Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Göz Aldanmaları  (Okunma sayısı 10408 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2008, 03:51:14 ös
  • Ziyaretçi

Aşağıdaki A ve B kareleri Aynı  Gri renktir, yani her iki karedeki renkler bire bir  aynı gri renktir deyince inanmamıştım.

İsterseniz fotoğraftaki A ve B karelerini kesin yan yana koyun isterseniz renkleri ölçün aynı renk numarasına/aynı renge ait olduğunu göreceksiniz

kesip karşılaştırmak isteyenler resmin büyüğünü aşağıdaki adresten indirebilirler.
http://web.mit.edu/persci/people/adelson/images/checkershadow/checkershadow_illusion4full.jpg

Mart 21, 2008, 05:22:53 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sebebi nedir peki Sn. Orhan? Üzerine silindirin gölgesi düşüyor, ondan mı?

Mart 21, 2008, 05:56:15 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Evet tahmininiz doğru Sn Blossom:

Daha uzun ve ayrıntılı  teknik açıklamasını da okumak isterseniz:

Görsel sistemimiz dünyadaki tüm nesnelerin renklerini belirleme ihtiyacı içinde. Bizim durumumuzda ise belirlemeye çalıştığı renkler yüzeydeki A ve B karelerinin içinde kalan alandaki grilerin tonu. Bu işlemleme sırasında ise görsel sistem renkleri algılama düzeyinde pek çok ipucu kullanıyor. Gölgesi yüzeye düşen silindirik cisimde bu ipuçlarından bir tanesi.

Öncelikle yerel renk tezadına göz atalım. Gölgede olsun ya da olmasın eğer ki bir kontrol noktası çevresindeki noktalardan daha aydınlık ise ortalamadan da daha aydınlık olarak varsayılıyor. Şekilde gölgede kalan beyaz kareler kendilerinden daha koyu karelerle çevreleniyorlar. Kare normalde fiziksel olarak daha koyu olmasına rağmen çevresindeki koyu karelerin etkisiyle daha aydınlık olarak algılanıyor. Gölge dışında kalan alanda ise koyu kareler açıklarla çevrelendiğinden zıt etki görülüyor.

İkinci önemli nokta ise gölgeleri çevreleyen sınırlar. Gölgeler genellikle yumuşak geçişli köşelere sahip oluyor; ancak bizim durumumuzda karelerin sınırları kesin çizgilerle belirli. Görsel sistem aşamalı renk geçişlerini göz ardı ederek yüzeylerin rengini gölgelerden etkilenmeyerek belirliyor. Şekilde de gölgeyi gölge olarak algılanır kılan belirsiz görüntüsü ve bu gölgeyi yaratan cismin açıkça görülüyor oluşu.

Birbirlerine birleştirilmiş olan 4 adet kare ise ortalarındaki kareyi oluşturmuş oluyor. Görsel sistem, böyle bir birleşimde kareler arasındaki farkı renk farkı olarak yorumlarken ışık-gölge etkisini göz ardı ediyor.

daha ayrıntılı bilgiler ingilizce olarak aşağdaki linklerde var:
Kanıt :  http://web.mit.edu/persci/people/adelson/checkershadow_proof.html
Açıklama:   http://web.mit.edu/persci/people/adelson/checkershadow_description.html

Dikkatli bakılsa bile aynı renk olması imkansız gibi geliyor?

Bana sorarsanız ben hala anlamak istemiyorum galiba. İnanamıyorum

Ya siz ne dersiniz?

Mart 21, 2008, 06:00:59 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Açıkçası teknik bir bilgi olmasından ötürü inandığımı söyleyebilirim. Ayrıca resmi paint' de çevirdiğiniz vakit bu daha net anlaşılıyor ve gölgenin ve ışığın verdiği etki ile gerçekten aynı renkler.

Teşekkürler Sn. Orhan açıklamanız ve paylaşımınız için.

Mart 21, 2008, 06:10:07 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Aslında teknik olarak ben de inanmak zorundayım. Çünkü renklerin teknik ölçümlerini grafik editörüyle yaptım. Her iki kutu da bana renk değerleri olarak

#787878 rakamsal ölçümünü verdi.

yani teknik kanıtı  doğru ama buna gözlerim inanmak istemiyor

Mart 21, 2008, 06:12:09 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Aslında teknik olarak ben de inanmak zorundayım. Çünkü renklerin teknik ölçümlerini grafik editörüyle yaptım. Her iki kutu da bana renk değerleri olarak

#787878 rakamsal ölçümünü verdi.

yani teknik kanıtı  doğru ama buna gözlerim inanmak istemiyor

Gözün izafik algılama boyutunu da işin içine katmak lazım. Ters bir açıyla bakmayı denediniz mi?

Mart 21, 2008, 11:12:57 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Çok garip.İnsan gözüyle gördüğüne inanamaması bu galiba.
''Kızıl elmada buluşalım''

Mart 21, 2008, 11:18:02 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Galiba bu zencilerin dişleri gibi. Dişini düzenli fırçalamayan bir zencinin bile dişleri beyaz gözüküyor. Belki....
''Kızıl elmada buluşalım''

Mart 22, 2008, 12:51:45 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Galiba bu zencilerin dişleri gibi. Dişini düzenli fırçalamayan bir zencinin bile dişleri beyaz gözüküyor. Belki....
Farklı bir bakış açısı sevgili alaaddin :D

Mart 22, 2008, 06:25:53 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Başka açılardan da baksam pek beceremeyeceğim galiba.
Bu gözün izafik boyutunu geliştirme olanağı var mı?
Ve de ters bir açıyla bakmak konusunu biraz açar mısınız?
Yani ben resmi yan çevirirsem veya ters çevirirsem genede çözemedim.
Sanırım bahsettiğiniz bu ters açı 45 veya 180 veya 90 derece deil de düşünce olarak ters bir açı olsa gerek Sn Blossom?

Gözün izafik algılama boyutunu da işin içine katmak lazım. Ters bir açıyla bakmayı denediniz mi?