Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fetullah Gülen Kimdir?  (Okunma sayısı 178635 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2010, 01:57:06 öö
Yanıtla #180

Sayın Lethe,

Dediğniz gibi eğitim önemli. Fakat "sabit fikirliler çoğalıyor" kaygısı bana göre endişe edilmeyecek bir şey. Bir insanın yapabileceği en kötü şey nedir? Suçtur değil mi? Size yapabileceği en kötü şey de özgürlüğünüzü kısıtlamasıdır. Bunun içine söz ile tacizden, cinayete kadar her türlü suç girer.

Benim kıstasım şu; ister eğitimli insanlar, isterse eğitimsizler çoğalsın; kim ki eğer suç işler, onun hesabı görülür. Sabit fikirliler çoğalıyorsa, onların tüm yanlış söylemleri, politikaları, suçları da sabit fikirli olmayanlarca karşılık bulacaktır. Tarih boyunca bu böyle olmuş ve doğru ve yanlış kavramları üretilmiştir.

Benim bu ülkenin eğitimli insanlarından beklediğim şu; onlara kafese konulacak, zaptedilecek vahşi bir tay gibi yaklaşmasınlar, çünkü bu yapıldığı anda haksız oluyorlar. Peki ne yapsınlar? Mümkünse karışmasınlar. Onaylamasınlar fakat onların özgürlüğüne de set çekmesinler. Beklesinler; çünkü eğer onlar yanlış taraftaysa, yanlışı onlar yapacaktır. İlk taşın onlar tarafından atılmasını beklesinler ve onlar bir suç işlediğinde, saçma bir politikayı savunduğunda, işte ancak o zaman bunların karşısına çıksınlar. Fakat bugün tam tersi oluyor. Kısaca; özgürlüğü kim önce baltalarsa o haksız oluyor.

Bugün mesela başı açık kadınlar, geçen sene sanırım Adana'da olacak, çarşaf yakmış, başörtüsü falan yırtmışlardı protesto olarak. Yahu sen kendi hayatını yaşasana. Neden örtüsüne laf ediyorsun? Tamam cüppe, sarık, başörtüsü bunlar bu çağa yakışmayacak, çirkin, komik şeyler ama isteyen giyer sana ne? Halbuki bu kadınlar, öfkelenmek yerine rahat rahat hayatını yaşasa, türbanlılara, sarıklılara laf etmemeyi öğrense, bu sefer bunların bu rahatlığını ve mutluluğunu, çarşaf giyen kadın hazmedemeyecek ve o yarın mini etek yakmaya başlayacak ve haksız olan da o olacak. Bugün ise tam tersi; sanki mutlu ve huzurlu olan, görücü usulüyle evlenip ömür boyu sosyal hayattan uzak tutulan, kompleksli olan kesim tutucular değil de, bu çarşaf, türban yakan kadınlar gibi görünüyor ve tutucular kendi mutsuzluklarını bu manzarayı seyrederek ödünlüyorlar. Patolojik olan ve irrasyonel olan şey, tutuculardan çıkması gerekirken, bugün onlar, kendilerini kutsal bir davanın insanı olarak görüyor. Halbuki hiç gündeme getirilmeseler, kendi tutumlarında bu kadar diretmeyecek ve yaşam biçimlerinin doğru olup olmadığını kendileri sorgulayacaklar. Başını örtmeden, çarşaf giymeden de müslüman olunabileceğini, dışarıda çalışarak da namuslu olunabileceğini, kendisine güvenen, özgürlüğe bağımlı bir yan komşusundan gördüklerinde, artık içinde bulundukları şartlara onlar sitem edecek ve olası bir hasede, kıskançlığa onlar düşecekler.

Ne yazıkki Türkiye'de diyalektik hep ters işliyor.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ekim 01, 2010, 11:01:16 ös
Yanıtla #181
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bugün mesela başı açık kadınlar, geçen sene sanırım Adana'da olacak, çarşaf yakmış, başörtüsü falan yırtmışlardı protesto olarak. Yahu sen kendi hayatını yaşasana. Neden örtüsüne laf ediyorsun? Tamam cüppe, sarık, başörtüsü bunlar bu çağa yakışmayacak, çirkin, komik şeyler ama isteyen giyer sana ne?

Sayın popperist'in bu sözü benim yazacaklarımla aşağı yukarı aynı..

Sayın Lethe, dediğiniz gibi sarık ve cübbe giyenlerin bir kısmı samimi değildir. Ve evet, peygamberler günümüzde yaşamış olsalardı çok şık birer beyefendi olurlardı. Ama şunu da unutmamak gerek, o sarıklı ve cübbeli görüp irrite olduğumuz kişilerin içinde hayatını dine adamış değerli şahıslar vardır mutlaka. Örnek verecek olursam, Tünel'deki Galata Mevlevihanesi'nden çıkan sarıklı ve cübbeli insanlara rastlamışımdır, onlara "yobaz" sıfatını yapıştırmak büyük bir ayıp olur.. O sarık ve cübbeyi ben dini bir simge olarak algılıyorum, gericilik, yabazlık, şeriatçılık simgesi olarak görmüyorum. Ha bu giyim kuşamda bu olumsuz yönlere sahip olan kişiler var mıdır? Elbette vardır, az sayıda da değildir ama "kurunun yanında yaş da yanar" zihniyetini ben pek sağlıklı bulmuyorum.

Son olarak ufak bir erkleme yapayım. Shriner'lar da dini inançlarına işaret eden feslerini takarak faaliyetlerde bulunurlar. Bizim durumumuzla örtüşen bir örnek değil ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, fes takan bir grup ortaya çıksa onları da bir kutuba iterler. Kutuplaşmaya hayır diyorum ben..

Sevgi ve saygılarımla..
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2010, 11:03:20 ös Gönderen: Cornelius »
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Ekim 02, 2010, 01:21:10 öö
Yanıtla #182
  • Ziyaretçi

Sayın Popperist;

Elbette insanoğlu yaşadıklarından ders alan bir varlıktır ancak konu siyaset yada din olduğunda insanların fikirlerini değiştirmek maalesef mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda insanlar hata yaptıklarınıda düşünmüyorlar / farketmiyorlar. Malumunuz Sivas' ta, Madımak Oteli' nin yakılması olayı henüz çokta eski bir konu değil. Sizce şimdi o olayı gerçekleştiren insanlar yaptıklarından çok mu pişmanlar ! İçinde tanrı sevgisi olan bir insan böyle bir şeyi nasıl yapabilir ! Maalesef değişmiyor zihniyetler, kimse yaptığının hata olduğunu kabul etmiyor. Çünkü okumuyor, sorgulamıyorlar !

Ekim 02, 2010, 01:31:38 öö
Yanıtla #183
  • Ziyaretçi

Sayın Cornelius;

Galata mevlevihanesi' nden çıkan bireylere bende saygı duyuyorum, onlarda birer can ! Ancak yok işte samimiyet yok ! Konu tamamen şov ! Topluma mesaj vermek, birşeylere hazırlamak. Ne münasebet efendim, ne yani sarıkla - cübbeyle gezince sevaplar katmerli mi oluyor ! Giysin adam gibi pantolonunu, gömleğini çıksın dışarı. Benim göz zevkimide bozmasın, o ne öyle binlerce yıl öncesinden bir zaman makinasıyla gelmiş gibi. İnsanlara saygımız var ancak saygısızlığa ve samimiyetsizliğe tahammülümüz yok. Bu tür şeylerin diğer dinlere ait toplumlarda gerçekleşmemeside ayrı bir konu !!!
Her dine ve inançlı olan her insana saygım var benim ancak samimiyetsizce tavırlara tahammül edemiyorum.

Ekim 02, 2010, 03:12:41 öö
Yanıtla #184
  • Orta Dereceli Uye
  • **

islam olgusunun neresinde bu adam...yani halife mi,ermiş mi, deli mi ,veli mi??? neresinde..kim olduğunun çok bir önemi yok...
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Ekim 02, 2010, 11:54:40 öö
Yanıtla #185

Elbette insanoğlu yaşadıklarından ders alan bir varlıktır ancak konu siyaset yada din olduğunda insanların fikirlerini değiştirmek maalesef mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda insanlar hata yaptıklarınıda düşünmüyorlar / farketmiyorlar. Malumunuz Sivas' ta, Madımak Oteli' nin yakılması olayı henüz çokta eski bir konu değil. Sizce şimdi o olayı gerçekleştiren insanlar yaptıklarından çok mu pişmanlar ! İçinde tanrı sevgisi olan bir insan böyle bir şeyi nasıl yapabilir ! Maalesef değişmiyor zihniyetler, kimse yaptığının hata olduğunu kabul etmiyor. Çünkü okumuyor, sorgulamıyorlar !

Sevgili Lethe; işte en büyük yakınılan ya da şöyle diyeyim, insanlığın en önemli sorunlarından biri olarak gördüğüm işte bu durumdur. Kendi kişisel fikirlerimle tamamiyle örtüştüğünüzü görmek, beni o denli mutlu etmekte ki, ne yazıkki karşı düşüncede olanlara olayın ne kadar açık yönlülüğünü anlatmak isteseniz de bir anlaşmazlık, bir çekişme vuku bulacaktır. Size tamamiyle katılıyorum demekten ziyade aynı fikirde olmamız itibariyle de sizi kutluyorum. Bu denli aynınlanmış bir zihne sahip olarak bu kadar mükemmel bir tenkitte bulunabilmeniz ayrıca bir gurur vericidir.

Bununla birlikte her ne hikmetse bilemiyorum ama dünya tarihine baktığımızda kötü amaçla hareket eden yobaz insanların, kendi deyimleriyle yaptıkları herşeyi Allah' ın adıyla yaptıklarını göstermeleri ne derece dehşet verici öyle değil mi? Burada biz giyim kuşamı eleştirmiyoruz. Ama geçmişten gelen bir alışkanlığı hatta olası ihtimalleri olabilecek her türden bir saldırıyı, insanlığı tehdit edici unsurları önleyebilmek için alınması gerekli en önemli tedbirlerden biri, diye düşünüyorum. Burada dikkanizi çekerse ben ya da Sevgili Kardeşim Lethe' nin kendimizden dolayı korkumuz ya da çekincemiz olmadığı gibi bireysel olarak kendimizden çok içinde bulunduğumuz dünyanin ve ilerki aşamalarda insanlığın karşılaşabileceği tehditler hususunda endişemiz, tedirginliğimiz söz konusudur. Yoksa toplum içinde böyle bi düşünceye sahip olduğumuzu yansıttığımız anda en çok direkt saldırılara hedef olacağımızın bilincindeyiz. Bunun için de protesto hakkımızı sadece içselliğimizde yaşatıp bunu daha çok aydınlanmış insanlar arasında söz konusu etmekteyiz. Çünkü biliyoruz ki, az ya da çok özellikle de bu sitede bulunanlar kendilerini aşmış, belirli seivyeye gelmiş hatta neyin ne olduğunu sadece kendimi kastediyorum, benden çok daha iyi bilenlerdir.

Burada önemle belirtmek istediğim bir diğer husus ise, özellikle Tanrı adına bizzat Yüce Yaradan tarafından görevlendirilmiş Peygamberlerimize inanmak benim bireysel hakkımdır, özgürlüğümdür. Yalnız bu dönem çok çok gerilerde kalmıştır. Söyler misiniz lütfen sahte şeyhlerin peygamberlerin dışında hangi bu güzelim ve yüce varlıklardan Tanrı adına herhangi bir kötülük icraa etmiştir ? Onlar sadece güzelliği ve barışı öngören erdemleri yeryüzüne getirmişlerdir, yaymışlardır, örnek teşkil edici davranışlarda bulunmuşlardır. Insanlar tarafından öldürülmüş, saldırılmış ancak kendileri en ufak bir olumsuz davranışta bulunmamışlardır. Geldiğimiz noktaya baktığımızda ise hiç kimse Tanrı adına hareket edemez. Herkes belirli bir seviyeye gelmiş ve kimseye akıl verecek ya da sözüm ona üstünlük sağlayacak durumde değildir. Bu sayılan sahte şeyhlere baktığımızda bilgi itibariyle yoksun ancak her ne hikmetse olumsuzluk anlamında tamamiyle kendilerini yetkin saymaktadırlar. Neden? bunu hiç düşündünüz mü? Şimdi bana onları savunanlarla kendileri herhangi bir negatif ya da suç unsuru teşkil edecek şekilde davranmasalar bile gene de bana göre bu bahsı geçen sahte şeyhlerle aynı kefededir. Çünkü yaptıklarını tasvip ediyorlar ve en önemlisi de giyimin sarıklının her neyse bu tür bir tarzı bile hala hala gelişmiş modern çağımızda takdikliyorlar. Burada sorun olan açık ya da kapalılık değil sorun olan ;

Galata mevlevihanesi' nden çıkan bireylere bende saygı duyuyorum, onlarda birer can ! Ancak yok işte samimiyet yok ! Konu tamamen şov ! Topluma mesaj vermek, birşeylere hazırlamak. Ne münasebet efendim, ne yani sarıkla - cübbeyle gezince sevaplar katmerli mi oluyor ! Giysin adam gibi pantolonunu, gömleğini çıksın dışarı. Benim göz zevkimide bozmasın, o ne öyle binlerce yıl öncesinden bir zaman makinasıyla gelmiş gibi. İnsanlara saygımız var ancak saygısızlığa ve samimiyetsizliğe tahammülümüz yok. Bu tür şeylerin diğer dinlere ait toplumlarda gerçekleşmemeside ayrı bir konu !!!
Her dine ve inançlı olan her insana saygım var benim ancak samimiyetsizce tavırlara tahammül edemiyorum.

budur.

En derin saygılarımla,

Hatta şunu da söylemek isterim ki, yeryüzünde şimdiye dek Tanrı adına hareket miş birçok gruplar ya da tarikat tabi hısitiyanlık kapsamında kastediyorum kendilerini ifşa etmemişler üstelik yaptıkları çalışmaları asla O' na maletmemişlerdir. Hatta karşıt gurplardan şeytana tapmakla bile suçlanmışlardır. O halde akla şu gelmiyor mu; yaydıkları güzel öğretiler insanlığın gelişimine önemli derecede katkılar sağlamıştır, hatta dünyanın şuanki aşamasına gelmesinde onların büyük yararları olmuştur. Peki bu ikilem bize neyi ifade ediyor, bi taraf kötü amaçları için O' nun adını kullanarak faaliyete geçerlerken diğer taraftan da güzellikleri bilgi yoluyla daha çok aydınlanmamızı sağlayanlar bunu bu şekilde yapmayıp tersi biçimde O'ndan geldiği halde  sanki bağımsız hareket ediyormuş gibi hareket etmeleri (!) Sizce de garip değil mi?

Şimdi bu sarıklıları savunanlara söylüuyorum onların yaptıklarını nasıl tasvip edersiniz? Alenen, açıkça görmüyor musunuz ki gözlerini kan, kin ve nefret bürümüş. Insanlığa ne yönde bir katkı sağlıyorlar ? Nefretten başka, saldırıdan başka.?    Dediğim gibi artık Peygamberler dönemi geçmiş ve hiç kimse bu düşünceyler kimseyi etkisi altına alamaz. Gelişime ayak uydurmak farzdır ama bu gelişime ayak uyduramayanlar varsa size açıkça söyleyebilirim ki, belki bunu söylemek bile bana düşmez çünkü bu dünya hepimizin ortak malıdır ama kişisel çıkarlardan uzak, menfaat dışı ise, o zaman beğenmeyen çeker gider.. ve dünyanın gelişimi önünde ise hiçbir güç engel olamaz. Insanlık elbette gelişecek, çağ değişiyor, hala hala modern olmaya çabalıyoruz biz oysa bu dönemleri yıllar öncesinden yaşayıp atlamalıydık ama hala bu tür şeylerle uğraşmamız bize sadece vakit kaybından başka bişey değil.. sadece gelişimi ve ilerlemeyi geciktiriyoruz o kadar.. bu da ne çok kayıplara yelken oluyor o da ayrı bir mevzu konusu.. her neyse :) 

« Son Düzenleme: Ekim 02, 2010, 12:05:50 ös Gönderen: Isabella »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 02, 2010, 09:01:28 ös
Yanıtla #186
  • Ziyaretçi

Virüs gibi birşey, her yere sızıyor.

Ekim 02, 2010, 11:42:16 ös
Yanıtla #187
  • Ziyaretçi

Sevgili Isabella;

Naçizane düşüncelerimin tarafınızca tasvip ve takdir edilmesi vesilesiyle onur duydum. Son yazınızdada belirttiğiniz gibi bu foruma üye olan bireylerin neredeyse hepsi bilinçli insanlar. Yazdıklarına, ifade ettiklerine dikkat edilmesi gereken bireyler. Ancak benim şahsi olarak özellikle yorumlarını takip ettiğim üyelerden biride sizsiniz. Forum yöneticilerinin bilgili, tecrübeli,kamil insanlar olması siteye kalite katıyor. Bunun yanısıra siz ve sizin gibi üyeler ise forumu  keyifle takip edilir, fikir beyan edilir yapıyor.

Konumuz Fettullah Gülen olunca konuşacak çok konu çıkıyor ortaya. Fettullah Gülen ile ilgili doğru orantılı öyle çok konu, öyle çok söz var ki söylenecek ! Bir kısmı yazıya döküldü, bir kısmı dökülmedi, bir çok kısmını ise bilmiyoruz. Şahsen Fettullah Gülen' den nefret etmiyorum ama onu da samimi bulmuyorum. Hep hoşgörülü bir insan olarak lanse ediliyor. Sürekli kendisinin cemaati olan Nur Cemaati' ninde hoşgörülü yardımsever olmaları dile getiriliyor. Öyle anlayışlı, hoşgörülü insanlar ki, öğrencilik yıllarımda kendilerinin cemaati sayesinde saçım uzun, kulağımda küpe var diye 1 hafta hastanede -istirahat- ettim :) Hoşgörülü oldukları için kendilerince şiddet gördüm ve dolayısiyle hastanede tedavi oldum demiyorum :)
Bu olaya rağmen nefret etmem Fettullah Gülen' den !  Acıyorum ! Hem ona hemde ona inananlara ! Ömür geçiyor... Aslında ziyadesiylede hızlı bir şekilde geçiyor. Boş şeylerle vakit geçirmemek gerek !!! Mutlu olmak için çabalamak, Jesse Cook' un Rain adlı eserini dinlercesine huzurlu yaşamak gerek hayatı...

En derin saygı ve sevgilerimle,

Ekim 03, 2010, 11:32:25 öö
Yanıtla #188

Öyle anlayışlı, hoşgörülü insanlar ki, öğrencilik yıllarımda kendilerinin cemaati sayesinde saçım uzun, kulağımda küpe var diye 1 hafta hastanede -istirahat- ettim :) Hoşgörülü oldukları için kendilerince şiddet gördüm ve dolayısiyle hastanede tedavi oldum demiyorum :)

:D ben de bi dönem daha uzun yıllar önce üniversite sınavlarına hazırlanırken onların dershanesine gitmiştim.. ne güzel ama yani seni bu halinle kabul ettiklerine inanamıyorum.. resmen beyin yıkama yeriydi ama ben sadece derslerime bakıyordum ;) tabi ders haricinde söledikleri bi kulağımdan girip diğer kulağımdan çıkıyordu ya:) bu arada iyi bi enerjik formuna sahip olabilmeniz de ayrıyeten güzellik verici.. sağlıklı düşünen işte böle senin gibi sağlıklı bi forma sahip olur.. kutlarım.   valla diğer yandan da böle gençlerimizin entel takınmaları her zaman hoşuma gitmiştir yani.. biraz göz zevkimizi arttırıyorlar.. Allah sizlerden razı olsun diyelim..

Ekim 03, 2010, 12:24:36 ös
Yanıtla #189

Bu arada Sevgili Lethe; geçenlerde Sayın ve çok ünlü modacımız Cemil İpekçi tarafından düzenlenilen Mardin' in tarihi medresesi olan Kasimiye Medresesinde gerçekleştirilen defile, bazı zihniyetlerin tepkisine maruz kalırken en başta kendi şahsi fikrimi belirtecek olursam, hoşuna gidenlerden biri de bendim:) çünkü ilerde doğal olarak zamanaşımı söz konusu olduğu için çağın gereği artık Kutsal yerlerimiz - Cami ve Kiliselerimiz doğal olarak bir müze görevini görecektir. Insanlığın gelişimi sürecinde artık ibadet edilen yer olmaktan çıkıp tamam Kutsallığı gene devam edecektir ama nihayetinde insanların sıklıkla gezip gördüğü birer tarihi mekan olmaktan öteye gidilemeyecektir.

Umarım taşlanmam ;) :D