Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kiz kardesleriniz yok mu sizin?  (Okunma sayısı 24857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 29, 2008, 06:40:10 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Nueva edebi bir dille izah etmiş durumu ben erkeklerin bu tür cevapları manipülatif bulduklarını bildiğim için erkeklerin bulunduğu ortamda bu şekilde konuşup yazmıyorum.Türkiyede değil kadın taş ustası kadın duvar boyacısı bile göremezsiniz ve böyle bir iş için bir bayan baş vurursa o bayanın normal dolmadığını düşünürsünüz.Kadın erkeğin yaptığı her şeyi yapabilecek güçtedir eğer isterse ama erkeğin arkasında durmayı,geride kalmayı seçer.Kendi başına kurtulmak için her donanıma sahip olduğu halde erkek kurtarıcı bekler bunun altında zaferi paylaşma içgüdüsü vardır eğer beyaz atlı prens gelmezse prenses yer o ejderhayer ki sormayın taş ustası olmak bu iş yanında basit kalır.  :) üstüne bide gidip prensler ne cehennemde niye hiçbiri kurtarmaya gelmiyor diye bide dünya turuna çıkar.  :) Şaka bir yana kadın prens bekleyip kendisini kurtarma onurunu ona vermek ister ejderhayla muhattap olmak istemez sıfatsız bir yaratık çünkü :) ,o işi gücü ve becerisi artsın diye prense bırakır güvenebileceği bir prensin var olabileceği düşüncesi kahraman olmaktan daha çok mutlu eder prensesi.28 günde bir yaradan'ın çalıştığına bizzat şahit olan ve o gücün herşeyden bağımsız olduğunu bilen bir varlık erk savaşıyla ilgilenmez,bildiği gördüğü kendisine yeter,karşı cins için iyi olacağına iman eder ve bekler.Zaferide sevincide içseldir ve dış dünyanın tamamından güçlü ve gerçektir.Taş ustalığından kastim tamamen sembolikti ama vucutçu sitelerinde herkül gibi yüzlerce kiloyla çalışan bayanlar görebilirsiniz.Yani oluyor ama çirkin bir bayan için ejderha görse onu korkudan ölür heralde oracıkta. :)

Ekim 29, 2008, 10:46:00 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın eagle ve nueva,
Cevaplarınız gerçekten takdire değer ancak karşı fikirlermiş gibi anlaşılmasını istemem zira söylemlerinizin çoğuna bende katılıyorum.
Benim cevabım çok net idi. Tekrar edersem sanırım daha iyi anlaşılırım.

Masonların aralarına bayanları kabul etmemelerini sayın eagle şu cümle ile yorumlamıştır.

Alıntı
Bunun mason ismini kirleteceğini düşünen bir beynin gerçek yaratanı ve yaratanın amaç ve istemini anlamayan bir zihniyet olduğunu düşünüyorum

Altını kalınca çizerek belirteyim ki bendeniz Mason/Rotaryen/Leo/lion vs vs değilim. Ama bu forumun bir çok yazısını okumuş bir üye olarak sunu hemen soyleyebilirim ki kadınları herzaman kendilerinden daha olgun varlıklar olarak görüp onlara hürmet gösteren bir örgüte (masonlara)BU YAKIŞTIRMA  en kaba tabiri ile çamur atmaktan başka birşey değildir.

Çünkü bu forumun hiçbir "KONU" sunda hiç bir mason (ve hatta mason olmayan üyeler) KADINLAR MASON İSMİNİ KİRLETTİĞİ İÇİN ALINMAMAKTADIR dememiştir. Hiçbir zaman söylenmeyen bir sözle yola çıkarak Kadın-erkek dengesine bir atıfta bulunmak bence DEMOGOJIK FEMINIZM sayılacak bir tavırdır.

Söyleyeceklerim (hatta söylemek istedklerim) sadece bunlardan ibaretti. Başka türlü anlaşılmayı hiç istemem...
Sevgi ve IŞIKla kalınız
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Ekim 29, 2008, 11:20:06 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

ve Mason isminin kirlenmemesi amaçlanmış böylece acemi usta arasındaki farkın anlaşılabilmesi için belli simgeler geliştirilmiş bu simgeler yolu ile anlaşılmıştır.  (fraternis)
       Sayın bilgi ben bayanların masonluğa alınmama nedenini yorumlamadım eğer ne yazdığımı anlamıyorsanız yorumda yapmayın.Eğer hiçbir zaman söylenmemiş bir sözse bu sözün geldiği beyne yaptığım yorum hiçkimseyi bağlamaz.Kadın olduğum için evet feministim ve mason oldukları halde düşüncelerime kendi sitelerinde olumsuz bir yorum yapmıyorsa bu insanlar ortada aslında ne çamur atmak nede demogoji yapmak vardır ve sizin yaptığınızda kraldan çok kralcı bir tavırla sizden başka kimsenin görmediği çamurun hesabını sormaktır.
       Eğer o benim yorumum olsaydı bile bu yine sizi ilgilendirmez ve size beni çamur atmakla suçlama hakkını vermezdi.O zaman neden böyle bir yorum yaptığımı nerden bu fikri edindiğimi yazardım ve büyük ihtimalle bir mason beni cevaplar yada siteden atardı :)

Ekim 29, 2008, 11:48:18 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Benim şahsi düşüncem şudur ki kadından erkeğin olabildiği her şey olur.Eskiden kadından doktor olmaz denirdi ve florans nightengel (ilk hemşire) sırf hastalara yardım edebilmek için gönüllü çalışmıştır.Amerikada üniversiteler bayanları doktorluk eğitimine kabul ettiği zaman kıyametler kopmuştur,doktor olmak isteyen kızları babaları erkek işine soyundu diye onursuz ilan edip evlatlıktan reddetmişti.Şu an bayan cerrahlara canımızı emanet edip ameliyat masasına yatıyoruz.Hiçbir konuda din,dil,ırk ve cinsiyet ayrımını adil bulmuyorum ve bunun olduğu yerde gerçeğin ve yaşamın barınacağına inanmıyorum.Kutsal kitaptan ve tanrının tasarısından bahsetmemin ve sembol kullanmamın sebebi budur.

Ekim 29, 2008, 11:51:07 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aman efendim niye atsınlar...
Kurallara uydugunuz sürece kimse atmaz...

Ayrıca Fraternis'in yazısında daha farklı birşey ifade ediliyor.
Bana gelince kral, kralcı bunlar beni tanımlamıyor sayın eagle...Ben sadece ani ve alakasız feminist hatta politik feminizm hikayelerine tahammul edemiyorum..Hepsi bu...

Sevgi ve Işıkla KALIN

Ekim 29, 2008, 11:52:47 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim şahsi düşüncem şudur ki kadından erkeğin olabildiği her şey olur.Eskiden kadından doktor olmaz denirdi ve florans nightengel (ilk hemşire) sırf hastalara yardım edebilmek için gönüllü çalışmıştır.Amerikada üniversiteler bayanları doktorluk eğitimine kabul ettiği zaman kıyametler kopmuştur,doktor olmak isteyen kızları babaları erkek işine soyundu diye onursuz ilan edip evlatlıktan reddetmişti.Şu an bayan cerrahlara canımızı emanet edip ameliyat masasına yatıyoruz.Hiçbir konuda din,dil,ırk ve cinsiyet ayrımını adil bulmuyorum ve bunun olduğu yerde gerçeğin ve yaşamın barınacağına inanmıyorum.Kutsal kitaptan ve tanrının tasarısından bahsetmemin ve sembol kullanmamın sebebi budur.

:)

Ekim 30, 2008, 06:37:22 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

sayın Bilgi tahammül edememeniz sizin sorununuz benim değil.Ben size özel hiçbir şey yazmıyorum yazdıklarımı özelinize atmıyorum aniden siz olmayan sorunlar yaratıp beni suçluyorsunuz yazdıklarım alakasız değil eğer siz alakayı kuramıyorsanız size izah etmek gibi bir zorunluluğum da yok.Herkesin her kesimin kendini ve düşüncelerini ifade etmesine tahammül edememeninde bir ismi var ama ben böyle bir şey söyleyip konuyu daha çok çıkmaza sokmak istemiyorum çünkü halihazırda kendinizinde belirttiği gibi tahammül edemiyorsunuz ve anlamıyorsunuz.Saygılar.

Ekim 30, 2008, 07:10:13 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Günümüzde uyanmamış erkeklerden daha muntazam taş ustalığı yapabilecek bayanlar var.Bunun mason ismini kirleteceğini düşünen bir beynin gerçek yaratanı ve yaratanın amaç ve istemini anlamayan bir zihniyet olduğunu düşünüyorum.

Sn. eagle,

Müsadenizle iki kelam etmek isterim. Bu mesajı yazmanızdaki çıkış noktanız galiba Sn. Fraternis'in bu başlık altındaki mesajı ve özellikle o mesajda geçen

Kendileri arasında iş gereği bir sır vardır. Bu sırrın o dönemki temel amacı alınan işin ehlince tamamlanması ve Mason isminin kirlenmemesi amaçlanmış böylece acemi usta arasındaki farkın anlaşılabilmesi için belli simgeler geliştirilmiş bu simgeler yolu ile anlaşılmıştır.

ifadesi...

Eğer yanılıyorsam lütfen düzeltiniz.

Yanılmadığımı düşünerek, diyeceklerimi diyeyim.

Her ne kadar siz
Alıntı
Sayın bilgi ben bayanların masonluğa alınmama nedenini yorumlamadım eğer ne yazdığımı anlamıyorsanız yorumda yapmayın
diyorsanız da, hani yukarıda alıntıladığım ilk mesajınızın giriş cümlesinden ben de Sn. Bilgi'nin anladığından başkaca bir şey anlamadığımı da ifade etmek isterim.

Hiç kimse "kadın"ın Mason ismini kirleteceğini düşünmemiştir. Daha evvel de ifade ettim Kadınların Mason olamaması operatif dönemden kalan mesleki bir gelenektir. Masonluk geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır ve Masonlukta yeni bir şey icat edilmez. Bu noktadandır ki düzenli masonlukta Kadınların Mason olması kabul edilmemektedir.

Ancak bu kadının Masonluğu kirleteceği gibi bir düşüncenin ürünü değildir. (Bunu daha öncede söyledim, tekrar babından olacak yine) Evrenin Yüce Yaradan'ı kadına erkekte olmayan bir haslet bahşetmiştir. Bu da insanı var etmesidir.  İnsan dünyadaki varedilen herşeyden daha mükemmel, daha şahane ve şaheserdir.

Sn. Fraternis açıklamasının içinde "sır " ile ilgili de düşüncelerini ifade etmiştir. Ve yukarıda alıntıladığım ifadesi de tamamen "sır" kavramı ile ilgilidir.

Umarım ki bana da "kralcı" "kral" vs. gibi bir yaftalamada bulunmazsınız. :)

Bu vesile ile Saygılarımla.

Ekim 31, 2008, 12:40:41 ös
Yanıtla #18
  • Hemşire
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.Eagle
Sanırım söylemlerinizde bir yanlış anlaşılma yok. Sn.Bilgi'de,Sn.SkullG'de sözlerinizden yola çıkarak size dogruyu açıklamaya çalışmışlar. Fakat sanırım siz bazı şeyleri çok yanlış anlamışsınız ve masonlara biraz  haksızlık yapmışsınız. Saygıyı, eşitliği,dürüstlüğü bu kadar hayata geçirmiş insanlar hakkında çok yanlış ithamlarda bulunuyorsunuz. Keşke herkes birbirine masonlar  kadar hoşgörülü,saygılı ve gerçek olabilse..herşeyi  kadın erkek değil, insan diye düşünebilse.....

Ekim 31, 2008, 01:38:09 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

:) Ben yorumlamadım derken ben kendi kendime bir yorum oluşturmadım gördüğüm okuduğum neyse onla ilgili düşüncelerimi yazdım demek istedim ama şimdi görüyorum ki ben yanlış görmüş ve anlamışım.Şimdi sırrın tamalanması ve o zamana kadar mason isminin kirlenmemesiyle ilgili bir bölümün kadınlar neden mason olamaz sorusunun cevabına eklendiğini ve benim bunu yanlış anladığımı görüyorum.
       Bu şekilde kendini halktan ayırmış,sırlarını dışarıdan gizli tutan,toplumu yönlendirmekte etkili insanlara hiç kral yada kralcı dermiyim?  :) Yaşasın kral!!! Kahrolsun eagle ve sempatizanları!!! Zaten yanlış yerde uçuyor!!! Kahrolsun eagle ve kralcılar üzerindeki kötü tutumu!!!  :)