Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Simgeler üzerine bir soru  (Okunma sayısı 5243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2017, 05:03:00 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Felix Steiner sorunuzun cevabı birden fazla. Bu soruya doğru cevap verebilmek için obediyanslar arası farklılıkları ortaya koymak gerekir. Hemde sadece Türkiye'de bulunan 3 obediyans değil, Dünya'da ki bütün obediyanslara hatta onların ritlerine ve süprem konseylerine bakmak gerekir.

Ancak kısaca şunu belirtmek gerekir ki; masonluğun kötüyü iyi etmek gibi bir gayesi yoktur. İyiyi daha iyi yapmayı amaçlar. Sanırım bu tüm obediyanslar için değişmeyecek kurallardan biridir.

Ağustos 08, 2017, 02:06:12 öö
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn Felix Steiner sorunuzun cevabı birden fazla. Bu soruya doğru cevap verebilmek için obediyanslar arası farklılıkları ortaya koymak gerekir. Hemde sadece Türkiye'de bulunan 3 obediyans değil, Dünya'da ki bütün obediyanslara hatta onların ritlerine ve süprem konseylerine bakmak gerekir.

Ancak kısaca şunu belirtmek gerekir ki; masonluğun kötüyü iyi etmek gibi bir gayesi yoktur. İyiyi daha iyi yapmayı amaçlar. Sanırım bu tüm obediyanslar için değişmeyecek kurallardan biridir.

Sn.38
Masonluk kötüyü iyi yapmaz diyor doğrudur,lakin iyi nın tesbiti nedir?
Her mason iyimidir?
Masonların arasındaki farklılıkları masonlar bile tam bilemez bu anlatımda kaldiki sn.adam da benzeri şeyleri söylüyor.
Sn.38 in forumdaki geçmişi ile şimdiki durumuna bakınca müthiş bir değişim içinde.
Yıllar önce çok didistigimiz oldu benim için kötü bir insandı hakkında böyle düşünürdüm.
Şimdi bu değişimi çok hoş ve keyf ile izliyorum.

Bana göre masonluk kötü birinide iyi hale getirebilir örneği sizsiniz.

Sözlerim sizi rencide etmek için değildi,tam tersi hoş bir durumu ortaya sizi yazınız ile örnekleyerek koydum.
Sevgi ile kalin
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 08, 2017, 03:16:25 öö
Yanıtla #12

Özünde iyi biri olanın ışığı, o derinliği görebilenler için alevlendirilebilicek bir kıvılcım değilmidir? İyi biri olma kavramı o derinliğe inemiyen bizler içinse sadece yazılardan yola çıkılan yüzeysel bir çıkarım değilmidir.Burda birbirimizi yazılarımızdan tanıyabiliyoruz sanıyoruz; oysa sadece sanıyoruz.

Sevgiler-Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2017, 03:18:43 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ağustos 08, 2017, 07:23:40 öö
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan,

Sayın 38'in ne kötülüğünü gördünüz de böyle bir yargıya vardınız. Eğer sadece didişmeleriniz ise kriteriniz fikirlerin çarpışması güzeldir ve faydalıdır. Sadece yazılanlar ile kişilerin kötü ya da tam tersi iyi olarak nitelendirmek pek doğru gelmedi bana da...

Sevgilermle

Ağustos 08, 2017, 01:15:48 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan,

Sayın 38'in ne kötülüğünü gördünüz de böyle bir yargıya vardınız. Eğer sadece didişmeleriniz ise kriteriniz fikirlerin çarpışması güzeldir ve faydalıdır. Sadece yazılanlar ile kişilerin kötü ya da tam tersi iyi olarak nitelendirmek pek doğru gelmedi bana da...

Sevgilermle
Biz burada birbirimizi tanımıyoruz bile.
Ben içtenlikle geçmişteki düşüncelerimi sn.38 in yazısına uyarladım. Bir dönem enerjimiz tutmadı ,simdi sn.38 in yazılarından gördüğüm içtenliği ve farklılığı.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2017, 10:21:10 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

[/quote]
Sn.38
Masonluk kötüyü iyi yapmaz diyor doğrudur,lakin iyi nın tesbiti nedir?
Her mason iyimidir?
Masonların arasındaki farklılıkları masonlar bile tam bilemez bu anlatımda kaldiki sn.adam da benzeri şeyleri söylüyor.
Sn.38 in forumdaki geçmişi ile şimdiki durumuna bakınca müthiş bir değişim içinde.
Yıllar önce çok didistigimiz oldu benim için kötü bir insandı hakkında böyle düşünürdüm.
Şimdi bu değişimi çok hoş ve keyf ile izliyorum.

Bana göre masonluk kötü birinide iyi hale getirebilir örneği sizsiniz.

Sözlerim sizi rencide etmek için değildi,tam tersi hoş bir durumu ortaya sizi yazınız ile örnekleyerek koydum.
Sevgi ile kalin
[/quote]

Sn Karahan çok teşekkür ederim. Yazdıklarınızı samimiyetle karşılıyorum.

Her mason iyi midir? Dediğiniz gibi daha önceden defaatle tartışıldı bu soru. Öncelikle şunun cevabını verebilmemiz gerekiyor. Kötüden kastınız nedir? Kötü derken kusurlu insanı kötü kişi olarak tanımlıyorsanız yanılgıya düşersiniz. Kibir, yalan, ego vs... bunlar insanın kusurlarıdır. Bu kusurlar o insanın kötü olduğu anlamına gelmez. İşte masonluk bu kusurların giderilmesine çalışarak iyiyi daha iyi olmasını amaçlar. Bunu ne kadar başarabilir burası tartışabiliriz ancak hiçbir mason iyi olmayan bir insana kefil olarak locasına önermez.

Dolayısıyla bir mabedin en önemli simgesi olan kardeşlerimiz iyi insanlardır. Ben kendilerine kefilim...Ve bu simge masonluk yaşadığı sürece değişmeyecektir

Ağustos 09, 2017, 10:25:58 öö
Yanıtla #16

Sayin 38, Eleştiriye açık olgun ve bilgili Mason Kardeşimiz.Sayin 38, engin görüşlerinden ve yaklaşımından dolayi tebrik ediyorum.Saygi ve sevgilerle.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 09, 2017, 01:14:24 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Her insan doğuştan iyidir.
Her insan yeryüzünde aynı işletim sistemine sahiptir.Dolayisi ile her insanın iyi ve kötü tarafı eşittir.
Eski bir kızılderili hikayesinde şöyle anlatıldığı gibi nasıl beslersen öyle davranır.
Hepimiz hem iyi hemde kötüyüz bu taraflarımızı gündelik yaşamda  menfaat,ego ve hırslarımıza göre ayarlarız.
Masonluğun düşünce sistematiği kim ne derse desin bu ise dahil olamaz.
Yetişmiş bir insan bir kalıba girmiş insan mason olunca aslında ne olmuş olur?
Masonluk iyiyi daha iyi yapmak ideali var ise eğer bunun yolu için bir fikrim var;ağaç yaş iken eğilir misali insan kötülük ile tanışmadan masonluk ile tanışmalı,egolarını hırslarını en kötüsü komplex lerini kullanmaya başlayan insanı masonluk ancak tamir eder.
Sanki önce kendimizi sonra çevremizi kandırıyoruz gibi geliyor bana.

EDMUND BURKE

Ağustos 09, 2017, 01:59:29 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsan doğduğunda iyi midir kötü müdür bu konuda değişik görüşler var. Kimisi insan doğduğunda iyi kalplidir der, kimisi boş levha gibidir daha sonra aile, çevre gibi faktörlerle levhalarını doldurur der, kimisi hiçbir şey yoktan var, vardan yok olmaz, insanda kötülük doğuştan vardır, sadece şekil değiştirir der. Yanılmıyorsam hristiyanlıkta insan doğduğunda günahkardır der. Ben Freud'a katılıyorum. İnsanın içinde kötülükler vardır. Bunları şekil değiştirerek tatmin eder. Neyse buralara girmeyelim uzun bir konu.

Masonluk ise insanın kusurlarını düzeltmesini sağlayacak yollardan sadece biridir. Bir insanın iyi olması için Mason olması gerekmez. İnsanın içinde ki iyiliğinin farkına varması için kendini bilmesi gerekir. Kendini bilen insan içinde ki tanrı parçacığının farkına varır. Bunu başarabilen insan Picasso gibi resimler, Beethoven gibi müzikler yapar ve kendi güzelliğini eserlerine yansıtır. Işığı arayan bizler, bunu bir resme, bir sembole baktığımızda görmeye çalışır ve güzel yorumlar yaparak ona değer katarız. İşte bu yüzden insanların ışığı arttıkça yeni simgeler gelir ve gelişir.

Ben ham taş ve küp taşa baktığımda ham taşta daha iyi bir insan olma düşüncesini ve ışığın dalgalarını görürüm. Küp taşta ise ışığın kendisini yani tanrı parçacığını görürüm. Bu sayede de kusurlarımın üstüne gitmeyi ve onlardan kurtulmaya çalışırım. Ne diyor Sn Adam; Adam olmak zor iş, ama bunun için çalışmaya değer.