru paylasmistim ama bu degidi tabi ki, :) oradaki sekil ikinci boyutunu aldigi zaman bizi yaniltiyor.

Nisan 03, 2008, 08:50:26 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Tek kelime ile acilar ve kenarlarin uyumsuzlugu Sevgili Blossom sanirim paradokslarda buna benzer bir soru paylasmistim ama bu degidi tabi ki, :) oradaki sekil ikinci boyutunu aldigi zaman bizi yaniltiyor.

Aynı düşünüyoruz ozaman Sevgili Galilei, alanı tamamen değiştiriyorsunuz. Ayrıca dediğiniz noktalara bende dikkat etmiştim. Teşekkürler yorumunuz için :)

Nisan 05, 2008, 07:50:49 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

aslında burda o kesim ve sonra birleştirme işlemi yapılırken doğru yapılmış mı? mavi olan parca ile diğer parcalarin o sekilde yapismasi mümkün mü? oradaki eğim onu sağlar mı? tanjant hesabı yapmak lazım... bence göz aldanması tamamen.

Nisan 05, 2008, 09:04:15 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Evet Sevgili SkullG soylediginiz gibi kenar ve aci tutarsizligi,yani tanjant vs. :)

Nisan 05, 2008, 09:47:14 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Evet Sevgili SkullG soylediginiz gibi kenar ve aci tutarsizligi,yani tanjant vs. :)

Sevgili galilei, hesaplayıverseniz ya şu tanjantı :P

Nisan 06, 2008, 12:48:20 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

arkadaşların dediği gibi bu bir paradoks

Nisan 06, 2008, 02:25:15 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

paradoks falan yok arkadaşlar,basit bir göz yanılgısı (oyunu sanırım)... Göz yanılgısı olduğu kesin sanırım kısmı oyun için bu arada...
Şöyle ki:
dik kenarları 3 ve 8 olan üçgenlerin hipotenüsleri çizilirken küçük bir oyun oynanmış...
hipotenüs çizilirken arkadaşlarında söylediği gibi  tgx=3/8   (bu doğru olan)
ikinci şekile geçilirken  tgx değerleri farlı sonuçlar veriyor ki bu hepimizin bidiği gibi bir üçgende mümkün değildir... çıkan tgx değerleri ise dikkat ederseniz  bir yerde  tgx=2/5 ve aynı üçgenin üst bölümünden tgx değeri aldığınız zaman tgx=1/3 çıkıyor,işin ilginç tarafı ise bizim gerçek tgx değerimiz tgx=3/8 buda bize çizimde hata olduğunu açıklıyor...

Yani bu ne bir paradoks nede bir problem sadece çizimi yapan arkadaşın bize yapmış olduğu bir şaka...
daha açıklayıcı olabilmek isterdim ama şekil olmadan ancak bu kadar açıklayabildim ama illaki isterseniz vede benimde boş vaktim olursa bunu sizler için çizebilirim ama sanırım anlaşılmıştır ne demek istediğim... Kafa yormaya değecek bir olay değil yani...
saygılar...
« Son Düzenleme: Nisan 06, 2008, 02:32:21 öö Gönderen: crazyphysics »
אלי

Nisan 06, 2008, 02:29:13 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özür diliyorum önemli bir noktayı belirtmeyi unutmuşum..!
Sonuç olarak:
Şayet kare birinci resimdeki gibi parçalanıp ve ikinci resimdeki gibi birleştirilecek olunursa şekillerin örtüşmediği çok net bir şekilde  görülebilecektir....
saygılarımla....
אלי