Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotaract  (Okunma sayısı 20565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 24, 2010, 01:52:22 ös
  • Uzman Uye

Rotaract Nedir?

Bir Rotaract Kulübü sadece toplumsal hizmet kulübü degildir. Rotaract kulüpleri, dünyaya barıs ve uluslararası anlayıs getirmeye yönelik global çabanın bir parçasıdır. Bu çaba toplum düzeyinde başlar ancak çalısmalarının sınırı yoktur. Rotaraktörler, Uluslararası Rotary’nin (UR) ve Rotary Vakfı’nın birçok kaynagına ulasabilmektedir. Uluslararası Rotary, Rotaract kulüplerinin gelismesi için idari destegi saglamaktadır.

Tarihçe

Rotaract kısa fakat dinamik tarihi içinde hızla gelismistir. Bütün dünyadaki Rotary kulüpleri, 1960 ların baslarında, üniversite gençlik kulüplerinin toplum hizmetleri projelerine sponsor olmaya basladılar. 1967-1968 UR baskanı Luther H. Hodges ve UR Yönetim Kurulu bu kulüp etkinliginin uluslararası özelligini dikkate aldılar ve 1968 de Rotaract, Rotary kulüplerinin resmi programı olarak kabul edildi.
Rotaract Kulüplerinin Amaçları

1. Gençlerin mesleki ve liderlik niteliklerini gelistirmek
2. Kisisel degerlerin tanınmasına baglı olarak baskalarının haklarına saygı göstermek
3. Yararlı her türlü ugrasın topluma hizmet fırsatı olarak deger ve geregini kabul etmek
4. Ahlaki standartları, liderlik niteligi ve mesleki sorumluluk olarak algılamak, uygulamak ve gelistirmek
5. Toplumun ve dünyanın gereksinimlerini, sorunlarını ve fırsatlarını daha iyi ögrenmeyi ve anlamayı saglamak
6. Topluma daha iyi hizmet için bireysel ve grup çalısması olanaklarını saglamak, insanlıga karsı uluslararası iyi niyet ve anlayısı gelistirmek

Rotaract Nasıl Rotary Ailesine Katıldı?

Uluslararası Rotary, 31.000 Rotary Kulübü ve 1,2 milyonun üzerinde üyesi bulunan, alanlarında lider is ve meslek sahibi kadın ve erkeklerden olusan, dünya çapında bir hizmet organizasyonudur. Her Rotaract kulübünü yerel bir Rotary kulübü kurar. Bu, Rotary’nin gençlerin veya yeni nesillerin, toplum yasamı ile aktif olarak ilgilenmeleri ve mesleki gelisim olanagı bulmaları inancının sonucudur. Bir Rotaract kulübünün kurulması, bir Rotary kulübünün kendi toplumunda üstlenebilecegi en ödüle deger etkinliklerinden biridir. Rotaract programı Rotaryenlere, kendi toplumları yanı sıra global toplum ile de ilgilenmeleri sartı ile, dinamik genç kız ve erkeklere danısmanlık olanagını verir. Sıra ile bir Rotaract kulübü bir Rotary kulübüne, yeni enerji getirebilir, hizmet için yeni fikirler ilham edebilir, projelere verilen destegi arttırır ve gelecegin Rotary kulübü
üyelerini olusturur. Rotaract kulüpleri, yerel düzeyde kendilerini yönetir ve finanse ederler. Hizmet ortakları olarak, kurucu Rotary kulüpleri ile birlikte çalısırlar. Rotaraktörler genis Rotary ailesinin önemli bir parçasıdır.

Rotaract Kulübü Ne Yapar?

Rotaract kulüpleri öncelikle kulüp üyelerinin ilgileri dogrultusunda, çesitli proje ve etkinlikler düzenler. Aslında, her Rotaract Kulübü üyesine üç çesit etkinlik alanında fayda saglar. Bunlar Mesleki Gelisim, Liderlik Gelisimi ve Hizmet Proje Gelisimidir. Hepsi birbirinden dengeli bir kulüp programı olusturarak her Rotaractör’ün kisisel gelisiminde önemli deneyimler kazanmasına olanak tanır. Liderlik Gelisimi Bir kulübün liderlik gelisimi etkinlikleri, üyelerini sadece kisisel yasamlarında daha etkili liderler yapma amacında olmayıp, onlara güçlü bir kulübü nasıl gelistireceklerini de ögretir.

Liderlik egitim toplantılarında;

1. Rotaract programını potansiyel üyelere tanıtma
2. Üyeler arasında katılımı destekleme
3. Proje sorumluluklarını dagıtma ve devamlılıgını saglama
4. Proje tanıtımı için yöntemleri belirleme
5. Kulüp gelisimi için finansal kaynaklar bulma
6. Projenin basarısını degerlendirme teknikleri üzerinde durulmalıdır.

Mesleki Gelisim

Bir kulübün mesleki gelisim etkinlikleri, içinde bulundukları topluma ait is çevreleri ve is olanaklarının üyeler tarafından daha iyi anlasılmasını saglamalıdır. Bu etkinlikler, Rotaract’ın toplumun ekonomik gelisimi ve hizmet etkinliklerinde gelistirilen deneyimlerin, is alanındaki sorunların çözümünde nasıl kullanılacagına ısık tutar. Her Rotaract Kulübü, özel mesleki forumlar, is teknolojisindeki son yenilikler, yönetim ve pazarlama seminerleri, is ve meslek ahlakı hakkında konferanslar, isyeri gezileri gibi mesleki gelisim programlarını üyelerine sunmalıdır.

Mesleki gelisim programlarına katılan Rotaryenler ve is adamları, is dünyasına giris ve mesleki zorlukları tanıtma ve Rotaractörleri bilinçlendirmede yardımcı olabilirler. Kulübün mesleki gelisim programını Rotary projeleriyle birlestirmek, Rotaractörlere, kurucu Rotaryenlerle daha iyi bilgi alısverisi fırsatını da verir.

Hizmet Projeleri

Bir Rotaract kulübünün hizmet projeleri, yasadıgımız toplumun ve dünyanın yasam standartlarının gelistirilmesi ilkesine dayanmalıdır. Bu projeleri uygularken, Rotaract kulüpleri projeler için parasal destek saglayacak olan çesitli kaynaklara yönelebilir ve bunları dünya çapında genisletebilirler.

Rotaract kulübü hizmet projeleri, yurt içinde ve yurt dısında yasam kalitesini yükseltmek amacı ile hazırlanır. Bu projeler genellikle siddet, uyusturucu kullanımı, AIDS, açlık, çevre ve cehalet gibi, günümüzün en önemli sorunlarını hedef alır. Her Rotaract kulübünün, biri toplum hizmeti amaçlı, digeri uluslararası anlayısın gelismesine yardım edici olmak üzere yılda en az iki proje tamamlaması gerekmektedir. Her bir proje, kulüp üyelerinin tamamının veya çogunlugunun katılımı ile gerçeklesmelidir.

« Son Düzenleme: Nisan 24, 2010, 02:03:43 ös Gönderen: Mozart »

Mayıs 08, 2010, 04:34:03 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

uyelik icin resmi siteden form doldurmak yeterli mi yoksa basvuru baska birsekilde mi gerceklesiyor?

Saygilar..

Mayıs 08, 2010, 05:16:25 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bay hiramsavas,

Doldurduğunuz form ayrıntılı bir şekilde incelenecektir, incelemede dikkat edilenleri benim buradan söylemem doğru olmaz, onlar sizden gelmeli ve bazı şeyler doğal olmalıdır. Yani siz bunları bilmeden, dikkat etmeden uygulamalısınız. Örnek verecek olursam, bir iş görüşmesine gitmeden evvel, klasik kriterler dışındaki, hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmemeniz gibi.

Nitelikleriniz, uygun görüldüğü takdirde, vasıflarınıza göre bir bölgenin, bir kulübüne yerleştirileceksiniz. Ancak bu üyeliğin ilk adımı değildir, genelde Rotaract olmayanlar; Başvurunun kabul edilmesiyle, üyeliği karıştırılır. Sizin yapmış olduğunuz aday üyeliğin ilk adımının, ilk adımıdır.

Eğer kabul edilirseniz, bir kulübe yerleştirildikten sonra, ilgili kulübün sekreteri sizi toplantılara davet edecek, yine önceden söylenmemesi gereken bütün yerine getirilmesi gerekenleri yaparsanız aday üye olacaksınız, daha sonra aday üyeyken de, bütün yapılması gerekenleri yerine getirirseniz ve o kulüp için gerçekten sizin katacağınız bir şeyler varsa, yönetim kurulu kararıyla bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 1 - 1,5 sene içerisinde üye olacaksınızdır.

Üye olmakla bittimi her şey kesinlikle hayır, esas daha sonra başlamakta. Bazen bir proje için sabaha kadar bir şeyler paketleyeceksiniz ya da kulübün ortak istediği bir konuk konuşmacıyı getirmek için haftalarca peşinden koşacaksınız veya kız arkadaşınız doğum gününde kimsesiz çok çocuklarla bir aktivitede olacaksınız ya da bir gece arkadaşlarınız gece kulübünde eğlenirken siz bir kulüp projesi için kafa yormakla meşgul olacaksınız.

Son paragraftakileri yapınca İnsan olduğunuzu anlayacaksınız, size büyük bir haz verecek, işte ben Rotaract' ım diyeceksiniz, kardeşliği dostluğu tadacaksınız, bir yardıma ihtiyacınız olduğunda ya da mutlu bir gününüzde, çevrenizi elele tutuşmuş Rotaract kardeşlerinizin sardığını göreceksiniz.Dünyanın öbür ucunda, tatildeyken veya okumaya gittiğinizde orada ki Rotaractlarla birlikte olduğunuzda, aynı bir kadeh şarap içerken ya da şıra içerken ki tadı kalbinizde hissedeceksiniz.

Canı gönülden söylüyorum ki; Siz Rotaract' a değer verirseniz, Rotaract size her zaman değer verecektir.

Rotaract Sevgi ve Saygılarımla

« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2010, 05:31:22 ös Gönderen: Mozart »

Mayıs 08, 2010, 07:48:21 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

merak ettigim tum konulara harfiyen isik tuttunuz cok tesekkur ederim..

Saygilar..

Ekim 18, 2010, 12:00:20 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

rotaract başvuru kabulü ile ilgili bir sorum olacaktı.
rotaract başvuru formunu ikinci kez doldurdum ve bana gelen e-postada cuma gunune kadar aranacagım ve ilk toplantıma katılacagım söylendi.toplantıya katılmaya hak kazanırsam rotaract başvurum kabul edilmiş mi oluyor?

yoksa rotaract kabul edilme süreci devam ediyor mu?

Sevgi Ve Saygılarımla..

Ekim 18, 2010, 12:07:48 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bay hiramsavas tekrar merhabalar,

Neden ikinci kez form doldurdunuz? Birinci kez doldurduğunuzdan farkı nedir?

Sevgiler

Ekim 18, 2010, 12:09:19 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

bana özel değil genel bir durumdu. tanısma formuna ek olarak birkaç soru eklenmişti ve tekrar doldurulması rica edildi herkesten. bende 2.kez doldurdum

Sevgi Ve Saygılarımla..

Ekim 18, 2010, 12:15:56 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Bay hiramsavas,

Size, üsteki yazımı kopyala-yapıştır yapıyorum, eklemelerimi de dikkate alınız.

Doldurduğunuz form ayrıntılı bir şekilde incelenecektir, incelemede dikkat edilenleri benim buradan söylemem doğru olmaz, onlar sizden gelmeli ve bazı şeyler doğal olmalıdır. Yani siz bunları bilmeden, dikkat etmeden uygulamalısınız. Örnek verecek olursam, bir iş görüşmesine gitmeden evvel, klasik kriterler dışındaki, hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini bilmemeniz gibi.

Nitelikleriniz, uygun görüldüğü takdirde, vasıflarınıza göre bir bölgenin, bir kulübüne yerleştirileceksiniz. Ancak bu üyeliğin ilk adımı değildir, genelde Rotaract olmayanlar; Başvurunun kabul edilmesiyle, üyeliği karıştırılır. Sizin yapmış olduğunuz aday üyeliğin ilk adımının, ilk adımıdır(Şaun ki Sizin durumunuz).

Eğer kabul edilirseniz, bir kulübe yerleştirildikten sonra, ilgili kulübün sekreteri sizi toplantılara davet edecek(Siz almışsınız), yine önceden söylenmemesi gereken bütün yerine getirilmesi gerekenleri yaparsanız aday üye olacaksınız, daha sonra aday üyeyken de, bütün yapılması gerekenleri yerine getirirseniz ve o kulüp için gerçekten sizin katacağınız bir şeyler varsa, yönetim kurulu kararıyla bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 1 - 1,5 sene içerisinde üye olacaksınızdır.

Üye olmakla bittimi her şey kesinlikle hayır, esas daha sonra başlamakta. Bazen bir proje için sabaha kadar bir şeyler paketleyeceksiniz ya da kulübün ortak istediği bir konuk konuşmacıyı getirmek için haftalarca peşinden koşacaksınız veya kız arkadaşınız doğum gününde kimsesiz çok çocuklarla bir aktivitede olacaksınız ya da bir gece arkadaşlarınız gece kulübünde eğlenirken siz bir kulüp projesi için kafa yormakla meşgul olacaksınız.

Son paragraftakileri yapınca İnsan olduğunuzu anlayacaksınız, size büyük bir haz verecek, işte ben Rotaract' ım diyeceksiniz, kardeşliği dostluğu tadacaksınız, bir yardıma ihtiyacınız olduğunda ya da mutlu bir gününüzde, çevrenizi elele tutuşmuş Rotaract kardeşlerinizin sardığını göreceksiniz.Dünyanın öbür ucunda, tatildeyken veya okumaya gittiğinizde orada ki Rotaractlarla birlikte olduğunuzda, aynı bir kadeh şarap içerken ya da şıra içerken ki tadı kalbinizde hissedeceksiniz.

Canı gönülden söylüyorum ki; Siz Rotaract' a değer verirseniz, Rotaract size her zaman değer verecektir.

Rotaract Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 18, 2010, 12:21:22 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

kafamda soru işareti kalmadı. gerçekten çok ama çok teşekkür ederim aydınlattığınız için.

şimdi üstümüze düşenleri yapma vakti dediğiniz gibi rotaract'a gereken değeri vermek gerekir.

Sevgi Ve Saygılarımla..

Ekim 18, 2010, 01:55:08 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

benim sorum daha farklı olacak ve reel bir olaydan yola çıkarak bu soruyu soruyorum.Bir dostum rotaract olan yani üye konumundaki bir dostum ödeneklerin çok olduğunu ve öğrenci olarak buna yetişemediğini söylemişti.(ekonomik durumu iyi sayılabilir!)Ve toplantılara katılmayıp ayrılmak istediğini söyledi.
1.Bu ödenekler ne kadardır?
2.Böyle bir ayrılma mümkün müdür?

Saygı sevgi ve teşekkürlerimle...