Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İstenmeyen Türkler  (Okunma sayısı 18608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 04, 2012, 01:39:37 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Sayın BULGARIA ;

İki satır görüş bile bildiremiyoruz.. Kimimiz forum kurallarını alt üst etmişiz.. Kimimiz TCK maddelerini ihlal etmişiz..

:-X :-X :-X   .:
Yöneticilerimiz ; uygun olan ortamı yaratmak için sadece bizlere yol gösteriyor .
Saygılar .:

Sayın NOSAM33,

Yöneticilerimizin ne yapmak istediğinin farkında değil gibi mi görünüyorum ? Söylemek istediğim de zaten bu.. Biz kuralları ihlal ediyoruz biz. Kaç kez uyarı ve ikaz geldiğine dikkat çekmiştim bu başlığın.. Açıklayıcı oldumu ? Teşekkür ederim yinede bilgilendirmeniz için.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ağustos 04, 2012, 02:51:01 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Sayın BULGARIA;

İki satır görüş bile bildiremiyoruz.. Kimimiz forum kurallarını alt üst etmişiz.. Kimimiz TCK maddelerini ihlal etmişiz..

Dediniz .
Bende;  Yöneticilerimiz ; uygun olan ortamı yaratmak için sadece bizlere yol gösteriyor .  dedim.

Dönüp sonra benim yazdığıma; Yöneticilerimizin ne yapmak istediğinin farkında değil gibi mi görünüyorum ?

diyerek karşılık verdiniz ben; bu karşılıktan bir şey anlamadım, benim anladığım Yönetim kurallarının sıkılığından bahsettiğinizi  sandım  ???

« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2012, 03:03:20 ös Gönderen: skullG »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 04, 2012, 03:12:18 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Sayın BULGARIA;

Dediniz .
Bende;  Yöneticilerimiz ; uygun olan ortamı yaratmak için sadece bizlere yol gösteriyor .  dedim.

Dönüp sonra benim yazdığıma; Yöneticilerimizin ne yapmak istediğinin farkında değil gibi mi görünüyorum ?

diyerek karşılık verdiniz ben; bu karşılıktan bir şey anlamadım, benim anladığım Yönetim kurallarının sıkılığından bahsettiğinizi  sandım  ???

İki satır görüş bildiremiyoruz derken iki satır görüşü bile kural çiğnemeden bildirmeyi başaramıyoruz anlamında söylemiştim sayın NOSAM33

Ağustos 04, 2012, 03:16:11 ös
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Ne yaparsın 1 ay uzak kalınca bazı şeyleri unutuyorsun. ;D

Saygılar BULGARIA
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 04, 2012, 03:32:50 ös
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Ne yaparsın 1 ay uzak kalınca bazı şeyleri unutuyorsun. ;D

Saygılar BULGARIA

Karşılıklı birbirimizi anlayabildikten sonra soran kesinlikle söz konusu değil sayın NOSAM33. Neyse birbirimizi anlayıp sorun olmadığına karar verdiğimize göre konuyu birkaç iletimizle saptırmış bulunduk katılım sağlayan ve konuyu takip eden diğer üyelerden özür diliyorum.

Saygılar.

Ağustos 04, 2012, 03:35:07 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Önemli olan bu güzel dostluk ortamında birbirimizin eksiklerini karşılıklı düzelteceğiz.

Saygılar ;D
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 04, 2012, 04:54:26 ös
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu başlığa pek bulaşmadım çünkü berim Forumdaki ilgi alanımın dışında kalır.

Ancak ilginç bir durum var. Türkler yani TC vatandaşları 1960'lı yılların ortalarına hatta belki biraz daha fazlasına kadar Avrupa ülkelerinde pek istenirdi; Doğu Bloku'na bağlı kalmak zorunda olanlar hariç.

Sonra, diyelim ki 1970'li yılların başlarından bu yana istenmez olmaya başladılar.

Değişen neydi? Avrupa insanının tercihini değiştiren neydi?

Olaya tek yönlü bakmak hiç doğru değil.

Türklerin o nedenle istenmez oluşundan ötürü Avrupalılar haklı mıydı, haksız mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 04, 2012, 05:11:07 ös
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yaşamak için kural lazım,bazen ve çoğu zaman sıkıcı olsada üstelik ben çoğunu sevmesemde birlikte kuralsız yaşamayı birlikte olmayı insanoğlu hayatın başından beri hiç becerememiş o yüzden her zaman tuhaf tuhaf kurallar koymuşlar.

Bu iş artık o kadar abartı boyutlara gelmişki bırakın kanun adamlarını önüne gelen herkes kural koyar hale gelmiş.Belkide bizi gizlidende olsa sıkan o.Bu forumda bir gün herkes diğerine göre ötekidir demiştim kıyamet kopmuştu nerede ise  evet aynı şeyi söylüyorum hepimiz öteki olduğumuz için bu kadar kural ve kanun var bu kadar öteki bir arada olmasa bu kadar kurala ne gerek olurdu.Gelin canlar bir olalım temasını aleviler kimbilir belki bu fikirden almıştır.

Belki istenmeyen türkler başlığında bile öteki vardır bir almana bir fransıza göre ,kendi emeği uğraşısı olan bir alana ötekini neden alsın neyine güvensin.

Bu kadar kutup bu kadar farklılaşmaların bu kadar kamplaşmaların olduğu bir dünyada herkes her toplum bir değerin daha neti bir değer yaratmanın peşinde iken ve bu değerin yaratılması ve korunması o kadar zor iken yaratılmış bir değeride kolayca paylaşmasınıda beklemek okadar yanlış olur.

Dünyada yaratılması ve tasarlanması en zor birim değerdir,bu değer bir para birimide olabilir kıymetli bir taşta olabilir yeterki kabulü bol olsun.

Masonlukta kendi içinde bir değer birimidir üretilmiş bir değer birimidir,içinde bilimden felsefeye kadar birçok öğe barındıran bir değerdir,peki o zaman
sn.adamında anlatımlarından katarak ve faydalanılarak bir kaç basit sorum olacak

Masonluk hakikaten bir değer ise
ve hakikaten evrenselliğinden bahsediliyor ise her ülkede neden ayrı ayrı uygulamalar yapılır mesela neden tek tip değildir neden evrensellik kalıbı içerisinde fransız büyük locası ile ingiliz locasının yada türk locasının çalışma metodolojisi ve kalıpları aynı değil.O zaman evrensellik ile bağdaşması doğrumu,yine sn.adamın sorusunu tekraralar gibi duracak ama

bir zencinin mason olamadığını yeni duydum dünya nüfusunda hatırlı bir yeri olan zenciler evrensellik kalıpları içerisine sokulmuyormu.Bu biraz ırkçılığa yakın bir görüntü vermiyormu eşitlik ilkesi tarifine uzak değilmi ?

Belki cevap verilesi sorular değil belki cevaplanmaz bile ama bu soruların cevaplarını bir gün bulana kadarda bunlar hep sorulur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 04, 2012, 05:12:54 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben bu başlığa pek bulaşmadım çünkü berim Forumdaki ilgi alanımın dışında kalır.

Ancak ilginç bir durum var. Türkler yani TC vatandaşları 1960'lı yılların ortalarına hatta belki biraz daha fazlasına kadar Avrupa ülkelerinde pek istenirdi; Doğu Bloku'na bağlı kalmak zorunda olanlar hariç.

Sonra, diyelim ki 1970'li yılların başlarından bu yana istenmez olmaya başladılar.

Değişen neydi? Avrupa insanının tercihini değiştiren neydi?

Olaya tek yönlü bakmak hiç doğru değil.

Türklerin o nedenle istenmez oluşundan ötürü Avrupalılar haklı mıydı, haksız mı?

sn.adam

doğu ve batı arasındaki kültürel farklılıkların kaynaşmasındaki sıkıntılar ortaya çıkmış olmasın?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 04, 2012, 05:54:57 ös
Yanıtla #39
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında ortaya attığım soruyu yanıtlamaya pek de hevesli değilim. Kimilerinin bu bağlamda yarası olabilir ve onları gocundurabilirim.

Yıllar önce bir olay yaşamıştım Yugoslavya'nın bir havaalanında. Sanırım Zagreb idi. Pasaport polisi, benden önceki kişinin pasaportunu aldı; kişiyi şöyle bir süzdü; pasaportu kenara attı. İşaret etti sonraki gibisinden. Benim bir yüzüme bakıp pasaportimi damgaladı. Arkamdan gelen ile de ilgilendi. Merak ettim, biraz oyalandım oralarda. Sıranın tümü bitti. O önceki kişinin pasaportunu yeniden ele almadı; öylece bırakıp kulübesinden çıktı, gitti. Çok fazla orada durup, merak uyandıramazdım. Orası Yugoslavya idi; bu işlerin şakası olmaz.

1970'li yıllardaydı. Henüz Avrupa'ya uçakla gitmek o kadar popüler olmamıştı. Ya karayolu ya trenle gidilirdi. Bu tren ile gidişlerden birinde, yolda kompartımanda ben yaşta biriyle dostluk, yarenlik etmiştik. Münih'e indiğimizde pasaport polisi bana niçin geldiğimi sordu; anlattım. Sonra öteki arkadaşa sordu. O biraz mırın kırın etti. Zaten niyeti oraya kapağı atmaktı. Pasaport polisi onu Almanya'ya kabul etmedi. Ben oradan ayrıldım; sonrasını bilmiyorum.

Elbette Almanya'da yaşadığım sırada başıma gelenler, gözlemlerim var. Sadece Almanya değil, başka ülkelerdeki gözlemlerimden de söz edebilirim ama sorunun yanıtı olmaz bunlar. Bu işin içinde bizim ile, ülkemizin insanlarıyla bağlantılı bir iş, kendi kendimize itiraf etmekten çekindiğimiz gerçekler  var. Onu anlamak gerek, ötekileri bize karşı ters tutum takınıyorlar diye suçlamaya kalkışmadan önce.

Sayın Karahan'ın konuyu Masonluğa bağlaması bana mutluluk verir. O soruları irdelenebilir, yanıtlanabilir. Ancak bu başlık altında olmaz. Sayın Karahan onları ilgili bölümde gerektiğince uygun bir başlık altında sorar; çaresine bakarız.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.