Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: atatürk zamanında kapanmasının sebebi ne?  (Okunma sayısı 19722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 18, 2008, 05:13:40 ös
  • Ziyaretçi

foruma yeni katıldım ve birkaç konuyu okuduktan sonra aklıma bir soru takıldı araştırdım ama bulamadım atatürkün mason localarını kapatma emri verdiğini herkes kabul ediyor ama siz localar atatürk emri vermeden üç gün önce uykuya geçtiğini söylüyorsunuz peki bu uykuya geçmenin sebebi ne

Aralık 18, 2008, 06:10:53 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. saskin,

öncelikle foruma hoşgeldiniz. Sorduğunuz soruyla ilgili daha önce pek çok kez başlık açılmış ve bu konularda cevaplar verilmiştir. sorunuzla ilgili olarak aşağıda adresleri verilen şu konulara bakabilirsiniz ;

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=586.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=816.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=43.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=613.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2909.0

Bundan sonra hala kafanıza takılan bir husus olursa sorarsanız emin olunuz ki cevaplanacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla

Aralık 18, 2008, 06:26:13 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

foruma yeni katıldım ve birkaç konuyu okuduktan sonra aklıma bir soru takıldı araştırdım ama bulamadım atatürkün mason localarını kapatma emri verdiğini herkes kabul ediyor ama siz localar atatürk emri vermeden üç gün önce uykuya geçtiğini söylüyorsunuz peki bu uykuya geçmenin sebebi ne

Kapatilacak olmasi. Localar kapatilmalarina gerek kalmadan, icinde bulunulan durumdan dolayi ulke yarari icin uykuya dalmaya karar vermislerdi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 18, 2008, 11:54:46 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bay Mason;
 Masonlara göre ya da ozamanki Büyük Locanıza göre , bütün dernek ve vakıfların kapatılıp tek bir çatı altında olma düşüncesi doğrumudur?
Ozamanki Mason Localarının uykuya dalmalarını "içinde bulunulan durumdan dolayı ülke yararı olarak" belirtiyorsunuz.
Ne gibi ülke yararı?Ozamanda bildiğiniz gibi Atatürk'ün çevresinde Mason olan kişiler vardı,herhalde onlarda kapatma isteğini uygun buldular,acaba uygun bulmalarının nedenleri ne olabilir?
Halkevlerinde tek çatı altında olmanın Türk Ocakları ya da diğer dernekler için çalışmalarını kesecek bir sorun teşkiletmeyebilir ama Masonluk açısından ne gibi manası olabilir ki?
Hadi diyelim ki Atatürk Masonluğun ne içerdiğini bilmiyordu, çevresinde ki Masonlarda mı bilmiyordu.

saygılar

Kapatilacak olmasi. Localar kapatilmalarina gerek kalmadan, icinde bulunulan durumdan dolayi ulke yarari icin uykuya dalmaya karar vermislerdi.

Aralık 19, 2008, 07:46:21 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

ben hala yeterli açıklama alamadığımı düşünüyorum masonların ülkeye zararı mı vardı ki kapanınca yararı olsun

Aralık 19, 2008, 01:49:53 ös
Yanıtla #5

ben hala yeterli açıklama alamadığımı düşünüyorum masonların ülkeye zararı mı vardı ki kapanınca yararı olsun

Sn. saskın,

Kapatma olaylarının bence 2 ana sebebi vardır 1.Politik sebepler 2.Belli bir suç sebebi ile suçun mahkemece sabit görülmesi sonucu.Mason derneği o anki politik durum sebebi (bilindiği üzere o sıralar ülkeyi tümör gibi saran yobaz tarikat ve dernekler pek bir boldu aynı günümüzde olduğu gibi) ile kapatılmıştır.Bu zararlı dernekler kapatılırken şu an bile en aklı başında insanlara ne olduğu ve amacı anlatılamayan Masonluk müesseseinin kapanmaması farklı yerlere çekilebilirdi.Bu sebeple dernek aldığı bir karar ile durum düzelene dek uykuya yatmıştır.Atatürk e ve Atatürkçü düşünceye derinden bağlı olmayan ne geçmişte nede günümüzde 1 tane bile Mason yoktur bunun en büyük kanıtıda uykuya yatma olayıdır.

Şahsi düşüncem günümüzdede ülkede vatanını milletini seven ve onun geleceğini garanti altına almak isteyen 1 tane adam gibi yönetici çıksa ve tenizlik yapsa bu cemiyet 1 saniye bile düşünmeden kendini yine feda eder.

Dünya üzerinde sadece faşizan yönetim sergileyen (bunlar bazen dini kurallar ile bazende komunizm kisvesi altında sergilenir) ülkelerde Mason cemiyetleri yoktur.Çünkü bu ülkelerde düşünen ve sorgulayan  aydınlık kafalara yer yoktur.Her gelişmiş ülkede mutkala bir Mason Locası vardır.Bu örnekle bile Masonluğun zararlı bir oluşum olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Beni esas derin düşüncelere sevk eden ve hayretler içerisinde bırakan husus insanlarımızın yakın tarihimizde Ülke rejimine zararı en yüksek mahkeme kararı ile tescillenmiş bir kurumun kapatılmaması sonucunda olayı kolaylıkla hezmedebilmesi, sorgulamaması ancak buna karşılık hiçbir suçu bulunmayan, hakkında dava açılmayan işi sadece aydınlık düşünce olan derneğimizin kapanması hususuna gösterdiği  büyük ilgi  ve duyduğu şüphedir

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Aralık 19, 2008, 02:28:58 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Bay MYSTICPROVOCATEUR;
Mason olmadığım için Masonluk hakkındaki bilgilerim sınırlı ama bana göre  Masonluğun en güzel tarafı belirtmiş olduğunuz "düşünen ve sorgulayan aydınlık kafa"!
Bana göre ne olursa olsun bütün herşey sorgulanmalı ve gerçek doğruya varmaya çalışılmalıdır.En uç bir örnek vermek gerekirse bu Din,Tanrı,bizleri Vareden dahi olabilir.Bu yazımı okuyan bazı üyeler din, Tanrı ve Vareden sorgulanmaz diyebilir ancak sorgulamak demek illaki Tanrıyı,Dini ve Varedeni yok etmek manasına gelmemeli belki de sorgulamanız yoluyla onlara daha da çok bağlanacaksınız,belki de onlara ulaşmanın,yakınlaşmanın daha farklı yollarını göreceksiniz bu sizin edineceğiniz sonuçlara,doğrulara bağlıdır.
saygılar

Dünya üzerinde sadece faşizan yönetim sergileyen (bunlar bazen dini kurallar ile bazende komunizm kisvesi altında sergilenir) ülkelerde Mason cemiyetleri yoktur.Çünkü bu ülkelerde düşünen ve sorgulayan  aydınlık kafalara yer yoktur.Her gelişmiş ülkede mutkala bir Mason Locası vardır.Bu örnekle bile Masonluğun zararlı bir oluşum olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Aralık 19, 2008, 02:51:32 ös
Yanıtla #7

Çok haklısınız Sn M.Akyol.

Bizim meslekte önemli yer tutan sembolizmalar bu sebeple vardır.Bir Mason a hiçbir zaman açık bir bilgi verilmez.Bu sebeple hayatımız araştırmakla ,bulmaya çalışmakla geçer.Öğretinin bize kattığı en büyük değerlerden biride araştırma ruhudur.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Aralık 19, 2008, 02:59:25 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın M.AKYOL

Aşağıda alıntıladığım ifadenize katılıyorum.

Masonluğun en güzel tarafı belirtmiş olduğunuz "düşünen ve sorgulayan aydınlık kafa"!

Sayın MYSTICPROVOCATEUR

Masonluğun uykuya geçtiği dönemle ilgili açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim. Forumdan edindiğim kanıyla örtüşüyor.
Ancak bahsettiğiniz tarzdaki parti kapatma olaylarının günümüzde kimseye fayda sağlamayacağı inancındayım. Her kapatma davası sonrası ismi değişerek gelen ve aslında aynı olan partilerin daha fazla güçlendiklerini unutmamalı.Ayrıca düşüncesi sizden farklı olan insanlar kendilerini hukiki bir ortamda temsil edemediklerinde yeraltı dediğimiz faaliyetlere ineceklerdir. Bu daha tehlikeli bir durum bence.

Aralık 19, 2008, 03:39:35 ös
Yanıtla #9

Sn. Doğudan,

Partilerin kapatılma olayını savunmuyorum ancak ortada suç var ise gereği hukukun belirlediği kuralla doğrultusunda yapılmalıdır diye düşünüyorum.Adli sistemimizin güvenilirliğini  zaten Hüseyin Üzmez olayında net olarak test ettiğimiz için pek birşey diyemiyorum zaten.Sadece vicdanlarda mahkum kalınmasıın yeterli olmadığı görüşündeyim.İnsanlar yaptıkları ile aslında geleceklerini inşa ettiklerini anladıklarında ne hakime ne savcıya nede avukata gerek kalmayacak ozamana kadar önce dünyevi sonra ilahi adalete sığınmaya devam edeceğiz.

Saygılar
Omnia mors aequat