Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta kavram ve semboller  (Okunma sayısı 24644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 07, 2007, 09:05:10 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

İlginç ve yaratıcı bir fikir olmuş. belkide farkında olmadan büyük bir masonik sır çözmüşsünüzdür sn One  :D .aman diyim bilumum sebeplerden ötürü  atılmayın sonra....
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2007, 09:07:13 ös Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ocak 22, 2009, 10:29:02 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

:( Bir noktada hayalkırıklığına uğradım, daha fazla açıklama bekliyordum, semboller hakkında...Acaba sitenin bir bölümünde daha fazla araştırmak isteyen forum üyeleri için kaynak yayınların isimleri bildirilemez mi...? tesviye dergisine ve yazarlarına elbette derin bir saygı duyuyorum ama Tesviye Dergisinin eski sayıları hemen her sahafta bulunabiliyor günümüzde...Bense bir sıra dahilinde ve eğitilerek öğrenmek istiyorum..
Saygılarımla...
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Ocak 23, 2009, 10:54:03 öö
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. kagank,

Bahsettiğiniz üzere pek çok esere internetten sahaflardan erişebilirsiniz. Sıra dahilinde demişsiniz aklıma gelen bir hatıramı aktarmak isterim.

Çok sevdiğim bir Üstadım ile hasbihal ederken konu kitaplara dergilere geldi. Onu okudum dedim, bunu okudum dedim. Güldü. "Okumakla olaydı" dedi ve devam etti "Masonluk okunarak anlaşılacak bir şey değildir, yanlış anlama okuma demiyorum, ancak ne okursan oku ne kadar okursan oku yine de Masonluğun öğretmek istediğini anlayamazsın. Onu anlamak için yaşamak gerekir."

O sözlerden çıkarttıklarımı konuyla da bağlantılayarak şöyle ifade edebilirim ;

Simgeler alegoriler yaşayan için bir anlam ifade eder.  "Önlük ve eldiven, taş ustalarının, bedenlerini ve ellerini taş parçalarından korumak için kullandıkları örtüdür." demenin belki bir anlamı vardır ama önlük kuşanmanın ve o eldiveni elinize geçirmenin sizde yarattığı his şu kupkuru kelimenin sizde uyandırdığından çok daha derin ve ziyadesiyle farklı olacaktır da. Ya da siyah beyaz yer döşemesi pek çok yerde ifade edilen anlamlarının ötesinde onun üstünde yürüyen bir inisiye için çok daha farklı bir anlamı ortaya koyacaktır. İlk kez karşılaşılan VITRIOL'un, ekmeğin, suyun o anda uyandırdığı his ile aydınlandıktan iki üç saat sonra yarattığı anlam ilkini tamamlar şekilde olmakla birlikte çok daha üstün ve evet farklı olacaktır.

Bu sebeple hayal kırıklığına uğramanız mantıklıdır. Çünkü semboller açıklanamaz. Kitaplardan okunarak o semboller anlaşılamaz. Sembolleri anlamak için o dilin içinde yoğrulmak gerekir. O dilin için yoğrulmak ise ancak tekrisle başlayan süreçe tekabül eder.

Sözü bir başka Üstadın tanımıyla bitireyim : "Masonluk bir bakıma işaretlerin ve sembollerin dilidir"

Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2009, 10:57:03 öö Gönderen: skullG »

Ocak 23, 2009, 08:00:12 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın skullG... Aklıma Paul Celan dan bir dize geliyor çaba ve öğrenme hakkında..."Kırık testi sürdürür çeşmeye gidip gelmeyi,ta ki o kuruyana dek." Öğrenme konusunda bu kadar ısrarcı ve sabırlıyım...Yoksa ne çeşmenin kurumasını isterim ne de çarçabuk ve acelece öğrenmeyi...içinde bulunduğum bu uğraşıyı seviyorum...Size ve ilginize bu yüzden teşekkür borçluyum..
Saygılarımla
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Mart 12, 2009, 06:59:41 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Mart 13, 2009, 11:07:27 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Konu "semboller" ise..lütfen daha fazla bilgi..Lütfen..

Saygılarımla...

Nisan 13, 2009, 01:57:07 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sn. kagank,

Bahsettiğiniz üzere pek çok esere internetten sahaflardan erişebilirsiniz. Sıra dahilinde demişsiniz aklıma gelen bir hatıramı aktarmak isterim.

Çok sevdiğim bir Üstadım ile hasbihal ederken konu kitaplara dergilere geldi. Onu okudum dedim, bunu okudum dedim. Güldü. "Okumakla olaydı" dedi ve devam etti "Masonluk okunarak anlaşılacak bir şey değildir, yanlış anlama okuma demiyorum, ancak ne okursan oku ne kadar okursan oku yine de Masonluğun öğretmek istediğini anlayamazsın. Onu anlamak için yaşamak gerekir."

O sözlerden çıkarttıklarımı konuyla da bağlantılayarak şöyle ifade edebilirim ;

Simgeler alegoriler yaşayan için bir anlam ifade eder.  "Önlük ve eldiven, taş ustalarının, bedenlerini ve ellerini taş parçalarından korumak için kullandıkları örtüdür." demenin belki bir anlamı vardır ama önlük kuşanmanın ve o eldiveni elinize geçirmenin sizde yarattığı his şu kupkuru kelimenin sizde uyandırdığından çok daha derin ve ziyadesiyle farklı olacaktır da. Ya da siyah beyaz yer döşemesi pek çok yerde ifade edilen anlamlarının ötesinde onun üstünde yürüyen bir inisiye için çok daha farklı bir anlamı ortaya koyacaktır. İlk kez karşılaşılan VITRIOL'un, ekmeğin, suyun o anda uyandırdığı his ile aydınlandıktan iki üç saat sonra yarattığı anlam ilkini tamamlar şekilde olmakla birlikte çok daha üstün ve evet farklı olacaktır.

Bu sebeple hayal kırıklığına uğramanız mantıklıdır. Çünkü semboller açıklanamaz. Kitaplardan okunarak o semboller anlaşılamaz. Sembolleri anlamak için o dilin içinde yoğrulmak gerekir. O dilin için yoğrulmak ise ancak tekrisle başlayan süreçe tekabül eder.

Sözü bir başka Üstadın tanımıyla bitireyim : "Masonluk bir bakıma işaretlerin ve sembollerin dilidir"

Sevgi ve Saygılarımla.

Masonların dili mi.....?Evrenin dili mi..........?
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 05, 2009, 02:56:12 ös
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

SEMBOLLER VE KAVRAMLAR üzerine yazılmışlara benden katkılar:

Öncelikle kusurumu bağışlayın; ben biraz Türkçeciyim. Sembol yerine simge demeyi yeğliyorum. Kimisi bu ikisinin farklı olduğunu söyler. Peki. O zaman her iki sözcüğün ayrı ayrı Batı dillerindeki karşılığı ne? Masonlukta İngilizce yazında yer yer “emblem” sözcüğü kullanılıyor “symbol” yerine ama onun gerekçesi var.

Şimdi bakalım ben buraya ne yazabilirim:

Başlangıcı iki yıldan daha önceki bir tarihte Sayın Shemuel yapmış.

Biju:

Sözlük anlamıyla bir süs eşyası ya da takı. Masonlukta, üstünde belli amblem ve simgeler bulunan bir tür madalyon. Bir locada görevliler dışında takılması zorunlu olmayan bir öğe. (Yanlışsa, düzeltin lütfen) Bir kurdele ya da halkalı bir zincirin ucunda boyunda taşınır. Bir madalya gibi göğse asılanı da vardır.

Önlük:

Elbette birçok meslek ve zanaatta bedeni ya da üstü başı korumak amacıyla kullanılmış bir öğe… Ancak sırf taş ustalarına özgü değil. Masonluğa oradan alınmış olduğu yadsınamaz. Ancak biçimi hayli değişmiş. Bir de Masonlukta üzerine süslemeler yapılmış. Her biri ayrı bir sanat yapıtı sayılabilecek öyle ilginç mason önlüğü örnekleri var ki… Birçoğu internette kolayca bulunur.

Önlüğün en önemli niteliği bence kullanımındaki simgesel anlamı. (Bu başlık altında Sayın MASON’un daha sonra bir uyarısı var. Onun için burada durdum.)

Eldiven:

Bakın, bunun masonluğa girişi öyle taş ustalarından falan değil. Aristokrasiden geçme bir şey bu. 18. yüzyılda Hıristiyan dünyasında yıkanılmadığını, özellikle üst düzey diyebileceğimiz kişilerin her zaman ve her ortamda beyaz eldiven giydiğini anımsayalım. Günümüz Masonluğundaki simgesel anlamı çok çok çok önemli. Her masonun her an anımsaması gerektiği denli önemli.

Eşarp:

Kimileri “kordon” diyor. Aslında ikisi arasında bir biçim farkı var. Biri omuzdan öteki kalçaya uzanır biçimde takılıyor, diğeri boyuna asılıyor. Salt Masonluğa özgü değil. Günümüzde diplomasi alanında hâlâ geçerli olarak kullanılıyor.

Masonluğu ilgilendiren bir bölümünde şunu sormalı: Eskiden kim ya da hangi nitelikteki kişi eşarp denilen biçimdekini, kim ötekini takarmış?

Regalya:

Tanımını yapsam, Sayın Shemuel’in dediğinden farklı bir şey çıkmaz. Ancak bu bağlamda da bir soru: Buna niçin “regalya” deniyor?

G Harfi:

Sayın MASON’un sonraki uyarısı üzerine bu konuda az şey söyleyeceğim. Oysa sayfalar doldurulabilir.

Masonlukta bu ya da bir başka harfin anlamının “şu” ya da simgelediği kavramın “şöyle” olduğunu söylemek insanı yanılgıya sürükleyebilir. Birçok harf var. Çoğu bir sözcüğün baş harfi. Bir açıdan bakınca belli bir sözcük bu ama bir diğer açıdan bambaşka. Bu bağlamda hangi derecede çalışmakta olduğunuz da önem taşıyabilir. G Harfi de onlardan biri.

Bununla bağlantılı olmak üzere bir başka şey söylemek isterim. Şu üst üste yerleştirilmiş Gönye ve Pergel var ya… Kimileri buna “Masonluğun amblemi” diyor. Bence yanlış. Çünkü aynı amblem tarihte başka kurumlarca da kullanılmıştır ve günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak bunun ortasına bir de G harfi yerleştirince iş değişiyor. İşte bu sadece Masonluğa özgü bir amblem. (Dikkat: Amblem dedim, simge değil. Simgesel anlamı elbette var.)

Sayın SkullG’nin anlatımı elbette doğru. Okuyarak öğrenilir fakat derinliğine duyumsamak için yaşamak gerek. Dolayısıyla bizim burada yaptığımız irdeleme de yüzeysel. Aydınlanma insanı aydın yapar, okuma ise okumuş.

Sayın kagank “daha fazla bilgi lütfen” diyor ama bu forum alanının da birtakım kuralları var. Bana daha başta Madde 17’yi iyice okumam önerilmişti. Ben de ona uyuyorum. Aramızda uymayanlar olsa bile ben uyacağım.

Dolayısıyla bu konu bu aşamada bitmiş oluyor. Ancak isterseniz genel olarak, örnek verip açılımı üzerinde durmadan simgelerden söz edebilirim. Kim bilir belki bir başka başlık altında söz edilmiştir zaten. Onun için girişmiyorum.

Sevgilerle,
ADAM

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.