Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bayram  (Okunma sayısı 19087 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 19, 2012, 08:43:18 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Selamlar,

öncelikle Minur arkadasa yosgeldin diyeyim ve akabinde Ramazan orocunu tutmus bütün arkadaslarin Ramazan bayramini kutlamak istiyorum ve daha nice güzel bayramlara diyorum.

Akabindede kendilerine bir iki sorum olacak.
yukarda arkadaslardan birisi " seker bayrami" demis ve benimde yillarca kafami karistirdi bu is.

Neden kurban bayraminda kurban kesildigi icin " kurban bayrami§ deniliyorda, Ramazan orocundan sonra kutlanan bu bayrama  "Ramazan bayrami " demek varken neden seker bayrami diyoruz?

Bu sadece Türkiye"de kullanilan bir isimmi yoksa bütün müslüman alamindemi kullaniliyor?

Eger sadece Türkiye"de kullaniliyorsa nezamandan beridir kullaniliyor?

Saygilar

Merhabalar, hoşbulduk.

Sorunuza bildiğim kadarıyla cevap vermek istedim, Fransa'da ve Cezayir'de Türkçe karşılık olarak "Ramazan Bayramı" diye geçiyor. Şeker bayramı kavramı yok. Bildiğim kadarıyla diğer islam ağırlıklı ülkelerde de şeker bayramı geçmiyor. Gerçekten merak uyandıran bir konu. Umarım bilgisi olanlar bizi aydınlatabilirler :)

Ağustos 19, 2012, 09:46:22 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Bayramınız  kutlu olsun.

Bayramlar toplumu ve aileyi kucaklaştırdığı için adının ne olduğu pek önemli değil veya dinde Kuranda yeri olup olmayışı mühim değil.

Şekerden bahsedilmişken şekerle üretilen tatlılar vücuda olağan üstü zararları olan bir tür zehirdir. Aynı zamanda eroin gibi beyinde alışkanlık yapar. Çocuklarınıza bunu aşılayın yedirmeyin yemeyin.

Tatlı krizlerinizi bal, reçel, pekmez gibi şeker içermeyen gıdalarla veya karpuz, kavun gibi meyvelerle bastırabilirsiniz. Hem kan yapar, olağan üstü enerji verir,  hem de toksin (zehir) olmadığı için karaciğeri yıpratıp vücutta kanserojen birikim yapmaz.

Saygılarımla.

Ağustos 19, 2012, 10:49:25 ös
Yanıtla #12

Adı Şeker Bayramı yahut Ramazan Bayramı, pek farketmez. Ama bu bayramı birileri Ramazan Bayramı olarak dayatmaya çalışıyor. Öyle ya! Adı Ramazan değil de Şeker olursa, kutsallığında bir şeyler yitiriverir! Nasıl bir zihniyetse. Bu Şeker Bayramı tabiri çocuklardan çıkmış olsa gerek. Türkiye'de de uzun yıllar öyle kullanılmış. Bırakın çocukların hatırına adı Şeker Bayramı olsun. Yok Cezayider'de yok Fransa'da adı şuymuşta, buymuşta... Burası ne Arabistan ne Cezayir ne de Fransa.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 19, 2012, 11:21:55 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Eid al fitr = kahvaltı bayramı demiş Araplar, sabah yemek yiyebildikleri icin herhalde... Biz küçük Bayram demisiz, kurban bayramından (ki Arapça karşılığı da eid al adha aynı anlama geliyor) bir gün az olduğu icin belki... Seker bayramı da demisiz, bol bol tatlı tükettiğimiz icin... Şimdilerde tutup seker bayramı da nereden cikti Ramazan Bayramidir bu dayatmasını bu yüzden anlamıyorum. Araplar 'kahvaltı Bayramı' derken sorun yokta biz Seker Bayramı deyince mı sorun oluyor?

Neyse her sene aynı tartışma doner durur zaten.

Bu bir tarafa, tüm site üyelerimizin ve ailelerinin seker-kahvaltı-Ramazan-orucluq-küçük bayramini kutlarım.

Saygilarimla.

Ağustos 19, 2012, 11:42:32 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Adı Şeker Bayramı yahut Ramazan Bayramı, pek farketmez. Ama bu bayramı birileri Ramazan Bayramı olarak dayatmaya çalışıyor. Öyle ya! Adı Ramazan değil de Şeker olursa, kutsallığında bir şeyler yitiriverir! Nasıl bir zihniyetse. Bu Şeker Bayramı tabiri çocuklardan çıkmış olsa gerek. Türkiye'de de uzun yıllar öyle kullanılmış. Bırakın çocukların hatırına adı Şeker Bayramı olsun. Yok Cezayider'de yok Fransa'da adı şuymuşta, buymuşta... Burası ne Arabistan ne Cezayir ne de Fransa.

Saygılarımla.

Eid al fitr = kahvaltı bayramı demiş Araplar, sabah yemek yiyebildikleri icin herhalde... Biz küçük Bayram demisiz, kurban bayramından (ki Arapça karşılığı da eid al adha aynı anlama geliyor) bir gün az olduğu icin belki... Seker bayramı da demisiz, bol bol tatlı tükettiğimiz icin... Şimdilerde tutup seker bayramı da nereden cikti Ramazan Bayramidir bu dayatmasını bu yüzden anlamıyorum. Araplar 'kahvaltı Bayramı' derken sorun yokta biz Seker Bayramı deyince mı sorun oluyor?

Neyse her sene aynı tartışma doner durur zaten.

Bu bir tarafa, tüm site üyelerimizin ve ailelerinin seker-kahvaltı-Ramazan-orucluq-küçük bayramini kutlarım.

Saygilarimla.

Umarım yukarıdaki mesajıma istinaden beni yanlış anlamadınız :) Benim ramazan, şeker veya herhangi birşey adında bayram yapılmasına herhangi bir tepkim yok, zaten dini inancım gereğiyle bu bayramlar bana pek fazla birşey ifade etmiyor. Yalnızca diğer ülkelerde isminin ne olduğu sorusuna istinaden bildiğimi söyledim.

Ağustos 20, 2012, 08:58:44 öö
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şeker Bayramı şeker gibi bir bayramdı.

Bu bayram tüm dostların, tüm dostluk arayanların bayramıydı. Dargınlıklar, küskünlükler, hınçlar, kızgınlıklar giderilir, tatlılıklar getirilirdi bu bayramda.

Ülkemizde bu bayramı sadece Müslümanlar değil, Yahudiler, Ortodokslar, Katolikler, Protestanlar, Süryaniler,Yahudiler ve onların yanı sıra başka inançta ya da başka dinden olanlar  hep birlikte kutlardı.

Büam Şekeri, Şeker Bayramı'nın olmazsa olmazıydı. Şeker Bayramı'nı bilmeyenler elbette badem şekerini de bilmez. Yaşları yetmez. Artık yok. Çünkü yok ettiler.

Kim yok etti biliyor musunuz?

Köy Enstitüleri'ni yok edenler... Şeker Bayramı'nin şekerleri onlarla birlikte eridi gitti. Bademler ağaçta kurudu. Tarihlerine bakın; aşağı yukarı denk düşer.

Şeker Bayramı'nı İslam ülkeleri bilmez. Çünkü Şeker Bayramı bir İslam ülkesi bayramı değildir. Şeker Bayram,ı halkının çoğunluğu Müslüman olan laik Türkiye Cumhuriyeti'nin bayramıydı. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 20, 2012, 10:58:52 öö
Yanıtla #16

Konu bağlamında aşağıdaki yazıda ilginç bir iddiada bulunmaktadır. Sayın ADAM'ın belirttiklerinin bir açıklaması. Bu bayramın kimin bayramı olduğuyla ilgili.

http://tarihturklerdebaslar.wordpress.com/2012/08/18/6000-yillik-turk-yortusu-seker-bayrami/

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2012, 11:01:50 öö Gönderen: peacewings »
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 20, 2012, 03:11:26 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Öncelikle peacewings arkadasa tesekkür edeyim verdigi linkte cok güzel bir aciklama getirilmis, tipki Hiristiyanlarin yaptigi gibi, eski ciftcilerin yumurta bayramini alip kendilerine uydurarak Ostern bayrami yapmalari gibi, müslümanlarda veya müslümanlasan türklerde eski bayramlarini yeni dine uydurmuslar. Sorduk ögrendik ammmmmmmmaaaaaaa!!!!!!!

Benim anlayamadigim sey nezamandan beridir soru sormak, birseyleri ögrenmeye calismak suc oldu, neden arkadaslar her öküzün altinda bir buzagi aramaya baslamislar??????? Ben yokken Forum bayagi "degismis", belkide ben degistim, kimbilir.

Saygilar

Ağustos 20, 2012, 03:41:40 ös
Yanıtla #18

Sayın Tij, siz sorunuzu sorarken zaten nerede durduğunuz belli etmişsiniz.

Alıntı
"Ramazan bayrami " demek varken neden seker bayrami diyoruz?

Bizde açıkladık. Soru sorarken, meyilli olduğunuz yeri belli ederseniz ona göre cevaplar alırsınız. Etmezseniz ona göre. Bence forumda değişen pek bir şey yok. Değişmesi gereken ama hala değişmeyenler var. Sıkıntımız o.

Ben yazılarımı yazarken, sizin sorunuza ve size hitap ederek yazmadım. Sadece Şeker değil de Ramazan Bayramı diye ısrar edenlere yönelikti. Ama nedense herkes pek bir alıngan, darılgan, kırılgan oldu.

Saygılarımla.

Ağustos 20, 2012, 03:57:31 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayin peacewings,

ben yukardaki iletimi yazarken sizi kastetmemistim ama nedense siz üstünüze alinmissiniz saglik olsun.

" Meyilli oldugunuz yer" derken beni "dini bütün " biri olarak tanimisa benziyorsunuz galiba.
Ben kendimi size söyle tanitayim,

Saygilar