Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KAPI  (Okunma sayısı 15398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 07, 2008, 01:55:21 ös
Yanıtla #20
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kurban olmadan, sultan olunmaz!
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 07, 2008, 02:29:43 ös
Yanıtla #21

İncesi bir kapıdır bu;
Zorlamayla açılmaz!
Nicesi bir yapıdır bu;
Vurmayla yıkılmaz!

Kurban olmadan, sultan olunmaz!

Değerli Mason; yorumumu yapmamda bir sakınca var mı?
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 08, 2008, 05:25:11 ös
Yanıtla #22

:D Yorum belirtmede üstüme yoktur benim, yorumsuz kalamıcam  :( Ancak Gerçek Manasını bulmak önemlidir. Bu öyle bir Kapı'dır ki, her İnsana açık olmayan ve sadece Arayıp Bulanlara açılan bir Kapıdır: İsa'nın söylediği gibi; Arayın Bulacaksınız, Çalınız (!) Kapı Açılacaktır. İsa'nın bu Dünyaya Kurban olarak gönderildiğini ve Amaç'ın Gerçekleştirilmesiyle beraber Dirilişi'yle de Tanrı'nın Krallığına geçtiğini Hepimiz biliyoruz.

İsa; bir Kapı'dır. Bu Kapı'dan geçmek için de yoğun bir Bedel vermek Gereklidir. Bedel verilmeden Kapı hiçbir zaman açılmayacaktır (!).....

Saygılar;) 

Mart 08, 2008, 05:38:37 ös
Yanıtla #23

Zorlanarak açılmaz. Hele hele şiddetle de açılmaz. Tek Özelliği vardır, Sevgi'yle açılır. Tabi Koşulsuz Sevgi'nin Gerçek Manasını Bilenlere açılır. Tanrı'nın Gücü'yle;) Tanrı'nın Krallığına Girmenin İlk ve Tek Koşulu Budur ( ! )

Temmuz 01, 2008, 07:52:29 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Foruma bugün kabul edildim ve yaklaşık 4 saattir okuyorum ve bu konu çok dikkatimi çekti. Fakat Sayın Sevilin gelmek istediği sonuç daha çok maneviyatı içeren sonuç gibi geldi bana.  Ve maneviyatın var olduğu bir noktada her zaman gerçeklikten söz etmek realistik bir düşünce gibi değil benim kanımca.  Çünkü insan oğlu yaradılışı gereki sonsuz ihtiyaçlarını karşılamak için yaşar. Bunun içinde maneviyat olmazsa olmazlardandır.  Bu bir tanrıya, bir nesneye, bir insana ya da herhangi bir şeye karşı maneviyat olabilir.  Ve temel ihtiyaçları karşılamak nasıl bir ihtiyaçsa bu karşılama yoluna giden süreçte de gerçek mana zaman içerisinde zaten insan otomasyonları ile öğrenilir. Yani maneviyat öğretiler bütünü ile insanları harekete geçiren bir temeller bütünü olarak tanımlana bilir. Tabi bu benim kendi görüşürüm. Bu durumda bir kapıyı açmak için illede o kapının bir dış kolunun olmasına gerek yoktur. Hatta daha ileri giderek ortada bir kapı olmasına da gerek yoktur. Bir yerin içerisine girmek pek çok şekilde tariflenebileceği gibi, bir yerin içine girmenin kapı ile bağdaştırılması da bazen yersiz kalabilir. Özellikle de maneviyatın var olduğu ve maneviyattan söz edildiği bir durumda kapalı bir bölgeden çok tamamen açık ama içine sizin girip giremeyeceğiniz karşılıklı tecrübeler ve bilgi birikimleri ile hayatın size sağladığı şartlar ile alakalı bir durum olabilir(sanırım cümle çok uzun oldu ve umarım toparlayabilmişimdir).

Sonuç itibarı ile maneviyat ile ilgili bir yere girmek istemli olabileceği gibi istemsiz de gerçekleşebilir. Bir kapıyı aramak ya da bulmak ile bağdaştırmak bazı açılardan gerçeklik dışı olabilir. Çünkü gerçek bir girişi olmayan ve gerçekten var olmayan bir yere girebilmek genelde tercih meselesi değil, içgüdülerin yönlendirmesi ( insanolduğumuz için bilgi birikimleri ve tecrübelerimizin istemsiz olarak otomatik yöneltimi) ile gerçekleşen bir durum olabilir.

Temmuz 10, 2008, 03:21:30 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

şahane

Eylül 12, 2008, 02:37:12 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sayın Mystıc Provacatuer, Bu Resim olağanüstü anlamlar çağrıştırıyor, imgelem dünyamda, ancak,  kapı simgesi eskiden beri çeşitli kullanımlara neden oldu, sizin de bildiğiniz gibi, burada, bu resimde Cennet'in yoluyla bağlantılı, içerde yüce kişinin açılımıyla öncüllerini karşılayacak.
İkinci anlamı ise Hikmet Sahibi kişi ile bağlantılı, Hikmet Sahibi kişinin yol göstericiliğine duyulan inançla, ben yeni üyeyim o yüzden pek "birşey" söylemek istemem, naçizane bilgimi paylaştım, saygılarımla.

Eylül 12, 2008, 05:00:10 ös
Yanıtla #27

Fakat Sayın Sevilin gelmek istediği sonuç daha çok maneviyatı içeren sonuç gibi geldi bana. 

Sonuç itibarı ile maneviyat ile ilgili bir yere girmek istemli olabileceği gibi istemsiz de gerçekleşebilir. Bir kapıyı aramak ya da bulmak ile bağdaştırmak bazı açılardan gerçeklik dışı olabilir. Çünkü gerçek bir girişi olmayan ve gerçekten var olmayan bir yere girebilmek genelde tercih meselesi değil, içgüdülerin yönlendirmesi ( insanolduğumuz için bilgi birikimleri ve tecrübelerimizin istemsiz olarak otomatik yöneltimi) ile gerçekleşen bir durum olabilir.

Merhaba Sayin Powder; Aciklamanizi yeni gordum ve son derece hakli oldugunuzu belirtmeliyim. Bakiniz Kapi degisik sekillerde algilanir ve farkli kesimlerce farkli sekilde yorumlanilir.

Kapilar Maneviyatta ya da Ruhsal anlamda Kisinin onunde hep vardir. Teker teker acarsiniz acabilirseniz tabi eger birini acmayi basarmissaniz ayni yontemle digerlerini de acabilirsiniz. Ancak unuttugumuz bir durum vardir: '' Son Kapi Daima Kapali Kalacaktir. '' Bunu hicbir İnsanoglu acamaz, acmayi da basaramaz, basaramayacaktir da ... :D

Eylül 12, 2008, 08:57:20 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Benimde içeriye girmeye çalıştığım bir kapı var halvet kapısı dua kapısı bazende öyle kapıları çalıyorum ki ardında olanları bilmiyorum.. :)(Masonluğu kastetmedim..)

Kasım 01, 2014, 02:33:08 ös
Yanıtla #29

Ne zaman bu başlığa girsem, ayaklarımın titrediğini, heyecandan ciddi bir konsantrasyon yaşadığımı hissediyorum. Kapı'ya kadar geldiğimi biliyorum. Biliyorum ki kapının arkasında birileri var ve çalmamı bekliyorlar.

Beklediğim tüm zaman boyunca Kapı'yı bulmak, nasıl çalınacağını öğrenmek için çok büyük gayret sarf ettim. Öğrendim mi, eksiklerim var mı? Evet bunları da biliyorum, tamamlamak için sürekli çaba gösteriyorum.

Açılmazsa, açılır yüzüme kapanırsa hevesim kırılır mı? Demoralize olur muyum? Evet bir sarsıntı yaşarım, ama vazgeçmeyeceğimi, oturup acizce kahrolmak yerine, eksiklerimi tespit etmek için, hatalarımı görmek için, biraz geriye çekilip kendime onların gözünden bakmaya çalışacağım.

Bu bir ülkü benim için. Kapı'yı bulmak, Kapı'yı açtırmak değil! Işığın peşinde yürümek, koşmak... Önce kendime, sonra aileme, kardeşlerime, halkıma, insanlara hizmet etmek.  Bunu istiyorum, her şeyden çok istiyorum.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK