Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hemsire Unvani Tarihte Nereden Geliyor?  (Okunma sayısı 17676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 30, 2008, 10:40:28 öö
Yanıtla #10
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Brother's wife mı...Hayal gücünüz oldukça iyimiş..
Sister in law da olur o zaman...

Hatta bu durumda YENGE bile olur bence...Tam brother's wife olur o zaman...

Sayin BILGI,

Konulari kisisel boyutlarda degil, konu basligina bagli BILGI boyutunda korumanizi rica ediyorum. Seviyeyi dusurmeniz uyeliginizi etkileyecektir.

Saygilarimla

Yengen ayri o rus salatali. Brother's wife bir Mason'un esinden bahsedilirken kullanilir.  Yani Mrs. Smith'den bahsedilirkan She is a Brother's wife denilir. Yoksa hitap sekli olarak degil. Iceriye giren Mrs. Smith'e Brother's wife geldi denmez. Sonra bu isin belirli bir duzenlemesi yok en azindan her bolgede yok. Neden takilip kalindi bu hemsire meselesine? Turkiye'de hemsi diyorlarsa desinler. Cogu yerde hic bir sey demezler. O kadar da onemli degil zaten.

Sayin Free and Accepted,

Kisisel saldirilara (yada hos gormediginiz tavirlara) karsi vermeniz gereken cevap ketum olmaktir. Basaramiyorsaniz, yonetime (ilgililere) konuyu intikal ettirmenizdir.

Yapilan saldiriya benzer karsilik vermeniz, oncelikle sizin itibarinizi dusurecek daha sonra buna goz yumuldugu icin bizlerin hedef alinmasina neden olacaktir. Daha koruyucu degil, daha anlayisli sabirli ve saygili olmanizi rica ediyorum.

Saygilarimla

Yengen ayri o rus salatali.

:D Guzeldi ;)

Sayin blossom,

Forumda moderator olmaniz ile ilgili fikirler mevcuttu. Hataymis.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 30, 2008, 10:56:20 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Aslinda soru cevap bulamamis?Forum uyelerinden üstatlardan bilen yok mu?

Sn. Son of Hades,

Cemiyetimiz üyeleri, birbirlerini hayat yolunda arkadaş, yanyana yürüyen omuzdaş görürler. Kardeş kelimesinin (diğer anlamlarının yanında) bir anlamı da budur. Elbette ki hayat boyu yanyana yürüdüğümüz kardeşlerimizin hayat arkadaşları da bizim için çok önemlidir hatta kutsaldır.

Hemşire kelimesinin ne zamandan beri kullanıldığını, tarihte ne zaman ortaya çıktığını bilmemekle beraber çok daha önemli bir şeyi biliyorum. Hemşireler tarihimizin en eski zamanlarından beri aynı hürmete haizdir.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Haziran 30, 2008, 11:40:43 öö
Yanıtla #12
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Kirlangic,

Mesajinizi daha sonra degistirmis olmanizdan dolayi sorunuz (tarafimdan) cevapsiz kalmistir. Bu nedenle ilk sorunuzu cevaplamak isterim.

Bir Masonun esi olmak bizler tarafindan buyuk saygi gormeniz demektir. Bu nedenle bir Masonun esine, saygiyi ifade eden en uygun kelime ile hitap edilmelidir. Turkiye Cumhuriyeti`nin ilk, Osmanlinin son zamanlarinda buyuk saygi goren bayanlara Hemsire ifadesi kullanilmistir. Turk Masonlugunada Hemsire ifadesi bu yol ile gelmistir. Sayin skullG`nin de belirttigi gibi bahsedilen "Hemsire" kelimesi kiz kardes ve kizkardesten farkl ibir gozle bakilmayacak kisi manasindadir. Halk arasinda, "baci, yenge, abla" seklinde kullanilan bu tabirler, kendi icinde degisime pek acik olmayan Turk Masonlugunda basladigi sekilde kalmistir. Sonuc olarak Hemsire tabirinin kokeni Masonluk degil, Turk (Osmanli) tarihidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 30, 2008, 01:06:44 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Anliyorum Sn Mason. Tesekkur ederim.

Temmuz 08, 2008, 11:44:22 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Sayin BILGI,
Konulari kisisel boyutlarda degil, konu basligina bagli BILGI boyutunda korumanizi rica ediyorum. Seviyeyi dusurmeniz uyeliginizi etkileyecektir.
Saygilarimla

İnternetimi kesmişler açtırmak için bayağı uğraştım sonrada elektriği kestiler,hemen yazamadım kusura bakmayın.
Kişisel hiçbir şey yok ben kimseyi tanımıyorum bu sitede.Biraz açık sözlüyümdür sadece.
Yine de forum ve görgü kurallarını aşmak istemem.Başta yönetim olmak üzere herkesden özür dilerim.
Hoşçakalın kendinize iyi bakın
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Haziran 25, 2014, 10:25:04 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Faydalı ve yararlı bir yazı.
Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus